· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > febra de la dintisori-cat de mare si cat tine?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor febra de la dintisori-cat de mare si cat tine?     
anomisas

Copii
Maria: 14 ani, 11 luni
Antonia: 13 ani, 7 luni

25.03.2008 7:03   febra de la dintisori-cat de mare si cat tine?  citat 

Buna seara!

Maria mea de dimineata a mi-a e maraita, se vede ca o deranjeaza dintisorii.dupa ce i-am dat nurdofen i-a interesa daca stiti cam cat tine febra de la dintisori si pana la cat creste?
Va multumesc pentru raspunsuri!

sus

Denunta
micki13

Copii
Raul Catalin - papanasul lui mami
14 ani, 8 luni

13.04.2008 11:41     citat 

La fel am patit si eu in seara asta si cred ca e tot de la dinti...i-am dat panadol si i-a nu e mare doar ca nu il lasa deloc..creste , scade si tot asa trist

sus

Denunta
anka-mario

Copii
mario florin: 14 ani, 11 luni
Sara Maria: 11 ani, 7 luni

14.04.2008 7:35     citat 

Eu stiu ca febra la copii este de la 38.5, 38-37.8 nu este de ingrijorat,si noua ne dau dintisorii, dar nu mi-a la dintisori si poate sa tina pana cand sparge gingia.

sus

Denunta
drpaulnistor

21.04.2008 11:50     citat 

Am observat multe mamici care se plang de febra copiilor din cauza eruptiilor dentare, desi rar. E indicat ca atunci cand se stabileste cauza febrei copilul sa stea in casa ca sa nu raceasca sau nu apara alte probleme.Febra nu ar trebui sa tina mai mult de 2 zile ,daca persista e posibil sa fie declansata de alti factori.

sus

Denunta
eleonida

Copii
david - pufosul
14 ani, 8 luni
: 8 ani, 9 luni

21.04.2008 3:45     citat 

----------
micki13 a eu in seara asta si cred ca e tot de la dinti...i-am dat panadol si i-a nu e mare doar ca nu il lasa deloc..creste , scade si tot asa trist
----------

offff mami,imi pare rau trist
al meu nu mi-a vrea numai atentie,ar sta toata ziua numai cu degetelul in gurita,la noi deja a i se vede coltisorul la dintuc foarte fericit multa rabdare mami,pupam pe raul ca sa treca sarut sarut sarut

sus

Denunta
sufletel4u

Copii
VICTOR - ANDREI - cel mai vioi!
14 ani, 10 luni

23.04.2008 9:46     citat 

una dintre dr mele mi-a 38.5, ce este peste poate fidin cauza unei infectii..... si in jur de 2-3 zile....inca nu avem dintisori....dar isi fac aparitia si jos si sus....va fi durere...

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 14 ani, 8 luni
Emilia-Maria: 12 ani, 8 luni

23.04.2008 3:22     citat 

La fel ca sufletel4u si eu stiu ca febra datorata aparitiei dintisorilor este pana in 38,5, si noi ne chinuim de 2 sapt cu dintiosrii si nici urma de ei trist La noi temp oscileaza intre 36,8 si 37,8 pana acum nu a la dinti...Nu e prea mult?

sus

Denunta
iva

12.11.2008 8:17     citat 

Pediatrul nostru a la dinti, dar nu mai mult de 38 gr. la fel mi-a dentista noastra, (poate sa faca si diaree) fetita mea din fericire nu a nici diaree, acum avem 6, o sa vedem la ceilalti cum o sa fie, insa pot face complicatii din cauza dintilor pentru ca copiii sunt mai sensibil in acea perioada, rosu in gat, mici raceli etc. Sanatate sarut

sus

Denunta
Uika

Copii
Matea-Tiana: 14 ani, 11 luni
Ilinca Rebeca: 11 ani, 8 luni

12.11.2008 9:05     citat 

fetita mea a familie si pediatru, am facut analize pt urina....pentru a la dinti. Experientele prin care am trecut imi intaresc convingerea.Cauza febrei care depasteste 38 eu zic ca este alta. Va dau un exempliu. Zilele trecute o prietena merge cu fetita care avea 39 cu 3 la dr. Dupa control acesta ii zice ca febra este de la dinti. Coincidea intr-adevar cu aparitia primului dionte. Sincer am ras cand am auzit.Peste 2 zile copilul face rubeola...trageti concluziile.
Alt ex: baietel cu febra peste 38 cu 5, fara alte simptome...verdict dr ,fbra de la dinti...peste 2 zile rosu in gat, voma, puroi...antibiotic.
Nu mai povestesc exp noastra
Sii cu asta cred ca mi-am incheiat pledoaria rad

sus

Denunta
nails

Copii
Maya: 14 ani, 6 luni

30.11.2008 11:17     citat 

Va scriu si eu la rubrica asta sa nu mai scriu alt subiect...Maya are de azi dimineata de la 6 febra.a i-am dat un supozitor de paracetamol.i-a apoi i-a seara iar tramnspira,isi roade degetelele,se maraie(are doar un dinte pe jumate iesit de cateva zile) si acum seara i-am dat nurofen 2,5 ml ca am zis ca e si pt durere si sa poata dormi.de mancat a dormit,credeti ca de la dinti a am fost la dr, mi-a la dintisori, in dimineatza asta mi-a la dintisori sa fie??? Ieri la controlat bine si nu avea altceva.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 16 ani, 3 luni
Zuza: 12 ani, 10 luni

10.12.2008 9:49     citat 

Febra data de eruptia dentara unii spun ca nu ar exista asa ceva, altii ca [poate fi dar doar pana la 38*C etc.
In orice caz in timpul eruptiilor dentare copilul trebuie tinut sub observatie pt ca din cauza eruptiei si disconfortului sistemul imunitar este afectat si se poate ajunge foarte usor la viroze care intr-adevar duc la cresterea temperaturii. In orice caz la temp de peste 38,5 trebuie sa fie vazut de catre medic si in functie de starea generala temperaturile de peste 38,5-39 sunt tratate cu antitermic.
Pt eruptiile dentare sunt geluri speciale care uneori chiar sunt eficiente.

sus

Denunta
relly

Copii
Eric Alexandru: 14 ani, 2 luni

10.12.2008 10:32     citat 

----------
ICEMOON a eruptia dentara unii spun ca nu ar exista asa ceva, altii ca [poate fi dar doar pana la 38*C etc.
In orice caz in timpul eruptiilor dentare copilul trebuie tinut sub observatie pt ca din cauza eruptiei si disconfortului sistemul imunitar este afectat si se poate ajunge foarte usor la viroze care intr-adevar duc la cresterea temperaturii. In orice caz la temp de peste 38,5 trebuie sa fie vazut de catre medic si in functie de starea generala temperaturile de peste 38,5-39 sunt tratate cu antitermic.
Pt eruptiile dentare sunt geluri speciale care uneori chiar sunt eficiente.
----------

Icemoon, multumesc.
Ieri am fost la medic cu 38.4 si nu avea nimic. Acum doarme Eric, o sa-i iau temperatura dupa ce se trezeste sa vad cat mai are. Daca era sa fie vreo viroza sau ceva, nu se vedea de ieri? El in rest este vioi, rade, tipa, se joaca, la partea cu mancarea stam mai rau ca nu vrea, cu greu papa si el putin laptic.
Cu gel incerc mereu sa-i dau, dar nu sta, cum simte degetu pe gingiutza lui, cu misca din cap si ma impinge. trist Nu reusesc deloc sa-l masez.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: