· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > epiziotomie
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor epiziotomie     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
bucatzica

19.09.2008 9:16     citat 

----------
nemora a scris:
iar daca iti pasa de bebelus, si citeai niste studii, cum el vine pe lume muuult mai pregatit in cazul nasterii naturale, poate erai mai putin vehementa
----------

eu una nu te pot intelege....de ce trebuie sa faci astfel de afirmatii???nu poti respecta decizia cuiva...trebuie sa fi asa rautacioasa???Eu am cezariana si am nascut acum 1 luna...crede`ma ca nici nu zic ca am nascut...nu am nici un fel de problema...nici eu si nici copilasul meu.Daca ai intreba un doctor si nu ai citi fel si fel de baliverne cine stie de cine scrise poate ti`ai dori si tu cezariana trag cu ochiul
Eu inainte de nastere m`am consultat cu doctorul meu si i`am cerut sa`mi spuna care sunt riscurile la cezariana si care la nastere normala....si ce crezi ca mi`a raspuns...."RISCURI EXISTA IN AMBELE CAZURI NUMAI CA....LA CEZARIANA ESTE UN RISC MAI MARE PTR MAMA IAR LA NASTERE NORMALA EXISTA MAI MULTE RISCURI PTR COPIL"....asa ca...cele care aleg cezariana poate isi pun viata in pericol numai ptr a se naste copilul "intreg" si fara probleme....stai linistita ca le pasa si celor care fac cezariana de bebelusul lor trag cu ochiul

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 14 ani, 1 luna

19.09.2008 10:26     citat 

Copilul meu putea muri din incapatanarea mea de a naste natural. Mi s-a spus ca e mare dar eu asa am vrut. Dupa travaliu de o noapte, s-a recurs la cezariana.
La 10 cm dilatatie se suise doctorul pe mine si ma impingea pe burta de cred ca tot spitalul ma auzea cum strig cu toate ca aveam si epidurala. Copilul s-a nascut cu o bosa la cap, (multi copii au si se trag repede). Era saracutul umflat tot de atata chin sa iasa.
Trauma de la nasterea normala nu o voi uita niciodata, acele cateva zeci de minute cand trebuia sa aiba loc expulzia, si felicit toate mamicile care aleg cezariana. Cu fiecare impinsatura a doctorului pe burta aveam impresia ca raneste copilul si asa a si fost.
Cine rabda si e f tare felicitari ca naste normal dar daca va e frica sau aveti orice alta problema eu va felicit ptr ca alegeti cezariana.

Succes si nasteri usoare!!!

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 15 ani, 7 luni
Matei: 13 ani, 2 luni

21.09.2008 4:51     citat 

----------
manam a scris:
Cu fiecare impinsatura a doctorului pe burta aveam impresia ca raneste copilul si asa a si fost.
----------

Impinsa pe burta am fost si eu de catre moasa, dar la mine a fost o mana cereasca caci m-a scutit pe mine de impins la capacitate maxima si asa mai reuseam si eu sa imi trag sufletul. Cred ca daca este executata corect, manevra este utila in cazul unei nasteri mai anevoioase.
Sper din toata inima ca peste 5 luni sa pot naste tot natural, chiar daca prima nastere nu a fost dintre cele mai usoare (spune doctorita mea).
Perceptia unei nasteri ca fiind grea sau usoara tine foarte mult si de felul in care se pregateste mama pentru ceea ce presupune o nastere naturala, deci experienta variaza foarte mult de la caz la caz.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 14 ani, 11 luni
MAIA ESZTER: 13 ani
am nascut deja!

22.09.2008 1:54     citat 

dyenuta, n-a fost planificat, a fost cadou zambet

bucatzico, daca tu esti impacata (mie nu-mi prea pari foarte fericit ) de ce te infoi?

manam, un doctor experimentat poate aprecia daca copilul are loc sa iasa sau nu, daca nasterea naturala implica riscuri de traume sau nu.

sus

Denunta
bucatzica

22.09.2008 2:25     citat 

----------
nemora a scris:
bucatzico, daca tu esti impacata (mie nu-mi prea pari foarte fericit ) de ce te infoi?
----------

Nu ma infoi ptr ca nu am pene....si sunt foarte impacata cu mine....si cu faptul ca am facut cezariana...ma rog...dar nu despre mine era vb.
Ti`am dat o "replica" la ceea ce ai zis tu....nu mi se pare normal sa ii atragi cuiva atentia de decizia luata...pana la urma oricine e liber sa aleaga pt el....nu cred ca tie ti`a zis cineva ce ar fi bine sa faci si ce nu.....si eu sau alta as putea spune sau crede ca vrei sa nasti normal numai de dragul de a simti durerea sau sa pari martira....in fine....nu vreau sa intru in polemica cu tine si plus de asta este un subiect vechi care dupa parerea mea nici nu ar mai trebui discutat zambet

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

22.09.2008 3:10     citat 

atunci de ce ai mai intrat?

sus

Denunta
bucatzica

22.09.2008 6:02     citat 

----------
nemora a scris:
atunci de ce ai mai intrat?
----------

Ca sa`mi spun parerea,asa cum faci si tu si toate cele care viziteaza acest forum....in nici un caz sa ma "cert" sau sa ma contrazic cu tine

sus

Denunta
ralucaa

Copii
vlad: 14 ani, 2 luni

05.10.2008 12:55     citat 

[quote="nemora"]se pare, ralucaa, ca nici n-o sa nasti natural foarte fericit
maica-ta e plina de iubire...ce sa zic...fain te-a pregatit
iar daca iti pasa de bebelus, si citeai niste studii, cum el vine pe lume muuult mai pregatit in cazul nasterii naturale, poate erai mai putin vehementa

tu chiar crezi ca Dumnezeu a fost baiat prost?[/quote]
Abia acum vad ce ai scris tu pe aici si ce replici " destepte" dai.
In primul rand am nascut cu cezariana pt ca asa am vrut eu si ma simt excelent. Nu puteam face o alegere mai buna. Nu as naste natural NICIODATA. Bebelusul meu e perfect sanatos si mai mult decat atat nu am suferit nici eu nici el de pe urma nasterii.
Vis-a vis de cumma pregatit pe mine mama nu e treaba ta si nici nu ai dreptul sa-ti dai cu parerea. Vehementa? Tu sti ce inseamna?Iti recomand un dex. Poate te documentezi tu putin mai bine. Sau poate doar atata poti.

[b]Bucatzica [/b]cu oameni de genul asta nu prea ai ce discuta. Nu intelege ca aici oamenii isi spun parerile sau isi relateaza experientele si nu suntem in mahala.

sus

Denunta
ralucaa

Copii

05.10.2008 5:01     citat 

Si inca ceva Nemora. Uite te citez din alta parte "dupa un copil e mai larga. dupa 2, e galeata. asta e."
Daca tu asa preferi, bafta multa. rad

sus

Denunta
lelutika

Copii
Matei: 15 ani, 11 luni
Stefan: 13 ani, 7 luni

05.10.2008 5:04     citat 

Sunteti toate de la mahala. Va rog purtati-va civilizat pe forum!!!!!!!!!

sus

Denunta
nemora

Copii
am nascut deja!

06.10.2008 10:09     citat 

da mai raluca, fiecare cum prefera trag cu ochiul

sus

Denunta
ralucaa

Copii

06.10.2008 3:29     citat 

Exact! trag cu ochiul

sus

Denunta
alexuuu

29.06.2009 3:37     citat 

mamicilor care ati facut epiziotomie si s-a cicatrizat repede spuneti-mi si mie va rog cum ati tratat-o/ingrijito?va multmumesc

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 16 ani, 1 luna
Zuza: 12 ani, 9 luni

29.06.2009 3:53     citat 

Alexuuu eu am trat-o cu apa chioara trag cu ochiul
Cand am intrebat moasa ce solutie sa folosesc sau ce imi recomanda mi-a dat un singur raspuns: apa.
Dupa fiecare mers la baie pt pp stateam cateva minute cu dusul pe taietura, apa sa nu fie calda ci doar dezmortita. Cand am ajuns acasa mi-am facut un ritual si mergeam la dus cat de des puteam chiar de nu aveam de mers la wc. Firele s-au topit in interval de cca 10 zile, am stat din primele ore dupa nastere in fund si nu am avut nici un fel de probleme.
Sanatate multa!

sus

Denunta
alexuuu

29.06.2009 7:42     citat 

ICEMOON multumesc de raspuns si mie tot asa mi-a zis moasa ..eu am nascut pe 11.06 doctorul mi-a spus ca firele au inceput sa se resoarba dar mie mi se par ca sunt lungi ,nu stiu ce sa cred...sa raman si eu tot cum a zis moasa doar cu apa ?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: