· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > scaun o data la 4 zile
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor scaun o data la 4 zile     
anina

Copii
Delia: 16 ani, 2 luni

16.06.2006 1:00   scaun o data la 4 zile  citat 

Buna. cine s-a atunci ii pun supozitor ca altfel nu face. Am incercat cu termometru-nimic, cu masaj= nimic. Ceai nu-i dau. Ii dau numai colic baby diluat in apa fiarta (50 ml) si atit. Am intrebat medicul si mi-a pina la urma sa fiu nevoita sa-i pun supozitor. Ce-as putea sa fac?

sus

Denunta
twin

16.06.2006 1:14     citat 

In primul rand schimba medicul! surprins La aceasta varsta trebuie sa faca cel putin odata pe zi! Poate avea din nastere o problema la colon, asa ca e bine sa te duci la un alt pediatru. O alta cauza ar fi o temperatura prea mare in camera in care doarme. Se poate constipa din cauza unei deshidratari. Daca alaptezi poate ar trebui sa fii atenta la ceea ce mananci, ca daca esti tu constipata e si copilul. Apoi laptele pe care il dai in caz ca nu alptezi poate fi iar o cauza. Deci cel mai bine e sa vezi un medic care sa iti elucideze aceasta dilema! Dar nu te culca pe o ureche ca e normal sa iasa atat de rar ca nu e! Doctorul tau imi pare incompetent! trist socat

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Horea: 16 ani, 5 luni

16.06.2006 1:26     citat 

Anina puiul tau maninca numai sin? Sau ii dai si lapte praf?

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

16.06.2006 1:44     citat 

Uite un subiect mai vechi

http://www.parinti.com/modules.php?name...onstipatia

sau

http://www.parinti.com/modules.php?name...onstipatie

sau

http://www.parinti.com/modules.php?name...onstipatia

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Horea: 16 ani, 5 luni

16.06.2006 1:53     citat 

Vad ca nu mai esti online asa ca incerc sa-ti rapsund pentru ambele variante:
1. Daca maninca si lapte praf atunci e putin prea rar la 4 zile...desi nu e anormal nici asa. Poate e constipat si atunci trebuie sa il ajuti un pic, insa nu cu supozitor sau cu termomentru, eu zic sa cumperi lactoza (are Humana un produs special) si sa-i adaugi o masura in una din mesele din zi. La David am avut problema asta si o puneam de obicei in prima masa de lapte praf de dimineata. Dar David era constipat!
2. Daca e alaptat la sin, atunci problemele se schimba. Trebuie sa urmaresti atent care e cantitatea de lichide pe care o elimina, adica sa vezi daca pipi face des si mai ales constitenta kk-ului.
La o parte din copiii alaptati exclusiv la sin si mai ales dupa primul vaccin (la 2 luni) de polio tranzitul intestinal se "incetineste" considerabil. si noi ne confruntam cu problema asta, dar, ce pot sa-ti spun din proprie experienta, e sa lasi copilul sa faca singur fara al ajuta cu nimic (supozitor, termometru...) chiar daca face la 5 zile.
si eu am fost la pediatru si mi-a ce sa-mi fac griji, ca e normal sa aiba scaune rare pentru ca el maninca doar laptic, iar asimilarea laptelui de mama se face in proportie foarte mare si tot ce ramane dupa (solid) e putin. Am incercat si cu tratament (Debridat) timp de 2 saptamini dar scaunul a rar.
Horea face uneori si la 7 zile, de regula face cam o data pe saptamina. Dar Horea nu e constipat, atunci cind face consistenta e ceea a termometru pentru ca sint "agresive" la nivelul colonului.
Pina ajungem la diversificare nu avem ce face decit sa aspeptam, atunci tranzitul se regleaza altfel, mai ales cu fructe.

Twin nu vreau sa te superi dar sa stii ca nu e anormal sa aiba scaune rare. Poate sa ceara parerea altui medic dar eu ma tem ca rezultatul si sfaturile vor fi aceleasi. Dar repet, asta in cazul in care atunci cind face constistenta si aspectul e a
anina

Copii

16.06.2006 2:07     citat 

Eu nu-i dau lapte praf si nici nu i-am dat niciodata. Consistenta kk este normala adica galben si moale chiar destul de moale. Ceai nu-i dau in afara de colic baby cu apa fiarta. Gaze are toata ziua, numai cu asta si se ocupaq toata ziua le da afara.
N-o sa-i mai pun supozitoare. Dar mi-i mila de ea cind o vad ca se chinuie si apoi citeodata cind maninca tipa si se screme dar....nimic. Eu inca nu i-am facut vaccinul de 2 luni. Il fac marti si mai intreb pediatra inca o data dar stiu c-o sa-mi zica sa nu-i fac nimic.

sus

Denunta
twin

16.06.2006 2:13     citat 

Minteuan, nu ma supar. Nu vad motivul! Continui insa sa imi sustin afirmatiile!! Sustinute si de medici desigur! trag cu ochiul Nu de toti se pare! rad
anina poate ca ar trebui sa ii faci si o investigatie la colon. Nu strica trag cu ochiul Pupici sarut

sus

Denunta
anina

Copii

16.06.2006 2:13     citat 

Am uitat sa zic ca eu nu sunt constipata deloc iar Delia face pipi mult ziua si mai putin noaptea pentru ca maninca doar de doua ori.
Voi cind iesiti afara pe caldura asta ce la dati sa bea? Ca eu nu stiu ce sai dau. Eu iau cu mine colic baby cu apa fiarta sii dau sa bea in parc pentru ca cald si ii sete.

sus

Denunta
Bambimea

16.06.2006 2:22     citat 

Noi tocmai saptamana asta am avut 5 zile fara kk . Dar si cand a muuulttt ! Din cate am auzit eu, pana la 5 zile e ok asa ca am hotarat sa nu intervin cu nimic (termometru, supozitor).
Legat de caldura si lichide, eu alaptez daca au trecut cam 3 ore de la ultima tura de alaptat, daca e mai putin dar bebe e agitat atunci ii dau putin ceai de fenicul (dar nu mult).

sus

Denunta
titoto

Copii
Ioana-Cristina: 16 ani, 11 luni

17.06.2006 7:35     citat 

si fata mea a cand s-a performanta de a la sine cand am inceput diversificarea. Acum face de 2-3 ori pe zi.

sus

Denunta
Lee

Copii
Iris: 16 ani, 11 luni

17.06.2006 8:57     citat 

anina, mie inca din maternitate mi-au spus, apoi si pediatrul mi-a de la alti pediatri, am citit-o in nenumarate cartzi, asa ca tind sa cred ca e ceva adevar in ea.

Eu am avut un copil cacacios, din categoria celor care faceau de 10 ori pe zi cat timp a chiar daca era caca moale, asa cum e caca de copil alaptat, tot pusca de ziceam ca iese prin pampers rad.

Asa ca daca nu-ti da impresia ca fetita se chinuie, daca nu plange constant chinuit cat sa poti sa tragi concluzia ca o doare burtica, eu n-as mai agresa-o cu supozitoare si alte prostii. Nu vei face decat s-o obisnuiesti sa faca kk doar ajutata si sa-i iriti colonul.

Sunt de acord cu fetele ca vara cat e foarte cald afara trebuie sa ai grija sa nu se deshidrateze puiul tau. si Iris a pt. a din jumate in jumate de ora si a mama se adapteaza bine cerintelor copilului, ii tine si de foame si de sete atunci cand e cazul.

Daca tu nu vrei sa adopti calea asta, atunci ofera-i ceai (de fenicul e foarte bun, pentru ca o ajuta si la durerile de burtica) sau apa foarte des. Cat timp e treaza, poti sa-i oferi si din sfert in sfert de ora.

Hai, sanatate si spor la kk zambet.

sus

Denunta
anina

Copii

17.06.2006 3:53     citat 

Multumesc mult pentru sfaturi. Hai ca m-am linistit. Nu-i mai pun nici un supozitor si nici altceva. Eu ii dau un ceai special pentru copii se numeste plantex care ajuta la prelucrarea laptelui in stomac si dupa ce il bea, face kk. Plantex contine ulei de fenicul si lactoza. Oricum afara e foarte cald si eu ii iau in parc ceai din asta sau colic baby cu apa. Sper ca o sa scapam si noi de problema asta cu timpu.

sus

Denunta
sweepps2003

Copii
Vlad- Andrei: 16 ani, 2 luni

20.06.2006 8:31     citat 

si Vlad tot asa pateste face kk la 3-4 zile i-am dat supozitor.
Voi incerca si eu de maine ceaiul pt.ca supozitorul da dependenta iar faza cu termometrul am citit in Mama si copilul este o metoda nerecomandata.

sus

Denunta
pitic03

Copii
Tudor Dumitru: 16 ani, 7 luni

20.06.2006 9:50     citat 

Cunosc bine situatia prin care treci! plang sau sunt foarte trist
Medicii care spun ca un copil poate face KK 1 data la 10 zile nu stau linga copilul tau cind tipa de durere si nici nu sufera atunci cind mititelul se screme de-i ies ochii din cap trist
La virsta aia eu ii dadeam baietelului meu LASS BABY la virste mici are efect.Totul era minunat pina am inceput diversificarea, cind s-a tot si am tratat cu DUPHALAC (e sirop dulce pe care i l-am dat -la recomandarea med,)si am scapat definitiv de constip
mai poti pune citeva picaturele de zeama de lamaie in ceaiul bebelusului
Sa va faceti bine sarut

sus

Denunta
andismom

Copii
Andi: 16 ani, 4 luni
Maria Cezara: 12 ani, 7 luni

21.06.2006 6:31     citat 

La capitolul kk am si eu niste experiente de impartasit...
dupa ce de la 1 luna pana spre 3 luni copilul meu a a am umblat la 4 medici ca sa ii dau de cap, dupa 3 luni cand am inceput si diversificarea (cu sucuri) au inceput si problemele cu constipatia... de fapt si de drept, se pare ca ceea ce numim noi constipatie (greutatea de a un scaun la 5-7 zile atata timp cat nu este sub forma de "cacareze" (ca niste bilute, tari)... in fine, medicii astia uneori , vorba cuiva de aici, nu stau cu noi acasa nici cand au colici, nici cand au diaree, nici cand sunt constipati si lor le vine tare usor sa dea din gura si noi sa ramanem fara nici solutie.
in momentul de fata, problema s-a pe mine m-a asemenea, am citit si am incercat si cu apa fiarta si racita. merge si asa.
in cazul copilasilor alaptati exclusiv la san ceaiul ar trebui oferit cu lingurita (da' dureaza o vesnicie!) pentru a copilul meu s-a o saptamana din cauza biberonului)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: