· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ce apa plata folositi pentru laptic?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
subiect nou  raspunde
autor Ce apa plata folositi pentru laptic?     
bursucitza

05.01.2010 10:09     citat 

eu folosesc apa plata izvorul alb de la dorna si nu fierb apa.. doar o incalzesc putin... deja la 4 incalziri sa spun asa trebuie musai sa spal bine ibricul intrucat exista un fin prafuletz care s-ar traduce ca o depunere cool ...deci eu am sesizat ca se fac depuneri chiar daca nu o fierb foarte fericit

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 13 ani, 8 luni

05.01.2010 10:10     citat 

----------
flecics a scris:
nu am observat nici un fel de depuneri am urmat sfatul doctorilor...am cerut pareri avizate si mi s-a spus ca e bine sa fierb apa.
----------

ok, de ce ti s-a spus sa fierbi apa?

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 9 ani, 11 luni

05.01.2010 10:28     citat 

scuze de intarziere
mi s-a spus sa o fireb din cauza bacterilor.
spre ex:
apa plată lasată mai mult de 2 zile face adevărate colonii de bacterii.
credeti-ma cand am iesit cu fata din spital am cerut multe pareri din surse diferite.acum ma gandesc serios sa nu o mai fierb.

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 22 ani, 1 luna
Christian: 10 ani, 6 luni

06.01.2010 12:34     citat 

Nici eu nu fierb apa plata, doar o incalzesc. Nu folosesc doar un singur fel , am luat si Calipso si Borsec si Izvorul alb si Roua si ZinZin, etc....dar citesc pe eticheta sa scrie ( cel putin sa scrie) ca este un produs microbiologic pur .

sus

Denunta
adastero

Copii
stefan: 19 ani, 8 luni
robert: 10 ani, 8 luni

06.01.2010 11:11     citat 

Eu fierb apa de la robinet pentru ca am observat ca si apa plata are calcar cine mai stie ce o mai avea, asa ca o fierb pe cea de la robinet ca sa fiu sigura si apoi o strecor prin hartia de filtru si ramane foarte limpede

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

08.01.2010 9:19     citat 

si eu fierb apa de la robinet si i-o dau pe parcursul zilei,am folosit la inceput apa plata dar am renuntat.cand ei mai cresc e bine de folosit apa plata cu flor,e f bun cand incepm sa iasa dintii,eu ii mai dau dar o data pe zi si tot fiarta.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 14 ani, 9 luni
Teodora Maria: 12 ani, 9 luni

08.01.2010 11:56     citat 

----------
sarah2009 a scris:
stiu asta, dar aici e apa speciala pt cei intre 6 luni-2 ani
----------

Ceilalti parinti nu stau unde stai tu si nu folosesc apa pe care o folosesti tu, deci e bine de avertizat si ceilalti parinti. Una e sa zici ca apa cu fluor e buna si alta e sa se tina cont de apa cu fluor, pasta de dinti folosita, suplimentele de fluor. Dupa spusele tale, ar trebui ca toata lumea sa mearga magazin sa caute apa cu concentratia cea mai mare de fluor. Ceea ce e FALS.

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

08.01.2010 11:59     citat 

am gresit scuze,retrag vorbele

sus

Denunta
adelia

Copii

08.01.2010 12:00     citat 

Percival, avertismentul inital lansat de mine si legat de fluor e la purgatoriu. Probabil ar fi trebuit lasat, ca nu are de-a face cu certurile
Multumesc zambet

----------
adelia a scris:

Atentie daca se dau suplimente cu fluor gen tablete (Zymafluor, Vit D+ fluor, alte vitamine care contin si fluor). Se va tine cont de concentratia fluorului din apa. De cele mai multe ori apa plata cu fluor e contraindicata daca depaseste o anumita concentratie (scrie pe prospectele suplimentelor de fluor) (apare supradozajul)
----------

sus

Denunta
gogolea

08.01.2010 12:04     citat 

tei, si eu am primit recomandarea sa folosesc mai multe tipuri de apa plata, alternativ. fiindca fiecare contine altceva . si e bine si pt noi, nu numai pt bebe.
eu am fiert apa plata pana pe la 4 luni, asta cat i s-a format fetei stomacelul cu tot ce-i e necesar, zic eu. apoi oricum n-are rost, se incepe cu diversificarea, incepe sa bage oricum jucariile in gura, mai stai sa sterilizezi totul?

legat de folosirea fluorului, imi spunea o dentista ca daca incepi sa-i dai copilului fluor, va trebui sa-i dai fara intrerupere pana pe la 7-8 ani, fiindca daca intrerupi mai rau faci. nu stiu sa va explic care-i treaba, dar va spun ce-mi spunea ea.

sus

Denunta
adelia

Copii

08.01.2010 12:09     citat 

gogolea, si aici depinde de medici. Eu am respectat indicatiile pediatrei Dianei si a prospectului Zymafluor D.
Adica le-am dat la amandoua doar in primii 2 ani supliment de fluor si timp de 3 ani pasta de dinti fara fluor. Apoi am trecut la pasta de dinti cu fluor pentru copii. Si bineinteles, avut grija la apa.
O sa vedem dupa ce le erup dintii definitivi, ca fluorul in acesti 2 ani a ajutat la mineralizarea dentitiei definitive.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 15 ani, 1 luna
Casian Radu: 9 ani, 4 luni

12.02.2010 1:12     citat 

Si eu fierb apa de robinet pentru lapticul praf al lui Casian. La fel am facut si la Bogdan, nu am folosit decat apa de robinet fiarta si racita si a fost totul OK.

sus

Denunta
mimilyca

Copii
Micul razboinic

12.02.2010 2:37     citat 

Pana la 5-6 luni am folosit apa fiarta 5 minute si racita de la robinet.De pe la 6 luni am trecut la apa plata Izvorul Alb si uneori si Bucovina fara sa le mai fierb. Dupa ce deschid sticla o tin la frigider max 3 zile. Poate voi aveti o sursa de alimentare cu apa a orasului mai buna dar mie mi-e teama sa beau apa de la robinet, plus ca e si gretoasa ca gust si miros. Nu e lasata suficient timp la decantat si nu mai trece prin toate etapele de purificare cum ar fi bine si atunci se baga solutii puternice (imi scapa numele) ca sa forteze cumva decantarea, ceva clor si gata la robinet. Din cate am inteles nici apa minerala plata nu e super ok la bebelusi in primele 6 luni de viata existand pericolul excesului de minerale. Si mai stiu ca Borsec este una din apele imbuteliate cele mai puternic mineralizate si de aceea inca ma feresc sa-i dau. Si eu stiam ca si gogolea ca e ideal sa le alternezi pentru ca in functie de sursa si apele plate au diferite concentratii de minerale, unele mai clorurate, altele cu mai mult magneziu etc.
Cateodata ii mai dau in cursul zilei Carpatina light dar nu abuzez. Deci. cine foloseste apa de la robinet nefiarta ar trebui cumva sa fie cat de cat sigur ca e in regula. De fapt...la mine e foarte usor sa-mi dau seama dupa gust si miros ochi peste cap

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 15 ani, 1 luna
Casian Radu: 9 ani, 4 luni

09.03.2010 9:59     citat 

De vreo 2 saptamani am inceput sa ii fac si eu laptele praf lui Casian cu apa plata. Mama ma bate la cap sa o fierb -zice ea ca cine stie in ce conditii e imbuteliata si cat de curate sunt pet-urile in care a ambalata, si ca daca o fierb -nu mult, doar sa dea in clocot- se mai duc din bacterii. Eu nu o fierb, mai ales ca am vazut ce urme raman pe ibric , chiar daca doar o dau in clocot. Pe langa ce am mai cititi pe forum -desi si aici parerile sunt impartite- si am ma vorbit cu 2 prietene de ale mele care nici ele nu o fierb . Cine stie cum e mai bine !!!
Am vrut sa va mai intreb ceva : Mama -care e in Tg.Mures- a vazut la un magazin apa "Iana bebe". Ati auzit de ea ? Daca scrie "BEBE" pe eticheta, logic ar fi sa fie special pt. bebelusi . Poate daca o sa vad prin vreun magazin in Oradea o sa studiez eticheta.

sus

Denunta
coco1107

21.11.2010 12:30     citat 

Fluorul este foarte raspândit în natură dar, fiind elementul chimic cu cea mai mare reactivitate, nu se găseşte în mod natural în formă elementară, moleculară (F2), ci sub forma compuşilor anorganici şi a ionului fluorură, în concentraţii diferite în funcţie de solubilitatea compusului şi de condiţiile chimice ale mediului. Ionul fluorură este prezent aproape universal în sol şi apă, dar, în general, în concentraţii reduse.
Fluorul intră în atmosferă prin actiune vulcanică şi revine pe suprafaţa pământului prin depunere sub forma de praf, ploaie, zapadă sau ceaţă.
În hidrosferă fluorul intră prin infiltrare din sol şi minerale în pânza freatică, şi apoi în apele de suprafaţă.
O altă sursă naturală de fluor din zilele noastre este fluorul din atmosferă sub forma particulelor de praf sau gaz emanate de îngrăşământul plantelor, clădirile din cărămidă, rafinăriile de aluminiu şi construcţiile din oţel.
Fluorul este prezent în soluri în concentraţii medii de 250 ppm, găsindu-se practic în toate plantele şi ţesuturile animale.
Concentraţia relativ crescută de fluor din apa de mare face ca peştele (în special somonul şi sardina), fructele de mare şi scoicile să fie alimentele cele mai bogate în fluor. În peşte fluorul se găseşte mai ales în piele şi oase, ce devin comestibile prin conservare, astfel încât peştele conservat poate conţine până la 9 ppm F.
Dintre băuturi, ceaiul, unele ape minerale şi vinuri conţin cantităţi însemnate de fluor. Prin infuzie, din frunzele de ceai se extrage aproximativ 90% din cantitatea de fluor conţinută. În funcţie de marcă şi tăria infuziei, ceaiul conţine între 0,5 şi 4 ppm F/l.
Laptele conţine cantităţi nesemnificative de fluor. Concentraţia fluorului în laptele de vacă este de 0,1 ppm F/L, iar în cel uman de 0,05 ppm F/l, creşterea aportului sistemic de fluor al mamei neavând un efect semnificativ asupra nivelului de fluor din lapte.
În zonele în care apa potabilă este fluorizată, sugarii şi copiii mici hrăniţi cu lapte praf primesc de 30 ori mai mult fluor decât cei hrăniţi natural.
Perioada de mineralizare a dinţilor temporari este mai scurtă decât a celor permanenţi (începe în luna a 4-a i.u. şi se termină la sfârşitul primelor 12 luni de viaţă), iar în perioada intrauterină placenta împiedică transferul de fluor din circulaţia maternă în cea fetală, explicând astfel prevalenţa şi severitatea reduse ale fluorozei dentare în dentiţia temporară. În zonele în care concentraţia fluorului din apa potabilă atinge niveluri cu mult mai mari decât cele optime, prevalenţa fluorozei creşte totuşi şi la nivelul dinţilor temporari.
Pentru incisivii permanenţi mineralizarea începe la 3-4 luni i.u, cu excepţia incisivilor laterali al căror proces de mineralizare începe la 10-12 luni şi se termină la 4-5 ani.
Mineralizarea caninilor permanenţi începe la 4-5 luni şi se termină la 6-7 ani. Mineralizarea premolarilor începe la 1 an şi ½ - 2 ani şi se termină la 5-7 ani.
Mineralizarea molarului 1 permanent începe în momentul naşterii şi se termină la 2 ani şi ½ - 3 ani, iar mineralizarea molarului 2 permanent are loc între 2 ani şi ½ - 3 ani şi vârsta de 7-8 ani.
Aportul optim de fluor din punctul de vedere al echilibrului dintre efectul de prevenire a cariei dentare şi riscul apariţiei fluorozei dentare a fost stabilit a fi cuprins în intervalul 0,05 – 0,07 mg F/ kg corp/ zi.
Tabel VI.4 Schema de administrare a tabletelor cu F (mgF/zi) (E. Newbrun, 1992)

Greutate (kg) Vârstă
(ani) Concentraţia fluorului în apa potabilă
(ppm F/l)
< 0,3 0,3 – 0,7 > 0,7
3,14 – 12,4(Naştere – 2 ani) 0,25 0 0
12,4 – 16,4(2 – 4 ani) 0,5 0,25 0
16,4 – 21,5(4 – 6 ani) 0,75 0,5 0
> 21,5(> 6 ani) 1 0,75 0

Dozele şi recomandările privind administrarea tabletelor fluorurate sunt următoarele:
1. Pentru preparatele fără prescripţie, se admite administrarea de 0.5 mg F/zi, începând cu vârsta de 3 ani.
2. Când susceptibilitatea la carie este ridicată (au apărut carii înaintea vârstei de 3 ani), dozele recomandate sunt de 0,25 mg F/zi înainte de 3 ani, şi de 0,5 mg F/zi după vârsta de 3 ani.
3. Oriunde este posibil, tabletele cu fluor trebuiesc lăsate să se dizolve încet în gură pentru a avea un efect topic şi, dacă se poate, doza ar trebui împărţită şi administrată în două reprize, în momente diferite de cele ale periajului dentar în timpul căruia, inevitabil, este înghiţită şi absorbită o anumită cantitate de fluor; în acest mod va fi obţinut şi un efect topic maxim.
4. Copiii de vârste mici trebuie să fie supraveheaţi în timpul periajului dentar cu paste fluorurate. La vârste mici trebuie utilizate paste cu conţinut redus de fluor, iar cantitatea de pastă trebuie limitată la mărimea unui bob de mazăre. Aceste precauţii sunt esenţiale atunci când se administrează fluor şi pe cale generală.
5. Nu se administrează tablete fluorurate în zonele în care apa potabilă conţine mai mult de 0,3 ppm F/l. Acolo unde este posibil, trebuie controlat conţinutul în fluor al apei îmbuteliate; în Marea Britanie, apa îmbuteliată conţine între 0,1 şi 0,8 ppm F.

Daca nu stiati si nu v-ati gandit la aportul de fluor din apa minerala aveti mai jos cateva informatii: (concentratia de fluor mg/l)

Perla 0,4788 !
Dorna 0,2736 !
Carpatina light 0,2
Poiana Negri 0,2
Biborteni aqua magnezia 0,2
Bonaqua 0,18
Biborteni aqua viva 0,18
Harghita 0,18
Carpatina forte 0,13
Borsec 0,06
Perla Harghitei 0,02
Izvorul minunilor 0,01
Zizin 0,01
Bucovina 0,01
Izvorul alb 0,01
Izvorul minunilor 0,01
Perla sport 0,01

Note:

Doza toxica cu efect toxic subletal 1 mg/kg corp
5 mg/kg corp doza toxica ce necesita tratament de urgenta
5-15 mg/kg corp doza letala (pentru copii si 5 mg/kg corp este letala)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: