· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > :( e oparita....NU STIU CE SA`I MAI FAC
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor :( e oparita....NU STIU CE SA`I MAI FAC     
bucatzica

14.09.2008 8:32   :( e oparita....NU STIU CE SA`I MAI FAC  citat 

Ajutati`ma va rog.....bebelusul meu s`a pampers o spal cu apa calduta....am dat`o cu crema de galbenele ptr iritatii fesiere,am lasat`o fara pampers,pudra tot timpul a galbenele si musetel....acum o dau cu ulei cald trist .....nu stiu ce sa`i mai fac ca nu ii trece....si cred ca o si ustura mititica.....este foarte rosie si i se cojeste pielea ca a basicute plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 17 ani, 1 luna
Maria: 13 ani, 8 luni

14.09.2008 8:41     citat 

lui Tudor foarte bine i-a el se oparea foarte tare si din pacate destul de des,ajunsesem sa cred ca daca intirzii citeva secunde in plus cu schimbatul pampersului se va opari instantaneu trist
eu stiu despre pudra ca nu e foarte indicata
imi pare tare rau pt bebelusa ta,poate o va ajuta Deflamolul,la noi pur si simplu in citeva ore deja era o imbunatatire vizibila,iar a nu o mai dau de cateva zile.....dar la inceput o dadeam ptr ca eu credeam ca e buna ptr ea ca sa nu stea umeda si sa fie uscata....am incercat sa previn o posibila oparire si nu am reusit plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
larysa_dinu

14.09.2008 9:10     citat 

La noi a la Nivea. Nu e scumpa, in jur de 150.000 lei (vechi).

Eu imi cumpar mereu revista Mami, si Mamica de azi, si in ele este cadou cate un pliculet cu aceasta crema scot limba

sus

Denunta
ad72

Copii
Alex

14.09.2008 9:32     citat 

eu as merge la pediatru sau i as da un telefon macar caci daca o alaptezi probabil o fi si de la laptele tau....poate ai mincat ceva ce nu i a la pampersul pe care i l ai pus....

cand al meu pui era oparit , eu il spalam cu apa calda si sapun si apoi il lasam fara pampers...fara creme sau altceva....

pudra nu e deloc buna la fundulet.,,,asa am auzit si eu de la pediatra mea....

sus

Denunta
ad72

Copii
Alex

14.09.2008 9:35     citat 

abia acum am remarcat ca ai spus si de basicute,,,,al meu face basicute cand face alergie la ceva....in special la laptele de vaca.....

ii trece numai cu sapun cu glicerina si apa calda si lasat putin fara pampers....nu ii mai pune creme caci numai rau ii faci ...si da, basicutele dor rau...

sus

Denunta
bucatzica

14.09.2008 9:44     citat 

[quote="larysa_dinu"]La noi a la Nivea.

am dar nu a gandesc ca poate are ea pielea prea sensibila trist

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 7 luni
alaptat, purtat, rasfatat

14.09.2008 10:27     citat 

Sau are alergie la scutecul folosit.
Incearca sa o tii cat mai mult in funduletzul gol. Incearca si Bepanthen/ulei de germeni de grau/ulei de migdale presat la rece (le gasesti la plafar pe ultimele doua) si o alta marca de scutec.

rox

sus

Denunta
Onush

14.09.2008 11:25     citat 

NU mai da cu pudra in pampers aceasta irita rau mai ales in combinatie cu toate cremele. Scoate musetelul din baita pentru ca alimenteaza infectia.

Apoi, violet de gentiana dat pe fiecare bubita in parte cu betisorul de urechi, o data la 2-3 schimbari de pampers. In datile in care nu dai cu violet de gentiana da cu Bepanthen.

In 2-3 zile basicutele se vor face cojite si vor cadea iar pielea va ramane albastra dar sanatoasa.

Eu am patit-o si dupa ce am epuizat toate cremele asa am rezolvat-o la sfatul pediatrei.

sus

Denunta
gabman

15.09.2008 2:53     citat 

Tratamentul de care ti-a la noi fff eficient.
Violetul de gentiana e miraculos . E ciudat/neplacut sa vezi ca bebe are puncte mov pe el, insa e fff sanatos. Se vindeca f repede si nu se suprainfecteaza sa se tot intinda .
Iar Bepanthem nu lipsea din casa. Cum facea cat de cat rosu imediat ii puneam si n-a atunci. de 'intretinere" am dat cu crema de galbenele si Cutaden.

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 16 ani, 10 luni
Edina: 14 ani, 8 luni

15.09.2008 6:12     citat 

La noi functioneaza albastru de metil si dintre creme cea mai buna mi se pare cea de la weleda.

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 16 ani, 7 luni
Paul Ravan, zis Pika: 14 ani, 3 luni

15.09.2008 7:31     citat 

si la noi a gentiana!!!! atentie mare la manipulare, in rest este excelent pentru ranile deschise de la fundic sarut sarut Sa va treaca repede zambet

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 17 ani, 1 luna
Maria: 13 ani, 8 luni

15.09.2008 8:12     citat 

violetul de gentiana se cumpara de la farmacie sau de la plafar?nu rideti,insa la Tudor nu am folosit si as vrea sa stiu exact in caz ca voi avea necazuri cu funduletul Mariei jenat vad ca majoritatea sunteti multumite de rezultate si as vrea sa stiu zambet

sus

Denunta
Lili_R

Copii
Stefan: 15 ani, 8 luni

15.09.2008 8:28     citat 

Am avut si noi probleme la un moment dat ....... am luat mai multe creme dar nici una nu il ajuta ......Am aflat de la o prietena ca exista o crema preparata in farmacie pt eritem fesier ...... foarte ieftina , 6lei cutia, am cumparat aceasta crema si in cateva zile am scapat de probleme........

sus

Denunta
aded

Copii
Mara Theodora: 14 ani, 11 luni

15.09.2008 9:45     citat 

noi folosim cu mare succes crema -Petrini, de la Farmec.
un tubulet costa 5,2 RON.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: