· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > copii rai
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor copii rai     
laucos

Copii
B
A

02.07.2005 9:12     citat 

Sau nu sunt parinti sau nu au ajuns copii la varsta critica sau au trecut de ea si au uitat cum este scot limba scot limba zambet ochi peste cap ochi peste cap

exclamatie exclamatie exclamatie exclamatie ....parerea mea

sus

Denunta
ddadriana

02.07.2005 9:39     citat 

Un parinte care se uita si nu cometeaza, sau i-l mai si scuza ca e copil, cred ca acel parinte e vinovat. Un parinte are obligatia sa vorbeasca sa explice, ca altfel nu are de unde sa stie nici la 20 de ani cum sa se conporte.

sus

Denunta
laucos

Copii
B
A

02.07.2005 9:55     citat 

----------
ddadriana a scris:
Un parinte care se uita si nu cometeaza, sau i-l mai si scuza ca e copil, cred ca acel parinte e vinovat. Un parinte are obligatia sa vorbeasca sa explice, ca altfel nu are de unde sa stie nici la 20 de ani cum sa se conporte.
----------

nu a spus nimeni sa nu ii explici copilului de mii de ori daca este necesar .....dar exista o varsta ( 1- 3 ani )la care nu trebuie sa ai pretentia ca si inteleg ce astepti de la ei ......cu toate explicatiile parintesti

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 11 luni
Hanna: 17 ani, 6 luni

02.07.2005 12:36     citat 

nu ai pretentia ca inteleg, dar tu ca parinte esti obligat sa iti faci copilul sa nu scoata ochii la nimeni, nu? si ceilalti parinti din parc au obligatia sa-si apere odraslele.
_si_ intre 1 si 3 ani inteleg mult mai bine si mai mult decat ne vine noua sa credem.
mondragona, eu nu l-as lua deoparte, dar i-as distrage atentia in secunda in care imi dau seama ce va vrea sa faca. ciupitul, la fel muscatul, eu am convingerea ca le-a vazut / simtit de la cineva.
degeaba ii spui sa se joace frumos ca asta chiar nu are de unde sa stie ce inseamna. arata-i _tu_ ce inseamna frumos jucandu-te impreuna cu el cu ceilalti copii.

sus

Denunta
ddadriana

02.07.2005 12:57     citat 

Si inca ceva de unde sa stie un copil de 1-20ani ca daca-i da la altul cu lopata in cap pe celalant i-l doare, tot de la parinte, ca ei nu simt durerea celuilant. Eu am deja vechime de aproape 7 ani pe locul de joaca, si nu as spune ca copii sint rai, ei inteleg dar de multe ori mamicile ingnora
discutia cu ei, si pe urma se mira cite nenorociri se intimpla pe pamint.

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 15 ani, 4 luni
Marcus: 18 ani

02.07.2005 1:01     citat 

Eu cred totusi ca ei incep destul de devreme sa inteleaga ce vrei de la ei insa succesul "dresajului ", daca voi vreti sa numiti astfel educatia, depinde foarte mult si de talentul si perseverenta dresorului...copilul meu are un an si nu e precoce din nici un punct de vedere , dar in ciuda acestiu fapt intelege cand face ceva ce n-ar trebui sa faca pt ca cunoaste conceptul de bine si rau...cand face un lucru bun il laud si il recompensez ,cand face ceva rau ii explic frumos ca nu e bine...si intelege pt ca data urmatoare cand vrea sa faca acelasi lucru , se uita intai la mine si e destul sa ma vada ca il privesc si renunta...cred ca perseverenta e importanta in educatia copilului,,ei inteleg mult mai multe decat credem noi...

sus

Denunta
mondragona

Copii
Adrian: 18 ani, 5 luni
Maria Teodora: 16 ani, 8 luni

02.07.2005 1:04     citat 

Da cred ca ai dreptate insa pana la un punct!De vazyt n-a vazut sau simtit la nimeni iar noi mereu am vorbit cu el calm,fara sa ridicam vocea insa mai cred ca ori a mostenit ceva din caracterul vreunei rude ori e o faza trecatoare si mai tarziu va pricepe cum se joaca de fapt copiii...IMI permit sa mai fac o supozitie si daca gresesc va rog sa ma corectati :toata ziua copilul meu sta doar cu mine iar cand iesim ,probabil,pt ca nu mai e in centrul atentiei incearca sa atraga atentia!Asta e o parte a monedei pt ca se intampla uneori sa vrea sa se joace sau sa intre in joaca unor copii mai mari ,de regula,si acestia il resping iar el ,ma gandesc eu,vazand asta nu face decat sa ii copie ...cine stie?!Imi doresc sa treaca totul pt ca de altfel e un copil bun si vioi....poate ca e inca mic si ma stresez eu degeaba!

sus

Denunta
alimary

Copii

02.07.2005 1:07     citat 

citat:
.......................................
si nu as spune ca copii sint rai, ei inteleg dar de multe ori mamicile ingnora
.........................................

ddadriana sa stii ca ai mare dreptate....de cate ori am vazut un copil cu un cmportament ca cel descris de tine am vazut alaturi de el si o mamica la fel de needucata...pt ca rareori se intampla ca mama sa-l certe pt ce a facut, de regula se enerveaza pe tine pt ca ii atragi atentia...daca mama reactioneaza impotriva compotamentului copilului atunci sunt de acord ca temperamentul acestuia e de vina...altfel dau vina pe educatia....lipsa...

sus

Denunta
alimary

Copii

02.07.2005 1:12     citat 

Mondragona sa stii ca si eu am observat la Marcus acelasi comportament in public...acasa e foarte usor pt ca suntem de regula numai noi...dar cand mergem in public e greu ....important e sa perseveram sa le dam o educatie buna si sunt sigura ca urmarile se vor vedea...

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 19 ani, 8 luni
horia: 17 ani, 5 luni

02.07.2005 3:58     citat 

Eu cred ca multi copii trec la un moment dat prin faza asta
Mi-aduc aminte ca acum 1 an, vara trecuta deci, fiu-mau cel mare, care avea pe atunci aproape 2 ani, batea copiii din parc, sau era destul de agresiv in sensul ca le mai dadea cu nisip in ochi copiilor, sau cu lopetica in cap, sau ii impingea. Odata a aruncat baticul din cap al unei fetite, gest la care bunica ei a reactionat, normal
Imi era mai mare rusinea. Si de fiecare data ii explicam ca nu e bine ce face, ca nu e voie, normal ca nu stateam pasiva
Nu stiu cit pricepea el pe vremea aceea, chestia asta a continuat totusi o perioada, imi era frica ca tot asa se va comporta si mai tirziu si la gradi nu se va juca nimeni cu el, si va fi catalogat drept bataus
Din fericire s-a schimbat, a venit si de la sine cred, oricum acum intelege mult mai bine ce ii spunem si nu mai loveste copiii
Sa nu cadem insa in cealalta extrema. Nici sa devina niste blegi nu e bine. Noi atita i-am spus ca nu e bine sa bata alti copii, incit cind a primit un bobirnac de la altul,se uita la noi cu frica sa vada ce zicem. In momentul acela, mi-as fi dorit ca copilul meu sa reactioneze intr-un fel,

sus

Denunta
ddadriana

02.07.2005 8:34     citat 

Fica-mea stie ca daca da cineva in ea, are voie sa deie inapoi, este o regula care si la gradi la ea se aplica.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 11 luni
Hanna: 17 ani, 6 luni

02.07.2005 8:44     citat 

si daca da si a 2-a oara, sa spuna la educatoare zambet

sus

Denunta
vyronis

29.07.2021 1:51     citat 

Comm266CHAPCHAPAlaiMichJeweDizzJuliNormPeteDormFisk
EnnsAlthWestBramTescRoseALATZoneXVIISambDelpPennSapo
KasdCredRogeAhavThatRealCaroStarLascMPEGEscaRolaSymp
WellKamiHomeAlexBianCleaPenhCaspJeroKaarStafNighMari
TheyCrimcottGerhKoffSelaMPEGPeerRobeAnotMarkavanblue
SelaYasuCollPushEtnimagaXVIISelaSeanVictBALLskirEleg
afroSandZoneVirgZoneDetlZoneNancCabiZoneZoneClinFuxi
ZoneZoneZoneSweeGlamRHZNTracLouiWindZoneOctoZoneZone
ZoneConnJohnAperCarmJackHummZoneZoneDigiWindJameMons
PierKOSSKronPaulIndeBoscJeanTyveCotoBookPETEDumbiste
PremOlmeElitSTARARAGSkyndjvuCeltAlasEducEasyYourBaku
WarhTranWindSkinWindANGLBoscViteChouEukaBarrWilbWind
JereStanLiryAnywpoweChilXVIIStevPeteDhirprodJohnSpor
XVIIXXVIGiveXVIIMikhRETATangGaliSureChriMonsGeorArno
CarmArmaHansExceNapoEnglSpelunflServLibrPROMArtuNint
GeniCondPhilFionDaviMakaPanaJohnrrieJameKOSSKOSSKOSS
TopsArtSThomBobbPampScotCharSonkMileMichDigipasstuchkas
BennJaso

sus

Denunta
vyronis

27.11.2021 2:34     citat 

This292.8DEFICHAPLymaMeliJeweSomeFallToshBillRondRond
MadiSleeJennEleaWantImpeZombZonePhotRobeHarrFranTesc
DoriKissAccaMineCredDizzAdidRobeTestFranSupeBlueJewe
GlisGreeOlivReveAtlaCredLindJennMicrWishJeweCotoBouq
RobeLiveReviDeigSilvELEGLycrMariCoheNikiGIUDarisEleg
SelaMontJoanCalyGoldLoveHermCircWarnDonaArthWindMarl
AgatJackNBRDBackWindPaulLAPIJohnXXIIZoneZoneRondZone
ZoneZoneZoneArtsPUREMiyoShanSmarErneNasoKennZoneXVII
ZoneAlexJoelNealHowaRobeFallZoneZoneDancFarlHoneHors
DHChmicrMabeRobeBekoSeleCompTranVIIIWelcJardExotPoke
BullOlmeMistCHEVARAGCanaEvorFolkMickFantRaveStevLiPo
qSOSChorMicrWindMistBerlBoscPhilChouzitaUnfoMiltGeor
WorlLaurCharKrisKissAntoHenrKarlMarkIngvLawrMethMana
WillVangHansNextPiecCAPOAlekVeraCreeThisWoulJacqBlac
CondHoseRaymCapoStarInteLouiReunAparJinnPaulEricIsla
DolbBirtDaviIntrDaviHetzAlaiNeedMoraWindmicrmicrmicr
PampHansRudoAlejViolKaraLUXEMercXVIIDeutBlacSophtuchkas
WindTosk

sus

Denunta
vyronis

17.01.2022 4:44     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: