· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > fetelor cu ce se indeparteaza cojitele de pe cap
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor fetelor cu ce se indeparteaza cojitele de pe cap     
ceamica

Copii
Mihai Sebastian: 14 ani, 7 luni

01.04.2008 11:53     citat 

unguent cu acid salicilic cu 15 min inaointe de baie

sus

Denunta
Bmady

Copii
PATRICIA STEFANIA: 14 ani, 7 luni

01.04.2008 12:16     citat 

incearca sanosan sampon sau klorane bebe

sus

Denunta
ioiooo

Copii
Andreea: 14 ani, 6 luni

01.04.2008 8:08     citat 

Pana la urma si copii sunt niste omuleti ,ce-i drept mai mici. Eu sunt de parere ca trebuiesc tratati ca atare, fapt pentru care trebuiesc saplati cu apa, sapun sau gel de dus, si sampon pentru cap, bineanteles din gama de produse pentru copii. Pe vremuri copii si adultii se spalau cu sapun de casa, dar niciodata doar cu apa. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar mamicile se spala doar cu apa pe cap? Copii nu transpira si ei? Fara suparare. Inainte nu existau atatea produse cosmetice pentru copii dar acum cand pe piata exista o gama atat de larga nu este pacat? Bineanteles ca fiecare are pelea si ph lui, dar in functie de asta ne adaptam si cautam in permanenta ceea ce se potriveste mai bine. Multa sanatate.

sus

Denunta
elena123456

04.04.2008 11:38     citat 

Salut Roti!

si bb al meu a avut cojite in cap, se numeste dermatita seboreeica, bb -ul are pielea sensibila la caldura( piele de boier!), tine-l mai lejer imbracat si fara caciulita,mie medicul mi-a recomandat Kelual de la Ducray.

sus

Denunta
mamiluiteodora

Copii
Teodora: 16 ani, 2 luni
Anastasia: 14 ani, 2 luni

06.04.2008 11:28     citat 

Eu cu prima fetita nu am avut treaba ...dar Anastasia are si ea dermatita seboreica.
Eu ii ung capul cu ulei de masaj si o las 2 ore si apoi ii fac baie cu sampon ptr copii din gama Seba med.

sus

Denunta
elena123456

14.04.2008 12:20     citat 

posibil sa fie o dermatita seboreeica, incearca cu Kelual ( dupa baie) , dar cel mai important este ca bb-ul tau s-ar putea sa fie supraincalzit( verifica temperatura din camera 21-23 grade, nu-l imbraca gros , si caciulita pe cap numai dupa ce face baie).

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

14.04.2008 12:46     citat 

----------
elena123456 a scris:
bb-ul tau s-ar putea sa fie supraincalzit( verifica temperatura din camera 21-23 grade, nu-l imbraca gros , si caciulita pe cap numai dupa ce face baie).
----------

Noi nu am avut in dormitor niciodata mai mult de 19 grade, nu am imbracat-o gros si caciula pe cap a purtat doar in afara casei cand era foarte frig, si totusi a facut aceste cojite. zambet

sus

Denunta
roxmaryn

14.04.2008 12:51     citat 

Luca a facut si el cateva, dar am presupus ca din cauza ca nu l-am spalat/clatit prea bine in zona fontanelei.. Si exact ca mai sus..nu a fost niciodata caldura excesiva in casa si nici caciulita n-a purtat

sus

Denunta
scufitaroz

Copii
Mushica: 14 ani, 7 luni
Mushicu: 9 ani, 4 luni

22.04.2008 8:28     citat 

----------
Christa a scris:

Noi nu am avut in dormitor niciodata mai mult de 19 grade, nu am imbracat-o gros si caciula pe cap a purtat doar in afara casei cand era foarte frig, si totusi a facut aceste cojite. zambet
----------

exact!! la noi mai ales acum dupa ce am oprit caldura sunt cam 21 grade. are multe cojite in special in frunte. i-am dat si eu cu crema si apoi am spalat-o dar degeaba. oare astea trec de la sine la un moment dat? donshoara mea are si parul super lung si des si mi-e greu sa ii masez cum trebuie pielea capului mie mi-a zis asistenta ca dupa ce ii dau cu ulei si ii fac baita sa pun pe un pieptan niste vata in varf sa ii trec usor peste cojite si ele raman pe pe vata. dar de unde?? nu suporta nici mana sa i-o bag in par d'apai pieptanul...asa ca asteptam...

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 14 ani, 7 luni
Emilia-Maria: 12 ani, 6 luni

23.04.2008 6:56     citat 

Lui Stef iau trecut cu ulei de masline dat inainte de baita cu 15 min, spalat si clatit bine apoi periat cu o perie moale.Dupa 2 aplicari nu se mai vedeau trag cu ochiul

sus

Denunta
sufletel4u

Copii
VICTOR - ANDREI - cel mai vioi!
14 ani, 9 luni

23.04.2008 9:41     citat 

Lui Victor i-au trecut pur si simplu.NU i-am mai pus caciulita decat atunci cand facea baie, sau dormea, acum deloc(doar afara).

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 14 ani, 7 luni
Emilia-Maria: 12 ani, 6 luni

23.04.2008 1:23     citat 

----------
sufletel4u a scris:
Lui Victor i-au trecut pur si simplu.NU i-am mai pus caciulita decat atunci cand facea baie, sau dormea, acum deloc(doar afara).
----------

Sincer nu cred au legatura cojitele cu caciulita, eu de ex lui Stef i-am pus caciulita doar 2 zile de cand am venit cu el acasa apoi am renuntat si in casa nu i-am mai pus deloc doar afara trag cu ochiul iar cojite a inceput sa-mi faca de la 3 luni ochi peste cap

sus

Denunta
diodora

Copii
MIRIAM LUANA: 15 ani, 10 luni

23.04.2008 3:46     citat 

Miriam a facut odata cojite de la caldura ! si i-am dat cu ulei de masline pe par... apoi un pic de masaj si baie ! Dupa doua aplicari au disparut cojitele !!

sus

Denunta
ionela25ela

Copii
bianca nicole: 14 ani, 3 luni

05.06.2008 6:05   cojite  citat 

unguent cu acid salicilic inainte de baita cu 10 minute apoi pieptanat .
este foarte bun ,noi dupa ce am folosit de 3 ori nu mai aveam nimic
bafta

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 14 ani, 10 luni

05.06.2008 10:25     citat 

----------
polin a scris:
----------
sufletel4u a scris:
----------

Sincer nu cred au legatura cojitele cu caciulita, eu de ex lui Stef i-am pus caciulita doar 2 zile de cand am venit cu el acasa apoi am renuntat si in casa nu i-am mai pus deloc doar afara trag cu ochiul iar cojite a inceput sa-mi faca de la 3 luni ochi peste cap
----------

au in masura in care determina supraincalzirea trag cu ochiul cojitele sunt de fapt rezultatul munciii glandelor sebacee

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: