· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > Alergii alimentare
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Alergii alimentare     
roxanica-mamica

Copii
Marc Antonio: 16 ani, 3 luni

18.03.2004 7:51     citat 

Azi am tras o sperietura sora cu moartea cand dupa ( de fapt in timpul scot limba ) un Danonino de vanilie , Marcutzul meu s-a umplut pe fata de pete mari , rosii ! surprins Dupa 15 min a vomat totul , si si-a mai revenit . Voi ati patit ceva de la Danonino ? prostit

sus

Denunta
Isa-Nico

18.03.2004 7:55     citat 

Fetelor, multumesc frumos! sarut
----------
cara a scris:
...( poate reuseste bunica sa le dezobisnuiasca de ei scot limba )...
... calatorie placuta si sper ca o data reusim sa ne vedem, sa iesim in parc cu papusile! sarut
----------

Cara, si eu tot asta sper. foarte fericit Sa le dau si lor ceva de lucru, sa se implice in cresterea nepoatelor. rad
Multumesc frumos si eu as vrea sa ne intalnim. Vrem sa le ducem in parc, sa vada animalele, numai sa fie vremea frumoasa.

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 17 ani
Marcus: 12 ani, 5 luni
Milo: 8 ani, 10 luni

18.03.2004 8:52     citat 

----------
roxanica-mamica a scris:
Azi am tras o sperietura sora cu moartea cand dupa ( de fapt in timpul scot limba ) un Danonino de vanilie , Marcutzul meu s-a umplut pe fata de pete mari , rosii ! surprins Dupa 15 min a vomat totul , si si-a mai revenit . Voi ati patit ceva de la Danonino ? prostit
----------

--------------------------------------------------------------------------------

Roxanica, eu sunt cu asemenea probleme. Nu vreau sa te alarmez, adica de fapt vreau - dar mie imi suna a alergie. Si fiul meu e alergic. Pentru ca nu am auzit inca de bebelus alergic la vanilie, presupun ca aveti aceeasi alergie ca si noi - care, a propos, tot cu pete pe fata ne manifestam, dar nu a vomitate niciodata - la LACTATE. Am banuit-o de la 7 luni, am primit trimitere la alergolog la un an, de ocupati ce sunt cei de la Children's Memorial, cel mai mare spital numai pentru copii din Chicago, l-au putut vedea abia la un an si trei luni. Au facut testul cutanat, care a iesit pozitiv, au stat de vorba cu mine doua ore. La majoritatea copiilor trece pe masura ce cresc (80% din copii le trece pana la trei ani). Dupa ce testul cutanat a iesit pozitiv, i-au luat sange, iar din analiza sangelui se poate spune cat de puternica e alergia (masoara nivelul anticorpilor IgE). La noi sunt sanse sa ii treaca, DAR trebuie ca timp de un an, pana mergem inapoi la alergolog, sa nu intre in contact cu alergenul (lactate). O gramada de produse au lactate in ele, sub forme a caror denumire nu te-ar trimite cu gandul la lapte - de exemplu in engleza "Whey". Cea mai severa reactie alergica e socul anafilactic, care cauzeaza moartea in cateva secunde, de aceea noi avem o injectie cu andrenalina "Epipen JR" pentru astfel de situatii. Cand va primit o forma de lactate din nou, va trebui sa fie in prezenta medicului alergolog si numai daca testul de sange va arata ca putem incerca asta. La restaurant este de indicat sa nu manance, pentru ca ar trebui sa ne asiguram nu numai ca nu este lactate in mancare, dar ca oalele au fost bine spalate inainte sa se gateasca in ele. S-a jucat cu o fetita care mancase iaurt, i-a atins doar sticla din care a baut ea, si i-au iesit pete pe fata, deci am fost sfatuiti ca daca va merge la cresa - din fericire nu e deocamdata cazul - sa manance separat de ceilalti copii. Deci, Roxana draga, renunta pentru moment la orice lactate in meniul lui Marc si fa-ti programare la medic, te sfatuiesc calduros!
Sanatate lui Marc,

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii

18.03.2004 9:02     citat 

Multumesc mult pt informatii . Dar ... intreb si io ca Bula trist ! La laptele meu nu e alergic confuz ? Ca numai asta papa toata ziua ! sarut

sus

Denunta
dandria

Copii

18.03.2004 9:25     citat 

Alergia nu e la lactoza, ci la proteina animala din laptele de vaca... pe care tu nu o ai, desigur. foarte fericit
Daca i-ai fi dat lapte formulat descopereai alergia mult mai devreme. Alaptatul pana la cel putin 9 luni ajuta si la scaderea alergiilor. O sa deschid subiect separat de alergii si vorbim acolo....

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii

18.03.2004 11:31     citat 

----------
dandria a scris:
Alergia nu e la lactoza, ci la proteina animala din laptele de vaca... pe care tu nu o ai, desigur. foarte fericit
....
----------

A, deci eu nu am ce are vaca ! rad lasand gluma de o parte , i-am mai dat lactate si nu a reactionat astfel , cred ca la vanilie a fost alergia trist . Pupici sarut

sus

Denunta
dandria

Copii

18.03.2004 11:41     citat 

[quote="roxanica-mamicaA, deci eu nu am ce are vaca ! rad lasand gluma de o parte , i-am mai dat lactate si nu a reactionat astfel , cred ca la vanilie a fost alergia trist . Pupici sarut [/quote]

Roxana, nu poti sti niciodata cand si cat de severa va fi urmatoarea reactie. Deci, eu te sfatuiesc sa renunti la ambele si sa discuti cu medicul lui Marc. Alergiile nu sunt un moft, sunt o boala a sistemului imunitor si pot cauza moartea.
Pupici si voua sarut

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 16 ani, 3 luni

19.03.2004 8:14     citat 

roxanica, dandria are dreptate...take care cu alergiile. mandra a facut pe 1 decembrie alergie la amoxocilina(era intr-un siropel de raceala). nu a facut-o imediat ci dupa 3 zile de administrare - a fost o alergie intarziata(mi-a spus var-mea care-i dr in state, ca astia de pe aici m-au bagat in ceata cu nenumaratele pareri). faza e ca s-a umplut de pete in 10 minute, incepand cu fata si coborand pana pe picioare...am dus-o urgent la spital de i s-a facut un vaccin si ne-au zis sa nu-i mai dam never ever amoxicilina sau alti derivati de penicilina. probabil ca marc nu a avut o reactie atat de puternica...de nu v-ati speriat, dar take care! si apropos de iaurt, noua ne-a zis pediatra sa nu-i dam cu fructe, etc ci doar simplu...acum, nu stiu ce sa zic! fiecare dr cu ideile lui!

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 3 luni
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 11 luni

19.03.2004 4:55     citat 

bai fete..m-ati speriat, ca si albina prinde niste petutze cand suge din bibi, dar dispar imediat...or fi doar de la concentrare, luminati-ma...eu nu i-am dat inca nimic lactat, in afara de laptele praf pentru bebei...o mai aman...
spuneti-mi va rog daca e pericoloase petilii alea, va implora mushkiu' meu cardiac!!
multzam!

sus

Denunta
Onush

19.03.2004 8:01     citat 

Fish-ule, daca albinuta face pete pe fata si gat cat timp suge si apoi dispar nu este alergie. Apar din cauza efortului sau pentru ca nu are rabdare sa mai respire pana nu termina de papat. In cazul asta nu ai de ce sa iti faci griji. Alergiile apar dupa ce alimentul respectiv intra in sistem si dispar in timp sau un urma unui tratament. trag cu ochiul

sus

Denunta
dandria

Copii

19.03.2004 8:47     citat 

----------
Onush a scris:
Alergiile apar dupa ce alimentul respectiv intra in sistem si dispar in timp sau un urma unui tratament. trag cu ochiul
----------

Pentru clarificare, si va rog sa ma credeti, devin expert in domeniu.

1. Alergiile pot disparea, pana la varsta de 6 ani. Daca nu dispar pana atunci, te-ai pricopsit cu ea. Alergiile nu pot fi tratate. Daca te referi la Benadryl, Claritin, etc, acestea amelioreaza simptomele si atat.

2. Intra in sistem = in gura ( in cazul alergiilor alimentare) La David apare reactia in cateva secunde.

3. Unul dintre cele mai stupide cazuri pe care l-am auzit este cel al unei tipe de 18 ani, care a mancat la festivitatea de primire a nouilor admisi la colegiu o bucatica de tort, care continea alune. A murit inainte sa ajunga ambulanta.

O sa revin cu statistici, posibil intr-un articol. Asta dupa ce-mi repar computer' de-acasa.

Va doresc copii fara alergii!
sarut

sus

Denunta
dandria

Copii

19.03.2004 8:51     citat 

----------
fish a scris:
bai fete..m-ati speriat, ca si albina prinde niste petutze cand suge din bibi, dar dispar imediat...or fi doar de la concentrare, luminati-ma...eu nu i-am dat inca nimic lactat, in afara de laptele praf pentru bebei...o mai aman...
spuneti-mi va rog daca e pericoloase petilii alea, va implora mushkiu' meu cardiac!!
multzam!

----------

Asta numai tu poti sa stii, daca sunt sau nu motiv de ingrijorare. Laptele praf pentru bebei are la baza laptele de vaca si in consecinta aceasta proteina care produce alergia. Petele sunt doar rosii sau cu alb, ca niste intepaturi de furnica, de exemplu? Sunt la nivelul pielii sau mai ridicate?

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii

19.03.2004 10:38     citat 

Marc are pielea f alba , si d-na doctor m-a avertizat inca de la inceput ca o sa se buburosheasca f repede , dar nu am crezut pana mai ieri , alaltaieri . Mai aveam 2 - 3 linguritze din Danonino cand am observat ca exact pe zona unde se manjise el de iaurtel , in jurul gurii , au aparut pete rosii . Am crezut initial ca s-a iritat de la servetelul de hartie cu care l-am sters la guritza . Apoi , in 2 - 3 min petele s-au extins pe toata fata , Il vedeam ca vrea sa vomite , dar a reusit abia dupa 10-15 min . Am apucat sa o sun pe d-na doc inainte sa vomite si mi-a spus ca trebuie administrat hidrocortizon/l , peritol , ceva de genu jenat . Dupa ce a dat afara , in 15 min i-au disparut petele . M-am speriat rau , desi mititelul radea sarut Inclin sa cred ca a fost o reactie la vanilie , pt ca a fost primul contact , lactate i-am mai dat si nu a reactionat asa . .... hai ca am aberat destul ! foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

19.03.2004 11:22     citat 

Andreea, imi dai voie sa te contrazic? Si nu din teorie, ci din experienta proprie si a sotului.

----------
dandria a scris:

1. Alergiile pot disparea, pana la varsta de 6 ani. Daca nu dispar pana atunci, te-ai pricopsit cu ea.
----------

Eu am fost alergica, si alergia se manifesta la mine prin urticarie. Cateva din alimentele pe care o provocau: capsuni, untul si laptele daca nu erau cat de cat proaspete, cacao ergo ciocolata; de altele, daca au existat, tocmai nu imi amintesc. In afara de asta am avut o reactie urata de alergie dupa o injectie de penicilina, fapt pentru care de atunci am evitat injectiile de penicilina. In fiecare an faceam cel putin de 2-3 ori urticarie, cateodata urata de tot, cu basici (in talpa!). In sfarsit in anul cand urma sa implinesc 18 ani (sunt nascuta in noiembrie) am mers in vara la un doctor alergolog, insa programarea urma sa o primesc pentru candva spre sfarsitul anului, ori noi in decembrie am plecat in Germania, asa ca am lasat-o balta. Din anul urmator nu am mai facut niciodata urticarie! Nu stiu daca a fost schimbarea de clima sau ce a fost, dar crede-ma ca asa a fost. Alergia la capsuni nu mai stiu cand mi-a trecut, insa aia imi trecuse cu cativa ani inainte de a implini 18 (dar dupa 6!).

Sotul meu a avut febra fanului pana la facultate, cand si lui i-a trecut subit si fara tratament.

----------
dandria a scris:
Alergiile nu pot fi tratate.
----------

Cel putin in cazul febrei fanului stiu ca se poate face hiposensibilizare sau desensibilizare (sper ca asa ii spune in romana). Se injecteaza alergenul sub forma 'subtiata' si creste doza din ce in ce mai mult. Daca ai noroc, nu e doar hiposensibilizare ci trece de tot, adica cel putin nu se mai manifesta simptomele. Tocmai am gasit o pagina unde scrie ca se aplica cu succes in cca. a 80% din cazuri si in cazul alergiilor la alimente.

----------
dandria a scris:
2. Intra in sistem = in gura ( in cazul alergiilor alimentare) La David apare reactia in cateva secunde.

----------

La mine nu aparea reactia imediat, ci cel mai devreme dupa cateva ore, in nici un caz imediat dupa ce mancam 'alergenul'.

Deci nu se poate generaliza. sarut

sus

Denunta
dandria

Copii

19.03.2004 11:33     citat 

Roxana, ai trei variante de actiune, zic eu:

1. Eviti in totalitate si lactatele si vanilia pana mergi la doctor si ii face testul cutanat, daca e posibil si analiza anticorpilor din sange.

2. Ii dai numai lactate, in alta forma, fara vanilie, si observi daca are reacita, dupa care, daca reactioneaza la lactate, le eviti, si mergi la medic.

3. Ii dai vanilie cu altceva la care stii ca nu reactioneaza si vezi daca vanilia e de vina, daca da o eviti, mergi la medic si vezi ce se poate face.

Sfatul meu este sa iei serios in considerare punctul 1. Cum am mai spus, nu e neaparat sa aiba o reactie de fiecare data cand intra in contact cu alergenul. Se poate sa apara sporadic, si nici un medic nu iti va putea spune cand va aparea viitoarea reactie si cat de serioasa va fi. Reactiile includ aceste pete pe fata (urticarii?), dificultate in a respira, suierat, o stare generala proasta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: