· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > nastere indusa
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor nastere indusa     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
maria_leea2233

20.03.2008 8:40   nastere indusa  citat 

Ce parere aveti despre nasterea indusa? Eu am avut prima nastere indusa la 40 saptamani si 2 zile, dar acum, la a doua as vrea un pic mai repede. Cat de repede se poate, nu stiti? Eu am deja 38 saptamani si 2 zile.

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 9 luni
Federica: 15 ani, 7 luni

20.03.2008 10:53     citat 

Nu inteleg de vrei sa nasti cu nastere indusa. Nu ar fi mai bine sa astepti pina cind copilul tau este pregatit sa se nasca? Si apoi cea spontana este mai usoara decit cea indusa....

sus

Denunta
janine77

Copii
Ilinca "Budinca" - O frumusete, o rasfatata.
15 ani, 7 luni

20.03.2008 11:05     citat 

maria_leea2233, de ce te grabesti?
la urma urmei si inducerea nasterii nu e o chestie care trebuie facuta de rutina..
In primul rand o sa nasti mult mai greu, copilul nu este "pe pozitie", la o nastere declansata natural(fara Cytotec, perfuzii cu oxistin si nu mai stiu eu ce se pune pt a declansa nasterea), bebe te ajuta foarte mult, e pregatit sa vina pe lume si " colaboreaza"..daca se induce nasterea artificial, exista un mare risc sa fie un proces laborios, de lunga durata si mult mai dureros decat in mod normal!
Se recomanda declansarea nasterii cand e stricta nevoie, de exemplu la sarcina suprapurtata, peste 42 saptamani sau cum a fost cazul meu, in caz de senescenta a placentei. Si exemplele ar putea continua...Din fericire, cu toate ca datorita multiplelor calcificari placentare eram programata pt declansarea nasterii, fetitza mea a decis sa inceapa ea travaliul cu cateva ore mai repede si n-a fost nevoie de aceasta procedura!
Stiu ca probabil esti nerabdatoare, dar nu ar fi rau sa mai astepti putin...ce mai inseamna 2-3 saptamani pe langa 9 luni de asteptare! inca putin si-ti vei putea tine puiutzul in brate!
Nastere usoara si un bebe sanatos!

sus

Denunta
iryanna

Copii
ERIC ANDREI: 14 ani, 4 luni

05.04.2008 9:49     citat 

eu am avut nastere indusa,la 39 saptamani,pt ca urma sa nasc intre 25-30 dec si am vrut sa fiu acasa de craciun.am avut si epidurala.lucrurile au decurs asa:la 9 dimineata mi-a pus o pastila pt deschiderea colului,la 12 mi-a montat cateterul si mi-a facut o doza de anestezic si la 3.35 am nascut.nu am avut contractii violente,cum se spune ca ar fi cu precadere la nasterea indusa,am nascut usor si repede,nu am simtit decat momentul expulziei.iar la mine inducerea s-a dovedit de bun augur,pt ca lichidul amniotic s-a vazut ca era un pic verde

sus

Denunta
ANA_B

Copii
Venetia: 28 ani, 9 luni
Federica: 15 ani, 7 luni

06.04.2008 4:12     citat 

----------
iryanna a scris:
eu am avut nastere indusa,la 39 saptamani,pt ca urma sa nasc intre 25-30 dec si am vrut sa fiu acasa de craciun.am avut si epidurala.lucrurile au decurs asa:la 9 dimineata mi-a pus o pastila pt deschiderea colului,la 12 mi-a montat cateterul si mi-a facut o doza de anestezic si la 3.35 am nascut.nu am avut contractii violente,cum se spune ca ar fi cu precadere la nasterea indusa,am nascut usor si repede,nu am simtit decat momentul expulziei.iar la mine inducerea s-a dovedit de bun augur,pt ca lichidul amniotic s-a vazut ca era un pic verde
----------

Nu ai simtit dureri violente pentru ca ai avut epidurala trag cu ochiul ... ai fost norocoasa..

sus

Denunta
bebe_lusi

Copii
sarah angelina - my angel
14 ani, 1 luna
am nascut deja!

06.04.2008 5:42     citat 

pana in ce moment se poate astepta ca sa ti se induca nasterea? mie doctorul mia spus ca daca nu nasc pana pe 14 imi induce nasterea.... desi atunci e DNP meu.... nu mai poate astepta deloc? eu prefer sa vina natural... ca asa am auzit si eu ca nasterea indusa nu e asa recomandata daca nu e din cauze medicale...

sus

Denunta
patratzel

Copii
Luca: 14 ani, 6 luni
Matei Dumitru: 12 ani, 6 luni

06.04.2008 11:26     citat 

bebe_lusi mie mi-a zis doctorul ca daca nu nasc pana la 41 de sapt imi provoaca nasterea.
Asa ca eu era programata sa imi provoace nasterea pe 27 octombrie, si de frica am nascut pe 26 octombrie rad
Mie mi-a fost tare groaza sa merg la spital fara nicio durere si sa imi injecteze aia ceva ca sa am dureri prostit ; poate sunt eu sarita de pe fix, motiv pt care mi-a venit pur si simplu rad .
Nastere usoara iti doresc si un bb sanatos si voios!
Pupici!!!!

sus

Denunta
bebe_lusi

Copii
14 ani, 1 luna
am nascut deja!

07.04.2008 4:04     citat 

patratzel.... ce bine ar fi sa patesc si eu la fel.. si sa nasc natural...dar doctorul parca are un fix...pe 14.... plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
patratzel

Copii

07.04.2008 11:01     citat 

Dar tu nu ai niciun cuvant de zis?
Nu poti discuta cu el? Eu din cate am citit si am auzit o nastere indusa e mai grea decat una care vine de la sine.
Ai grija de tine si de bb si sa ne anunti cand a vtut loc marele eveniment!
Tinem pumnii!

sus

Denunta
bebe_lusi

Copii
14 ani, 1 luna
am nascut deja!

07.04.2008 1:22     citat 

patratzel.... asa zice doctoru ca e mai bine.....dar eu sotul tot suntem decisi sa mai asteptam ceva zile in plus.... avem si noi un cuvant de spus foarte fericit

sus

Denunta
patratzel

Copii

07.04.2008 3:21     citat 

Asa sa faceti!
Lasati-l pe bebe sa vina pe lume cand e el pregatit!
Nu-l luati prin surprindere; poate are si el vreo shusta la ora aia si voi il intrerupeti! rad

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 14 ani, 10 luni
Ilinca Rebeca: 11 ani, 7 luni

08.04.2008 7:51     citat 

un copil nascut la termen este pina la 42sapt;
mie mi s-a "indus" nasterea la 41 si cateva zile; nu e nimic complicat, din fericire nu a fost dureros, dar din pacate nu am sfarsit sa nasc natural; asa ca dupa un travaliu fericit (nedureror, desi provocat) de 8h, am sfarsit pe masa de operatii;

nastere usoara!
daca e sa iti provoace nasterea, sa aveti putina rabdare si si dr si voi (dureaza mai mult, un travaliu indus)

sus

Denunta
bebe_lusi

Copii
14 ani, 1 luna
am nascut deja!

08.04.2008 9:53     citat 

uuuuuuuuuf.... maine am programare la doctor... sper sa o rezolvam cumva...am inceput sa beau ceai de zmeura...cica ajuta la nastere... nu ca o si grabeste/... incerc si eu ceva natural ca nu vreau cu medicamente...

sus

Denunta
patratzel

Copii

08.04.2008 10:15     citat 

Tinem pumnii!!!
Curaj! Asteptam vesti! sarut

sus

Denunta
bebe_lusi

Copii
14 ani, 1 luna
am nascut deja!

10.04.2008 3:44     citat 

cred ca doctorii astia au cam inebunit putin..... am fost la alt doctor si mi-a spus ca trebuie sa astept 3 saptamani pana dupa DNP.......uuuuuuuf...ma dezorienteaza... mamici am nevoie de sfat...e primul bebe.....ce sa fac? spunetimi ceva cat mai natural care sa provoace nasterea... sau sa ajute la grabirea ei..... va multumesc anticipat. si cand ar fi sa ma duc la spital daca bebe nu vine natural?
confuz

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: