· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ce apa plata folositi pentru laptic?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Ce apa plata folositi pentru laptic?     
barby26

Copii
vladut: 11 ani, 5 luni
iris: 8 ani, 5 luni

24.02.2008 8:44   Ce apa plata folositi pentru laptic?  citat 

Buna fetelor am si eu o intrebare Ce apa plata ii dati lui BB pentru laptic ? Va intreb pentru ca eu o fierb si pe peretii ibricului de inox raman peretii ibricului albiciosi si pe deasupra se formeaza pe luciul apei o depunere de parca ar pluti praful...Am incercat si Borsec si Zizin. nu stiu ce sa mai fac ca sa fie apica buna pentru BB. Exista ceva ce fierbe apa ?sa o strecor prin tifon si vata ?
Multumesc !

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 4 luni
AURA MARIA: 8 ani, 9 luni

24.02.2008 8:48     citat 

din pcate orice apa plata ai folosi daca te pui s-o fierbi ai sa te sperii de cata depunere ai sa gasesti la fundul vasului....
o prietena de-a mea asa face,cumpra apa plata(sincer nu mai stiu de care) si o fierbe...si la fel cred ca voi face si eu cand va fi cazul.
Multa sanatate si pupici la bb sarut

sus

Denunta
lifeinhim

Copii
Matei: 11 ani, 5 luni

24.02.2008 9:25     citat 

Apa plata nu se fierbe niciodata pentru ca se concentreaza cantitatea de minerale si rinichii bebelusului nu functioneaza bine si nu pot sa "proceseze" mineralele, existand riscul complicatiilor. Datorita cantitatilor de minerale nici nu e indicat sa folosesti orice apa minerala pentru prepararea lapticului.
La noi in tara singura apa care are o cantitate OK de minerale si se poate prepara lapticul pentru bebe este DORNA - Izvorul alb.
Zizin e killer pt rinichii lor, e o apa cu multe minerale.

sus

Denunta
roxmaryn

24.02.2008 9:31     citat 

Exista Dorna speciala pentru bebici. Eu folosesc Izvorul Minunilor, acela roz si nu o fierb. Am folosit pentru vreo sapt. Borsec plata. Cand am comparat intr-e ele, am observat o foarte mare diferenta de concentratie si am ales-o pe cea mai mica.

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 13 ani, 5 luni

24.02.2008 10:36     citat 

Dorna - Izvorul Alb spun si eu. Stiu ca trebuie sa scrie pe ea ca e microbiologic pura. Nu o fierbe ca mai rau faci asa cum s-a spus mai sus.
Eu i-am dat apa potabila fiarta 10 minute si-apoi racita. Izvorul Alb am inceput sa-i dau mai tarziu.. pe la 10 luni.
Si eu am vazut ca exista si apa speciala pentru bebelusi. In farmacii am vazut la Sensiblu mai ales.

sus

Denunta
tic_tic

Copii
Parascheva-Ioana: 12 ani, 9 luni

25.02.2008 8:14     citat 

Noi am folosit apa plata Bucovina pentru laptic. E buna si asta. Nu am fiert-o niciodata sarut

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 11 ani, 11 luni
MAIA ESZTER: 10 ani
am nascut deja!

25.02.2008 9:29     citat 

Bucovina cred ca e cea mai putin concentrata; eu iau la 5 litri si folosesc la ceaiul meu, nu face depuneri cand fierbe
si Dorna e buna

sus

Denunta
barby26

Copii
vladut: 11 ani, 5 luni
iris: 8 ani, 5 luni

25.02.2008 10:00     citat 

Fetelor, chiar aseara am incercat si eu Bucovina ! Nota 10 pentru aceasta apa. Nu am vazut depunere...Cred ca o sa bem din asta. ..dar sa nu o mai fierb ???

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

25.02.2008 10:17     citat 

APA PLATA NU SE FIERBE !!! prin evaporarea apei in timpul fierberii creste concentratia de saruri si minerale.
barby nu trebuie ne crezi pe noi cerceteaza tu singurica !

sus

Denunta
RELA

Copii
VLAD CRISTIAN: 13 ani, 6 luni

25.02.2008 10:24     citat 

Bucovina sau Dorna, dar nu o fierb o incalzesc doar. Si pentru ceai tot la fel.

sus

Denunta
gandacel_sv

Copii
eliza - veselie intruchipata
12 ani, 2 luni

25.02.2008 10:29     citat 

borsec direct din sticla nu am fiert niciodata ii place tare

sus

Denunta
Violletta

Copii
Sofia Clara: 12 ani, 7 luni

25.02.2008 7:40     citat 

In urma cu vreo 2 saptamani, la stirile de la radio din Finlanda anuntau o ultima constatare, bineinteles a unor profesionisti in domeniu, in ce priveste apa plata. Cica ar contine mult mai multe bacterii decat ne inchipuim si dezvoltarea acestor bacterii se datoreaza tocmai imbutelierii. Pe scurt, recomandau apa de robinet.
Si cand ma gandesc cat ma feream sa dau apa de la robinet copilului.

sus

Denunta
roxmaryn

25.02.2008 7:49     citat 

Violletta
Poate apa lor de la robinet e potabila, a noastra nici gand. La mine cand nu are rugina, se depune un mal scarbos pe fundul paharului. Sora mea o perioada de timp, fierbea biberoanele cu apa de la robinet, in ideea sa le "sterilizeze" Putea sa le spele in nestire, ,cand le scotea de la fiert erau mai rau decat daca le-ar fi luat de pe jos. Mie sincer nici nu-mi trece prin cap sa dau vreodata ceva gatit copilului cu apa de la robinet. Sunt ani de zile de cand bem numai apa plata.

sus

Denunta
chifti

Copii
eugen: 17 ani, 11 luni
alexandru: 12 ani

25.02.2008 7:54     citat 

[quote="Violletta"]Pe scurt, recomandau apa de robinet.
Si cand ma gandesc cat ma feream sa dau apa de la robinet copilului.[/quote]

nu ai mai fost demultisor pe la noi se pare, daca aveai dubii asupra apei de la voi, ce sa mai zic de-a noastra care cu fiecare zi este mai bogata cu cate vreun corp strain?! fara detalii ca este infricosator.....
sanatate...
ca sa fiu in topic, noi folosim Izvorul Alb, nefiarta.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 11 ani, 11 luni
MAIA ESZTER: 10 ani
am nascut deja!

25.02.2008 7:57     citat 

parerea mea ca un clocot nu-i strica apei, mai ales la copiii mici; de la 6 luni eu i-am dat apa plata nefiarta
bucovina asta chiar nu face depuneri la fierbere

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: