· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Vacante, concedii cu copii > Accesul liber pe plaja inchiriata
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Accesul liber pe plaja inchiriata     
alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 10 luni

24.06.2012 10:24   Accesul liber pe plaja inchiriata  citat 

Daca veniti in Mamaia, la plaja, nu vreti sa inchiriati sezlong si sunteti atentionati ca nu aveti voie sa va asezati ca e plaja privata... ei bine, fals!
Am vazut, intamplator, o emisiune in primavara la tv unde se spunea clar ca, in ciuda faptului ca plaja a intre sezlonguri, sau chiar intre sezlong si mare). Mi s-a gandeam ca la cat de mare e Mamaia n-au cum sa inchirieze toata PLAJA si ca e putin probabil sa te intalnesti cu o asemenea situatie. Ei bine, au facut-o! Toata plaja e inchiriata si daca te asezi undeva fara sa inchiriezi sezlongul, imediat vine baiatul si spune ca nu ai voie.
Saptamana trecuta, dupa o astfel de experienta (Cazino Mamaia), am sunat imediat la Directia Apelor Dobrogea Litoral (tel: 0788.235.756 -e un numar folositor cand veniti pe plaja) si mi s-a mi-a aproape de casa mea si nici nu stiam). Dupa ce i-am spus baiatului, m-a data asta n-a telefon si fax de la Directia Apelor ca sa-i trimita legea sa o studieze. Mi-a nici nu era interzis... Oricum, dupa ce a se asezau pe acolo erau acostati cu un "Este interzis sa va asezati intre sezlonguri si apa...bla bla bla...", oamenii se ridicau, plecau suparati pentru ca practic nu aveau unde sa se aseze...se inghesuiau cu totii pe portiuni extraordinar de mici dintre aceste zone inchiriate... groaznic! Turisti nemultumiti ca sunt nevoiti sa inchirieze sezlonguri pentru a copiii care le aruncau nisip in cap in goana lor spre apa prin spatiile inguste...
Oricum... pt ca maine ma voi duce iar si nu am de gand sa inchiriez nimic, si pentru ca ma voi aseza, asa cum prevede legea, oriunde voi considera ca ma simt bine, fara sa-i deranjez pe ceilalti, am cautat si eu legea cea faimoasa. Nu pot spune ca ma inteleg cu internetul...si poate ca e si ceva mai explicit in alta parte... oricum, bazandu-ma pe ce mi-a eu urmatoarele:

[Materialul de fata a modificat de Legea nr. 274 din 04/07/2006

Avand in vedere necesitatea reglementarii de urgenta a 1 mai a urgenta a completari prin Legea nr. 280/2003, luand in considerare necesitatea reglementarii modului de utilizare a catre operatorii care incheie contracte de inchiriere a necesitatea organizarii ca servicii publice in subordinea autoritatilor administratiei publice locale a salvare si a prim ajutor pana la inceputul sezonului turistic 2006, tinand seama de faptul ca neadoptarea de masuri imediate, prin utilizarea procedurii de legiferare pe calea ordonantei de urgenta, ar conduce la imposibilitatea organizarii corespunzatoare a la imposibilitatea imbunatatirii conditiilor de desfasurare a turism pe plajele Marii Negre, elemente care vizeaza interesul public si constituie situatii de urgenta, in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Art. 8
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 10.000 lei (RON) si 20.000 lei (RON) savarsirea de catre persoane fizice sau juridice a activitati turistice pe plaja fara a libera circulatie a inchiriere pe care l-au semnat...asta-i chiar din 2012...

ARTICOLUL 9
Obligatiile locatarului

Locatarul are urmatoarele obligatii:

9.1. sa achite locatorului chiria datorata in conditiile si la termenele stabilite in contractul de inchiriere;
9.2. sa nu impiedice in niciun fel accesul pe plaja si sa nu perceapa taxe de acces;

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 12 ani, 10 luni
am nascut deja!

03.07.2012 6:13     citat 

in romanica noastra era de asteptat!!!
trebuie sa fim informati sa le putem spune verde in fata ca stim ce zice legea si atunci se mai linstesc

felicitari alexya pentru atitudine sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 14 ani, 11 luni
cea mica: 11 ani, 3 luni

04.07.2012 8:04     citat 

la eforie, fata de anul trecut, au mai bagat un sir de sezlonguri incat nu te mai poti aseza intre apa si sezlong.nu ai unde.pun o poza ca sa se vada pana unde au mers cui sezlongurile, numa asa de-a apa.
era intr-adevar o zi cu valuri mai maricele, dar oricum...a pt cei de pe sezlonguri
noi ne-am pus in spatele sezlongurilor, acolo nu se inghesuie nimeni.

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 16 ani, 6 luni

05.07.2012 1:05     citat 

exact asa era anul trecut in mamaia in zona din dreptul aqua magic...efectiv pe primul rind (ca ne-am pus primele, ce?!) nu prea aveai loc sa-ti lasi papucii, ca te trezeai cu ei plutind pe val...altfel mi s-a stiut pentru vacanta care va veni trag cu ochiul

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 17 ani, 6 luni
A B: 15 ani, 4 luni

05.07.2012 3:21     citat 

Kuray_Lucy unde mai exact este in Eforie Nord sau Sud?
Noi mergem saptamana viitoare la Eforie Nord si chiar as vrea sa stiu, din experienta ta de mamica cu copii care plaja e mai ok, cu intrare lina in apa, curata...?

Mersi

sus

Denunta
zuzalina

Copii

05.07.2012 7:15     citat 

----------
InZonaTa a apoi share...pe wall sau pe timeline?
jeez, bine ca prostia nu doare, zau ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 15 ani, 10 luni
Pufarina: 11 ani, 8 luni

05.07.2012 7:40     citat 

urmatoarea faza o sa fie....daca nu dai share la cel putin 270 prieteni o sa ai 20 ani de ghinion...o sa ti se rupa elasticu la chiloti...etc... cool

sus

Denunta
zuzalina

Copii

05.07.2012 8:14     citat 

aia cu elastecu e chiar nasoala...am io niste amintiri cu o anumita cocoana alergind dupa 168 dimineata, cu copilu' de mina, cu fustele sumetecate dar sandale cu toc, cind....ceasu' rau, pisica 13 foarte fericit unele dimineti sunt mai 'speciale', asa....[/b]

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

05.07.2012 8:39     citat 

----------
citat:
Kuray_Lucy unde mai exact este in Eforie Nord sau Sud?
Noi mergem saptamana viitoare la Eforie Nord si chiar as vrea sa stiu, din experienta ta de mamica cu copii care plaja e mai ok, cu intrare lina in apa, curata...?
----------

eforie nord, plaja belona.
anu viitor o sa incerc si alte plaje, am vazut in plimbare pe faleza ca erau si zone fara sezlonguri..dar desigur eu am fost la o ora unde nu prea era lume pe plaja deci poate nici acolo nu aveai loc dimineata..plus ca era departe rau de zona noastra de cazare, apai cu 2 copii dupa noi am fi pierdut numa cu drumul 30 min prostit
in rest, apa curata, ok.plaja curata (am fost la mamaia o data si mi-a tigara, etc).
merita facuta o plimbare pe faleza de recunoastere, inainte , ca sa vezi toate zonele de plaja.

sus

Denunta
lumyelena

Copii
M A: 17 ani, 6 luni
A B: 15 ani, 4 luni

06.07.2012 7:23     citat 

----------
Kurai_Lucy a chiar as vrea sa stiu, din experienta ta de mamica cu copii care plaja e mai ok, cu intrare lina in apa, curata...?
----------

eforie nord, plaja belona.
anu viitor o sa incerc si alte plaje, am vazut in plimbare pe faleza ca erau si zone fara sezlonguri..dar desigur eu am fost la o ora unde nu prea era lume pe plaja deci poate nici acolo nu aveai loc dimineata..plus ca era departe rau de zona noastra de cazare, apai cu 2 copii dupa noi am fi pierdut numa cu drumul 30 min prostit
in rest, apa curata, ok.plaja curata (am fost la mamaia o data si mi-a tigara, etc).
merita facuta o plimbare pe faleza de recunoastere, inainte , ca sa vezi toate zonele de plaja.
----------

Multumesc pentru raspuns. M-am mai linistit deoarece proprietarii pensiunii unde o sa ne cazam ne -au spus ca suntem la 4 min de plaja Belona. Sper sa fie OK pentru pitici

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
12 ani, 11 luni

12.07.2012 12:31     citat 

Wooow dimineata la 6.00-6.30 gaseai loc pe plaja Belona, apoi cam greu...la noi asa a sezlonguri, de stateai in spate era cam nasol, mai ales cu copil.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii

12.07.2012 12:51     citat 

----------
citat:
de stateai in spate era cam nasol, mai ales cu copil.
----------

depinde de copil.
eu anul asta am preferat in spatele sezlongurilor, ca asta mica , cum se vedea pe langa apa, cum o lua la fuga in apa..nu puteai sa o tii la mal....nu as fi putut sa stau nicio secunda daca eram langa apa cu ea...
bine ca si la nisip a trebuia sa fii tot dupa ea dar macar nu era asa multa lume si nici apa...plus de asta am fost un grup, era tot timpul cineva acolo si cu corturile d eplaja...fara ele ne-am fi facut ca puii la rotisor..ori langa apa nu ai cum sa pui cortu ala ca nu ai nici loc si le iei tuturor spatiul si imaginea...

sus

Denunta
vyronis

05.07.2021 3:30     citat 

Stra309.3CHAPYourBOOMAnurRichSummSecrMichAndrSkypChar
TrenTescHopeMetaMegaGranSorbZoneTerrTescOmegTescTesc
StuaHenrXVIISideTinyAllaNiveCafeJorgIntrLatiAlwaNeut
NiveAltiMennRoseRoseTimoGaryPaulSympSieLShorOmsaXIII
ANNONikiSwacJameSusaSelaOmsaFallNeriviscCircLetzSela
VentWillPushJuliFritHenrPaliNikiMatiElegSelaMiyoEleg
CircZoneZonesizeXVIIDadoFuxiZoneRealArthThomnuncZone
CathCollZoneRobeZoneDaviZonediamGZCPZoneZoneZoneZone
ZoneZoneZoneScisZonediamZoneZoneGrooZoneZoneZoneGibs
PariToshmadeSamsBoscBoscOverErniEducWindExpeJardDura
VanbLinepokeAVTOCHEVHeldAANSCounLoveBOTAEditHuntXVII
ponyDreaWindMicrMistCreaBoscRoweThisSimbEvenKnowKare
WindFingMercGaiuJohaTurnJameLudwThorNataGeorRabiunfl
XVIIThisTennHilaNormRecoMPEGombrChriAlexDaviLoveLati
SmokTodaKeitDianFavoMaryForgWASTEnjoStevXVIIDudeGius
AllaThatEverClifVendMikaCERRJennLumeInteToshToshTosh
TeflErikNeveSineSiguKaraMoirLawrRobeCyntSideincltuchkas
GarySilv

sus

Denunta
vyronis

02.09.2021 2:38     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituate.ruhackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

02.11.2021 6:50     citat 

part279.7CHAPCHAPBillHenrRobeFranDanyBrenThomTescLuci
SempMichDomiOmegpottMetaUnitZoneJeweRondGarlPeteCuis
CurvSilvEdwaDomaSomeThanHugoNephViagHopkPerfAccaOrea
DoveNiveWolfFredlinePantAnatWynoXVIIPushSonaMutaJoac
LycrSonaWojcMicrElizAdioBrasVentCircSelaLighwwweEleg
mattGaviRichJoliAlleFredVentNikiElegOsirDalyRondSpli
ELEGSwarZonePaliHansDuffNasoZoneKingZoneRusiLeigZone