· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > nastere provocata
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor nastere provocata     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Kitty_

am nascut deja!

17.02.2008 9:12   nastere provocata  citat 

Buna fetelor,
am si eu o intrebare pt voi:ce stiti de nasterea provocata?a apelat cineva la ea?
eu ma gandesc ca poate este mai bine asa ,fara sa ma ia prin surprindere,fara sa trezesc medicul in toiul noptii,anestezistul(vreau epidurala)...etc
asta daca nu sunt riscui....

sus

Denunta
ramona79

Copii
Raisa Georgiana: 12 ani, 3 luni
Denis Gabriel: 10 ani

17.02.2008 9:19     citat 

pai cand te apropii de termen vorbesti cu medicul tau si-i spui ca i dori sa nasti cu el, cand e de garda si sunt sigura ca nu o sa refuze
asa a fost la mine....stabilisem sa nasc pe data de 10 provocat, pt ca depasisem si termenul dar nu a mai fost nevoie sa-mi provoace pt ca pitica mea a inceput sa faca nazuri in noapte de 9 spre 10.... prostit eu tot cu epidurala am nascut

sus

Denunta
Kitty_

am nascut deja!

17.02.2008 9:51     citat 

eu tot din Cta sunt si doctoritza mea este Lutescu Ioana.ma gandesc ca e mai bine asa avand in vedere ca am auzit unele zvonuri cum ca nu vine la toate nasterile.dansa mi-a garantat ca vine,asa ca nu asta e principalul motiv,dar cred ca este mai bine si pt ea si pentru mine

sus

Denunta
barby26

Copii
vladut: 11 ani, 10 luni
iris: 8 ani, 10 luni

17.02.2008 11:58     citat 

Eu zic ca ar fi bine sa nu fie nastere provocata decat daca treci de cele 40 de saptamani. Prima mea nastere a fost provocata. Stii cat de mult a durat travaliul? 12 ore !!! Este groaznic sa stai in chinuri atata timp. Plus de asta e si mai dureroasa nasterea in sine. Trebuie sa lasi lucrurile sa decurga de la sine si sa vezi ca travaliul va dura doar cateva ore. Nu foarte multi doctori sunt de acord cu nasterea provocata...

Nastere usoara si un bebe sanatos ! sarut

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 26 ani, 2 luni
Federica: 13 ani

18.02.2008 12:17     citat 

Prima nastere a mea a fost provocata iar a doua a fost asteptata zambet Cu siguranta nasterea provocata este mai dureroasa si mai grea, pentru ca copilul nu este in pozitie, nu este pregatit, si mai trebuie sa si coboare motiv pentru care timpul este mai lung si dificil.
nasterea care ia prin surprindere este mai usoara pentru ca bebe este pregatit si EL VREA sa se nasca, deci te ajuta si el, implicit durerile sint mai acceptabile si timpul travaliului este mai scurt...dar asta nu este lege.
Cert este ca daca ar trebui sa nasc din nou in nici un caz nu as alege nasterea provocata.

sus

Denunta
mmp

Copii
tudor

18.02.2008 1:15     citat 

Si daca nu esti la termen, adica vorba anei, daca bebe nu e pregatit sa iasa, nu se intampla nimic. mie a incercat sa-mi provoace nasterea doctorul si nu s-a intamplat nimic. adica n-am avut contractii. am nascut abia dupa doua zile. asa ca...

sus

Denunta
csincsi

Copii
E: 13 ani, 6 luni
S: 29 ani, 5 luni

18.02.2008 1:36     citat 

Draga Kitty_ lasa natura sa-si urmeze cursul! Asteapta momentul cand si bebeul tau este pregatit sa se nasca!
Si eu am avut o nastere provocata (cu al doilea copil) la indicatia medicului. Am avut placenta praevia pe tot parcursul sarcinii si placenta maturata de gradul III. Mi-au provocat nasterea pentru ca nu aveau de ales.
Oricare va fi decizia ta, nastere usoara si un bebe sanatos si mancacios!

sus

Denunta
Kitty_

am nascut deja!

18.02.2008 6:50     citat 

Va mulumesc pt raspunsuri.Astept saptamana viitoare sa vad si parerea medicului dar poate e mai bine sa las totul sa vina de la sine

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 15 ani

18.02.2008 9:24     citat 

Am avut nastere provocata la 38 de saptamani.A durat 18 ore!!!
Nu as mai face aceasta prostie niciodata. Tot asa ca sa nasc cu Dr., care era de garda, diferentza era, ca daca nu nasc atunci cand era de garda, nu puteam naste cu dansul.Nu avea decat garzi...

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani
MICA: 8 ani, 8 luni

18.02.2008 10:18     citat 

eu am nascut provocat la 39s si 2z. la ora 10 mi-a rupt membranele, la 12 jumatate mi-a montat instalatia de peridurala, iar la 15,15 l-am vazut prima data pe tudor. in afara de cateva dureri cam naspa pe care le-am avut la ora 15 si de jena pe care o simteam din cauza lichidului care curgea fara oprire, n-am prea simtit mare lucru.

succes.

sus

Denunta
NicoletaBotez

Copii
Andreea-Maria: 14 ani, 8 luni
Daniel-Gabriel: 11 ani, 7 luni
Catalin-Mihai: 11 ani, 7 luni

19.02.2008 5:16     citat 

Si eu am avut parte de nastere provocata la 36 de saptamani pt. ca dr. mea pleca in concediu si am tinut neaparat sa nasc cu ea. Nu numai atat, dar aveam placenta maturata de gr. III, lichid putin si la eco imi arata ca bebe are peste 3 kg.

Fetita mea a avut 3560 grame si este perfect sanatoasa.

Travaliul nu pot spune ca a fost greu, ba chiar nu intelegeam de ce tipa toata lumea prin jurul meu si eu nu rad rad La 10:30 mi-a rupt membranele, apoi mi-a pus perfuzie de dilatare, pana la 15:30 am citit fara probleme, sa zic ca ultimele 30 de minute au fost mai solicitante, dar nu de nesuportat. Mentionez ca nu am vrut peridurala si nici nu am facut.
La 16:00 am nascut, asa ca daca tot se spune ca travaliul in cazul nasterii provocate e mai greu, ma intreb cat mi-ar fi luat sa nasc fara inducere foarte fericit

Si acum as fi optat pt. inducere, dar fiind sarcina gemelara dr. nu mi-a recomandat pe motiv ca dupa nasterea primului copil colul se poate inchide si pt. al 2-lea este posibil sa fie nevoie de cezariana, doamne fereste!! surprins trist
Inca astept sa se declanseze nasterea pana la sfarsitul saptamanii cand fac 40 de sapt, daca nu se va intampla va trebui sa imi faca cezariana. plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

Oricum, fiecare nastere este unica si nu inseamna ca daca cineva a nascut provocat repede altcineva va pati exact la fel, depinde de organismul fiecarei mamici. sarut sarut sarut

sus

Denunta
rozaroza

Copii
Alesia: 11 ani, 11 luni
Diana-Aurora: 6 ani, 8 luni

04.03.2008 4:05     citat 

si eu stiu o tipa care a avut nasterea provocata, dar era la termen de 40 de saptamani; travaliul ei a durat mai putin scot limba si bb e ok
nastere usoara sa ai!

sus

Denunta
patratzel

Copii
Luca: 11 ani, 11 luni
Matei Dumitru: 9 ani, 11 luni

04.03.2008 4:30     citat 

Si mie a vrut dr sa imi provoace nasterea pt ca depasisem termenul si el era de garda in sambata care venea.
Dar pe mine ma ingrozea ganrul ca ma duc la spital fara nicio durere sa imi provoace ei dureri;si cred ca de frica am nascut cu o zi inainte de data la care eram programata sa nasc si a fost super ok.
Lasa-l pe bb sa vina cand vrea el; nu il lua prin surprindere!

sus

Denunta
gogoasa

Copii
Vlad Andrei: 19 ani
Stefan Alexandru: 11 ani, 10 luni

05.03.2008 9:23   Depinde de organism si de doctor  citat 

Buna, am 2 copii si pe ambii i-am nascut prin nastere provocata.La primul m-a internat luni seara, nu aveam contractii sau membrane rupte, marti dim. la 9 am ajuns in sala de travaliu unde mi-au facut calciu si ceva de dilatatie, in jur de ora 11 mi-au rupt membranele si la 13.35 il nasteam pe Vlad. Pe atunci nu stiam de epidurala, asa ca n-am avut norocul sa beneficiez de ea, dar mi-au facut un anestezic injectabil, si au fost cat de cat mai suportabile durerile.La al doilea copil, dupa o srcina cu probleme, am avut cerclaj, pe 22 nov dr. mi-a scos firul de la cerclaj, si toata lumea se astepta sa nasc atunci, numai ca n-a fost asa. Am mai fost la un control pe 28 nov, unde dr. a incercat deschiderea colului dar nu a reusit, si in final pe 2 dec cand era de garda a incercat sa-mi provoace nasterea.Mi-a facut calciu injectabil, nu a dat rezultate, mi-a facut o injectie pt. dilatatie si nici aceea nu a dat rezultate, si in final m-a intrebat daca mai vreau sa raman sau plec acasa pana la declansarea nasterii.cum vroiam sa se termine totul mai repede, sa-mi vad copilul, i-am zis ca raman.Mi-a rupt membranele la 14.45, au inceput contractiile la 15.30 imi facea epidurala iar la 17.35 nasteam un baiat de toata frumusetea.Asa ca depinde de organism, 2 nasteri provocate si cu evolutii diferite.Vorbeste cu dr., si vezi ce zice.Oricum faza cu travaliu de 12-18 ore poate fi indiferent de felul nasterii, asta e parerea mea.Si daca incepe travaliu normal neprovocat si in decurs de nu stiu cate ore nu te dilati, ajungi la cezariana.Cred ca injectia pt inducerea travaliului se face tocmai pt. a scurta perioada acestuia.
Eu iti dorec o nastere usoara , un bebe sanatos si sa ne auzim cu bine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: