· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Vacante, concedii cu copii > Sa ma aventurez sa plec cu bebe de 3 luni din Germania in Ro
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Sa ma aventurez sa plec cu bebe de 3 luni din Germania in Ro     
babyONboard

Copii
Marie-Selene: 14 ani, 3 luni
am nascut deja!

19.10.2007 3:29   Sa ma aventurez sa plec cu bebe de 3 luni din Germania in Ro  citat 

Ce parere aveti? e prea riscant?

As vrea sa merg cu Selene si cu sotu in Romania de Craciun ca mi-e dor de mor trist

Am auzit ca e periculos ptr urechi din cauza presiunii. Stie cineva ceva de asta?

Va multumesc mult!!! sarut

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 8 luni
Zuza: 12 ani, 4 luni

19.10.2007 3:40     citat 

Inteleg ca veti merge cu avionul.
Noi nu am mers iarna cand era K asa mic pt ca ni se parea o diferenta prea mare de temperatura, dar nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza zborului.
Poti sa o pui la san( de fapt e indicat sa faci asta) sau sa-i dai biberon la decolare si aterizare.
O prietena de aici a plecat cu fetita de 2 luni de zile in tara si nu au avut deloc probleme, ba mai mult pitica a dormit pe toata perioada zborului.
Calatorie placuta!

sus

Denunta
babyONboard

Copii
am nascut deja!

19.10.2007 3:54     citat 

Da, scuze, am uitat sa mentionez ca vrem sa zburam cu avionul. De la München la Sibiu sau Tg. Mures. Inca nu am zburat nicodata acasa decit daca am fost in interes de serviciu la Bucuresti.Si mai e si primul copil cind parintii sunt .... ceva mai strsati ... ingrijorati ca mai tirziu trag cu ochiul

sus

Denunta
mirandada

19.10.2007 4:31     citat 

Fetita mea a mers cu masina din romania in Grecia la 2 saptamani si ne-am intors cu avionul cand ea avea o luna si jumatate. Aplans mult la aterizare, dar a trecut in 10 minute.
De atunci de fiecare data cand am zburat am avut maaaarele noroc sa doarma si nu am avut nici a problema.
Dar fiziologic nu are nimic, doar pana se egalizeaza presiunea din urechea medie cu mediul.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 15 ani, 2 luni
Pufarina: 11 ani

19.10.2007 5:07     citat 

eu am fost cu copil de 3 luni anul trecut de craciun, din norvegia in romania. am facut un drum de 12 ore cu masina, apoi 2 zboruri 2+3 ore, cu escala nu mai tin minte cate ore... vreo 2-3 poate. ... la intoarcere la fel.
bebe a fost ok.
e mai putin ok acuma cand e mai mare foarte fericit
iei scaunelul (cosulet) de masina cu tine si nu ii lasi sa ti-l ia la bagaje... ma rog, insisti cat poti... si poate dormi in cosulet. daca iti iau scaunelul, tre sa o tii in brate...
cum ziceau si fetele, e bine sa o pui la san la aterizare si decolare, pt echilibrarea presiunii.
daca mergi cu sotul chiar va fi usor, va ajutati unul pe altul, poti si tu sa mergi la toaleta sau ceva.... mai nasol e sa fii singura cu bagaje si cu copil.
curaj si drum bun!

sus

Denunta
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 15 ani, 9 luni
am nascut deja!

19.10.2007 7:33     citat 

Din Germania pana in Ro vei zbura 2 ore si jumatate, daca nu ma insel. Nu vad nici un inconvenient in zborul cu avionul. Eu am fost anul trecut in Ro si am zburat 8 ore pana in Germania si de acolo pana in Bucuresti, inca 2 ore si jumatate. Mai greu a fost cu masina din Bucuresti pana la Iasi, greu adica pt mine, caci eram deja obosita dupa drum si escala din Munchen. Luca avea 6 luni si eram doar noi doi, fara tati. Nu au fost probleme. Sa ai grija insa in avion, sa aiba caciulita care sa tina bine la urechi, fiindca e cam rece si curent de la aerul conditionat, iar la decolare-aterizare, sa-i dai sa suga sau daca nu, sa aiba o suzeta in gurita, ca sa previna infundarea urechiuselor.

Ultima modificare efectuata de catre chisicuta la 19.10.2007 7:36, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 15 ani, 2 luni
Pufarina: 11 ani

19.10.2007 7:35     citat 

si de ce ti-ai luat numele Baby on board... daca nu mergi cu baby on board? zambet

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 15 ani, 3 luni
Sebastian: 12 ani, 10 luni

19.10.2007 8:17     citat 

noi primul drum l am facut la 3 luni cu masina Stuttgart- Tm iar la 5 luni cu avionul dus intors, zbor de 2 ore , si de atunci am mai fost de 4 ori pe aceasi ruta prostit , si intr adevar e tot mai greu cand cresc, asa mica dormea tot timpul, defapt si acuma dupa decolare adoarme imediat doar ca nu mai doarme tot drumul adica 2 ore rad . Sa nu iti faci probleme ca o sa fie ok.

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 15 ani, 6 luni
Miriam: 11 ani, 7 luni

19.10.2007 8:40     citat 

Oho si noi am zburatacit cu avionul cand Robertel avea 6 luni, de Craciun. N-au fost probleme de sanatate. Si de atunci am mai repetat de cateva ori experienta.
Am vazut o mamica cu un bb de 1 luna in avion.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 1 luna
MICA: 10 ani, 9 luni

19.10.2007 11:20     citat 

tudor avea aproape 10 luni la primul lui zbor cu avionul. lui i-a placut mult. daca nu a ras a dormit. zambet si la fel au facut si ceilalti copii din avion. si erau muuulti. la 2 randuri de scaune era cel putin 1 copil de max 3 ani. unul singur a plans la intoarcere, dar il cred, pt ca era 6 dimineatza la decolare. eram cu totii treziti de la 2 noaptea. ochi peste cap
in curand vom pleca din nou cu avionul si sunt curioasa daca odata cu varsta reactioneaza altfel.

sus

Denunta
ruxipops

Copii
Corinna: 16 ani, 3 luni
Irina: 28 ani, 7 luni

19.10.2007 11:29     citat 

noi am zburat cand corry avea 8 luni
pt ea a fost super ok , pt noi a fost mai obositor

acum , in vara , la 2 ani am fost cu masina
mi-am imaginat ca va fi un cosmar , a fost exceptional

copilul e incantat de peisajul din jur la varste mai mari , iar la cea a lui bb e incantat de tzutza mamei
nu cred ca veti avea probleme

sus

Denunta
babyONboard

Copii
am nascut deja!

21.10.2007 11:23     citat 

Cu 6, 8 sau cu 10 luni chiar ca nu mi-ar fi frica. E vorba acuma ... la 3 luni jumate ( cit o sa aiba de Craciun) ... ca am auzit ca nu e bine sa calatoresti cu avionul cu bebei sub 4 luni ... din cauza presiunii.

Am sa intreb si medicul sapt. viitoare dar ... deja am mai mult sperante cu incurajarile voastre zambet

multumesc mult sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 1 luna
MICA: 10 ani, 9 luni

21.10.2007 12:44     citat 

daca ii dai sa pape san sau biberon la decolare/aterizare n-are nici cea mai mica problema cu urechile infundate si disconfortul creat de acest lucru.

sus

Denunta
christine27

Copii
Mario Florian: 14 ani, 8 luni

26.10.2007 11:58     citat 

Sincer nu cred k e riscant ....si eu am plecat cu mario la 3 luni din Romania in Spania duap ce l-am dus pe un drum de 4 ore cu masina de la tulcea la Bucureti.Sincer nu a plans deloc desi e foarte agitat dar in avion a adormit de la decolare si s-a trezit cu 30 min inainte sa aterizam.Cand s-a trezit m-am speriat pt k ma gandeam k va incepe sa planga dar nu a fost asa chiar s-a jucat desi era prins cu centura de mine pt k trebuia sa aterizam si erau numai turbulente.Asa k eu sincer cred k nu ai de ce sa iti faci griji.

sus

Denunta
nails

Copii
Maya: 14 ani

18.12.2007 4:26     citat 

La mine la nunta a fost varu cu nepotelul din germania cand bebe avea 3 saptamani si au venit cu masina.sotia a stat cu el in spate i-a dat sa manance,a dormit si gata.si a fost bine! trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: