· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > de la ce varsta lapte de vaca?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor de la ce varsta lapte de vaca?     
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

14.03.2008 8:48   de la ce varsta lapte de vaca?  citat 

de la ce varsta ati dat copilului lapte de vaca?
nu vreau sa ii dau inca de la varsta asta dar nici nu stiu cand pot sa incep? am auzit fel si fel de pareri si niciuna nu mi se pare buna. oricum cand ii voi da ii voi da lapte direct de la sursa nu de magazin (am un laptar de la care iau lapte de cativa ani si am mare incredere in el) si stiu ca trebuie fiert f bine inainte sa ii dau copilului(15 minute din cate am mai citit).. i-as face micutei orez cu lapte dar nu stiu cat e de ok la 7 luni?
daca au mai fost discutii pe tema asta dati-mi va rog un link ca eu am tot cautat si n-am gasit. jenat

sus

Denunta
roxmaryn

14.03.2008 9:20     citat 

Stiu mamici care au introdus laptele de vaca de la 5 luni. Au trecut de la formula la celalalt treptat, cum se face trecerea de la o formula la alta. Altele mai dilueaza cu ceai sau apa, dar am inteles ca asa isi pierde foarte mult din proprietati. Am inteles ca de asemena daca-i dai lapte foarte gras, peste 3% risti sa devina supraponderal in timp si ca ar fi de preferat cel de 1,8%
Eu una nu i-as da pina la 1 an dar acum mai depinde si de bugetul familiei, de cat de bine a luat bebe in greutate, de multe. Mamicile pe care le cunosc eu si au dat lapte de vaca au facut-o din aceste 2 considerente. Succes

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

14.03.2008 9:34     citat 

pai si la mine se pune problema de bani....eu acum o alaptez doar dimineata si seara (si noaptea) iar in rest lapte praf si ma costa destul de mult... jenat
nu mai am am lapte suficient sa o alaptez ca inainte si atunci recurg la lapte praf...mancare "solida" papa de 2 ori pe zi, dimineata fructe cu branza de vaci sau cu iaurt si la amiaza legume(cartof, patrunjel,morcov, orez, ardei, pui, galbenus de ou, peste--evident nu toate o data si nu acelasi lucru in fiecare zi, i le combin cate 2 legume, iar carne si galbenus o data la 2 zile, deci papa 1 data pe sapt ou, o data pui, o data peste). grasuta nu e, de la 4 luni ii dau si cereale si nu a luat mai mult in greutate decat e normal.

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani, 1 luna

14.03.2008 9:53     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
pai si la mine se pune problema de bani....eu acum o alaptez doar dimineata si seara (si noaptea) iar in rest lapte praf si ma costa destul de mult... jenat
nu mai am am lapte suficient sa o alaptez ca inainte si atunci recurg la lapte praf....
----------

Pai de aia nu ai lapte destul, ca-i dai lapte praf; daca copilul mananca formula, de unde sa stie organismul tau cat lapte trebuie sa produca? Ca doar nu poate visa..trag cu ochiul
Laptele se formeaza pe principiul cererii si ofertei (cam ca si economia de piata foarte fericit); daca cerere nu este, de unde oferta???
Cat despre laptele de vaca...e grozav pentru vitei, nu pentru bebelusi.
http://www.rense.com/general26/truth.htm da un ochi aici.

sus

Denunta
janine77

Copii
Ilinca "Budinca" - O frumusete, o rasfatata.
13 ani, 1 luna

14.03.2008 9:54     citat 

eu i-am dat dupa 1 an si 2 luni, am renuntat treptat la formula( milumil 3) si i-am introdus laptele de vaca! Dar sa stiti ca nu ma costa cu mult mai putin, cand ii dadeam formula manca o cutie de 600 gr la 5 zile, deci 6 cutii pe luna x 28 ron cutia( o luam din supermarket)= 168 ron!
Acum ii dau dorna 3,5 % , care costa in jur de 5 lei litrul, intr-o saptamana iau 5-6 cutii, adica 30 lei x 4 saptamani= 120 lei lunar minim..diferenta e mai mica de 50 lei!
eu am renuntat la formula la recomandarea pediatrului, fetitza mea si dupa 1 an lua in greutate tot 400- 500 gr, asta in conditiile in care nu manca fainos, dulciuri decat in cazuri rarissime, formula avea 78 kcal la 100 ml, iar laptele integral are in jur de 60-65..

sus

Denunta
roxmaryn

14.03.2008 10:06     citat 

Hai mai alla..ca nu-i chiar asa. Cum sa nu fie bun laptele pentru copii?
Am auzit-o si pe asta.
Si fata a spus ca i-a dat lapte praf ca nu a mai avut lapte suficient. Deci i-a scazut cantitatea inaint sa-i dea lapte praf.
Doamne sunteti culmea cu alaptatul asta.... Unde se poate se poate, unde nu, NU. Obisnuiti-va cu ideea ochi peste cap

sus

Denunta
stelutzza

Copii
Radu: 12 ani, 3 luni
Alexandra-Elena

14.03.2008 10:13     citat 

pt un copilut de 6 luni....nu stiu zau.dar asa ca idee oare de ce laptele de vaca se digera mult mai greu decat cel de mama?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

14.03.2008 10:19     citat 

----------
roxmaryn a scris:
Cum sa nu fie bun laptele pentru copii?
Am auzit-o si pe asta.
----------

Ar fi bine sa citesti ce scriu altii, nu ce crezi tu ca au scris. ochi peste cap A scris ca nu e pentru BEBELUSI, si intre un bebelus si un copil e o mica mare diferenta. Pana ajunge un bebelus la varsta unui copil i se mai maturizeaza stomacul si restul organelor, sau de ce crezi ca medicii nu recomanda laptele de vaca sub un an?

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

14.03.2008 10:22     citat 

allamarine nu te grabi sa concluzionezi ca de aia nu am lapte destul fiindca ii dai completare cu lapte praf. pana acum o luna primea lapte praf doar o data pe zi, cu cereale, in rest o alaptam. insa a scazut cantitatea de lapte probabil din cauza stresului, a oboselii si altele. cand am vazut ca scade, cateva zile am alaptat-o mereu, mereu, zi si noapte, m-am hranit mai bine, m-am odihnit mai mult. dar n-am reusit nimic, micuta mea sugea dar plangea de foame...si uite asa am trecut la laptele praf. o alaptez dimineata si noaptea si ziua de sete dar nu mai am suficient lapte...daca ai tu o idee mai buna sa imi revina laptele fara sa imi infometez copilul te ascult si promit sa incerc.
legat de linkul ce l-ai dat, sincer m-am ingrozit! surprins ce doamne iarta-ma o sa mai mancam?!

sus

Denunta
roxmaryn

14.03.2008 10:27     citat 

Ce sa spun..citeste si tu ce am scris eu mai sus, ca eu nu as da mai devreme de 1 an. Iar link-ul de l-a dat..nu se refera strict la bebelusi, este unul paranoic in general cu privire la laptele de vaca. Iar asta cu obsesia alaptatului mi s-a acrit. E treaba ei de ce vrea sa-i dea lapte de vaca si nu san. La teorii toata lumea e buna... in practica e mai greu , sunt situatii si situatii. BU-HU-HU!

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 4 luni

14.03.2008 10:27     citat 

----------
Christa a scris:
----------
roxmaryn a scris:
Cum sa nu fie bun laptele pentru copii?
Am auzit-o si pe asta.
----------

Ar fi bine sa citesti ce scriu altii, nu ce crezi tu ca au scris. ochi peste cap A scris ca nu e pentru BEBELUSI, si intre un bebelus si un copil e o mica mare diferenta. Pana ajunge un bebelus la varsta unui copil i se mai maturizeaza stomacul si restul organelor, sau de ce crezi ca medicii nu recomanda laptele de vaca sub un an?
----------

ba recomanda trag cu ochiul acolo unde nu se poate da lapte praf...

sus

Denunta
Christa

Copii

14.03.2008 10:41     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
daca ai tu o idee mai buna sa imi revina laptele fara sa imi infometez copilul te ascult si promit sa incerc.
----------

Am tot scris pe forum, si daca as avea macar impresia ca intr-adevar vrei sa renunti la laptele praf, as mai scrie inca odata, insa impresia pe care o am e ca as face-o degeaba, pentru ca prea esti convinsa de ceea ce scrii. Iti spun doar atat: e normal ca laptele de mama se digera mai repede decat cel de vaca (si formula e facuta tot din lapte de vaca, doar ca e putin adaptata, deci nu e asa greu digerabila ca si laptele de vaca neprelucrat), si ca un copil alaptat cere mai des decat unul hranit cu formula, iar prin faptul ca il pui doar la san cateva zile, fara a-i da completare, nu inseamna ca il infometezi. Si stiu despre ce vorbesc, pentru ca in primele 3 saptamani a trebuit sa ii dau si eu completare, pe care am redus-o treptat, insa am reusit sa scap definitiv de ea doar atunci cand mi-a deschis cineva bine ochii si mi-a spus sa ma hotarasc ce vreau: sa ma chinui in continuare cu hrana mixta sau sa alaptez exclusiv.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

14.03.2008 11:11     citat 

Christa:
1. am scris din start ca nu vreau sa ii dau inca de acum lapte de vaca dar nu stiu de cand e ok sa incep. (si eu ma gandeam ca dupa 1 an)
2. da, copilul alaptat cere mai des dar ea plangea de foame! o puneam la san, sugea apoi plangea...si daca ii dadeam o sticla de lapte de 180ml, papa tot foarte repede! apoi era iar vesela si vioaie...repet, am incercat cateva zile in care nu i-am dat deloc lapte praf, doar san, san, (plus cele 2 mese de papa) dar nu se satura si nici cantitatea de lapte nu a crescut...seara daca o alaptez se trezeste toata noaptea din ora in ora si cere, in schimb daca ii dau lapte praf inainte de culcare se trezeste doar o data, cand ii dau san (si atunci sanii sunt plini, deci o satura pana dimineata), sau uneori nu se trezeste deloc toata noaptea, doarme linistita, si o alaptez doar dimineata, si atunci evident sanii sunt plini deci o satura pt 3 ore. ea e oricum o mancacioasa si papa cam la 3 ore, maxim 4 (asta daca in intervalul asta suntem afara si in ultima ora doarme).
ma necajeste si pe mine treaba asta cu alaptatul, normal ca era mai bine inainte dar nu stiu ce mai pot face acum. [/quote]

sus

Denunta
Christa

Copii

14.03.2008 11:14     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
repet, am incercat cateva zile in care nu i-am dat deloc lapte praf, doar san, san, (plus cele 2 mese de papa) dar nu se satura si nici cantitatea de lapte nu a crescut...seara daca o alaptez se trezeste toata noaptea din ora in ora si cere, in schimb daca ii dau lapte praf inainte de culcare se trezeste doar o data
----------

In primul rand in preajma la 6 luni copiii au un puseu de crestere, deci treaba cu suptul din ora in ora indraznesc sa afirm ca era perfect normala. Iar in ceea ce priveste laptele praf, iti explicasem mai sus de ce tine mai mult timp de foame, fapt care iar este normal.

----------
Kurai_Lucy a scris:
ma necajeste si pe mine treaba asta cu alaptatul, normal ca era mai bine inainte dar nu stiu ce mai pot face acum.
----------

E foarte simplu: poti renunta la formula si o pui la san de cate ori cere.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

14.03.2008 11:33     citat 

bine, fetelor...
mai adaug ca vroiam sa stiu de la ce varsta ii pot da lapte de vaca fiindca lapte praf exista pt copii pana la 3 ani si ma gandeam cu groaza cat ma va costa sa ii cumpar lapte praf pana la 3 ani.
ok, o sa incerc iar cu alaptatul, revin la alaptatul toata ziua sa vedem ce iese....ii mai dau o ultima sansa in speranta ca scap de laptele praf...va anunt eu cum merge.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: