· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > epiziotomie
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor epiziotomie     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
bucatzica

19.06.2008 9:05     citat 

----------
ralucaa a scris:
Pe mine numai cuvantul episiotomie ma ingrozeste. Nici nu vreau sa ma gandesc.Am 36 sapt si o sa nasc cu cezariana la cerere fara discutii.
----------

se pare ca nu sunt singura care este atat de hotarata...si eu tot cu cezariana vreau sa nasc....am colege de munca care au cezariana si nu au avut nici o problema,una dintre ele are chiar 2 operatii de cezariana....La cate am citit pe acest forum despre nasterea normala,m`am ingrozit...multe s`au infectat...chiar era una care zicea ca a facut si puroi si ca nu i s`a vindecat deloc si avea 4 luni de la nastere.
Cu toate ca multe mamici spun ca e mai bine normal ptr ca uiti de durere cu trecerea timpului....dar ramai cu o gramada de probleme jos zambet o am pe sefa mea,are 9 luni de cand a nascut normal si acum trage din cauza taieturii ptr ca nu i s`a prins bine...Daca ni se ofera posibilitatea de a ne face nasterea mai usoara nu vad de ce nu am profita si nu inteleg femeile care sunt contra cezarianei....ca e o operatie....da,este si ce?....si jos tot taietura este si pe burta la fel....si la ce tehnologie avem,daca faci cu laser nu o sa ti se vada taietura de la operatie... foarte fericit eu sunt hotarata,nu dau inapoi....vreau cezariana....la nastere normala nici nu ma gandesc trag cu ochiul

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 14 ani, 8 luni

19.06.2008 10:21     citat 

----------
citat:
nu inteleg femeile care sunt contra cezarianei
----------
....nu cred ca e cineva chiar contra cezarienei...fiecare face ce vrea....ce crede ca e mai bine pt ea si puiut!!!
----------
citat:
chiar era una care zicea ca a facut si puroi si ca nu i s`a vindecat deloc si avea 4 luni de la nastere.
----------
...hmmm....mie fff greu sa cred asa ceva...poti sa faci infectie dar sa dureze 4 luni???aici undeva se exagereaza...ori nu a facut tratamentul corespunzator....ori nu a facut nici un tratament
----------
citat:
are 9 luni de cand a nascut normal si acum trage din cauza taieturii ptr ca nu i s`a prins bine...
----------
...aici nu e nimeni de vina decat doctorul care cu care a nascut....nu se poate sa nu ti se prinda taietura dupa 9 luni....iarasi e exagerare....
----------
citat:
si jos tot taietura este si pe burta la fel.
----------
....orice poti spune dar nu poti spune ca taietura e la fel...la cezariana iti taie strat de mschi plus ca iti taie uterul in doua....deci??? chiar crezi ca e la fel???
----------
citat:
nu dau inapoi....vreau cezariana
----------
....ok tu sti cel mai bine, ce vrei sa faci cu corpul tau....nu ti-a impus nimeni sa nasti normal, nu te condamna nimeni ca faci cezariana, deci nu trebuie sa ne convingi pe noi ca asa e mai bine....si iti spun astea pt ca din textul tau reiese oarecum ca cele care au nascut normal sunt prostute----------
citat:
...Daca ni se ofera posibilitatea de a ne face nasterea mai usoara nu vad de ce nu am profita si nu inteleg femeile care sunt contra cezarianei....
----------

iti doresc o nastere usoara... zambet

sus

Denunta
bucatzica

19.06.2008 10:36     citat 

zambet HMM...nu ma intelege gresit...nu am zis ca cine a nascut normal este o femeie prostuta...laudele mele...din punctul meu de vedere este o femeie puternica care a putut face fata cu brio acelor dureri....imi pare rau ca nu mai stiu exact unde am citit acel mesaj...." dupa 4 luni de la naste inca mai trag,facand puroi" surprins asta m`a ingrozit cand am citit....nu am zis ca iti impune cineva ce sa faci....mi se pare normal ca fiecare sa faca ce vrea...dar sunt multe mamici pe acest forum care nu vor sa auda de cezariana si ca vezi doamne intr`un fel sau altul "esti o lasa" daca faci cezariana doar din cauza fricii socat ....mie nu mi se pare asa...mi se pare corect asa cum eu sau alta mamica le "accepta" decizia lor acelasi lucru sa faca si ele la randul lor...nu sa inceapa si sa dramatizeze in fel si chip...mai bine ar incuraja acea femeie care urmeaza sa devina mama decat sa o sperie...asta e parerea mea zambet poate nu esti deacord cu mine,fiecare gandeste in felul lui
Si da,eu sunt hotarata ptr cezariana...oricum si dr mi`a zis ca e posibil sa se decurga la cezariana ptr ca e prea mare fetitza...si pana la nastere e posibil sa se faca de 4 kg sau e posibil sa depaseasca 4 kg....iar eu sunt micutza in bazin si fiind si prima nastere sa nu ma chinui mult.
Merci frumos sarut

sus

Denunta
dyenuta

Copii

19.06.2008 10:42     citat 

pai da, ca unele chiar se considera martire ca au nascut normal....si cele care nasc cu cezariana le fac in fel si chip....ai dreptate aici. eu am nascut normal dar eu nu condamn pe nimeni care hotaraste sa faca cezariana...asa cum am mai spus fiecare face ce doreste cu propriul corp!!!!
hai...te pup si nastere usoara!!!!

sus

Denunta
bucatzica

19.06.2008 10:46     citat 

mersi frumos dyenuta sper sa trecem cu bine peste asta! zambet

sus

Denunta
ralucaa

Copii
vlad: 14 ani, 2 luni

14.07.2008 10:41     citat 

vai ce ma mai stresau toti ca vreau sa fac cezariana....ca e taietura ca iti taie muschiul..............ei si? e muschiul meu:)) si apropo nici nu simt ca as fi fost operata. nu ma deranjeaza nimic, nu ma doare si ce e cel mai important viata sexula nu s-a schimbat deloc:) eu tin f mult la ea. Cand am cerut cezariana asa i-am zis si doctorului8O
Intr-antradevar sunt multe care vor neaparat sa nasca normal.Fiecare decide pentru ea iar altii nu au dreptul sa ii comenteze decizia.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 14 ani, 10 luni
Antonia: 11 ani, 4 luni

15.07.2008 11:24     citat 

Vezi, ai pierdut ca viata sexuala nu s-a schimbat deloc in urma nasterii prin cezariana...daca nasteai normal, cu epiziotomie, sotul ar fi apreciat stramtoarea cusaturii si viata sexuala s-ar fi inbunatatit. scot limba

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 17 ani
Maria: 13 ani, 7 luni

15.07.2008 11:58     citat 

foarte fericit

sunteti haioase,fetelor,parca ati face parte din doua partide diferite-partidul cezarienelor si partidul naturalelor foarte fericit

e fantastic cum se perpetueaza discutiile astea despre cezarica versus vaginica la neeeeesfirsit

tot bebelusi nastem si unele,si altele,tot avem cam 3 saptamini de singerari dupa,tot ne dam vietile peste cap cu bucurie de dragul copilasilor...ce atita tam-tam ? cistiga cineva ceva din discutiile astea?
fiecare face cum simte!

eu am stiut de la 21 de ani ca voi fi nevoita sa nasc prin cezariana,si asta din cauza unor probleme de corazon ochi peste cap ,insa marea mea multumire a fost ca totusi mai pot face copii!!!acum am 31 de ani,zic Slava Domnului ca nasc si al doilea copilas,dupa prima cezariana mi-am revenit f bine,si sper si acum sa fie la fel!

bucurati-va ca sunteti norocoase,sunt atitea exemple de femei care ar naste si pe urechi,doar sa ramina insarcinate!!!

pace si intelepciune va doresc foarte fericit

sus

Denunta
bucatzica

15.07.2008 12:28     citat 

rad ha ha... mamistef ai dreptate....dar na....astea sunt "muiercile".....eu una abia imi astept buburuza.....si nu conteaza cum nasti un copil....conteaza sa fie sanatos....oricum eu tot cezariana fac rad scot limba sarut

sus

Denunta
ralucaa

Copii

15.07.2008 10:32     citat 

----------
ocrisu a scris:
Vezi, ai pierdut ca viata sexuala nu s-a schimbat deloc in urma nasterii prin cezariana...daca nasteai normal, cu epiziotomie, sotul ar fi apreciat stramtoarea cusaturii si viata sexuala s-ar fi inbunatatit. scot limba
----------

eu chiar nu aveam nevoie. nasol ca tu ai avut. prostit[/quote]

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 14 ani, 3 luni

16.07.2008 3:26     citat 

----------
ocrisu a scris:
----------

Vorbiti prostii. O interpretati ca stramtoare din cauza cusaturii, dar nu se coase radial roata roata, e doar lateral si in principiu se taie/coase perineul, nu vaginul. Zona fiind sensibila o vreme si relaxarea vaginala insuficienta poate poate da impresia de ingust. Dar nu tine mult foarte fericit

Intreb si eu, daca e atat de grozava nasterea naturala ce aveti cu femeile care fac cezariana? O fi un soi de invidie?

Este blamata cezariana la cerere, dar presupun ca orice femeie care a nascut natural a fost informata ca in orice moment poate surveni o complicatie care sa finalizeze nasterea cu cezariana, deci s-a avut in vedere si acest aspect.

Si cele mai multe cereri de cezariana au loc in sala de nasteri spre sfarsitul travaliului cand mama tipa: nu mai poooot, duceti-ma la cezariana. Nu se poate, ne pare rau, capul e angajat ochi peste cap mai dureaza putin si scapati plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ralucaa

Copii

17.07.2008 10:41     citat 

ai dreptate Carole parca e un fel de invidie. socat
eu cunosc personal multe mamici care au ramas traumatizate psihic multa vreme dupa nasterea naturala si le pare rau ca nu au facut cezariana.
eu am intrebat-o pe mama mea cum e sa nasti natural ca doar daca ea nu-mi spune atunci cine? si mi-a zis ca nu doreste nimanui sa treaca prin ce a trecut ea chiar daca una din nasteri a considerat-o usoara.
plus de asta are si operatie la uter care e ca si cezariana si mi-a zis ca fac cum vreau dar sa stiu ca e cumplit de dureros sa nasti normal si daca tot e tehnica medicala asa de avansata de ce sa ma chinuiesc ca bunica si ca ea?
e adevarat ca cezariana implica costuri mult mai mari si trebuie sa sti sa iti convingi medicul. parerea mea este ca toti fac cezariana la cerere dar trebuie sa sti te descurci.
pupici

sus

Denunta
lelutika

Copii
Matei: 16 ani
Stefan: 13 ani, 7 luni

18.07.2008 10:44     citat 

fiecare face cum simte, eu asa cred. sunt femei si femei.
eu una am ramas putin "traumatizata psihic", recunosc. cu toate acestea, mai am trei luni si nasc din nou si ma rog sa nu ajung la cezariana. nu vreau si gata. nu vreau taieturi pe burta! m-am refacut mult mai usor dupa nasterea naturala, si, cu toate durerile, momentul in care a iesit copilasul din mine a fost foarte emotionant. sper totusi acum sa nasc cu epidurala.
dar nu vad de ce sa condamnam femeile care vor cezariana din start. daca medicina accepta, inseamna ca e ok, nu? fiecare isi aduce copilul pe lume asa cum considera ca e mai bine.nasterea nu trebuie sa fie un stres.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 14 ani, 11 luni
MAIA ESZTER: 13 ani
am nascut deja!

19.09.2008 1:04     citat 

se pare, ralucaa, ca nici n-o sa nasti natural foarte fericit
maica-ta e plina de iubire...ce sa zic...fain te-a pregatit
iar daca iti pasa de bebelus, si citeai niste studii, cum el vine pe lume muuult mai pregatit in cazul nasterii naturale, poate erai mai putin vehementa

tu chiar crezi ca Dumnezeu a fost baiat prost?

sus

Denunta
dyenuta

Copii

19.09.2008 3:08     citat 

nemora astepti copilas??? mai ai curaj???....hm....te invidiez!!!!si nu le critica prea aspru pe cele care vor cezariana....e hotararea lor!!!te pup si nastere usoara zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: