· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Vacante, concedii cu copii > Salina Praid
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Salina Praid     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

07.04.2008 10:36   Salina Praid  citat 

Buna fetele! In sfarsit putem scrie impresiile din plimbarea noastra la Praid. De fapt cazarea n-am facut-o in Praid ci in Sovata. Sovata se afla la 10 km de Praid si cum eram cu masina nu ne deranja o distanta ca asta.
Prima impresie cand am intrat in Sovata a fost nasoala. Nu mi-a placut de loc localitatea care mi se parea cam paragenita si poate de unde nu eram obisnuita nici cu arhitectura caselor. De acolo l-am pus pe sot sa ne duca direct in Paid sa vedem pe unde se intra in salina. De fapt ma gandeam ca poate imi place mai mult Praidul si ne razgandim si ne cazam acolo. De Praid am fost si mai oripilata asa ca f dezamagita ne-am intors in Sovata sa ne cazam.
Pt ca am ajuns pe la 3-4 a.m n-am avut timp decat sa ne cazam si sa mergem sa mancam ceva. Nu stiu cum am avut norocul sa nimerim la un local care dupa ce ca era frig acolo si mancarea scumpa mai era si proasta.
Cam asta a fost prima zi.
A doua zi odihnita fiind am vazut totul cu alti ochi. Adica nu mi s-a mai parut ca arata totul asa rau si chiar eram nerabdatoare sa facem vizite. Totusi dintre cele doua Sovata parca mi se pare mai draguta. Praidul e un sat turistic.
A doua zi ne-am trezit relativ devreme ca sa ne pregatim de salina. Pe la ora 8.30 am fost in Praid exact cand pleca autobuzul spre salina. Nu l-am oprit pt ca noi nu aveam bilete. De fapt daca faceai abonament pe minim 5 zile plateai la jumatate de pret. Inainte nu puteai face abonament decat daca mergeai la medical localitatii respective si-ti facea medicul respectiv recomandare pt tratament in salina. La medicul localitatii tb sa mergi cu trimitere de la medicul de familie, respective cu analizele facute (daca aveai). Noi aveam toti trei trimiteri de la medicul de familie. Bia cu diagnosticul ei real iar noi cu rinita alergica. De fapt eu cam am rinita alergica deci nu era chiar o inventie.
In prima zi cand fusesem sa vedem cum arata si Praidul am mers in Praid si cu gandul sa consultam medicul pt a ne da recomandare de tratament in salina. Cu toate ca am citit pe afisele de la casa de bilete ca nu mai e necesar, ca iti poti face abonament si intra pe proprie raspundere, am hotarat sa mergem totusi la medicul respectiv sa o vada pe Bia si sa vedem cat ne recomanda sa o tinem in salina. Din pacate dr isi terminase programul asa ca trebuia sa venim a doua zi dar am renuntat.
Cum ziceam…a doua zi cand am ajuns am pierdut autobuzul si urmatorul pleca abia la ora 11. Din fericire am avut noroc ca asteptau un grup de vizitatori si puteam intra pe la 9. Ziua de vizita costa pt adulti 15 lei iar pt copii parca 8 lei. Copii pana in 3 ani aveau gratuitate. Cum noi am facut abonamente am platit cate 7 lei pe zi de persoana iar pt Bia am avut gratis. Pt cei interesati sa mearga din mai preturile afisate erau asa: pret intreg adult 20 lei, pret intreg copil 12 lei. Redus, cu abonament pt adult 8 lei iar pt copii 5 lei.
De alaltaieri s-a schimbat si programul de vizitare, adica au bagat mai multe curse dar detaliile astea le aflati cand mergeti acolo de la casa de bilete caci pot schimba programul de la o luna la alta sau de pe site-ul lor: http://www.salinapraid.ro/ro/stiri.php/...2008/1/22/
Autobuzele care intra in salina sunt cam vechi si poluante si se face un asa praf cand intri in salina…cam enervanta treaba asta dar nu e nimic nou daca vii din Bucuresti. Din fericire neplacerea asta aparare doar pana intrii in salina si depinde si de sofer cat de tare merge.
Din ce am constat zilele astea rezonabil e sa intri pe la 9.30 caci la 8 si la 8.30 cand mai sunt curse de intrat se aduna multa lume si te ingramadesc ca sardelele in autobuz (si autobuzul e dintr-ala dublu,legat ca o armonica la mijloc dar tot nu e suficient de mare). La ora 9.30 tocmai bine fiecare are loc pe scaun fara sa te inghesui. La iesitul din salina tot asa rezonabil e sa iesi chiar cu ultimul care acum era la 13.45. La celelalte ore e o asa inghesuiala ca stai lipit om langa om in masina. Deci va dati seama ce greu e pt copii sau pt voi sa-i tineti in brate stand in picioare.
Salina m-a incantat f f tare. Intrarea in salina se face mai intai cu autobuzul. Se merge printr-un tunel care e doar o idee mai mare decat autobuzul, pe o distanta de vreo 1,5 km.

Drumul dureaza cam 5 minute si in afara de farurile autobuzului e cam bezna si nu prea ai ce vedea decat zidurile tunelului facut pt intrarea in mina si pe ici pe colo scobit in tunel sunt locuri de “parcare” pt basculante sau pt alte utilaje, sau mici alte cai de acces pt mineri.
La capatul acestui traseu pe partea stanga e intrarea catre cele 260 de trepte (sunt vreo 200 si ceva dar nu mai stiu exact nr lor) care duc efectiv in salina.

Sa nu va speriati de nr mare de trepte pt ca nu e absolute de loc greu sa le coborati caci sunt f marunte si pe alocuri se fac mici oaze pt repaosul a 2-3 persoane.

Intrarea in salina (locul de vizita si tratament):

Voi reveni cu poze si detalii.......

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

08.04.2008 5:25     citat 

In salina sunt o multime de locuri de joaca pt copii:

- ursulet, elefantel, calut care se invart...:

- delfin, caluti pe care sa le calaresti...:

Pt jocurile acestea electrice (calut, delfin, si chestia care se invarte): o fisa costa 1,5 lei. Oricum copii se suiau la chestia aia care se invartea daca era loc liber sau chiar stateau pe postament asa ca te dadeai gratis destul.

- nenumarate leagane:

Chiar am facut odata si nani intr-un leagan de cum am intrat si nu sa-r fi trezit pana plecam daca nu facea pe la sfarsit pipi pe mami prostit

Din prima zi ne-am facut si prietene pe care le luam si le aduceam cu masina de la salina caci se cazasera in aceeasi localitate cu noi.

- fel de fel de jucarii din lemn: caluti, avioane, trenulete, etc:

- scarita...

- topogane:

- fel de fel de locuri de joaca gonflabile (dar nu le-am fotografiat pe toate ca erau multe si biltzul meu nu facea fata la "lumina" de acolo) unde era cam scump cei drept: 12 lei intrarea iar daca erai cu abonament la salina 7 lei dar totusi daca copilul era marisor se merita pt ca il puteai lasa linistit cateva ore acolo si tu in timpul asta te puteai relaxa nitel.

pe scarita asta din funie urcai si te dadeai pe un topogan gonflabil imens!

Acesta era alt loc de joaca care avea un mini tunel pe unde intrai si de-acolo dadeai la piscina asta cu bile sau pe alta parte a acestuli loc de joaca escaladai precum alpinistii tanandu-se de stanci ca sa te dai pe un minitopogan extrem de abrupt, care te lasa sa aluneci tot in piscina asta. Locul asta mi s-a parut extrem de periculos pt ca topoganul era extrem de inclinat si cine aluneca pe el venea in viteza direct in capul celor din piscina cu bile.

Aici puteai face curse cu masini-biciclete

In afara de locurile de joaca gonflabile din poza mai era un vapor goflabil, un castel gonflabil care avea un topogan pe unde puteai iesi si separat mai erau 2 saltele pe care sa topapi. Pt aceste locuri de joaca gonflabile plateai tarifele pe care le-am zis mai devreme.
In zona calutilor mai erau 2 locuri de joaca gonflabile (unul gen labirint cu topogan si piscina cu bile, etc, iar altul gen o casuta unde sa topai) pt copii mai micuti unde plateai 1,5 lei pt 10 minute dar nu te dadea nimeni afara dupa exact 10 minute. Noi de regula stateam cam 30 minute acolo.

Voi continua cand voi mai avea nitel timp liber.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

08.04.2008 11:29     citat 

Sa continui...

Peste tot in salina pe o parte se afla leagane, topogane, balansoare etc iar pe partea cealalta e plin de mese cu bancute unde lumea isi ia micul de jun, se odihneste, citeste, etc. Pe alocuri, deasupra meselor se afla prize unde poti sa-ti pui laptopul in functiune daca s-a descarcat bateria, iti poti incarca telefonul, etc.

Prima "sala" a salinei e despartita printr-un mic tunel de celelate sali.

Imediat ce intrii in "noua" incapere dai de un mic magazin cu rontaieli si bauturi calde rezonabile la pret. De acolo se insira iar pe o parte cateva leagane si pe cealalta plin de mese si banci. Noua "sala" ar face legatura direct cu prima "sala" daca n-ar fi locul de joaca gonflabil, ce e ingradit pt ca e cu plata...

In capatul acestei sali ajungi la biserica. Iata cateva figurine sculptate in sare, situate pe peretii bisericii:

Un pic mai la stanga se afla o expozitie foto f faina si o alta sala cu mese, banci, si cateva mese de pinpong.

Iata si o pictura f frumoasa pe peretele de sare:

In salina exista 2 locuri de unde poti cumpara ceva de rontait sau de baut. Unul e cel de care v-am zis inainte si al doilea este cel din sala in care intrii imediat ce cobori scarile in salina.

La parter se afla un magazin de suveniruri si alte prostioare (de aici ne-am achizitionat un aparat Salin care sper sa ne ajute asa cum e laudat), la etajul unu e magazinul (saracacios insa) iar la etajul doi e o terasa unde poti consuma cafea, ceai, etc. Cam scumpele dar nu diferit fata de alta cafenea, restaurant. O cafea e 3.5 lei. F mica si f concentrata. Sotul zice ca e cafea de calitate dar eu n-o agreez caci e f tare.

Langa aceasta "cladire" se afla 2 casute. Una din ele e "sala" de jocuri/net. O ora de net e 3 lei dar merge un pic cam greu (cand le merge...caci cel putin in sejurul nostru nu prea s-a putut folosi netul).

Langa casuta din stanga se vede ca exista si un dozator de bauturi calde si ieftine (sotul zice ca nu sunt asa de calitative ca la terasa dar mie ieftinaturile se pare ca-mi plac rad ).

Dupa casute se face pe dreapta iar o expozitie de poze dar nu asa spectaculuosa si faina ca ce din capatul salinei si apoi pe stanga toaleta si scarile de iesire din salina.

In salina se mai afla un centru medical, un depozit pt vinuri (dar nu e expus publicului), etc.

In salina am vazut undeva ascuns, ca in capatul ei, exista o sala de masaj. Ma intreb daca iti face pe haine sau te dezbraca caci incaperea respectiva e de fapt o scobitura in mina de sare, separata de ochii curiosilor de o usa mare de lemn. Deci la fel de frig ca in salina! De fapt in salina sunt cam 16-18 grade. Frigulet dar nu exagerat. Ultimele zile am imbracat-o mai gros pt ca afara era mult mai rece si mi s-a parut ca atare ca si in salina e mai rece. Oricum temperatura e acceptabila. Se zice ca indiferent de anotimp tot atatea grade sunt. In general in salina poti sta in trening si eventual o vestuta de-asupra (deci indiferent de anotimp tb imbracat copilul de primavara).
Tocmai pt ca temperatura e de vreo 16-18 grade recomandabil e sa mergi pt tratament la salina primavara sau toamna ca sa nu existe diferente mari de temperatura cand intrii si iesi caci poti sa racesti. Vreau sa spun ca in salina chiar e mai bine ca afara pt ca nu bate vantul. Se mai simte cateodata nitel circulatie de aer datorita cailor de aerisire a salinei (peste tot pe sus pe pereti se vad scobituri in tavan; sunt tuneluri de aerisire).
Copii in salina stateau fara caciulita. Decat cei mici ii vedeai adesea cu caciuli si imbracati mai grosut fata de cei de 4 anisor in sus. Poate de unde teama mamicilor mai tinerele ca se pot imbolnavii copii...poate de unde cei mari alearga, se agita mai mult si ca atare se incalzesc rau si risca sa transpire si sa raceasca...
In salina mai exista instructor de gimnastica curativa (ceva special pt respiratie dar nu va ganditi ca stati pe loc si doar inspirati si expirati ci se fac anumite miscari benefice pt plamnii). Gimnastica are program de 2 ore zilnic dar, in perioada cat am fost noi era pus afis ca se intrerupe pana la o anumita data.
Noi in salina am stat intre 3 si 4si jumatate. Pe site-ul salinei recomandau copiilor intre 2 si 4 ani sa stea cate 2 ore dar cum Bia n-a avut probleme am stat chiar si 4 ore si jumatate. Am fi stat mai mult dar nu rezistam noi atat sa alergam dupa ea!
Sincer eu aveam o parere f ciudata despre salina. Ca acolo voi intalni lume muribunda, tusind pana nu mai pot si un peisaj deprimant dar m-am inselat. Oamenii sunt prietenosi, f putini vezi tusind si nimeni nu pare bolnav. Iar salina e primitiva si in acelasi timp moderna. Chiar ma trezeam de dimineata cu nerabdare si ma duceam cu draga inima acolo!

In toata regiunea se vorbeste numai in ungureste dar contrar celor citite pe net (ma rog pareri de-astea putine am intalnit) oamenii sunt extrem de amabili si daca te aud ca vorbesti romaneste iti raspund ca atare. Pe mine personal nu m-a deranjat nici o clipa ca peste tot e scris in ungureste si dedesubt in romana. E poate nitel ciudat dar, daca nu uiti pt ce te-ai dus si constati amabilitatea oamenilor, nu te deranjeaza acest aspect.

sus

Denunta
manu8

09.04.2008 9:03   Salina Praid  citat 

Doresc sa ajung si eu cu fetita mea (3 ani si 10 luni) si nu am aflat mare lucru pana la mesajul tau!
Multumim mult pentru informatiile detaliate!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.04.2008 9:28     citat 

Merci manu! Si eu tocmai de-aia m-am obosit sa scriu atat si sa detaliez atata. Si eu ca si tine nu gasisem f multe informatii inainte sa plec si mi-as fi dorit sa stiu mai multe. Un singur mesaj parca tot pe site-ul asta descrie f bine salina dar fara poze ci strictul necesar, dar imi placuse mult mesajul si mi se paruse f util.
Cand voi mai avea nitel timp am sa mai revin cu detalii referitor la cazari, unde mi s-a parut mancarea super, ce am vizitat in zona (dar asts pt cei care merg cu masina personala), plus poze cu peisaje din zona sau din ce am vizitat.

sus

Denunta
papusa1

09.04.2008 5:22     citat 

Foarte completa prezentarea ta, iar pozele aduc informatii suplimentare utile, multumim pentru timpul dedicat impartasirii acestei experiente! Multa sanatate fetitei! sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.04.2008 7:56     citat 

----------
papusa1 a scris:
Foarte completa prezentarea ta, iar pozele aduc informatii suplimentare utile, multumim pentru timpul dedicat impartasirii acestei experiente! Multa sanatate fetitei! sarut
----------

Merci frumos. Sper candva sa fie de folos cuiva daca nu oricum mi-a facut placere sa va impartasesc si voua impresiile din plimbarea noastra.

sus

Denunta
Grasutza

Copii
Victor - blondutzul meu iubit: 15 ani, 6 luni

09.04.2008 8:45     citat 

Foarte interesant! Spune-mi si mie cam cat v-a costat toata distractia, asa, orientativ, cu cazare, masa plus cheltuielile de la salina, abonamente si jocurile pentru copil, te rog. Daca nu vrei sa scri aici, te rog mult macar pe privat sa-mi scri. Multumesc.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.04.2008 11:22     citat 

Cazarea ne-a costat 585 lei pt 9 nopti. Deci 65 lei camera pe noapte.
Noi ne-am cazat dupa cum am spus in Sovata la o pensiune-vila in regim hotelier. In general la pensiuni/vile platesti locul nu camera. De regula preturile variaza intre 23 lei si 50 lei pe noapte de persoana insa marea majoritate a locurilor de cazare sunt de 30-35 lei de persoana.
Noi am optat pt Sovata pt ca in Praid cele mai multe pensiuni aveau baia la comun. Baia putea fi comuna pt 2-3-4 camere. Depinde de pensiune.
Oricum informatii despre cazare si preturi se gasesc cu duiumu pe http://www.cazare-praid.ro
Noi ne-am cazat in Sovata la vila Klein. Am gasit-o tot asa pe net, aveau afisate pe unul din site-ri si tariful asa ca am sunat sa verificam daca corespunde realitatii si daca au locuri disponibile. Pe site erau afisati cu 20 euro camera/noapte si acolo am avut surpiza sa constatam ca e nitel mai ieftin....adica 65 lei.
Abonamentul la salina ne-a costat 112 lei pt 8 zile. De vineri pana in urmatoarea sambata. Duminicile nu erau incluse in abonament pt ca duminica au doar zi de vizita. Adica, program mai scurt si tarif intreg. Noi am intrat si duminica caci am vrut sa profitam si de aceea zi chiar daca am platit pt noi adultii 30 lei si am stat doar 2 ore si jumatate.
In salina cheltuiam in medie 7 lei pe zi. 4.5 lei pt fisele de la locul de joaca electric si restul pe cafea, cea...Daca am Bia ar fi vrut sa se joace si la locul de joaca gonflabil am fi cheltuit dublu.
Cu mancarea...cam 6 zile am mancat o masa la restaurant iar restul in camera sau salina. Cand mancam la restaurant mancam la restaurantul hotelului Alunis. Au o mancare super buna si rezonabila tare la pret.
Ex.: ciorba de fasole (cea mai buna ciorba din viata mea si arata si are gustul altfel fata de cum o gatesc eu, mama, cunoscutii...) 4 lei, restul ciorbelor 5-6 lei. Doar cea de burta e 8 lei.
Pept de pui cu cascaval si susan, portie mare dupa parerea mea, cu cartofi prajiti/natur sau pireu inclus, 10.5 lei, piept de pui la gratar cu garnitura inclusa 9 lei, etc.
Am fost extrem de incantata de restaurant pt cat de rezonabila era mancarea foarte fericit , cat de buna si cat de repede te serveau si amabili!
Si ca sa scurtez...Distractia cred ca ne-a costat aproximativ 1500 lei pt 2 adulti si un copil (cazare, masa, abonament salina, mici alte prostioare).
Totusi daca esti intr-o criza financiara sau nu-ti permiti prea multe daca te stradui poti iesi si mai rezonabil un pic.
Pe noi poate ne-ar fi costat mult mai mult pt ca faceam zilnic cu masina 10 km pana in Praid, plus plimbarile facute la Lacul Rosu, cheile Bicazului, barajul de la Bicaz (de 2 ori am facut drumul asta caci ne-am dat seama ca n-am vazut barajul asa ca a doua zi am mers iar acelasi traseu sa ajungem la baraj), Tg Mures, plus plimbat noaptea prin toata Sovata de n ori poate poate prindem semnal wireless de la vreo pensiune sa stau un pic pe net..
Din fericire benzina pt noi era gratis caci asa se practica la firma sotului. Benzina gratis! foarte fericit Asa ca am facut vreo cateva plinuri bune, plus drumurile de dus si de intors de la Buc la Sovata...
Eu vreau in toamna sa o duc iar dar sotul nu va putea merge asa ca estimez ca pe noi doua ne va costa atunci aproximativ 7-800 lei daca nu exageram cu cheltuielile.

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 6 luni

10.04.2008 10:55     citat 

super descrierea! si completa! poate o sa ajung i eu curamd, dar e cam departe!

sus

Denunta
manu8

10.04.2008 11:09   salina Praid  citat 

MULTUMIM din nou! Si al doilea mesaj referitor la cazare si masa (locuri si preturi), impresii si sugestii, e util si important pentru mine (cel putin)! Sper sa ajungem in toamna la salina Praid.
Tot respectul pentru efortul depus!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

10.04.2008 2:44     citat 

Manu poate ne vedem pe-acolo. Depinde in ce perioada intentionati sa mergeti dar poate tinem legatura. zambet
Pt cei carora li se pare departe sau n-au o masina privata cu care merge exista mai aproape salina de la Slanic Prahova dar nu e asa faina ca asta. Pana la urma important e sa faca copilul cura de salina daca are probleme medicale indiferent unde. Sa nu poti intra ma indoiesc ca ar fi ce din Prahova chiar asa groaznica. Intr-o luna sper sa va povestesc impresii si de-acolo caci vreau sa ii facem o vizita intr-un week-end si acelei saline.

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 14 ani, 6 luni

10.04.2008 3:07     citat 

da, exista si slanic prahova, si o sa mergem dupa Paste acolo. dar ma indoiesc ca e asa frumos.

sus

Denunta
manu8

11.04.2008 8:13   salina Praid  citat 

Mi-ar face mare placere sa ne intalnim! Problema mea e aceea ca nu stiu cand voi putea sa-mi iau concediul de odihna (sunt programata in iulie si atunci vom merge la mare 10 zile), iar in septembrie nu pot lipsi de la serviciu! Ar ramane pentru octombrie cura la salina dar... nu pot sti sigur pana atunci! trist
In ce priveste salina de la Tg Ocna, nu am amanunte. Pentru noi ar fi mai aproape si mai comod deoarece nu dispun de masina personala. Am aflat doar ca nu este la fel de bine dotata (ma refer la spatii de joaca pentru copii), ca cea de la Praid!
Astept impresiile tale cu maxim interes sarut .

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

11.04.2008 9:35     citat 

Manu din pacte momentan n-am timp sa mai scriu ceva caci dureaza nitel sa scriu si sa atasz pozele dar de duminica incolo promit sa revin.
Cat despre mersul la salina...Si noi vrem tot prin octombrie sa mergem iar. Inca nu e ceva hotarat. Totul depinde de bani. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: