· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > SCOLI RECOMANDATE IN SECTORUL 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor SCOLI RECOMANDATE IN SECTORUL 3     
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 3 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

23.11.2011 11:21     citat 

mi-a spus cineva ca daca vrei sa duci copilul la alta scoala decat cea la care esti arondat, e nevoie de mutatie. asa e?

sus

Denunta
admin

23.11.2011 5:03     citat 

----------
KiKilinis a scris:
mi-a spus cineva ca daca vrei sa duci copilul la alta scoala decat cea la care esti arondat, e nevoie de mutatie. asa e?
----------

Pana in toamna aceasta in mod sigur nu.

Din toamna urmatoare insa nu stiu daca nu cumva le va cere si asa ceva.
La cat balamuc va fi in anul scolar urmator ....nu m-ar mira.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

23.11.2011 10:41     citat 

Mie mi s-ar parea logic sa nu se ceara asa ceva, insa o prietena mi-a povestit ca i-a facut mutatie la ea unei alte prietene tocmai pt ca , copilul ei sa mearga la scoala la care e arondata prietena mea. N-am intrebat-o acum cata vreme s-a intamplat asta. Poate (sau sper eu scot limba) cu ceva vreme in urma confuz

Noi ne-am hotaat pt 195. Sa vedem acum ce sanse avem.

sus

Denunta
stelyana

Copii
Andrei: 15 ani, 9 luni
Ilinca: 12 ani, 5 luni

24.11.2011 2:19     citat 

noi l-am inscris pe Andrei la 84, care e fff aproape de casa, dupa primul an vedem ce facem ramanem sau ne mutam in alta parte

sus

Denunta
Claudiun

19.12.2011 12:23     citat 

Buna ziua,

Va rog sa ne ajutati si pe noi sa gasim o scoala cu after school de stat in sectorul 3 sau chiar si 2 , multumim

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 13 ani

18.09.2012 11:02     citat 

----------
KiKilinis a scris:
Mie mi s-ar parea logic sa nu se ceara asa ceva, insa o prietena mi-a povestit ca i-a facut mutatie la ea unei alte prietene tocmai pt ca , copilul ei sa mearga la scoala la care e arondata prietena mea. N-am intrebat-o acum cata vreme s-a intamplat asta. Poate (sau sper eu scot limba) cu ceva vreme in urma confuz

Noi ne-am hotaat pt 195. Sa vedem acum ce sanse avem.
----------

ati reusit sa va inscrieti la 195?
intreb pt. ca si noi suntem interesati de aceasta scoala, iar dupa cele ce le-am aflat ieri dupa ce a inceput anul scolar, m-am socat si daca e adevarat, deja e tarziu pt. noi....

1: pt. anul acesta a fost nevoie de mutatie, daca adresa nu era arondata scolii

2. una din invatatoarele care a luat acum clasa I, avea acum 2 ani 60 de copii inscrisi pe lista

3. pt. o alta invatatoare despre care toata lumea sustine ca este ''cea mai'' din acesta scoala, unii parinti si-au ''inscris'' copiii inca de acum......6 ani!!!!!!!!! surprins surprins

sus

Denunta
KiKilinis

Copii

18.09.2012 3:47     citat 

Ne-am inscris cu viza de flotant, da, dar nu stiu daca celelalte sunt adevarate.
Insa, eu sunt f dezamagita de cum arata interiorul. Este insalubru. Nici macar nu e zugravit, n-avem pervaz la usa, sunt gauri neastupate... Este spatiu de vreo 20 de cm liber intre banci...

sus

Denunta
ella_rari

Copii

18.09.2012 3:59     citat 

a doua sigur este adevarata. este cineva din cercul nostru.

stiu cum arata, mergem acolo la logoped. insa rezultatele sunt graitoare totusi.
vom vedea.....

sus

Denunta
ella_rari

Copii

19.09.2013 1:45     citat 

sa reinviem subiectul foarte fericit
caut informatii clare de la parinti care au copiii in ciclul primar sau gimnazial la scolile 195 sau 149.
noi vom merge in sept. 2014 la scoala. apartinem de 149, insa inclinam spre 195.
ne sunt folositoare informatii despre ambele scoli, recomandari de invatatoare, informatii despre afterschool, suma cheltuielilor anuale.
de fiecare data cand deschidem gura si spunem cuiva ca vrem la 195, ni se rapunde:''pregatiti-va cu multi bani'' si nu se refera la intrare. dar totusi asta e folclor, nimeni nu are copilul acolo, doar din auzite.
de 149 apartinem, insa...nu ma atrage foarte tare.
ca si rezultate, scoala 195 are un avans de 50 locuri in fata scolii 149.
merci,

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 5 luni
Ida Maria: 10 ani, 1 luna

20.09.2013 12:07     citat 

Noi abia am inceput clasa 0 la 195 (nu apartinem de ea, dar au primit toti copii si au 6 clase 0). Cum nu am avut nici pile, nici nu am cotizat am fost repartizati la una din invatatoarele nou venite in scoala. Insa suntem foarte multumiti: invatatoarea are 20 de ani experienta in domeniu, clasa arata foarte bine, totul este nou, ni s-a cerut parerea in toate cheltuielile. E drept ca fiind clasa noua multe trebuiesc cumparate, dar nu ni s-a impus, ni s-a propus. E o diferenta.
Pana acum lui Horia ii place si noi suntem multumiti de alegere.

Mai stim copii care au invatat la 195 si au fost multumiti.

PS Ieri Horia a avut prima tema pentru acasa (simpla, de altfel) pe care a facut-o fara probleme.

sus

Denunta
ella_rari

Copii

20.09.2013 12:22     citat 

merci mult de tot pt. mesaj, DJ !!!
sunt avida de informatii de la parinti care au copiii acolo.
nu v-ati facut mutatie?
cand mai ai timp, te rog spune-mi daca au after school sau ce sistem aplica. unii spun ca exista invatatoare care raman peste program cate 2h pt. lectii, apoi te descurci.
e adevarat ca ciclul primar invata in celalalt corp de cladire decat ciclul gimnazial?
ce inseamna folclorul !!! cineva imi spusese ca la 195 nu se organizeaza clase 0 deloc, doar clase I. prostit
ideea este ca noi la anul am vrea sa intram in cls. I pt. ca R va avea 6 ani si 8 luni si mi se pare ca va fi mare pt. clasa 0, mai ales ca deja cunoaste literele, face mici socoteli, etc. si mai avem 1 an inainte.
merci din suflet, mai asteptam informatii pe parcurs.

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 5 luni
Ida Maria: 10 ani, 1 luna

23.09.2013 11:35     citat 

In ordine:
1. nu ne-am facut mutatie, nu am dat nimic. Pur si simplu au acceptat toti copiii care s-au inscris (au 6 clase 0).
2. Au avut after school, anul acesta inca nu au batut palma cu nimeni pentru ca li s-au cerut foarte multi bani, inclusiv pe cele doua ore in care copiii stateau cu invatatoarea (si practic afterschool-ul nu facea nimic). Asa ca momentan e valabil acel: sta invatatoarea cu ei pana la ora 14:00, se plateste 20 ron pe zi. Fara masa, dar primesc corn si lapte.
3. Din cate stiu sunt in ambele corpuri. Si in cel vechi erau deja amenajate clase 0, noi invatam in corpul alb insa. Noua aici ne place, deci nu avem comentarii.
Daca mai ai alte intrebari te ajut cu placere.

Inca nu am detalii, noi am optat si pentru doua optionale care sunt de la 14 la 15, nu insa in fiecare zi. Dau mai multe detalii cand incepe aceste optionale (noi am ales germana si dans).

sus

Denunta
ella_rari

Copii

24.09.2013 2:36     citat 

merci mult, DJ.
te mai astept cu noutati.

sus

Denunta
goroba

25.09.2013 8:43     citat 

Scoala 80 exemplu pentru reteaua mafiota din scoli; se fac afaceri pana si cu fotografii; daca protestezi esti invitat sa-ti muti "progenitura" la alta scoala...

Multumim domnului Pricopie pentru declaratii...

sus

Denunta
ella_rari

Copii

07.01.2014 4:44     citat 

buna, tuturor!
la multi ani, sa veti un an minunat, incunat de multe bucurii!

kikilinis, DJ cum va sunt copii la 195?
sunteti multumite ?
am mai trecut si noi pe la scoala, am vazut ca se construieste de zor. se face cumva after school?
merci,

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: