· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Sint disperata!!!!!!!!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Sint disperata!!!!!!!!!!     
sorinadaniela

Copii
mara madalina: 14 ani, 4 luni
giulia anna: 11 ani, 5 luni

29.03.2008 6:09     citat 

Chiar acum Mara mea sufera de o viroza intestinala. Tot balciul a inceput joi seara cand la cina a refuzat sa manance. Apoi noaptea a vomitat tot ce se putea. Pana si fermentii lactici ii vomita. Vineri dim a inceput cu diareea. Vai de mama ei. Vineri toata ziua nu a mancat si baut nimic. Spre seara tarziu a inceput sa ceara apa si am pacalit-o sa muste de 3 ori dintr-o banana. Noaptea aceasta a decurs relativ bine. Pe la 2 noaptea a mancat 2 biscuitei si a cerut apa toata noaptea. A facut si febra ls un moment dat dar cu paracetamol supozitoare i-am dat inainte.
Azi dim am ramas traznita cand mi-a cerut lapte cu cereale. I-am dat totusi. Spre surprinderea mea nu le-a vomitat, doar ca s-au transf in diaree. La pranz a mancat cu pofta chiar un pic de orez, pe care bine-inteles, in 5 min l-a vomitat.
Acum ceva timp a adormit in brate la tati. CAnd a vrut sa o aseze in pat, dezorientata saraca, stii ce a zis? Nu mami, nu vreau sa mananc.
Deci, in concluzie, de joi de la ora 16 fata mea pot sa spun ca nu a mancat aproape nimic. Singura mrea bucurie e ca a inceput sa bea apa, asta inseamna ca nu o sa se dezhidrateze. Asta e din punctul meu de vedere cea mai mare problema.
Ca tot ai intrebat de kg. Fata mea face 3 ani pe 2 iunie si are in jur de 14,5 kg. Totusi fiind foarte inalta pt varsta ei e o adevarata slabanoaga. Asa ca cu aceasta boala nenorocita chiar ca o sa devina un 'schelete ambulant' cum ziceam cand eram mici. Sincer nu ma preocup prea tare, de felul ei e o mancacioasa. Daca ea refuza sa manance un motiv tr sa fie, asa ca eu nu am obligat-o si nu am sa o oblig niciodata.
Si atata timp cat fata ta acum e sanatoasa nu vad de ce ar tr sa-i dai vit . Poate cand era bolnavioara aveau un sens, acum nu prea le vad rostul.
Da-i un timp sa-si revina. Sorina

sus

Denunta
laka

Copii
Diana

31.03.2008 2:59   pentru laura-lea  citat 

1. Cat lapte ii dai pe zi? Si mai ale cu ce in bea? Cu cana, cu biberonul?
2. Cum sta cu scaunele? Constipatia e o sursa frecventa de inapetenta.
3. Care sunt mancarurile ei preferate?
4. Mananca fructe si legume?
5. Mananca pasat sau bucatele?

Fetita mea e de-o varsta cu a ta si am trecut prin aceleasi probleme. Numai ca ale mele parca s-au mai rezolvat. I-am dat un preparat de aloe si pulpa de piersici de la Forever care e si imunizant si rezolva si problema constipatiei.

sus

Denunta
laura-lea

Copii
Lea-Anna: 14 ani, 8 luni

31.03.2008 3:39     citat 

PTR.laka
Nu mai bea lapte de la 1 an si 3 luni
Are scaune tari pot sa zic pr. ca bea putin.

Nu maninca legume in afara de cartofi si rosi
Maninca bucati normale dar mesteca foarte incet.
Nu are mincaruri preferate...intr-o zii ii plac cartofii prajiti sa dau unexemplu alteori nici nu se uita la ei.
Bea putin zic eu pe zi 500g lichide suc apa ceai. cu canita ,pahar
Preparatul de care ai scris Forever e natural?

sus

Denunta
laka

Copii
Diana

01.04.2008 8:53     citat 

http://aloe-vera.way2web.ro/produse-alo...aches.html
Uite aici siropul. Sticla mea arata f putin diferit. Poate pentru ca am cumparat-o anul trecut (acum am terminat-o). Ii dadeam doua seringi de sirop pe zi - cam 15 ml. Incearca si tu ca la noi chiar a dat rezultate.

Te-am intrebat toate lucrurile alea pentru ca si eu am avut mari probleme cu mancarea . Si nici acum nu mananca prea bine.
Pana la 1.6 ani cand a avut dinti sa manance si ea calumea sugea si scuipa alimente. In viata ei nu a mancat pasat si nici acum nu vrea sa vada in fata ochilor mancaruri gen tocanite si piureuri. Nimic moale. A fost ingrozitor.
Pe la 1 an si 10 luni a facut o enteroviroza de am crezut ca o pierdem!!!, de care au vindecat-o medicii de la spitalul de copii din Ploiesti, unde avem bunicii.
(Pentru cei care stati in Ploiesti mergeti la doamna doctor Dascalu - nu am intalnit medic mai competent si mai putin fasonat ca dumneaei pana acum.)
Dupa care bunica-sa a dus-o la doamna doctor Buzatoiu Cristina (tot la spitalul de copii din PL) care este medic de copii si alergolog si dumneaei i-a recomandat acest preparat.
Acum, dupa mai bine de un an, copilul a inceput sa manance. Sigur, sunt convinsa ca la asta a contribuit si gradinita unde are cu totul alt comportament decat acasa, inclusiv in ceea ce priveste mancatul. Si te sfatuiesc sa o duci si tu pe fetita ta cat mai repede daca nu merge deja - vei vedea diferenta.
Si sigur a fost importanta si dezvatarea de biberon, cu care mi-a mancat zilele pana acum vreo doua luni cand am pus piciorul in prag si l-am aruncat la gunoi.

sus

Denunta
laka

Copii
Diana

01.04.2008 9:03     citat 

A! Era sa uit!
Si fi-mea are tot 12 kg si are 3 ani si 2 luni. Mie mi se pare ca arata bine. Cat vrei sa fie la 3 ani?
Nu da importanta la povesti despre greutatea ideala. Ce, tu ai greutatea ideala? Lasa copilul in pace ca e f bine asa cum e.
Sigur, daca crezi ca e necesar, da-i si siropele - n-au ce rau sa ii faca. In nici un caz sa nu fii disperata ca nu face bine nimanui.
La fi-mea la gradi era anul trecut o fetita care avea 3 ani si 18 kg. Nu avea voie paine, nu avea voie desert, la petreceri primea cea mai mica bucatica de tort si apa plata in loc de suc. Crezi ca mama ei era mai fericita? Sau ca fetei ii era mai bine?

sus

Denunta
ddadriana

01.04.2008 9:18     citat 

Nu va disperati, ca toti copii fac mofturi la mincare, pina se invata cu gustul, cu toate alea. A mea pina la un an puteam sa-i dai indiferent ce, baga in ea fara probleme. Dupa virsta de un an, a inceput categoric sa refuze toate legumele, afara de cartofi. Mincare fara carene nu exista la ea. Nu exista nici legume nici fructe care ii placeau, se scutura de parca ii era scirba. Lapte nu a baut de la un an pina pe la 4 sau 5 ani. Rezultatul la 5 ani nu avea nici o carenta, era sanatoasa, totul ok. M-am luat de pediatra ca nu poate sa fie adevarat ca copila nu minca vitamine, una alta. Si ea me-a explicat ca copii manica, mai bine zis accepta aceele alimente de care au ei nevoie in perioada aceea de crestere in care se afla. A mea a baut intradevar suc de mar, si asta i-a ajuns ei. E nasol ca toate cartile si literatura care ne invata cum sa-i hranim pe copii nu prea specifica lucrul acesta, si de stai si compari cartile cu ceea ce i-ti ofera pofta copiluli disperi. Dar eu zic sa veti incredere in copii vostri ca ei stiu de ce au ei nevoie ptr dezvoltarea lor. E pra pacat sa va pierdeti timpul stresinduva cu lucrurile astea, asta o spun din experienta proprie. Sint inpotriva fast foodului, nu ptr dat dulcuiuri si minuni, ii oferi mincare sanatoasa, de maninca bine, de nu tot atita, cind io fi foame va minca .

sus

Denunta
laka

Copii
Diana

01.04.2008 10:00   pt ddadriana  citat 

100% de acord.

sus

Denunta
sorinadaniela

Copii
mara madalina: 14 ani, 4 luni
giulia anna: 11 ani, 5 luni

01.04.2008 1:51     citat 

Subscriu la ceea ce a zis ddadriana. Spre ex, eu am intarcat-o pe Mara la 1 an si-o luna. Pana la 2 ani si 3 luni a refuzat laptele, in schimb a mancat iaurtel si branzeturi de orice fel. Cumva a compensat lipsa totala a laptelui din alimentatie pt mai bine de un an. Acum mananca lapte in fiecare dimineata (cu biscuiti sau cereale), dar a fost alegerea ei. Va pup! Sorina

sus

Denunta
laura-lea

Copii
Lea-Anna: 14 ani, 8 luni

01.04.2008 2:27     citat 

Laka iti multumesc o sa o rog pe sora mea sa imi caute in Romania acest sirop,incercam si noi.Va multumesc la toate ptr. sfaturi incerc sa nu ma mai stresez atit.Pupici la mamici si pitici.

sus

Denunta
adriana50

11.04.2008 7:28     citat 

Nici o problema chiar minora a copiilor nu rebuie neglijata.Sfatul meu e sa te duci tu la doctor {fara copil} si sa-i povestesti ce simptome are>}.Daca vei vorbi tot timpul despre acest lucru nu va manca doar pentru a fii el centrul atentiei.Nu trata problema cu disperare in fata lui dar nici nu o neglija.

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 14 ani, 10 luni
David: 5 ani, 10 luni

01.06.2008 9:31     citat 

----------
laura-lea a scris:
ClaudiaS ce greutate are fetita ta la 3 ani si un pic?Dupa cum scriam mai sus a mea are 12kg adica nu stiu daca mai are dupa boala.
----------

Scuze ca nu ti-am raspuns pana acuma, dar nu am mai intrat pe site. Alexandra are aproximativ 13 kg. Noi am avut mari probleme cu ea cu mancatul, in special dupa un an. Acuma e ok, adica mananca destul de bine, dar nu prea ii plac fructele. In rest, eu sunt multumita. E un copil mai slabut, asa a fost mereu, dar noi ne-am obisnuit.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 5 luni

04.06.2008 6:27     citat 

na ca ma bag si eu in seama dupa 1000 de ani de absenta.

din experienta personala pot spune ca, cu cat se face mai mare caz cu mancarea, cu atat copilul refuza sa manance. cand dansam dansul ploii in jurul lui Yvonne, numa numa o manca, se uita asa oarecum la mine, si numa d-aia nici nu vroia sa manance. cand am schimbat placa, la modul "copile, daca vrei sa mananci, e ok, daca nu, ne ridicam frumusel de la masa si mai mananci cand ne asezam iara toti, adica haaahaaa tocma diseara", a devenit brusc interesata sa manance.

mergi la dr, si daca omul zice ca e in parametrii normali copilul, nu iti mai fa atata stress.

iar cu bolile digestive si respiratorii...de cand n.am mai intrat pe forum, s-au adunat povesti cu ghiotura. ultimul hit e ca acu 1 luna a avut salmonela (nu din mancare, ci de la bale de capra de la gradina zoologica...), cu caca cu sange si tot tacamul. in 3 zile a slabit 3 kg. dupa ce si-a revenit a pus la loc cele 3 kg si inca unul deasupra. deci copiii isi revin relativ repede dupa o boala.

capul sus si pofta buna!

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

04.06.2008 11:06     citat 

inuca sarut
cand ne mai povestesti despre fata ta?

eu sunt de acord cu ddadriana legat de acest subiect, nici fii-mea n ue pra grasa, aproape 3 ani si 13-14 kile, mananca doar ce-i place, analizele sunt ok, asa ca incerc sa o feresc cat se paote de fast food, dulciuri si alte prostioare, dar nu imi iese 100%. In rest, incerc sa nu ma stresez si sa nu o stresez nici pe ea prea tare cu mancarea.

sus

Denunta
ramo-sara

Copii
Sara_Beatrice

06.06.2008 10:42     citat 

buna,
eu fetitei mele i-am dat Energotonic,pt pofta de mancare

sus

Denunta
Mopsuleata

Copii
Maria Alexandra: 14 ani, 5 luni
Matei Andrei: 12 ani, 10 luni

27.06.2008 10:55     citat 

Stai linistita si nu forta fetita sa manance ,,,, nici fata mea nu cantareste mai mult , dar acum mananca ,,, am avut si eu probleme cu ea mari cu manacarea , daca e sanatoasa alearga se joaca .. mai ales ca acum este si f f cald inseamna ca nu ai de ce sa te sperii . Vitamine pentru pofta de mancare f bune sunt : Multisanostolul si e f f gustos , imi place si mie , si Cvitul . Oricum nu exagera cu vitaminele pe timp de vara ... Poti sa ii dai multisanostol 10 zile la rand in fiecare luna . Oricum nu forta fetita sa manance e cea mai mare greseala !!! Incearca sa ii prepari numai ce stii ca ii place ei f f mult zambet Multa sanatate

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: