· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > vraji , farmece ??!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor vraji , farmece ??!     
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

23.08.2008 11:25     citat 

----------
zuzalina a scris:
as avea o intrebare: atunci cind preotii fac descintece, sau te invata ce sa faci si ce sa spui, cu apa neinceputa si alte d-astea, sau iti deschid Cartea sa-ti vada viitorul, asta cum se numeste?
si vorbesc foarte serios
----------

exista si practici din-astea asa e.
Inseamna ca incearca si ei sa faca un ban mai mult sau mai putin cinstit - ca din ce stiu eu, ghicitul in evanghelie & co costa.

sus

Denunta
zulufeta

25.08.2008 8:34     citat 

Preotul Argatu (vestitul preot) ,ca si altii desigur nu numai el ,cand iti deschidea cartea si iti spunea diverse lucruri ,cum se poate numi acest lucru?
Numai cine nu trece prin asa ceva nu crede,acum nu dati cu pietre in mine ! trist

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 2 luni
V mic: 10 ani

26.08.2008 6:59     citat 

Cartea aia de care vorbiti se numeste Sf. Evanghelie si este plina de pilde si invataturi. Nu este nici o vrajitorie sa urmezi ce scrie in Evanghelie. Numai ca mintea omului e atat de neagra si ingusta incat in loc sa urmeze acele invataturi pur si simplu, are nevoie de fel si fel de tertipuri, gainarii si prostii de genul deschis cartea. Si atunci preotii destepti fac si asta, decat sa nu citeasca deloc din evanghelie, prefera sa citeasca macar asa.

sus

Denunta
daniadania09

09.01.2010 5:46   adevarat  citat 

buna! eu cred in vraji si farmece mai ales legate de dragoste.chiar acum trec prin asa ceva.in octombrie,prietenul meu s-a intalnit cu fosta lui prietena care e de la sat(acolo se practica asa ceva) si au discutat diverse lucruri.de atunci el nu mai e la fel.in fiecare vineri sau sambata ne certam pe chestii absolut banale, isi schimba radical comportamentul fata de mine, si zice ca e gata relatia noastra.luni sau in timpul saptamanii el e cel care ma cauta si ne impacam ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat dar cand vine ziua de vineri parca a intrat demonii in el.nu demult am mers la un preot ca sa tina slujbe pt el si ma rog si eu si citesc carti de rugaciuni.crede-ti-ma ca s-a mai schimbat dar nu de tot..inca tot e sub vraja acelei tipe.deci chiar exista asa ceva si sper sa fie totul bine si sa se rezolve....

sus

Denunta
puimihai

09.01.2010 6:30     citat 

subiect vechi, opinii noi... dar din ce povestesti tu, dania, am senzatia ca de fapt intre voi sunt probleme care razbat mai puternic atunci cand aveti mai mult timp la dispozitie...aveti doar senzatia - si unul si celalalt- ca aveti nevoie unul de altul, ca va iubiti...dar asta cand nu va petreceti prea mult timp impreuna , respectiv in timpul saptamanii. A spune" a intrat demonii in el" e prea comod si simplu ...mult mai usor decat sa cauti sa vezi daca din ceea ce spune/ face vis-a -vis de tine este si ceva real. poate exista vre- o problema. ai fost dispusa sa cauti? sau doar ai "imbratisat" ideea cu "vraja" si daca-l duci la preot o sa-i treaca....
mi-e greu sa diger ca o fata tanara, cu educatie, scoala poate sa creada astfel de basme ... incearca sa raspunzi la intrebarea" daca exista astfel de puteri magice si vraji, de ce nu le foloseste nimeni in vederea distrugerii raului, sa nu mai fie boala, sa nu mai fie oameni care parasesc camine, copii batuti, abandonati, foame, durere...??? de ce? " se folosesc puterile acestea numai "la nevoie" ? ca in situatia ciocanului atarnat deasupra geamului din tramvai?!
eu cred ca ar fi mai bine sa faci un efort, sa lasi deoparte pentru o saptamana incheiata superstitia , sa crezi cu adevarat in Dumnezeu si in tine si sa analizezi daca exista ceea ce iti doresti intre tine si el, daca merita luptat pentru relatia asta si care este arma folosita in lupta. si mai raspunde in soapta la o intrebare: tie iti convine sa fii "manta de vreme rea" ? sambata la tomberon si luni dimineata in pozitie de drepti "la apel" ?!?

sus

Denunta
daniadania09

09.01.2010 9:35     citat 

crede-ma ca am cautat, m-am analizat si pe mine si pe el, am vorbit cu mama lui si faza ca atunci cand exista acele certuri nu vorbeste cu nimeni..nici cu mama lui macar si nici nu mananca...de in saptamana cu craciunul a stat inchis in camera lui si nu a vorbit cu nimeni, telefon inchis..nimic.si stii cum e...asa cum exista fortele binelui exista si fortele raului..asa cum exista iubirea exista si ura si as putea continua.el se schimba total in acele 2 zile de la sf saptamanii..si vreau sa precizez ca practic noi stam impreuna..cat timp suntem impacati dormim unul la celalalt...chiar mi-a propus sa ne logodim in septembrie....nu stiu ce sa zic....l-a schimbat mult intalnirea cu tipa respectiva....

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 6 luni
Maria: 12 ani, 1 luna

09.01.2010 9:38     citat 

poate s-a reindragostit de ea,poate si-a dat seama ca o vrea inapoi.
fara vraji,pur si simplu.

sus

Denunta
daniadania09

09.01.2010 9:42     citat 

si intr-un fel ai dreptate,nu zic nu...normal ca nu-mi place sa fiu cum ai zis in ultima propozitie si cred in Dumnezeu si am speranta ca va fi bine cumva....ca voi ramane cu el sau nu...si apropo....is si vraji care ajuta(cunosc personal o persoana care face asa ceva) dar si vraji care distrug....precum ceea ce am zis eu in legatura cu el....oricum multumesc ca mi-ai raspuns..am sa tin cont de asta

sus

Denunta
puimihai

09.01.2010 9:44     citat 

----------
daniadania09 a scris:
crede-ma ca am cautat, m-am analizat si pe mine si pe el, am vorbit cu mama lui si faza ca atunci cand exista acele certuri nu vorbeste cu nimeni..nici cu mama lui macar si nici nu mananca...de in saptamana cu craciunul a stat inchis in camera lui si nu a vorbit cu nimeni, telefon inchis..nimic.si stii cum e...asa cum exista fortele binelui exista si fortele raului..asa cum exista iubirea exista si ura si as putea continua.el se schimba total in acele 2 zile de la sf saptamanii..si vreau sa precizez ca practic noi stam impreuna..cat timp suntem impacati dormim unul la celalalt...chiar mi-a propus sa ne logodim in septembrie....nu stiu ce sa zic....l-a schimbat mult intalnirea cu tipa respectiva....
----------

zici ca te-ai analizat si pe tine si pe el...dar de DISCUTAT, ai discutat cu el? deschis, limpede la obiect" de ce nu mananci? de ce ma dai deoparte, unde si cu ce am gresit ! se poate indrepta ceva? ce anume iti doresti ? fara ocolisuri si idei preconcepute ! din start sa fii dispusa sa accepti ca posibila varianta propusa de mamistef- nu e ceea ce ti-ai dori, imi dau seama, dar e posibila- ... stai cu el...poate si asta e un pas gresit, poate e prea devreme, poate s-a razgandit, poate isi doreste mai multa libertate. imi permit sa te intreb ce varste aveti ?

sus

Denunta
daniadania09

09.01.2010 9:51     citat 

da, am discutat cu el si mi-a zis ca are niste principii si ca nu se va schimba pt nimic in lume.a avut toata libertatea, i-am oferit ce aveam mai bun(iubire,intelegere etc) avem multe puncte in comun,nu ne-am putea plictisi unul de altul....m-a invata multe chestii,am invatat impreuna cum e sa fii intr-o relatie, ce trebuie facut si cum trebuie ca totul sa fie ok...dar el tine numai la principiile lui si daca eu ii zic ceva nu accepta.si asta doar de atunci...suntem de 1 an si cateva luni impreuna...el are 24 de ani iar eu 23 anul asta...si cam tot ce fac il deranjeaza....numai crtici si reprosuri mi-a adus in ultima vreme..nimic bun...si crede-ma ca orice am discutat,orice probllema....dar tot eu cica eram vinovata...nu ar lasa de la el deloc..plus ca e si fecioara si e foarte incapatanat si e cu detaliile...e si perfectionis.eu is gemeni..

sus

Denunta
daniadania09

09.01.2010 9:52     citat 

iar la cealalta persoana nu se intoarce..mi-a zis clar..nu mai vrea nimic de la ea..sunt doar amici si gata....mi-a zis-o de multe ori

sus

Denunta
puimihai

09.01.2010 10:55     citat 

eu totusi caut explicatii mai ...pamantesti...ca de exemplu : nu o vrea pe "aia" , ok, dar poate nu mai vrea nici relatia cu tine...?! poate pt. el nu mai e suficient...oare nu cumva te incapatanezi doar tu sa faci sa mearga o "roata patrata" ? fara alte implicatii de vraji, magie si etc.

sus

Denunta
daniadania09

09.01.2010 10:58     citat 

nu ma incapatanez.....vreau sa-mi explici atunci de ce el mereu ii cel care se desparte de mine si zice" la revedere" dar tot el revine? d c mai revine la mine?

sus

Denunta
puimihai

09.01.2010 11:22     citat 

nu cred ca trebuie sa-ti explic eu. explicatia o vei gasi tu, dar dupa cum spuneam la inceput nu pot sa diger ideea ca la mijloc sunt farmece, vraji sau alte prostii de genul asta. asta e viata! cu suisuri / coborasuri. azi vrem ceva, il obtinem, iar maine ne plictisim si il dam la cos...cam asa vad ecuatia. e simpla. trebuie doar sa vrei sa o privesti si din afara.
in afara de asta, sunteti f. tineri amandoi, da, inteleg: a fost o frumoasa poveste de dragoste, ati invatat impreuna cam cu ce se mananca viata de cuplu...dar asta nu inseamna musai ca si pana la adanci batraneti o sa beti din aceeasi cana.
zici ca "el vrea" , dar tu ce vrei? sa il schimbi? cea mai mare greseala, omul trebuie luat asa cum e, fie poti trai langa el fie nu, dar de schimbat (ca e incapatanat, ca are idealurile lui) asta nu o vei reusi in veci. doar il vei intarata mai rau ! cred ca nu ai raspuns inca la intrebare, de aceea ti-o repet " tu ce iti doresti? " cand afli raspunsul comunica-i-l lui...daca poate si vrea sa iti ofere ce ai nevoie, felicitari ! daca nu ! esti tanara, cautat-ti de drum ! si lasa magia deoparte. e frumoasa dar in povesti ...

sus

Denunta
Carmella

10.01.2010 12:19     citat 

----------
daniadania09 a scris:
vreau sa-mi explici atunci de ce el mereu ii cel care se desparte de mine si zice" la revedere" dar tot el revine? d c mai revine la mine?
----------

Pentru ca-l primesti!
Ia da-i un sut dupa ce-l apuca melancolia asta blegoasa, sa se gindeasca daca vrea sau nu sa fiti un cuplu. Are cu cine isi face talentele, asta e. Acum e la pupitrul de comanda, el decide cind iti spune "la revedere", el decide cind se intoarce. Schimba-i putin acest "bun" obicei, arata-i ca si tu poti decide cind sa ia el o pauza. Cind mai vrea sa se intoarca zi-i ca nu mai vrei tu sa-l primesti. Hai ca, zau, nu merita efortul sa-l cocolosesti, n-are nici un "farmec" sau "vraja", doar ca te "vrajeste" el pe tine, si daca nu ii tai macaroana o s-o tina asa mult si bine. Astept dupa weekendul asta sa aud cum ii dai un flit si sa-mi spui cum a reactionat trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: