· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Ajutor!!! Laptele nu mai e bun dupa suc!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Ajutor!!! Laptele nu mai e bun dupa suc!!!     
Berea

06.11.2002 8:25   Ajutor!!! Laptele nu mai e bun dupa suc!!!  citat 

Robi are 4 luni si acum am inceput sa-i dam suc de mere. Foaaaaarte bun. In schimb la masa care urmeaza nu mai vrea sa manance lapte. In rest nu am treba. Voi cum ati facut? Ce sa fac?

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

06.11.2002 8:46     citat 

imi pare rau ca nu pot sa-ti raspund la intrebarea ta dar am si eu o fetita de 4 luni si m-ar interesa sa-mi spui cand ai inceput sa-i dai si altceva inafara de lapte, ce fel de suc ii dai si cat?
eu am inceput sa-i dau cereale pt infanti pe baza de orez, cate o lingurita (si asta la sfatul pediatrei)dar am obesrvat ca o constipa si acum il diluez mai mult si ii dau tot a doua zi.
foarte fericit

anita, mama lui maddy

sus

Denunta
Cora

06.11.2002 9:03     citat 

La 4 luni cantitatea de suc nu trebuie sa depaseasca 30 ml de 2 ori pe zi. surprins
Incercati sa-l dati intre mesele de lapte, cu cel putin 1 ora inainte sau dupa ele.
Daca-i dati foarte aproape de masa, are senzatie de satietate de la sucul dulce, daca-i dati foarte repede dupa lapte, in general vomita ...si laptele surprins, caci se irita cu suculetul acid.

sus

Denunta
Cora

06.11.2002 9:08     citat 

Sucul de mere, morcov, portocala, piersica se introduce treptat. Incepeti mai intii cu citeva picaturi in lingurita cu apa si mariti apoi cantitatea pina va fi doar suc (oferiti cite 1 lingurita*2 ori/zi pina o sa ajungeti doar la suc); in acest mod evitati constipatia.
Apoi de 2 ori/ zi, mai intii cite 1 lingurita, a 2-a zi 2 lingurite*2 ori/ zi si cresteti gradat cantitatea pina ajungeti la maxim 60ml/zi.

Abia dupa 5 luni puteti mari cantitatea la 80ml/zi si maxim 100-120ml/zi la 1 an.surprins

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 18 ani, 7 luni
Matei Ciprian: 13 ani, 9 luni

06.11.2002 11:42     citat 

eu i-am dat lui Tudor mai intai suc de mere, progresiv, de la o lingurita la 8, apoi suc de morcov pana la 3 lingurite si suc de portocala.la final, se introduce cate o lingurita de pulpa de mar in acest suc, pana in momentul in care masa respectiva este inlocuita de pulpa de fructe. Asta la masa de la ora 10.
Si mie mi s-a intamplat sa nu mai vrea lapte dupa suc.

sus

Denunta
Cora

06.11.2002 11:53     citat 

A nu, sucul de fructe nu-l dai ca sa ajungi la piure de fructe, il dai in continuare, mereu. Ajungi sa i-l dai la o masa, in timpul ei sau dupa. E drept ca mai intii introduci suc si apoi piure de fructe, dar sint separat in alimentatie. Poti sa adaugi de pilda suc de portocala in piure de mar sau banana, dar inca ii mai dai si separat suc in restul zilei.

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 19 ani, 9 luni

06.11.2002 11:54     citat 

Parerea mea sincera este ca nu are nevoie de sucuri un copil alaptat la san, sau unul hranit cu lapte imbunatatit cu vitamine(acum mai tot laptele pentru sugari e asa). Nu are sens sa il lipsesti de o masa de lapte, care ii este de mare folos, pentru una de suc, care nu e necesara.
Poti astepta cu sucurile pentru varsta de 6-8 luni.

Si eu am patit-o cu cerealele pentru bebei, cu orez, la fel. Incearca sa-i dai o lingurita de piure de prune , de la Nestle. E bun de la 4 luni incepand( asa scrie pe borcanel). Pe noi ne-a ajutat.

sus

Denunta
Cora

07.11.2002 12:18     citat 

Stai mai Cosmina ca nu-i chiar asa, iar parerile in acest domeniu sint tare controversate. Pe mine Alex m-a supt de vitamine, si cum am intrerupt Prenatalele la 6 luni dupa nastere, am slabit foarte rau si am avut hemoglobina foarte mica. Asa ca eu zic ca-s bune si fructele si legumele atunci cind vrei sa i le dai. Si in nici una caz sucul nu inlocuieste o masa de lapte. Dar piureul de fructe va ajunge sa fie nu neaparat o masa, ci gustarea de la ora 10am.

[Modificat la data: 7/11/2002 Cora]

sus

Denunta
SMOKY

07.11.2002 4:41     citat 

..sucul de mere nu tine de foame..ci de sete...dilueaza-l cu apa..cantitati egale sau mai multa apa...nu ar trebui sa inlocuiesti masa de lapte cu suc..cind sti ca se apropie masa nu-i da suc ca se umfla in burta si nu mai papa...surprins

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 18 ani, 7 luni
Matei Ciprian: 13 ani, 9 luni

08.11.2002 12:23     citat 

Pe mine doctorita m-a sfatuit sa-i dau pulpa in suc pana ce la masa respectiva va avea doar pulpa de mar sau banana amestecata cu suc de portocala. Toate bune, dar Tudorelu meu nu stie sa inghita pana acum din lingurita.Cine sa-i mai inteleaga si pe medicii astia?

sus

Denunta
Cora

08.11.2002 12:51     citat 

Apropo de pulpa de fruct in suc. Hai sa va spun ce isprava am facut eu cind i-am dat prima data suc de mere. Ma uit eu ...suc nu prea era, dar pulpa daaaa, destula. Si zic, ia sa pun eu si pulpa, doar nu fac mare rau. Alex avea vreo 2 luni cred (ca de atunci nu i-am mai dat suc de fructe ca era prea devreme si am considerat ca medicii sint chiar timpiti sa faca astfel de experimente nervos) si papa o cescuta intreaga. Mai sa fie....Ce a urmat? O constipatie de vreo 5 zile de am crezut ca inebunim de spaima. Saracutul ce se chinuia.
:oAsa ca atentie cum bagati pulpa de fruct si de la ce virsta. trag cu ochiul

sus

Denunta
Berea

08.11.2002 11:32     citat 

Pulpa nu i-am dat inca si nici nu vreau sa ii dau pana nu se obisnuieste cu suculetul. Si suc abia acum am ajuns pe la 3 lingurite pline (din care jumate pe babetica). Dar mai nou nu mai mananca bine la nici o masa si asta m-a cam speriat pentru ca inainte era un mancau!!! MA dispera. Dimineata abia de imi mananca 100 dupa ce inainte manca 180 si nu prea era de ajuns. Asa e vesel, rade toata ziua, nu e deshidratat. El a fost un constipat de la nastere, in matern fetita vecinei mele de salon facea cacu dupa fiecare masa, si Robi o data la 2 zile, obicei (?) ce l-a pastrat. Acum, de cand cu suculetul face si el o data pe zi, dar cam tare si stridorul pe care il are il tot chinuie din cauza fortarii. Azi am lasat o pauza mult mai mare intre suc si lapte si sunt curioasa cum va reactiona. Dar nici inainte nu ii dadeam imediat laptele, ci cam dupa o jumatate de ora.

sus

Denunta
Berea

08.11.2002 11:43     citat 

Pentru Madeline
Mie doctorul mi-a spus sa nu ii dau cereale pana nu se obisnuieste bine de tot cu sucul, pentru a evita introducerea a doua alimente noi. Reactia ar putea sa fie de refuz al ambelor. Noi am inceput cu sucul de mere (dupa ce am intrebat in dreapta si in stanga si ni s-a spus ca este cel mai usor acceptat de bebei, pentru ca este destul de dulce si e si bun la gust), dar numai mere ionatane. Inca nu am incercat alt tip de mar deoarece celelalte sunt prea pastoase si se alege greu sucul din ele. Am inceput cu o jumatate de lingurita 1 data pe zi, apoi, dupa 2 zile, i-am dat de doua ori pe zi tot cate o jumatate de lingurita si am crescut treptat portia cu cate o jumatate de lingurita pe zi. dar nu sunt foarte multumita de rezultat. Incearca sa ii cresti portia cat mai incet ca sa nu patesti ca noi. Nu te lasa pacalita de faptul ca ii place si ca ar mai vrea. Eventual incearca sa faci o pauza de cateva zile de cereale si incepe cu sucul. Pe urma, dupa ce s-a obisnuit cu sucul, da-i si cereale, dar mai diluate.

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

08.11.2002 2:38     citat 

merci mult fetelor si mult noroc cu diversificarea

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde