· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ce apa plata folositi pentru laptic?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Ce apa plata folositi pentru laptic?     
dblue

Copii
Andrei-Ciprian: 11 ani

10.08.2008 10:18   buna mamici  citat 

Sunt o proaspata mamica a unui baietel de 2 saptamani, medicul pediatru ne-a recomandat sa preparam laptele praf cu apa plata nefiarta, dar sa luam cate un bax din fiecare marca, dupa ce terminam un bax, sa schimbam firma, cu ocazia asta si noi am inceput sa consumam numai apa plata, personal imi place Borsecu, dar la bb am reusit sa-i dam Borsec, Izvoru minunilor, Dorna. Recomandarea a fost sa luam doar apa plata la 2 l, ca probabil cea la 5 l sa nu stea prea mult deschisa sticla. Deocamdata asa am facut.

sus

Denunta
saint

Copii
Anna: 11 ani, 2 luni

11.08.2008 9:28     citat 

eu sunt pro fierberea apei.

cine stie ce apa pun producatorii in sticle....

si nu inteleg de ce sa folosesti mai multe marci????!!!!

sus

Denunta
madutzik_ionik

Copii
madalina ioana: 11 ani, 11 luni

13.08.2008 7:57   re:  citat 

eu folosesc apa plata zizin sau dorna-izvorul alb.problema e ca eu nu o fierb ci dpoar o incalzesc (pe timpul verii 25 sec;pe timpul iernii 30 sec) in cuptorul cu microunde. foarte fericit

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 13 ani, 7 luni

13.08.2008 8:53     citat 

----------
saint a scris:
eu sunt pro fierberea apei.
----------

prin fierbere apare evaporare, deci solutia devine mai concentrata

----------
saint a scris:
cine stie ce apa pun producatorii in sticle....
----------

de aceea cred ca s-a deschis acest subiect, sa ne sfatuim, sa vorbim intre noi, inclusiv despre compozitia lichidului din sticla de plastic

----------
saint a scris:
si nu inteleg de ce sa folosesti mai multe marci????!!!!
----------

pentru ca nu gasesc intotdeauna in magazin ceea ce caut si nu merg zilnic la cumparaturi....cumparaturile grele, precum apa minerala si laptele, le cumpar o data pe saptamina sau la 2 saptamini...asta este de zi cu zi....in restul timpului, cind nu suntem in oras, ii dau ce apa gasesc
si ar mai fi un motiv: fiecare marca are concentratii specifice de minerale si saruri...daca le rotesti, poti fi sigura ca nu este ceva in exces si ca a luat din toate

sus

Denunta
saint

Copii

13.08.2008 12:21     citat 

laptele praf se pune in apa deja fiarta.

deci vezi exact cata apa pui si nu poti face laptele mai concentrat!!!!!!

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 3 luni
Maria: 10 ani, 10 luni

13.08.2008 12:48     citat 

zuzalina se referea la faptul ca prin fierberea apei plate creste concentratia acesteia,
adica
va creste concentratia de saruri minerale,ceea ce nu e un lucru grozav pt un bebelus

nu era vorba ca iese laptele mai concentrat trag cu ochiul

sus

Denunta
saint

Copii

13.08.2008 12:54     citat 

toti doctorii cu care am vb mi-au spus ca apa plata se fierbe pt formula, asta pana are copilul cel putin 6 luni.

deci...

bine fiecare face cum vrea dar eu prefer sa fierb apa plata pentru ca nu am incredere ia ea 100%.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 14 ani, 3 luni
Maria: 10 ani, 10 luni

13.08.2008 12:58     citat 

fiecare face cum stie zambet ...

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 11 ani, 4 luni

13.08.2008 1:01     citat 

Mie chiar medicul mi-a spus sa nu fierb decat apa de la robinet. Cea plata nu se fierbe!
Mai intreaba o data, cred ca ai inteles tu gresit.

sus

Denunta
saint

Copii

13.08.2008 3:22     citat 

am citit si intr-o carte. ma vi uita in care si iti voi spune.

conteaza bebeii sa fie sanatosi, si cum sunt...inseamna ca facem bine ce facem zambet

sus

Denunta
zuzalina

Copii

14.08.2008 8:17     citat 

saint...problemele renale se vad in timp...un calcul renal se face in timp, nu imediat
nu vrea nimeni sa-ti impuna punctul de vedere, dar vad ca suntem mai multe care sustinem acelasi lucru...iti spune ceva asta? daca miine scot si eu o carte pe piata, care sustine contrariul celor citite de tine in prima carte, ce-o sa faci?!
dar tu faci fix ce vrei, nu-i copilul meu, eu mi-am spus punctul de vedere, chiar daca am vorbit neintrebata

toate cele bune

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 10 luni

14.08.2008 1:45     citat 

----------
zuzalina a scris:
saint...problemele renale se vad in timp...un calcul renal se face in timp, nu imediat
nu vrea nimeni sa-ti impuna punctul de vedere, dar vad ca suntem mai multe care sustinem acelasi lucru...iti spune ceva asta? daca miine scot si eu o carte pe piata, care sustine contrariul celor citite de tine in prima carte, ce-o sa faci?!
dar tu faci fix ce vrei, nu-i copilul meu, eu mi-am spus punctul de vedere, chiar daca am vorbit neintrebata

toate cele bune
----------

zuzalina
, mare dreptate ai.
trag cu ochiul
pentru edy am folosit numai borsec. Nefiarta.
la analizele din luna iulie i-a iesit oxalat de calciu in masa. intrucat calciu a luat vreo 2 zile pe la 2-3 luni, nici macar calciu ci complexul ala Vi-sol, si branzica din aia calcica nu a mancat niciodata, concluzia tuturor a fost ca de la apa plata. si intr-adevar Borsec are un continut foarte mare de Calciu. acum suntem la Bucovina, dar usor - usor o vom da pe apa de la chiuveta fiarta si data in clocote de mai multe ori.

sus

Denunta
zuzalina

Copii

15.08.2008 7:42     citat 

bblusa...imi pare rau ca-mi dai dreptate..... asa plang sau sunt foarte trist
sanatate multa micutului
este o informatie foarte importanta asta cu borsec, si-mi pare rau (ma repet) ca ne-o furnizezi din experienta personala trist

sanatate multa piticului si numai bine sarut

sus

Denunta
rene

Copii
Serban: 13 ani, 8 luni

15.08.2008 8:18     citat 

Vin si eu sa intaresc cele spuse mai sus. Apa plata de preferat ar fi sa nu se fiarba. Di ce stiu si eu prin fierbere apa se evapora si in cantitatea ramasa concentratia de saruri si minerale este mai mare si suprasolicita rinichii copilului. Apa de la chiuveta o poti fierbe. Exista si niste filtre pe care le montezi la chiuveta. Filtreaza apa si apoi o poti si fierbe pentru siguranta.
Eu i-am dat cat a fost mic apa de la chiuveta fiarta cel putin 5 minute. Apoi am trecut pe apa plata si m-am uitat pe ea sa scrie microbiologic pura.

Daca vrei neaparat sa ai incredere deplina vezi ca exista apa in farmacii speciala pentru bebelusi. Am dat linkul de la un site in germana pentru ca linkul de la magazin online din Romania nu il pot da aici ca e reclama. Dar se gaseste in farmacii. Am vazut la HelpNet, Sensiblu.

Saint, vad ca fetita ta e mica deci e foarte bine daca nu-i mai fierbi apa plata de acum incolo.

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 12 ani, 10 luni

15.08.2008 8:54     citat 

----------
zuzalina a scris:
bblusa...imi pare rau ca-mi dai dreptate..... asa plang sau sunt foarte trist
sanatate multa micutului
este o informatie foarte importanta asta cu borsec, si-mi pare rau (ma repet) ca ne-o furnizezi din experienta personala trist

sanatate multa piticului si numai bine sarut
----------

esti draguta, multumesc! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: