· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia peste 3 ani > Sint disperata!!!!!!!!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor Sint disperata!!!!!!!!!!     
mamyanne1002

Copii
Robert-Ciprian

10.04.2009 9:33     citat 

Sa le dea Dumnezeu sanatate tuturor copilasilor nostri !

probleme cred ca fiecare din noi am avut si mi se pare extraordinar faptul ca putem sa impartasim " pataniile " noastre si sa mai invatam cate ceva , daca nu am stiut .

Apropo de subiectul " pofta de mancare " .... fiecare copil e altfel.... are alt metabolism , are alta structura , asa ca nu poate fi incadrat intr-un tipar . Sa ma explic : Robert al meu a fost dintotdeauna mai " indesat " . Nu gras ! S-a nascut cu 3.75 kg si la un an avea 12 kg . Acum are 3 ani si are 20 kg . Inaltime 105 cm . Dar nu e gras ... pana la un an manca orice . Acum , mananca numai ce i place . In unele zile , mananca foarte putin , si nu e chgip sa il pot pacali . Alteori , e ok , mananca normal . Am spus pediatrei , dar a zis ca : nu e indicat sa il indop cu vitamine . Atata timp cat greutatea lui e normala , si evolueaza bine si nu scade brusc in greutate , nu sunt motive de ingrijorare .

dar , cand sunt bolnaviori sau dupa o perioada in care au fost tratati cu antibiotice , cu siguranta au nevoie si de vitamine . Am experimentat si noi anul trecut . Am ajuns in spital cu o viroza respiratorie urata ,si am iesit cu diaree . Timp de o sapt , in spital nu a manacat decat bananane , si foarte putina carnita ( dusa bineneteles de acasa ) . cand am iesit , a facut diaree si a refuzat sa mai manace ceva . In doua saptamani a slabit 3 kg . Ei , atunci , dupa ce ne-am tratat de diaree , am incepot tratament cu vitamine (VI - sol ) . Si si-a revenit .

De obicei la tratamentul cu antibiotice , scade pofta de mancare . Dar noi ne-am reprofilat . Mai nou ne tratam cu ... homeopate rad . Si am observat ca mananca chiar mai bine .

sus

Denunta
laura-lea

Copii
Lea-Anna: 14 ani

13.04.2009 2:33     citat 

Draga mamyanne 1002,am citit ce ai scris si m-ar interesa sa imi spui ce tratament homeopat ai dat piticului?
Poate ne ajuta si pe noi. Multumesc!!!!!!!

sus

Denunta
mamyanne1002

Copii
Robert-Ciprian

13.04.2009 5:29     citat 

Draga Laura ... homeopate i-am dat pentru raceala ... de pofta de mancare nu a fost cazul .... insa , de fiecare data cand Robert facea rosu in gat , pediatra ne indopa cu Augmentin , si copilul inceta sa mai manance . Dar acuma mergem la homeopat , ne-am tratat deja de multe ori cu homeopate , si copilul mamanca foarte bine . Insa , in perioada cand nu avea pofta de mancare , I-am dat VI SOL ... Eu am fost foarte multumita pentru ca am observat ca i-a revenit pofta de mancare ....
va dorim multa sanatate !

sus

Denunta
cayaaimee

Copii
Ionut Lucian: 14 ani, 1 luna

15.04.2009 3:20     citat 

Buna . Si eu am avut o perioada cand am zis ca fac depresie cu mancatul si orice ii faceam lua doua guri si gata , iar eu in prealabil statusem 1 ora in bucatarie. Am zis sa il las ca ii e lui foame dar nu am putu si isi strica foamea cu laptele. L-am mai dus sa manance la maica-mea unde statea cu nepoata mea foooooarte mancacioasa si ....mai schimba si el bucatareasa. Acolo il lua taica-miu cu povesti si nu isi dadea seamam ca si mananca, inca erau cateva dati cand ii dadea asa de mult ca ii venea si inapoi dar era prea prins de povesti. I-am zis eu atunci sa nu exagereze.....Poate te-ar ajuta si asta , sa ii distragi atentia si mese regulate, ca la gradi. Mic dejun, pranz, gustare si cina. E cel mai sanatos daca reusesti sa o pui pe program de gradi, cu ore respectate. Copii au nevoie de ritual. Adu o prietena sa ii distraga atentia si dai tu sa manance ca stiu cum e sa ia o gura si gata iar tati imi spunea sa il las ca ii vine lui foamea....da.......ca stie asta mic ce e cu el. Eu sunt mami si stiu! foarte fericit As aprofunda ideea dar.....daca te-am putut ajuta m-as bucura nespus.

sus

Denunta
cayaaimee

Copii
Ionut Lucian: 14 ani, 1 luna

15.04.2009 3:21     citat 

Am uitat sa spun ca Pikovit i-am dat constant o perioada dar......nu stiu ce sa zic, nu ca am vazut miracole.....ii era foame de lapte rad rad

sus

Denunta
Alina29

Copii
Antonia Benan: 13 ani, 4 luni

21.04.2009 9:08     citat 

laura -lea

Si fetita mea avea 12 kg la trei ani. In ultimii 3 ani am fost tot timpul disperata ca nu manca. Acum nu mai am nervi pentru asa ceva . Cand vrea mananca cand nu, nu. Vitamine i-am mai dat, dar am facut si pauze. Acum nu-i mai dau vitamine.

Am dat-o la gradinita in speranta ca va manca mai bine acolo. Nici vorba. Are zile cand mananca foarte bine si zile cand mananca foarte putin.

Eu zic sa n-o fortezi.

Bafta multa.

Am uitat sa-ti spun: acum fetita mea are 3 ani jumate si are 14 kg. A pus 1 kg in ultimele 2 saptamani (Dar am dus-o la restaurante la greu, ca nu mai stiam ce sa fac cu ea si asta s-a intamplat in Istanbul cu mincare diversificata la greu).

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 13 ani, 6 luni
Denis Costin: 6 ani, 10 luni

13.05.2009 12:13     citat 

Eu m-am resemnat.
Bianca s-a nascut cu 2,7 kg si 49 cm. La 2 ani avea 11 kg, la 3 ani 90 cm si 11 kg, acum la 3 si 9 luni are 14 si 105 cm.
De o luna este operata de polipi si am observat o pofta de mancare fff mare in saptamanile de dupa operatie.
E drept ca de 9 luni ea a fost bolnava, rosu in gat mereu asa ca nu ma mai mir ca nu a luat in greutate.
Am facut analizele fetei de 3 ori pana acum, nu are anemie, calcemia e buna etc - acum chiar daca nu mananca eu nu o mai fortez.
O intreb daca vrea daca nu nu. Cand o apuca foamea sa vedeti ce se bat "turcii" la gura ei.
Am lasat-o sa manace ce vrea si cand vrea iar acum chiar incepe sa ia in greutate ( e drept ca nu a mai luat nici tratament).
Nu va impacientati daca e vioi, alearga si oboseste greu copilul e ok si manaca suficient.

sus

Denunta
mamyanne1002

Copii
Robert-Ciprian

13.05.2009 12:22   noutati...  citat 

Eu nu pot sa ma plang ... Robert manaca bine ... a avut momente cand ma impacientam (cam fara rost prostit ) ca mananca putin ... de fapt el manca atat cat avea nevoie ...
Si noi am avut mult rosu in gat ... asa ca am luat si antibiotic ... mai ales augmentin...
dupa " curele " cu augmentin ... pofta de mancare =0 ...
anul asta nu am luat deloc antibiotic ... asa cum am scris mai sus am trecut pe trat naturiste resp. homeopate .... dar am inceput sa-i dau sa bea si LAPTE DE CAPRA ... Si ceea ce am observat la el este ca are o p[ofta de mancare de ma sperie ... Drept este ca ... preferintele au ramas . ce nu-i place nu mananac , chiar de l-as flamanzi o luna ... dar , mananca mai mult decat manca pana acuma ...

sus

Denunta
mamyanne1002

Copii
Robert-Ciprian

13.05.2009 12:26     citat 

Draga cayaaimee ... si noi am luat pikovit ... dar nu pentru pofta de mancare , ci pentru ca are tot complexul de B-uri ... si de la atate antibiotice noi am avut " spori de candida " in scaun .... B-urile sunt pentru refacerea florei probabil ...

sus

Denunta
scenic

Copii
MADALINA ANDREEA: 13 ani, 8 luni

13.05.2009 9:55     citat 

probleme cu mancarea avem si noi cu fata noastra,nu mananca mai nimic,iar la gradi spune ca doar zeama din supa.nu stiu nici eu ce sa ma mai fac cu ea,vitamine nu i-am dat de frica sa nu se ingrase apoi.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 14 ani, 9 luni

14.05.2009 10:33     citat 

sa ma bag si eu. probleme cu mancarea NU avem, in schimb e fusiforma. unde se duce toata mancarea, habar n-am. are 118 cm si 19 kg... nu arata inca a Ally McBeal, dar nici mult nu mai are. si ajunsese si ea la 19,5 manca-o-ar mama pe ea de aschilambica, si eram asa euforica...si hop veni bronshita si duse fura kilele. eu ii dau Multisanostol, ii dau tona de fructe, mananca mancare cot la cot cu noi...da cred ca in loc de stomac are un mare cuptor care cum prinde faramita de mancare, cum o arde instant...deci...sanantosi sa fim ca de slabi...slava Domnului.

sus

Denunta
mamyanne1002

Copii
Robert-Ciprian

14.05.2009 12:33   :))  citat 

chiar asa ! sanatosi sa fim ... si copilasii nostri sa fie sanatosi , cumintei si destepti !
foarte fericit

sus

Denunta
dinuta12

03.06.2009 11:08     citat 

rad sarut nervos scot limba

sus

Denunta
gadaan

Copii
Darius Florin
Marius Andrei

12.09.2011 5:53   Sunt disperata !!!!!  citat 

Si baietii mei patesc la fel dupa cate o raceala sau ceva asemanator.Nu trebuie sa-ti faci griji prea mari.Ai mei slabesc cate un kg aproape cu ocaziile astea.Eu incep prin ai da ce vrea el,chiar daca sunt dulciuri.Dupa o zi doua incep sa-l santajez: daca vrei "biscuiti",mai inat mananci cateva linguri de ciorba (sau ce vrei) sau nu-ti mai dau nimic din ce iti place daca nu mananci un pic de ....La mine functioneaza de fiecare data.Sau,daca iti poti permite,du-l la restaurant si ia o ciorbita sau altceva.Mediul nou si ambianta ar putea sa-l incante.Succes!

sus

Denunta
nico1973

Copii
david: 13 ani, 3 luni
ileana: 11 ani, 2 luni

28.10.2011 8:06     citat 

pikovit le dadeam eu ,,, apoi CAVIT .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore