· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > fetelor cu ce se indeparteaza cojitele de pe cap
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor fetelor cu ce se indeparteaza cojitele de pe cap     
polin

Copii
Stefan: 14 ani, 7 luni
Emilia-Maria: 12 ani, 6 luni

06.06.2008 11:59     citat 

Lulu nu te contrazic, probabil ca sunt cazuri in care are legatura la Stef insa cojitele si caciulita nu au avut legatura ,nepurtand caciulita deloc in casa trag cu ochiul

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 13 ani, 11 luni
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 10 ani

06.06.2008 1:40     citat 

Tratament pentru cojite , foarte simplu si la indemana tuturor mamicilor:
ungeti bebelusul cu ulei de corp Jonson baby oil juma de ora inainte de baitza si se rezolva , e bine ca mamicile de bebei sa faca asta inainte sa apara crusta, functioneaza!
Tania

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 14 ani, 10 luni

06.06.2008 2:20     citat 

----------
polin a scris:
Lulu nu te contrazic, probabil ca sunt cazuri in care are legatura la Stef insa cojitele si caciulita nu au avut legatura ,nepurtand caciulita deloc in casa trag cu ochiul
----------

zambet atunci poate temperatura mai ridicata decat avea bebe nevoie
ca doar caciulita pe cap in casa asta face: creste temperatura la nivelul capusorului; atunci cand o creste peste masura, glandele sebacee actioneaza prea mult si apar in timp cojitele
sau.... o fi alt motiv de care eu nu stiu zambet

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 14 ani, 3 luni

06.06.2008 9:51     citat 

----------
lulualexandra a scris:
----------
polin a scris:
----------

zambet atunci poate temperatura mai ridicata decat avea bebe nevoie
ca doar caciulita pe cap in casa asta face: creste temperatura la nivelul capusorului; atunci cand o creste peste masura, glandele sebacee actioneaza prea mult si apar in timp cojitele
sau.... o fi alt motiv de care eu nu stiu zambet
----------

Din pacate este si alt motiv. Nu stiu care e dar o explicatie ar fi ca la caldura secretia sudorala este mai putin concentrata, adica lichida, diluata, nu vascoasa. Si apoi glandele sebacee si sudoripare isi intra in functie maxima la pubertate.

Daca e ceva ce nu ii convine copilului meu e caciula si caldura. Eu mor de frig in casa si am scos plapuma "de la naftalina" pt ca domnisoarei nu ii place caldura. Baie ii fac cu apa la 32-34 grade (are 3,5 luni), si transpira la ceafa cand o tin in brate sa ii dau papa....iar cojitele sunt in varful capului!!!!!!!

O dau cu ulei si astept sa ii creasca pleata si sa nu se mai observe.

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 14 ani, 7 luni
Emilia-Maria: 12 ani, 6 luni

07.06.2008 7:25     citat 

Pai sunt sigura ca ar mai fi o explicatie negasita inca de mine jenat pentru ca eu in casa am avut 22-23 grade si aprox 24 la baita asa ca nici in casa nu a fost caldura, daca era sa-i fie cald imi dadeam seama imediat , dar nici vorba de asta, el nu mi-a transpirat niciodata in casa dar nici frig nu i-a fost trag cu ochiul
Acum chiar m-ai facut curioasa si o sa incep sa fac sapaturi sa vad ce cauze mai provoaca cojitele astea trag cu ochiul

sus

Denunta
shoei

Copii
Ilinca: 14 ani, 6 luni

11.06.2008 8:38   crusta de lapte  citat 

Cojile pe cap la copilul mic reprezinta asa-numita crusta de lapte. Unii pediatri nu recomanda nici un tratament, ele putand disparea de la sine. Fetita mea a facut aceste coji destul de tarziu, pe la 4 -5 luni, cand a inceput sa-i cada si parul avut la nastere. Am folosit o crema speciala pentru crusta de lapte (crut de lait) de la Mustela, concomitent cu periajul usor al pielii capului si dupa scurt timp crusta a disparut, iar parul s-a regenerat. Sper sa va foloseasca si voua.

sus

Denunta
elias

12.06.2008 4:49     citat 

Se p[une in apa de baie apa in care a fiert tarate de grau sau amidon alimentar. Nu se supraincalzeste camera sau copilul, se verifica aportul de fier in cazul bebelusilor alimentati artificial. Lipsa fierului produce modificari ale pielii.

sus

Denunta
emilia2006

Copii
Vlad: 14 ani, 2 luni

13.06.2008 10:42     citat 

noi am scapat de ele cu vaselina salicilata 1% preparata la farmacie!

sus

Denunta
sheeba

Copii
Emma Raissa - cuminte si frumoasa :)
14 ani, 8 luni

13.06.2008 5:58     citat 

nu stiu ce s-a scris pana acum, dar in cazul nostru, am tuns-o cu masina (avea deja opt luni si nu scapam de ele) si din doua in doua seri o dadeam cu ulei de masline (am mai dat-o si cu ulei de floarea soarelui fiert la bain-marie), lasata cca 15 minute si apalata o perioada cu un sampon antimatreata recomandat de medic, dar mai mult timp cu sampon de bebe (dove) ca-i tot intra in ochi.
trebuie bine clatit uleiul.
la sters frecam mai bine cu prosopul (neavand par in cap mi se parea prea aspra peria) si a doua zi mai dadeam cu peria usor.
fara nici un fel de caciulita nici inainte, nici dupa ... oricum nu mai e cazul ca e cald de lesini.
am scapat cam in doua saptamani si pana acum e super ok.

sus

Denunta
madutzik_ionik

Copii
madalina ioana: 14 ani, 8 luni

30.06.2008 11:52   sal  citat 

i-ai sampon de copii de la mustela sau de la klorane.este mai scump dar merita banii. eu i-am dat si cu ulei si mai multe coji mi-a facut. zambet

sus

Denunta
remimona

Copii
Stefan: 12 ani, 3 luni
Marina: 15 ani, 4 luni
am nascut deja!

19.08.2008 11:07     citat 

buna fetele. noi am folosit ulei pt bebei parca jonson inainte de baie si dupa aia o spalam cu sampon nivea si au disparut repede si nu au mai aparut. bafta la mamici

sus

Denunta
nails

Copii
Maya: 14 ani, 5 luni

21.08.2008 9:28     citat 

Eu am dat-o cu Stelakeare de la Mustela si spalata apoi cu sampon mustela cu care o spal si acum zambet a functionat!! foarte fericit

sus

Denunta
alinagr31

Copii
razvan-mihai-catalin: 14 ani
roxana elena sorana: 10 ani, 10 luni

23.08.2008 4:46     citat 

Buna mamici si pitici.Eveniment!!!Am ascultat si eu 1 data sfaturile altcuiva(ale mamei mele) despre cum pot scapa de cojitele de pe capul lui Razvan:1/2 galbenus de ou,spalat la 2 zile.Si acum nu mai are coji scot limba Nu inseamna ca trebuie sa faceti si voi la fel,eu decat am scris cum am scapat noi de ele.Pupici

sus

Denunta
bucatzica

15.09.2008 4:03     citat 

[/b]alinagr31 acelasi sfat vroiam sa il dau si eu....pune`i la fiecare baita un ou in cadita ei si amesteca`l bine cu apa....eu de cand am venit acasa cu fata de la spital si i`am inceput baitza ii pun mereu ou in apa si nu am avut probleme cu cojitele....nu a facut deloc

sus

Denunta
lumisofi

Copii
Sofia Elena - sufletel minunat
13 ani, 7 luni

26.11.2008 12:43     citat 

eu am spalat fetita pe cap cu cai de musetel si am pieptanat-o usor cu o perie moale, cateva minute. dupa baita ii fac rectie pe tot corpul, inclusiv pe cap, cu ulei de baie pt bebe de la Nivea. acum nu mai are nici o cojita si a trecut deja o luna. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: