· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ce apa plata folositi pentru laptic?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Ce apa plata folositi pentru laptic?     
Violletta

Copii
Sofia Clara: 13 ani, 2 luni

25.02.2008 8:01     citat 

Intr-adevar, depinde de zona. Studiul lor se referea doar la Finlanda.
Cunosc pe cineva in Italia care de asemenea face si mancare cu apa plata, neputand folosi apa de robinet decat la spalat.
Si exemplele de astfel de zone pot continua, insa acum ma gandesc la ce am putea face daca atat apa de robinet cat si cea plata prezinta bacterii zambet

sus

Denunta
mamaeli

Copii
Andrei-Catalin: 14 ani, 4 luni
Ioan-Alexandru: 12 ani, 10 luni

26.02.2008 12:18   Ce apa plata folositi pentru laptic?  citat 

Eu as adauga si pentru ceiut si mancarica, bineinteles ca dupa diversificare,ce apa plata folositi?
Sunt o mamica de doi pitici mici .La primul copil am folosit de cele mai multe ori apa plata Dorna.Si aceasta prin fierbere lasa peretii vasului cu pete, probabil de calcar, si daca se termina apa din vas vedeai numai alb pe fundul vasului.Mie mi se parea ca lasa mai putin pete albe decat celelalte ape plate.Bineinteles ca fierbeam apa si apoi o foloseam la temperatura(50 gradeC) Pentru a prepara laptele din biberon(37-40grade C o administram piticilor.).De 7 luni mi-am inchiriat un dozator de apa calda si rece.Pana face anul, dozatorul, platesc lunar chiria si filtrele se schimba gratuit apoi dupa ce face anul imi ramane mie.Am doar obligatia sa schimb filtrele la 6 luni.Facand bilantul dintre a consuma apa minerala plata si apa de la ghiuveta trecuta prin cele 6 filtre ale dozatorului am ajuns la concluzia ca e mai bine cu dozatorul decat sa cumpar la doua zile un bidon de 5 l, iar vara cate 2.Ganditiva cum va fi vara si apoi ma judecati.
Eu sunt foarte multumita de achizitia mea si le recomand si altora.Am apa rece si apa calda non-stop. O folosesc si la mancarea noastra si a copiilor.
Sanatate pitici si mamici.
Voi ce parere aveti?

sus

Denunta
remimona

Copii
Stefan: 9 ani, 10 luni
Marina: 12 ani, 10 luni
am nascut deja!

26.02.2008 8:53     citat 

nota 10 pentru Bucovina. am folosit-o de la inceput, nefiarta si totul este ok. si eu beau numai bucovina iar la momentul de fata imi este imposibil sa mai folosesc apa de la robinet. mi se pare execrabila...

sus

Denunta
katy67

Copii
Ana-Elida: 27 ani, 11 luni
Chiru-Mihai: 12 ani, 1 luna

26.02.2008 9:25     citat 

----------
tic_tic a scris:
Noi am folosit apa plata Bucovina pentru laptic. E buna si asta. Nu am fiert-o niciodata sarut
----------

si eu tot bucovina folosesc si e super ok. bebeicul n-are nicio taina. apa plata nu se fierbe.
bebei sanatosi!

sus

Denunta
ioiooo

Copii
Andreea: 12 ani, 1 luna

26.02.2008 1:35     citat 

Noua doctora ne-a recomandat Dorna si ne-a spus sa nu o fierbem. Apa noastra din put este foarte calcaroasa si nu este buna de baut, nici noi nu bem da'pai copilul. Noi bem Borsec iar fata Dorna.
Care este Dorna pentru bebei? Ca m-ar interesa.

sus

Denunta
RamonaBucurescu

Copii
Mario: 13 ani, 4 luni

26.02.2008 2:41   Re: Ce apa plata folositi pentru laptic?  citat 

[quote="mamaeli"]De 7 luni mi-am inchiriat un dozator de apa calda si rece.Pana face anul, dozatorul, platesc lunar chiria si filtrele se schimba gratuit apoi dupa ce face anul imi ramane mie.Am doar obligatia sa schimb filtrele la 6 luni.quote]

Mamaeli, cam cat costa chiria pe luna? Este purificator de apa, adica filtreaza pana la nivel de microorganisme, sau doar impuritatile? Apoi, dupa 1 an, cat te costa schimbatul filtrelor?

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 5 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 6 luni
am nascut deja!

26.02.2008 2:49     citat 

eu folosesc si pt mancarea micutei tot apa plata bucovina sau dorna
pentru noi, de la robinet

sus

Denunta
dtd

Copii
Andreea Alexandra- rade mereu: 12 ani, 9 luni

26.02.2008 4:52     citat 

Eu folosesc BUCOVINA de pe la 4 luni de cand manaca mixt! Nu am fiert-o niciodata!

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

26.02.2008 6:30     citat 

Eu folosesc Izvorul minunilor . Nefiarta trag cu ochiul

sus

Denunta
sanddy

Copii
David- Emilian: 12 ani, 5 luni

26.02.2008 6:45     citat 

Votez cu Borsecul, din patriotism local trag cu ochiul pe de o parte si pt ca e o apa medaliata cu AUR la nivel mondial pe de alta parte.Zona e absolut nepoluata ( n-are cu ce ca nu exista indistruie de fel).Dati un search pe google si va convingeti ca adevansat-o si pe celebra Vittel !!!

sus

Denunta
roxmaryn

26.02.2008 7:20     citat 

foarte fericit Sanddy, e foarte buna, eu beau de cel putin 10 ani Borsec. Fara indoiala ca-i exceptionala dar nu pentru copii. Este foarte puternica iar concetntratiile de Ca, Mg, Na,HCO3 si Potasiu difera EXTREM de mult, de genul Mg la Borsec 113, 4 iar la Dorna 2,4 iar la Izv Minunilor 4,7>>>mg/l
Diferenata asta mare se pastreaza la toate componentele.

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 17 ani, 6 luni
Patricia: 12 ani

27.02.2008 8:25     citat 

Dorna Izvorul Alb pt bb.
Nefiarta!

La Paul am mers pe Izvorul minunilor.
Tot nefiarta!

sus

Denunta
desiree

Copii
Mario David: 12 ani, 8 luni

28.02.2008 8:15     citat 

Baby wasser pana pe la 4 luni apoi Bucovina

sus

Denunta
lifeinhim

Copii
Matei: 11 ani, 11 luni

28.02.2008 9:13     citat 

Am observat ca Bucovina are mult mai mult Na si Cl fata de Dorna Izvorul Alb (care aproape nu are), deci sare, care este contraindicata, si foarte putin calciu (aproape deloc), fata de Dorna care are o cantitate consistenta.

De aici se intelege de ce doar pe Dorna scrie ca e indicata pt prepararea hranei bebelusilor. si de ce Dorna face depuneri la fiert (calciu) pe cand Bucovina nu.
Pe de alta parte in ultima vreme am gasit chestii plutind in apa Dorna, mici si albe, nu stiu ce-s alea...

sus

Denunta
bubulina77

Copii
Thia: 12 ani, 4 luni
Patric: 10 ani, 2 luni

28.02.2008 12:21     citat 

Exista Babywasser dela Humana,noi asta bem.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: