· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Sint disperata!!!!!!!!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Sint disperata!!!!!!!!!!     
laura-lea

Copii
Lea-Anna: 14 ani, 6 luni

24.03.2008 1:33   Sint disperata!!!!!!!!!!  citat 

Scriu din nou poate ma credeti paranoica dar nu stiu ce sa ma mai fac cu fica-mea.A fost foarte bolnava sapt.trecuta o raceala puternica plus un virus intestinal care ne-a mobilizat la pat 5 zile.Dar care e problema mea va intrebati desigur....MINCAREA...inebunesc nu mai vrea sa manince a slabit juma de kg.desi e slabuta rau ptr.mine o catastrofa.Am auzit de un sirop de pofta de mincare este pe baza de plante si se numeste REVITAL APETIT PTR:COPII.Ce parere aveti voi?Ati mai dat copiilor vostrii siropuri?Care sint efectele?Am auzit ca acest sirop face "minuni."..dar eu sint prea disperata acum...si inclin sa cred si in "minuni".Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre cu nerabdare.

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 14 ani, 8 luni
David: 5 ani, 8 luni

24.03.2008 1:46     citat 

Eu am avut cu Ale a mea probleme cu mancatul. Am incercat tot felul de siropuri, dar efect au avut vitaminele Kids de la Aloe. De atunci a inceput sa manance bine si nici acum nu ma plang de mancat. Nu exagereaza, dar e ok. Acum ii dau Minimartieni, dar si cand nu lua tot bine manca.

sus

Denunta
magdutza

Copii
Ioana-Teodora: 17 ani, 6 luni

25.03.2008 10:29     citat 

Dupa episoade din acestea cauzate de vreo boala, cred ca majoritatea ne-am confruntat cu probleme culinare! si adultilor li se intampla sa nu aiba apetit dupa ce sunt bolnavi, nu?
Primul `medicament` este rabdarea: copilul nu poate nu ca nu vrea sa manance! eu nu i-as da siropuri sau alte vitamine... ci supe, lactate, legume si fructe, cate un pic din ceea ce stiu ca-i place, putin si des, calm si cu rabdare cat mai multa! La 3 ani copilul simte si vede nelinistea mamei foarte clar, ii este transmisa si lui ...
Medicul ce te sfatuieste?

sus

Denunta
ochisor

25.03.2008 10:37     citat 

Subscriu ce a scris Magduta, dupa fiecare episod de boala si fetita mea nu are pofta de mancare, dar o iau incet, cu rabdare, ii dau sa pape doar ce-i place si cat vrea.Nu vreau sa o fortez.

sus

Denunta
roxmaryn

25.03.2008 10:47     citat 

Daca a avut si acel episod cu virusul intestinal, este normal sa nu aiba cine stie ce apetit. Cat despre ca nu papa, gaseste ceva ce chiar place si insista doar pe alea o perioada de timp. Din experienta mea cu Robi, la noi vitaminele si suplimentele , reduc pofta de mancare. Robi si acum, dupa o raceala mai serioasa nu mananca prea bine vreo sapt. Mai mult lapte cu biscuiti, cereale, supa chioara, etc. Nu o forta sau insista peste masura cu mancarea ca nu ai face bine. Succes sarut

sus

Denunta
danniela

Copii
sandra nicoleta: 26 ani, 2 luni
alexandru ioan: 18 ani, 11 luni

25.03.2008 11:05     citat 

Eu m-am plans mereu ca ai mei copii sunt mofturosi la mancare. Iar pediatra copiilor mereu imi zicea sa le dau fructe. O data i-am cerut niste vitamine pentru cea mare, in ideea de a-i crea pofta de mancare, dar pediatra a refuzat categoric, si mi-a spus ca langa cabinetul ei se afla piata cu fructe proaspete. Pe atunci sandra avea 5-6 ani. Acum ii multumesc ca m-a sfatut asa. Copila mananca, are apetit, si e mai inalta decat mine.
Stiu ca e greu, si mie mi-a fost si numai eu stiu cat ma rugam de ea macar sa guste in ideea ca-i va ramane ceva pe limba, si poate mai incearca si mai tarziu. Cred ca ai nevoie de muuuulta rabdare si de incurajari. Incearca cu diverse mancaruri, dar nu toate dintr-o data. Daca ii plac portocalele, insista cu ele in fiecare zi, sint cea mai buna sursa de vitamina C.

sus

Denunta
riara

Copii
Ota Rion: 14 ani, 6 luni
Ota Stefania Cristina: 23 ani, 3 luni

25.03.2008 1:38     citat 

Eu nu pot spune ca as fi avut astfel de probleme,vroiam doar sa-ti spun ca de multe ori cind Rion este racit nu are pofta de mincare mai deloc iar pediatrul m-a sfatuit sa-i dau orez fiert cu putin morcov ras ,fructe rase ...La inceput a mers greu dar i-am dat in portii mici si foarte des ,si cu apetitul la cina chiar nu am avut probleme.(noi fiind si in tara orezului ..... scot limba )

sus

Denunta
ica2001

Copii
mihai: 22 ani, 9 luni
darius: 16 ani, 8 luni
gabriel: 15 ani, 5 luni

25.03.2008 2:38     citat 

buna in primul rind nu dispera! cu cit esti mai stresata cu atit stresezi copila mai rau! ai rabdare si daca nu vera nu o obliga sa manince da-i insa mult sa bea si cum mai spuneau fetele fructe! crede-ma am trecut prin asta de multe ori si la inceput si eu eream la fel de disperata! cu timpul insa am invatat sa nu mai fiu! rad
in curind va incepe sa manince. parerea mea e sa nu-i dai nici un fel de vitamine! eu am probleme de genul asta cu mijlociul meu e tare slab si mic dar e sanatos si dr. nu a vrut sa-i dea nimic! maninca numai ce vrea si are toane incerc sa fiu in ton cu el cu toate ca e greu! jenat
insa nu mai disper! trag cu ochiul

sus

Denunta
laura-lea

Copii

25.03.2008 4:26     citat 

Va multumesc ptr. sfaturi dar eu cred ca orice mamica in locul meu si-ar face probleme.Eu va intreb pe voi ce parere aveti ptr. ca aici doct. imi spune ca daca e sanatoasa sa o las in pace ii va veni pofta.Ea e foarte slaba are la 3 ani 12 kg.

sus

Denunta
laura-lea

Copii

25.03.2008 4:38     citat 

ClaudiaS ce greutate are fetita ta la 3 ani si un pic?Dupa cum scriam mai sus a mea are 12kg adica nu stiu daca mai are dupa boala.

sus

Denunta
papusa1

25.03.2008 5:25     citat 

Eu nu m-as grabi cu fructele dupa viroza intestinala... surprins
Laura-lea, cred ca ti-am mai scris si eu, si alte mamici: cu cat te vei inversuna mai tare sa indopi copilul cu mancare / vitamine / siropuri, cu atat micuta se va incapatana sa nu manance, iar repulsia i se va accentua. Iti inteleg bine disperarea de a avea un copil slabut, insa atitudinea cea mai fireasca ar fi sa-i respecti ritmul personal, cu atat mai mult, cu cat este in refacere dupa boala de saptamana trecuta. Cand organismul lupta cu boala, intervine o reactie foarte normala, de autoaparare, de aceea simtim nevoia sa mancam mai putin sau, unii, deloc. Aceasta reactie este menita sa duca la insanatosire, sa ajute, repet, in lupta cu boala, iar nu - cum ne ingrijoram noi - la accentuarea bolii. Ce este foarte important: hidratarea, ai grija sa bea suficient. Multa sanatate!

sus

Denunta
Love_Silvia

Copii
Love- Alexander: 14 ani, 2 luni

26.03.2008 9:20     citat 

----------
laura-lea a scris:
Va multumesc ptr. sfaturi dar eu cred ca orice mamica in locul meu si-ar face probleme.Eu va intreb pe voi ce parere aveti ptr. ca aici doct. imi spune ca daca e sanatoasa sa o las in pace ii va veni pofta.Ea e foarte slaba are la 3 ani 12 kg.
----------

Laura si noi avem " probleme" cu kg, le-am pus in ghilimele ptr ca eu nu le mai consider prob... slabut in fata ochilor mei dar FFF normal dealtfel ptr ceilalti ( acum daca ma uit si eu la fotog. mai vekhi chiar vad ca nu aveam motive de ingrijorare, insa tunci nu vedeam si taare ma mai necajeam, exact asa cum bine spui si tu, Mama e Mama sarut ....acum l-am cintarit pe Love si imbracat are 12 kg... va face 3 ani pe 24 mai...
Hai sa-ti mai dau un alt ex.
prietenii nostri de fam. au o fetitza de 4 ani jumate si are 12kg-jumate maxim... toti dr i-au spus ca, copilul este sanatos, si sa nu'si mai faca prob.
Deci ce sa-ti spun..depinde si de ei, de conformatia lor parerea mea... are timp sa fie si "gras"
Sanatosi sa fie, asta e cel mai importat lucru!

sus

Denunta
laura-lea

Copii

26.03.2008 5:00     citat 

Fetelor,
Vreau sa va mai intreb ceva...am auzit ca exista granule homeopatice care stimuleaza pofta de mincare,voi ce parere aveti?Ati auzit de asa ceva? surprins

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 14 ani, 7 luni
ALBERT: 10 ani, 1 luna

26.03.2008 5:05     citat 

acum depinde si ce bagaj genetic are. Daca tu esti slabuta..........si in familie la fel..............e posibil ???

intreb si io

ca unde vezi parinti mai dolofani, vezi si copiii la fel

ce ii place sa manance cel mai mult ?

sus

Denunta
laura-lea

Copii

26.03.2008 5:27     citat 

Ssimona eu sint inalta ptr.o femeie 1,74 si 66kg sotul meu este 1,78 si 80kg. nici prea grasi nici prea slabi.EU si sotul meu am fost grasuni pina pe la 4 ani dupa spusele parintiilor...nu stiu pe cine mosteneste fica-mea de e asa fusiforma.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: