· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > cezariana sau nastere vaginala?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cezariana sau nastere vaginala?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
potosnel

am nascut deja!

06.03.2008 4:40   cezariana sau nastere vaginala?  citat 

cand m-am prezentat prima oara la doctoul meu ginecolog eram hotarata sa fac cezariana ,asta i-am spus si doctorului care m-a convins in cele din urma sa nu fac cezariana doar daca o sa fie nevoie.stiu ca este un doctor foarte bun,si am incredere in el pana la urma fac cum zice el pt ca stie mai bine.

sus

Denunta
sebica

Copii
Sebi: 21 ani, 4 luni
Cristi: 15 ani, 10 luni

11.03.2008 9:40     citat 

Tu stai linistita si ai grija de tine si de bebe si abia in ultima luna o sa hotarasca doctorul.

sus

Denunta
ireen

Copii
EDUARD ALEXANDRU: 16 ani, 2 luni
DARIA GABRIELA: 13 ani

11.03.2008 9:50     citat 

Cred ca cel mai bine este sa nasti normal dar asta o sa vezi in ultima luna.

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 13 ani, 9 luni
Ariana-Ioana: 9 ani, 10 luni

11.03.2008 11:15     citat 

uite subiecte in care s-a mai dezbatut tema, poate te ajuta in luarea deciziei corecte....
http://www.parinti.com/recuperare_dupa_...27656.html
http://www.parinti.com/epiziotomie-t-27311.html
http://www.parinti.com/CEZARIANA___pro_...22150.html
http://www.parinti.com/nastere_naturala...21857.html

sus

Denunta
rozaroza

Copii
Alesia: 14 ani - La Multi Ani!
Diana-Aurora: 8 ani, 8 luni

11.03.2008 10:29     citat 

sarcina usoara iti dorim; ai grija de tine acum si one step at a time, cum spune americanu'; mai ai timp sa hotarasti zambet

sus

Denunta
alexa101

am nascut deja!

16.05.2008 11:20   Rugaminte  citat 

Buna ziua,
Va rog frumos puteti sa-mi dati si mie referinte despre un medic bun de la ELIAS, dr.Tutunaru, dr. Aneta Andrei sau cine mai e pe acolo? sau oricare alt spital si medic profesionist, va rog.Eu am avut un baietel, mi-a decedat la varsta de 7 luni ,cu multe probleme si diagnostice Epilepsie, Encefalopatie, Hipoton ... am avut Hipertensiune Arteriala in sarcina, doctora mi-a zis ca nu si-a dat seama sa-l scoata mai devreme si de aici nenorocirile.
Vrem sa lasam o viitoare sarcina , dar am vrea sa vorbim intai cu dansul/dansa, sa vada diagnosticele, sa-i povestim ce sa intamplat si sa vedem daca este de acord sa ma monitorizeze ffff bine la o viitoare sarcina.
Multumesc frumos si sper sa pastram legatura.
Alexandra

sus

Denunta
Gaheris

17.05.2008 7:01     citat 

Alexa, imi pare rau pt pierderea voastra.
Poti intra si aici:
http://www.parinti.com/Medici-f-112.html

Ultima modificare efectuata Gaheris la 18.05.2008 7:46, modificat de 2 ori in total

sus

Denunta
alexa101

am nascut deja!

17.05.2008 8:58   te rog verifica linkul ca nu se deschide  citat 

Iti multumesc mult, numai ca nu se deschide linkul, te rog poti sa verifici?
Multumesc mult.

sus

Denunta
Gaheris

18.05.2008 7:47     citat 

Acum merge.
Incearca si aici:
http://www.parinti.com/Medici_ginecolog...tii-5.html

sus

Denunta
clau25

am nascut deja!

01.06.2008 10:24     citat 

eu vreau sa nasc normal zambet ...si ce....sa ma doara...e mult mai sanatos asa sarut

sus

Denunta
lucky_amy

Copii
Samy - Baietel frumusel
12 ani, 11 luni

01.06.2008 3:41     citat 

----------
clau25 a scris:
eu vreau sa nasc normal zambet ...si ce....sa ma doara...e mult mai sanatos asa sarut
----------

Clau25, imi place de tine, esti viteaza. Eu nu ma pot lauda cu asta. Sunt hotarata sa fac cezariana si i-am spus si doctorului la care ma intreaba da' de ce, pt ca asa vreau eu. A zambit si a zis ca se face cum vreau, bine ca sotul ma sustine si i-a explicat el cam de ce nu vreau nastere normala si s-ar putea chiar sa fie greu pt mine. In fine, eu sunt hotarata la cezariana, doar daca nu o avea Dzeu alt plan pt mine .

Va doresc nasteri usoare la toate indiferent cum optati.

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii
Julia Christine: 15 ani, 11 luni
Alice Isabelle: 13 ani, 4 luni

02.06.2008 3:17     citat 

In Canada toti medicii sunt impotriva operatiei cezariene la cerere.O fac numai in caz de absoluta necesitate,cu mine s-au chinuit aproape 3 zile si tot nu au"renuntat la lupta".In zilele noastre sunt destule metode de eliminare a durerii.Mie la nastere mi-au facut morfina si cred ca voi opta iar pt.morfina inlocul epiduralei.Poate ar fi bine sa te interesezi despre efectele operatiei cezariene si ale unei nasteri normale,sa te gandesti si apoi sa alegi.Mult succes si nu fii speriata!

sus

Denunta
manam

Copii
Marius: 13 ani, 6 luni

07.06.2008 2:11     citat 

buna, fetelor. intru si eu in discutie. am nascut pe 14 aprilie un baietel superb. am trecut prin ambele nasteri, daca pot zice asa. am avut travaliu de o noapte (cu epidurala si ma felicit toata viata ca am facut-o), dupa care dimineata (aveam 10 cm dilatatie) am intrat la cezariana ptr ca copilul isi schimbase pozitia.
personal, as alege cezariana din nou daca ar fi sa aleg. imi amintesc cele 2 mamici ce se chinuiau langa mine in sala. nu aveau epidurala. le venea sa se arunce de la etaj. pe la 8 cm mi se terminase si mie doza si pana a venit anestezistul am crezut ca innebunesc. si inca avea epidurala efect, deci numa am inceput sa simt durere.
nu stiu daca sunt in masura sa va sfatuiesc dar daca vreti natural, faceti epidurala..sunt povesti ca paralizezi, nici vorba, sau ca ramai cu dureri de spate..prietene care nu au facut epidurala au dureri mai mari ca mine.
succes mult si nastere usoara.

sus

Denunta
bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 10 ani, 2 luni
Maria Anastasia: 13 ani, 11 luni

09.06.2008 2:48     citat 

manam, nu este la fel pt fiecare
eu am nascut natural si fara epidurala; nu zic ca nu a durut dar depinde si cat poti suporta si cat de motivata esti
adica, eu am fost ff hotarata sa nasc natural, cele 9 luni nu m-am gandit altfel- chiar daca am intrat si aici pe forum si am citit destule povesti 'grele'- si sa stii ca gandirea pozitiva nu este un mit trag cu ochiul dar trebuie sa vrei

si nici cezariana nu e o tragedie, cunosc persoane care s-au refacut extraordinar si altele care se resimt din pacate trist

si cel mai important mi se pare binele copilului, asa incat in functie de asta ar trebui sa alegem; daca trebe' cezariana, Ok; daca nu, de ce?

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 14 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 12 ani, 5 luni
am nascut deja!

10.06.2008 9:32     citat 

ideea e ca la nastere naturala doare cand nasti, la cezariana doare dupa foarte fericit
si doare rau, ca se taie si cos 7 straturi (piele, muschi, grasime, peritoneu, uter...nu stiu exact) deci e operatie, nu fluturasi
imi amintesc cand am nascut io, fetele cu cezariana erau varza de durere, cu sonda dupa ele....io n-aveam nimic
durere oricum exista la ambele
dar natural este mult mai bine pentru copil!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: