· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > kiwi la bebelusi
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor kiwi la bebelusi     
ciupimar

Copii
Diana Valentina: 18 ani, 8 luni
am nascut deja!

28.03.2004 8:05   kiwi la bebelusi  citat 

Se poate da bebelusului de 6 luni jumate kiwi? Am auzit ca semintele ar provoca diareea. Eu sun mare mancatoare a acestui fruct si vreau sa stiu daca poate manca si fetita mea. I l-as adauga pasat la pireu de fructe pe care-l mamanca zilnic.

sus

Denunta
georgia

Copii
Vlad Bogdan: 20 ani, 5 luni

29.03.2004 6:23     citat 

Ciupimar, cred ca la 6 luni si jumatate este cam devreme ptr kiwi, stiu ac este un fruct acre produce alergii(samburii ) de aceea e de preferat sa-l introduci pe la 10 luni, sau poti si mai devreme, putin, dimineata introdus si sa fii cu ochii pe el ca pe butelie. Vlad nu a facut alergie la nimic, stiu ca eu la 7 luni i-am dat capsuni si l-am pazit, am fost tare fericita ca nu a avut nici o reactie.
Mult succes!!!

sus

Denunta
Onush

29.03.2004 7:57     citat 

Eu i-am dat Ruxandrei inainte de 10 luni kiwi doar dupa ce am ales samburii, apoi treptat am scapat cate unul pana nu i-am mai ales deloc. prostit
Pentru capsuni asteptam vara asta. trag cu ochiul

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 20 ani, 4 luni

29.03.2004 9:30     citat 

Pe la 10 luni i-am dat si eu, Cristinei, kiwi.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 11 luni

29.03.2004 9:49     citat 

Si eu i-am dat Alexei kiwi tot pe la 7 luni. O sa radeti: eu ii curatam samburii. Opream miezul, "decupam" tot ce nu era cu samburi si din 2 kiwi iesea suficient pentru ea...

sus

Denunta
ciupimar

Copii
Diana Valentina: 18 ani, 8 luni
am nascut deja!

29.03.2004 10:29     citat 

Va multumesc pt raspunsuri. Mai bine nu risc si mai astept, sa se faca mai "maricica".

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani, 6 luni

29.03.2004 10:37     citat 

eu i-am dat Dianei dupa 1 an, ii place la nebunie...

sus

Denunta
gheghe

Copii
Maria Sofia: 20 ani, 6 luni
Daria Alexandra: 20 ani, 6 luni

29.03.2004 11:26     citat 

In cartile copiilor scrie ca este un aliment interzis pana la i an deoarece poate provoca alergii.
Acum nu stiu ce sa-ti spun, mai asteapta totusi un pic. Poate sa fie inofensiv sau poate sa-i provoace alergii. Oricum eu le-am dat dupa un an si nu prea au fost incantate de el. Nu au avut nici o reactie acum asteptam capsunile pe care le-am degustat si anul trecut dar ne-am propus anul asat sa mancam ca lumea.
Deci rabdare si pe ...incercate

sus

Denunta
ana_c

29.03.2004 1:11     citat 

kiwwi nu provoaca numai alergii. la bebeii cu tulburari digestive, sau cu probleme la stomacel, acest fruct este contraindicat deoarece simburii pot fermenta. de aceea este indicat sa asteptam ca piticul sa aiba peste 9 luni
eu personal cunosc copii care maninca kiwi de la 4 luni si nu au nici o problema

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 5 luni

29.03.2004 1:53     citat 

Si eu i-am dat Enyei kiwi de la varsta de 8 luni dar fara samburi, acum mananca in piureul de fructe dar tot fara samburi, cred ca totusi este prea deverme sa-i dau cu samburi. Cel mai bine dupa 2 ani cred ca poate manca fructul cu tot cu samburi.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 19 ani, 11 luni

29.03.2004 2:33     citat 

De vreo 2 luni (avea 1 an si 8 luni) am inceput sa ii dau si cu samburi. Ei ii place foarte mult si mananca taiat feliute.

sus

Denunta
Soreena

29.11.2012 11:16     citat 

bebe al meu are 6 luni jumatate si am folosit zeama de la jumatate de kiwi pentru al face sa inghita galbenusul de ou cu niste supita de legume.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

29.11.2012 3:54     citat 

tu faci diversificare controlata, nu? foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

29.11.2012 5:34     citat 

----------
Soreena a scris:
bebe al meu are 6 luni jumatate si am folosit zeama de la jumatate de kiwi pentru al face sa inghita galbenusul de ou cu niste supita de legume.
----------

Mie mi se intoarce stomacul pe dos numai cand CITESC de combinatia asta, darmite sa o mai si gust.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 5 luni
B: 15 ani, 6 luni
M: 10 ani, 1 luna

29.11.2012 5:54     citat 

nu era pt tine foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »