· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > cand tine creionul in mana ca adultii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor cand tine creionul in mana ca adultii     
ema_e

Copii
: 17 ani, 5 luni

04.03.2008 11:23     citat 

Onitzu,din pacate, copiii care "nu vorbesc" tocmai la3, 4 ani sunt descoperiti din cauza neutilizarii acelor grafice de dezvoltare psiho-motorie. ca daca parintele le-ar fi deschis,si-ar fi dat seama ca nu e normal ca un copil de 18 luni sa nu se intoarca atunci cand il strigi. Daca un parinte cu un copil de 18 luni ce nu raspunde la nume ar citi aici de exemplu un mesaj in care mamicile expun abilitatile copilului de 18 luni,poate si-ar pune problema. dar aceste topicuri sunt ca si inexistente,pentru ca inerent apare destiu ridicat:coparatii intre copii.

Eu la asta ma refeream cand spuneam ca sunt utile aceste grafice . sunt niste limite,niste etape-cheie in dezvoltare pe care parintele ar trebui sa le cunoasca si sa descopere eventualele probleme si in sesnsul retardului si in sensul abilitatilor exceptionale,ca si aia super inteligenti sunt copii cu nevoi speciale.dar ma rog,asta e o alta discutie.

Si tot de aia nu mi s-a parut deplasat topicul si nici menit sa stranga laude.pe care apropo,din punctul meu de vedere le merita.Copilul.

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 18 ani, 11 luni
luca: 15 ani, 7 luni

04.03.2008 11:38     citat 

tocmai ca nu era vorba de abilitati existente la fiecare copil, de obligativitati in dezvoltarea copilului....nu poti spune ca daca un adult tine totusi creionul in pumn are probleme de dezvoltare.....
de asta zic ca nu vad rostul subiectul si inscrierea acestei abilitati in niste grafice......
revin.....nu vorbim de chestii care intradevar sunt obligatorii in dezvoltarea cognitiva a copilului.....

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 16 ani, 1 luna

04.03.2008 11:46     citat 

Ba eu cred ca tinutul creionului se poate traduce prin opozabilitatea degetului mare, specifica omului, moment important in evolutia fiecarui individ. Nu stiu exact care este varsta din grafice la care ar trebui sa se intample asta, insa este un salt in dezvoltare.

sus

Denunta
onitzu

Copii

04.03.2008 11:51     citat 

opozabilitatea se observa si daca tine alte obiecte.....de exemplu o cana cu apa...ma indoiesc ca la aproape trei ani n-o face...
deci argumentul asta pica.....
pe cuvant ca am cautat sa vad daca este vreo varsta maxima sau minima la care ar trebui sa se intample asta cu creionul...si nu apare nicaieri.....daca gasiti, va rog sa ma anuntati si pe mine...pe bune....
iar daca tineti sa aveti ultimul cuvant, mi-e egal....anuntati lumea si eu ma duc sa-mi ocup timpul cu altceva....

sus

Denunta
Grasutza

Copii

04.03.2008 11:56     citat 

Nu dau acum inapoi, dar am impresia ca Adana a si spus ca s-a gandit la clasaI-a cand invatatoarea inca invata unii copii cum sa tina creionul corect.
Nu ii iau apararea, pentru ca nu ma intereseaza sa fiu de partea cuiva si nici ultimul cuvant nu tin sa-l am.
Cum tine creionul, este o problema pe care eu nu mi-am pus-o, dar daca ma intreaba cineva nu ma deranjeaza sa-i raspund. Ceea ce am si facut. Si pentru ca discutia a deviat, am incercat sa-mi ofer mie o explicatie, sa traduc cumva tinutul creionului pe o scala a evolutiei, poate personala, in nici un caz nu se vroia stiintifica.

sus

Denunta
onitzu

Copii

04.03.2008 12:17     citat 

adana spuner ca vrea sa vada daca mandria este este justificata....
adica daca e ceva iesit din comun la faza cu creionul.....pentru ca parerea ei este ca ceea ce face delia este deosebit.....
mi se pare pe undeva normal sa creada asta, daca nu mai are copii in jur la care sa observe sau nu aceasta abilitate......
dar...si asta-i marele dar...adana e un om care citeste mult, care sigur are acces la carti de psihologia copilului, care sigur ii dadeau un feed back....
ce aiurea ma simt sa vorbesc asa, in lipsa ei, dar poate vine si ne lamureste......
deci, o modalitate de bun simt in a pune problema era o simpla intrebare: la ce varsta tine creionul ca adultii? fara sa faca un adevarat caz de supradotare din asta.....
iti dai seama ca multe din ammele care au citit subiectul s-au dus acasa si le-au pus creionul copiilor in mana, si daca vreunul l-a tinut in pumn, is convinsa ca asta a creat o drama in miniatura....
si atunci, nu-i mai frumos sa incercam sa protejam persoanele mai putin puternice? sa respectam cumva pe cei care in opinia noastra ne sunt oarecum inferiori dintr-un punct de vedere sau altul?

sus

Denunta
Grasutza

Copii

04.03.2008 12:30     citat 

mai, uite, eu nu pot sa pun semnul egal intre Adana si Ralucica. scot limba
Si am inteles mandria Adanei altfel decat o prezinti tu. M-am identificat oarecum cu ea. Si eu am fost tare mandra cand copilul meu la numai 8 luni se urca de-a busilea pe tobogan si se dadea singur fara ajutorul meu. Si chiar eram mandra rau, pentru ca asta se intampla in parc, in vazul lumii, toata lumea il admira iar eu eram mandra tare. insa nu am gandit nici atunci si nici acum ca e supradotat, ci cel mult ca ii place sa se catere. Asa am perceput eu mandria Adanei, nu neaparat ca e mandra ca e delia supradotata, ci ca e pur si simplu mandra si ca poate se gandeste ca acesta este talentul Deliei.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 7 luni
Zuza: 12 ani, 2 luni

04.03.2008 1:06     citat 

Pai a pus cineva semnul egal intre Adana si Ralucica?
e vb de intelesul subiectului, dar nu mai bat apa'n piua ca a explicat Onitzu foarte bine pt cine vrea sa priceapa.

sus

Denunta
ANYA

Copii
Amalia Catalina: 16 ani, 3 luni
Andrei Alexandru: 10 ani, 2 luni

04.03.2008 2:05     citat 

----------
ema_e a scris:
Si apropo,pentru puiutii pasionati de desen,luati o folie de carton mare de un metru/metru si lipiti-o cu ceva de perete,sifonier,etc. Cand se umple ,schimbati. Asta ca sa nu aveti surpriza desenelor pe pereti scot limba iar copilul sa aiba spatiu suficient sa se desfasoare.
----------

Noi am facut asa ceva...pe la 1 an jumate pana la 2 ani asta era pasiunea noastra....avem si poze cu creatiile noastre in profil... scot limba

sus

Denunta
Grasutza

Copii

04.03.2008 2:08     citat 

Draga de ea, nu i-a ajuns cartonu, a desenat un pic si pe perete rad

sus

Denunta
onitzu

Copii

04.03.2008 2:11     citat 

aratase teodora pe la bebeloii de toamna 2006 o chestie foarte interesanta, ca o rola mare de hartie...tot pe sistemul asta - protejarea peretilor - daca cineva stie pe unde e......da-ti un link ca era relativ simplu de realizat - adica nu-i musai sa faca parte din mobila......

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 15 ani
Matei: 12 ani, 8 luni

04.03.2008 2:26     citat 

Nu mai stiu unde postase Teodora pozele, dar cum le-am pastrat, prefer sa le postez din nou decat sa caut subiectul.

sus

Denunta
onitzu

Copii

04.03.2008 2:43     citat 

multmesc ruxi......

sus

Denunta
ema_e

Copii

04.03.2008 3:54     citat 

----------
Grasutza a scris:
Ba eu cred ca tinutul creionului se poate traduce prin opozabilitatea degetului mare, specifica omului, moment important in evolutia fiecarui individ. Nu stiu exact care este varsta din grafice la care ar trebui sa se intample asta, insa este un salt in dezvoltare.
----------

7 luni in medie.

sus

Denunta
ema_e

Copii

04.03.2008 4:53     citat 

----------
onitzu a scris:
adana spuner ca vrea sa vada daca mandria este este justificata....
adica daca e ceva iesit din comun la faza cu creionul.....pentru ca parerea ei este ca ceea ce face delia este deosebit.....
mi se pare pe undeva normal sa creada asta, daca nu mai are copii in jur la care sa observe sau nu aceasta abilitate......

Pai este deosebit.Nu ca tine creionul ci ca deseneaza cu sens la doi juma'. asta e deosebit.

iti dai seama ca multe din ammele care au citit subiectul s-au dus acasa si le-au pus creionul copiilor in mana, si daca vreunul l-a tinut in pumn, is convinsa ca asta a creat o drama in miniatura....

Eu nu cred asta.Nu cred ca mamicile care scriu pe forum sunt in genul descris de tine. Sa sara pe copil sa faca si el ce face al Xulestii de pe forum.Cel putin sper ,ca daca e,atunci e de rau pt copil ca in mod sigur nu se va limita la a vedea cum ii sade creionul in mana,in materie de comparatii intre copii

si atunci, nu-i mai frumos sa incercam sa protejam persoanele mai putin puternice? sa respectam cumva pe cei care in opinia noastra ne sunt oarecum inferiori dintr-un punct de vedere sau altul?
----------

Evident ca e dezirabil sa respectam pe toata lumea si pe cei mai puternici decat noi si pe cei mai slabi. Simpla constatare si dramul de mandrie ce-ti umple corazonul cand al tau ii mai "precoce" nu inseamna lipsa de respect pentru ceilalti.Cand treci pe langa un copil cu dizabilitati nu-ti opresti ododrul personal din mers si vorbit doar pentru a nu leza parintele celalalt,sa fim seriosi.In cazul copilului scolar nu minti ca al tau e mediocru doar pentru ca Ionel prietenul e slabut la invatatura.Respectul consta in a trata in mod egal pe toata lumea (inclusiv pe aia mai buni decat noi ca si aici e o problema )si a nu ne da aere varand sub nas remarci de genul "Vai,al meu poate ...al tau chiar nu face asta?!"

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: