· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > SCOLI RECOMANDATE IN SECTORUL 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor SCOLI RECOMANDATE IN SECTORUL 3     
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 5 luni
Ida Maria: 10 ani, 1 luna

08.01.2014 12:16     citat 

Buna ziua! La multi ani tuturor si sa avem un an mai bun!

La noi este in continuare bine, Horia deja citeste (e drept ca din proprie initiativa foarte rar), a avut teme pentru vacanta iar acum a reinceput scoala cu placere.
Nu stiu ce se construieste, recunosc ca nu m-am interesat.
Referitor la afterschool noi am ales varianta stat cu invatatoarea pana la ora 14 plus germana luni si miercuri de la 14 la 15. E drept insa ca la noi e bunica care il poate lua. Dar sunt si afterschool-uri clasice in zona. Anul trecut au avut in scoala dar pentru acest an ofertele erau foarte scumpe asa ca pana la urma doamna directoare a preferat sa nu incheie contract cu nici unul.

sus

Denunta
ella_rari

Copii
Rares: 13 ani

08.01.2014 12:36     citat 

Buna, DJ !
ma bucur mult sa aud ca sunteti multumiti !
noi am primit recomandari pt. o invatatoare, am fost sa o cunoastem si am fost incantati. asteptam inscrierile.
si pe noi ne intereseaza oarecum mai mult varianta de lectii cu invatatoarea, dar dupa orele 14 / 15 cineva trebuie sa-l ia si aceia nu putem fi noi. probabil ca il va lua in continuare tot doamna care mi-l ia acum de la gradinita. insa, ca si costuri (invatatoare + bona) voi ajunge tot la costurile unui after school.
merci frumos!

sus

Denunta
DJ

Copii

09.01.2014 12:06     citat 

Da, la combinatia invatatoare + bona cu siguranta ca se ajunge la costurile de after school.
Cu mare placere.

sus

Denunta
areea

16.01.2014 11:22     citat 

Buna, dragi parinti ! La multi ani!

Am si eu un baietel care tb. sa mearga la scoala in toamna acestui an in grupa pregatitoare. Noi apartinem de scoala 82 dar din cate stiu nu este chiar atat de buna. Am vrea sa mergem la scoala nr 195 sau la scoala 88 insa nu stiu daca e cea mai buna alegere(stiti treaba cu pomul laudat). As avea nevoie de cateva pareri sau eventual de ceva recomandari. Am vazut ca ella_rari deja cunoaste o doamna invatatoare(as fi incantata daca am putea comunica mai mult avand in vedere ca stam cat de cat in aceeasi zona si avem si copii de aceeasi varsta). Sunt putin ingrijorata deoarece nu cunosc foarte bine zona si nici scolile.Nu vrem o scoala de fite , vrem doar o scoala(invatatoare) in care copilul sa invete bine, o scoala serioasa si sigura.
Si inca o intrebare, e valabila treaba cu mutatia?

Astept raspunsurile voastra cu mare interes.
Sa aveti o zi minunata!

sus

Denunta
DJ

Copii

16.01.2014 12:55     citat 

Areea despre 195 am tot dat eu detalii. In septembrie 2013 au acceptat toti copii, chiar si fara mutatie (noi nu am facut, am mers la risc dar cu rezervarea locului la scoala de care apartinem ca sa nu ne trezim ramasi fara loc, si ne-au acceptat).
Scoala de fite nu este, dar de invatat invata. Deja Horia scrie si isi citeste singur orarul.

sus

Denunta
areea

16.01.2014 4:00     citat 

Multumesc mult de raspuns. Am sa fac o vizita acolo intr-o zi.

sus

Denunta
SDana

04.02.2014 3:49     citat 

Buna ziua, dragi parinti!

Am mare nevoie de ajutor! Fetita mea va merge la scoala in toamna acestui an. Vreau sa o inscriu la scoala 195, despre care stiu ca este una dintre cele mai bune scoli din sectorul 3, insa nu cunosc pe nimeni care sta in zona si care sa ma ajute cu viza de flotant. Intrebarea mea este daca ma poate ajuta careva dintre voi in acest sens? Contra cost, evident! Multumesc!

sus

Denunta
DJ

Copii

06.02.2014 12:13     citat 

Daca citesti ultimele doua pagini din acest topic vei gasi o multime de informatii despre inscrierea la 195 fara a apartine de aceasta scoala. Eu am baietelul in clasa 0 acolo si nu am facut viza de flotant.

sus

Denunta
areea

11.02.2014 10:20     citat 

Buna fetelor!!
Am o mare dilema. Tot vorbind de scoala cineva m-a intrebat daca cumva copilul meu nu e prea mic pentru scoala. Al meu copil face 6 ani in octombrie. Voi la ce varsta va trimiteti copii la scoala? Ideea la mine era sa faca de la 6 la 7 ani clasa pregatitoare si de la 7 la 8 clasa1. Daca mai intarziem un an il mai primeste la gradinita dupa 6 ani? Stiti ceva? Nu e prea tarziu sa intre in clasa 1 la 8 ani?
Vis-a-vi de scoala 195 am fost si nu am momentan nici o parere. Nu am primit nici un raspuns la nici o intrebare. In acest moment nu a fost scoasa inca metodologia pe 2014-2015. Strazile arondate se pastreaza cumva ca in ceilalti ani?

Sa aveti o zi minunata!!!

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 14 ani, 2 luni
Andu: 12 ani, 1 luna

11.02.2014 4:30     citat 

----------
areea a scris:
Buna fetelor!!
Al meu copil face 6 ani in octombrie. Daca mai intarziem un an il mai primeste la gradinita dupa 6 ani? Stiti ceva?
----------

In aceeasi situatie am fost si sunt eu. Didi facea 6 ani in noiembrie, dar din motive de sanatate am preferat sa profit de lege si am dat-o in clasa 0 in anul in care implinea 7 ani. Sincer, nu-mi pare rau! Andu face anul asta in decembrie 6 ani, pe listele informative facute la gradi l-am trecut ca va merge in clasa 0 din toamna, insa, vorbind cu doamnele inclin sa-l mai las si pe el un an la gradi.
Ca sfat cel mai bine este sa te sfatuiesti si cu educatoarele, ele stiu cat de atent este copilul, daca intelege si lucreaza pe fise, etc., si tot acolo vei afla sigur daca va fi cazul sa-ti faci probleme legate de primirea la gradi dupa 7 ani insa nu cred sa ai probleme.

sus

Denunta
cristina41975

Copii

12.02.2014 1:18     citat 

Si ca sa fie totul ok, s-a schimbat calendarul inscrierilor in clasa 0:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16...4-2015.htm

sus

Denunta
DJ

Copii

13.02.2014 12:43     citat 

Am vazut... oare cei care sunt clasa 0 mai trebuie sa se inscrie in clasa 1?

sus

Denunta
cristina41975

Copii

14.02.2014 2:10     citat 

Am intrebat si noi pentru Didi daca va trebui sa facem alt dosar pentru trecere din clasa 0 in 1 insa ni s-a spus sa mai avem putina rabdare, totul e inca tulbure. Mai intrebam iar saptamana viitoare si viitoare ...

sus

Denunta
areea

12.05.2014 9:12     citat 

Buna fetelor!!!
Cum sunteti? Ce va fac copii!!
Ati reusit sa ii inscrieti?

Care merge la scoala 195? Poate ne cunoastem mai bine...
Va pup!!!
O zi minunata sa aveti!!!

sus

Denunta
Madi_

28.10.2014 3:05     citat 

Buna tuturor!
si eu am fetita cea mare care, in toamna 2015, va trebui sa inceapa clasa 0 si nu m-am hotarat inca pe care dintre scolile 195 sau 199 sa o aleg. ca si distanta suntem relativ aproape de oricare din ele (Minis). din punct de vedere al educatiei, e evident prin prisma notelor obtinute ca 195 este cea mai cea.... insa concluzia la care am ajuns e ca cea mai importanta este invatatoarea, deoarece ea e cea care va influenta intr-o masura foarte mare perceptia copilului despre scoala si tot ce presupune ea... asa ca sunt foarte interesata de ce invatatoare vor prelua clasele zero in 2015 in cele 2 scoli... multumesc pt orice informatii.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: