· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > vraji , farmece ??!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor vraji , farmece ??!     
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

10.06.2008 9:31     citat 

surprins daca tu ajungi sa faci comparatie intre "dovedirea"existentei lui Dumnezeu si existenta / "valabilitatea" vrajilor......wow...nu are sens discutia

sus

Denunta
antoniav

Copii
VICTOR ANDREI: 13 ani, 3 luni
DRAGOS IOAN: 10 ani, 5 luni

10.06.2008 9:37     citat 

mamistef, are .....
Nu am timp acum de polemici, dar ma intorc si reluam discutia, ok? sarut
Sunt unele subiecte (pe forum), delicate, pe care nu le poti discuta la un "chat", ci fata in fata, cu seriozitate.
O zi frumoasa va doresc! sarut

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

10.06.2008 9:43     citat 

----------
antoniav a scris:

Cum am mai spus, dragelor, asa cu exista Dumnezeu si satana, asa exista binele si raul, vraji, farmece, deochi, magie alba, neagra etc.
Chiar daca nu ati venit in contact cu unele mentionate mai sus, ele exista.
Remediu nu e o alta vrajitoare, ci biserica cu toate cele sfinte.

Ultima modificare efectuata de catre antoniav la 10.06.2008 9:17, modificat de 1 data in total
----------

"remediu nu e o alta vrajitoare,ci biserica cu toate cele sfinte".....nu e corect sa iti editezi mesajul,doar ca sa ascunzi ceea ce spusesei prima data
e jenant,serios!!
haios este ca ora ultimei modificari este 9:17,iar la 9:19 tu te enervai pe ironiile care au survenit(logic)in urma mesajului tau

iar eu cind am spus ca discutia(in conditiile in care tu pui semn de egalitate intre existenta lui Dumnezeu si existenta vrajilor) nu are sens....am vorbit serios,eu NU am in ce polemici sa intru cu persoane care pun problema in felul acesta,poti sa continui discutia cu cine este dispus sa faca acest lucru,nu cu mine
zambet

sus

Denunta
cristina1234

10.06.2008 11:53     citat 

chiar daca ar exista fermece...doar la biserica se gaseste rezolvarea...daca te duci tot la vrajitoare necuratu cu care lucreaza ele n-o sa-ti faca niciodata bine...ori te rezolva aparent iar apoi patesti lucruri si mai grave ...
eu de cite ori am avut probleme la SF Parascheva m-am rugat si m-a ajutat de fiecare data si asha o sa fac mereu indiferent cit de greu miar fi in viata si mereu ii multumesc pt ajutor...
iar cind m-am rugat eu si nu sa rezolvat problema repede atunci mi-am adus aminte si de pacatele mele ca poate de aia nu ma ajuta Dzeu imediat ca sunt pacatoasa...si mam cait pt ele am pus luminari la biserica si apoi problema care o aveam s-a rezolvat

sus

Denunta
antoniav

Copii

10.06.2008 12:33     citat 

Mamistef, gresesti cand spui ceea ce spui, de aceea ti-am trimis un pm. sarut
Ii dau dreptate, in schimb, Cristinei1234. trag cu ochiul
Toate cele enumerate de mine exista, atat cat sunt condamnate de Biserica(magia alba si cea neagra, vrajitoriile, deochiul etc).
Pentru cei care vor mai multe detalii ii rog sa studieze Catehismul Bisericii. sarut

sus

Denunta
antoniav

Copii

10.06.2008 12:54     citat 

Mamistef, nu e posibil sa intelegi asta! NU sunt de acord sa-ti "desfaci vrajile" cu vrajitoarele(ele mai rau le incurca foarte fericit ), ci cu Biserica.
Eu nu am apelat in viata vietii mele la vrajitoare, mai ales la "alea" care spun ca fac prin magie alba, si nici nu o voi face. Intotdeauna am apelat la Biserica si la tot ceea ce poate oferi Biserica, sacramente.
NU am facut comparatie!
Ai inteles gresit, si-mi pare rau pt asta.
Acum, nu mai pot vorbi,ma simt f rau...splina...

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 1 luna

10.06.2008 1:01     citat 

antonia, ce inseamna " sa-ti desfaci vrajile"??

sus

Denunta
antoniav

Copii

10.06.2008 1:32     citat 

Adriana, nu ai vazut tot felul de anunturi in ziare? Vrajitoare "xxulina" desface vrajile, farmece. Ori, ele nu pot sa faca lucrul acesta. In Biblie se zice clar ca diavolii nu se pot scoate intre ei.
Cert este ca raul exista in toate aceste forme si in altele "mai delicate".
Nu am zis insa ca raul se scoate tot prin rau, ci cu ajutorul"celor sfinte".

Nu stiu, insa, ce ma tot doare in partea stanga, sub coaste....ma innebuneste. Cred ca imi voi face un ceai....

sus

Denunta
veronikka

24.06.2008 8:36     citat 

buna seara dragele mele. am 31 ani, nu am copii, chiar daca mi i-am dorit vreodata.apropo de vraji nu stiu ce sa mai cred,eu trec printr-o perioada f grea dupa 9 ani de casnicie sotul meu a fugit fetelor a fugit de acasa.pe data de 13 mai o data pe care nu o sa o uit niciodata.pe data de 13 iunie mi0a spus ca si-a gasit o alta femeie si nu a fost nimic planificat s-a intamplat la o cafea.

sus

Denunta
pufalb

28.07.2008 2:40     citat 

Exista vreji, chiar daca aceasta nu poate fi dovedit stiintific. Sunt de acord ca daca simti si afli ca ti s-au facut vraji, sa apelezi nuami la biserica. Slujbele multe la diferite biserci ,manastiri, indeparteaza tot ce e rau. Eu nu cred ca vrajitoarele lucreaza umai cu magie alba, sa cum se lauda. Deci mai bine sa nu apelam la ele. Am mai auzit si eu de un "antidot" care actioneaza contra vrajilor, o potcoava de fier, descantata tot de vrajitor, folosind, chipurile maie alba, mi se pare riscat.
Cat despre deochi, exista, eu insami si sotul suntem expusi si chair daca nu stim bine sa descantam, zicem de cateva ori "Tatal Nostru", ne rugam si are efect.

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 14 ani, 10 luni

18.08.2008 9:18     citat 

as avea o intrebare: atunci cind preotii fac descintece, sau te invata ce sa faci si ce sa spui, cu apa neinceputa si alte d-astea, sau iti deschid Cartea sa-ti vada viitorul, asta cum se numeste?
si vorbesc foarte serios

sus

Denunta
alina_florinela_86

19.08.2008 8:14     citat 

dupa parerea mea nu exista vraji,exista doar Dumnezeu si cel rau........am tot citit aici ca nu stiu ce preoti descanta si citesc in carti rad rad rad rad ......nu stiu fetelor ce v-au citit voua dar in general in astfel de cazuri se face o binecuvantare(nicidecum descantec sau cititul viitorului..........daca un preot se apuca sa citeasca viitorul inseamna ca ar trebui sa mergeti la o discutie cu protopopul despre preotul respectiv rad rad rad rad rad )

fiti realiste,nu exista vraji doar daca vreti voi sa existe trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul

numai bine ,iar tu danutza sper sa iti rezolvi impasul cu sotul tau

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 14 ani, 10 luni

19.08.2008 9:21     citat 

alina...eu nu cred in asa ceva, dar altii o fac...eu am parerea mea despre astfel de lucruri, dar as vrea sa aud si parerea altora mai bisericosi ca mine

sus

Denunta
alina_florinela_86

19.08.2008 9:54     citat 

dupa parerea mea cel mai corect ar fii ca danutza daca chiar crede ca exista asa ceva sa mearga sa vorbeasca cu un Parinte Duhovnic(nu cu un preot oarecare nervos nervos nervos )......si in preotie ca si in alte meserii(din pacate)se gasesc oameni care sa injoseasca meseria

e pacat si sa te gandesti ca exista vraji daramite sa mai si crezi......era o fata(nu ii retin numele)care scria aici ca sotul ei e vrajit si ca ea se roaga........aici se incurca lucrurile ,nu poti slujii la doi stapani:ori crezi in Dumnezeu (si atunci vrajile ies din discutie nervos rad rad )ori nu crezi si atunci te lasi prada celor mai putin crestinesti trag cu ochiul

sus

Denunta
Andreea11

22.08.2008 7:42     citat 

Vrajile exista zambet toti marii Duhovnici admit existenta lor. Ele nu te pot atinge daca tu crezi in Dumnezeu si in tine. Dar se fac. Am gasit l ausa mea de-alungul timpului par impachetat precum un cadou in ziar si legat precum un cadou. Evident nu isi impacheta nimeni parul cu atata migala ca sa il arunce. Nu mai povestesc prin ce perioada treceam atunci. Am trecut cu bine peste si o sa trecem in continuare. In nici un caz nu trebuie apelat la vrajitoare pentru a desface farmece.
Cei care nu cred in vraji, adica in existenta satanei implicit, poate credeti in energii pozitive si negative zambet. Intr-un fel tot acolo ajungi, ca rationaement. Deci poate exista ceva de genul farmece si pentru voi.

Stie cineva daca se fac farmece cu lumanari rupte la doua capete? Am gasit una pe langa mine si nu mi-a placut deloc. Nu era a mea.

Stie cineva ce se poate face in cazul in care o persoana este casatorita in urma unor farmece? Se poate izbavi de pacate prin rugaciunile altora? trist nu cred

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: