· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >3-7 ani > Intrebarile copiilor.
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor Intrebarile copiilor.     
danuta_danuta

Copii
Bogdan Alexandru: 15 ani, 5 luni
Andreea Maria: 14 ani, 3 luni

16.11.2009 11:21     citat 

aseara andreea manca spaghetti si le sorbea dintr-o data si am intrebat-o : cine te-a invatat mami sa faci asa?
raspuns: mos craciun

bogdan incerca sa-mi spuna o poveste inventata de el, cu un morcov de aur, in care morcovul tot omora la zmei si balauri, si il intreb: mami, dar in povestea ta nu se intampla si lucruri bune? numai urmariri de zmei si balauri?
raspuns : si dupa ce a omorat balaurul s-a oprit curentul electric si s-a duc si l-a reparat ca era foarte priceput!

cool

sus

Denunta
Kandra

24.11.2009 2:50     citat 

Super!! rad
Alexu meu are 3 ani si 5 luni si intr-o noapte tati il ia pe geam sa-i arate ca este intuneric si trebuie sa faca nani...
Alex: daaa.....e noapte...
Tati: ...si trebuie sa faci nani...
Alex: ia uite, Doamne Doamne ne-a invelit cu paturica de stele...iar luna s-a trezit, pentru ca soarele a plecat si el in America sa faca si acolo cald sa nu inghete lumea....rad

A fost tare haios si tati nu se astepta la un asa raspuns...rad rad

sus

Denunta
carlitos

Copii
Andra-Analis: 15 ani - La Multi Ani!
Antonio Gabriel: 12 ani, 5 luni

17.12.2009 2:40     citat 

A mea pe la 3 anisori m-a intrebat cum s-a nascut ea. I-am dat eu o explicatie stiintifica care mai tarziu a spus-o si la alte persoane. foarte fericit

sus

Denunta
adyna_2k6

Copii
cristian marian: 14 ani, 10 luni

19.01.2010 1:36     citat 

al meu imi spune ca daca nu-i facem poftele o sai spuna lui mos craciun sai aduca alta mama si alt tata

sus

Denunta
bebiku

Copii
Raul - minunea noastra poznasa: 13 ani, 7 luni

06.05.2010 8:46     citat 

Mami . de ce pute caca? m-a blocat aici jenat
El: De ce vine noaptea?...Eu: Pt ca s-a terminat ziua!...El: Dar dc s-a terminat ziua?...Eu: Pt ca a venit noaptea! si tot asa de la capat .E in stare sa o tina asa si o ora.
Intr-o zi eram in farmacie si vede un termometru electronic.Ar e si el dar nu conteaza , tot trebuie sa ma intrebe ce e asta! El: ce e asta mami?....Eu: un termometru...El strigand in farmacie: asta e pt cand ma doare in c....r? Sa cad jos acolo , toatta lumea se uita la noi!
Si muuuuulte altele !

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani, 6 luni

10.08.2010 2:41     citat 

1. de ce e apa din mare sarata si aia din rau nu? (aici recunosc, a trebuit sa apelez la google. ii explic, si continua: bun, dar apa se face abur, nu? ca asa ai zis tu, ca se face abur, si asa se face ploaia. da mamica, asa e. aha. si de ce nu ploua sarat?!

2. mama, de ce e sanatos sa faci jogging? pai face bine la muschi, si la inima. de ce face bine la inima? pt ca si inima e un muschi, si se face si ea puternica daca alergi. de ce, ca doar n-alerg in inima? nu, da bate mai repede si se intareste muschiul. aha!

3. eram in romania, la tata la tzara. mama, de ce opa (tataie) are WC asa aiurea in curte? pai pt ca aici nu are canalizare. aha, si de ce nu-si face?!

sus

Denunta
raisa5

27.08.2010 1:16     citat 

In aceasta perioada va varstei copii pun foartee multe intrebari. Pentru noi parintii nu este usor dar nu trebuie sa ne enervam din cauza intrebarilor seci, deoarece copii sunt foarte sensibili psihic. Trbuie sa fim tari si sa le dam raspunsuri cat mai potrivite.

sus

Denunta
Safa

27.08.2010 3:03     citat 

Adyna,super tare al tau,ce simpatic! A mea a zis ca vrea patine sa patineze pe gheata,eu i-am zis sa mai creasca un pic si-i cumpar,la care ea imi zice"mami,nu vezi ca sunt deja crescuta? uite la mine ce mare is,is deja pregatita sa patinez!

sus

Denunta
mami_rares

Copii
Rares: 13 ani, 3 luni

27.09.2010 8:23     citat 

A inceput si al meu sa scoata perle care mai de care de la o vreme. Una din cele mai recente si mai amuzante a fost cand, stand el pe WC sa faca kk, a exclamat deodata mai-mai sa planga: "Maia, am vomitat cu fundul!" prostit (maia e mama mea), Facuse caca mai moale in urma ingurgitarii unor prune.
Alta: intr-o zi a fost o furtuna de toata frumusetea. Cand il intreb ce-a facut imi raspunde: "Am stat in casa cu maia, ca afara a fost parpad". Stau si ma intreb de unde o fi auzit el cuvantul prapad... ( la el e "parpad" scot limba ).

sus

Denunta
SilviaMatei

Copii
Claudiu Andrei: 3 ani si 8 lun
Gabriel Daniel: 3 luni

06.10.2010 9:08     citat 

Si Andrei este la varsta "de ce"-uriler.
Mai intreaba :"astazi e maine?"
sau :nu se va termina niciodata pamantul, nu i asa?"

sus

Denunta
mami_rares

Copii
Rares: 13 ani, 3 luni

18.10.2010 2:56     citat 

Vati intrebat vreodata de ce ploua? Nu cum se formeaza ploaia, ci pur si simplu de ce... Ca fi-miu da. IO-am explicat eu ca apa se evapora din mare si se formeaza norii si din nori cade ploaia, etc... dar el tot era nelamurit
"Mami, dar de, marea fiebe?"(asta pentru ca ii explicasem ca evaporarea e ca atuci cand fierbe apa si ies aburi zambet )
"Nu, pui, dar cand e cald apa se evapora"
"Daaaa? Si se fac norii........"
"Da, si apoi din nori vine ploaia"
"Da' de ce?"
"Pentru ca acolo sus unde sunt norii e friga si aburii se fac iar apa"
"Daaa?... De ce ploua?"
Bun ,aici m-am blocat. Vreti sa stiti ce explicatie a gasit prichindel al meu singur?
"Pentru ca Doamne-Doamne vrea sa ude florile si copacii, ca altfel se usuca" foarte fericit . Si s-au dus pe apa sambetei explicatiile mele ingineresti. rad

sus

Denunta
bebiku

Copii
Raul - minunea noastra poznasa: 13 ani, 7 luni

19.10.2010 12:38     citat 

Blugii astia ma fac mare?rad

sus

Denunta
cricori

25.10.2010 2:49   ce le raspundem?  citat 

intrebari, intrebari, dar ce raspunsuri dati?
in nici un caz nu cred ca trebuie sa le dam explicatii care sa-i incurce mai rau, asa am citit si in acest articol care contine cateva trucuri psihologice pentru copii, vi-l recomand.

http://www.prokid.ro/sfaturi-practice/s...e_ce_-937/

sus

Denunta
cryss26buc

Copii
Rebeca Andreea: 12 ani, 7 luni

10.10.2012 1:34   gg  citat 

Fimea mai nou,nu se mai sterge singura la pasa si fund (are 4,5 ) si am intrebat-o de ce mami? si ea foarte serioasa :pai mai mama vrei sa-mi miroasa mie manuta asta mica? nu vezi ca pute?...este obsedata de curatenie se spala dee 1000 de ori pe maini,dinti,talpi(umbla desculta)... scot limba

sus

Denunta
Mara21

23.08.2016 4:24     citat 

„Mami, de ce nu-ti iese pandispanul la fel de cun ca al Jesicai?” - Serios? Pentru ca ea a castigat Mastercheful, poate de-aia! E asa amuzant baietelul meu incat dupa ce a cunoscut o vedeta a inceput sa isi diversifice intrebarile. L-am inscris la aceasta tabara de nutritie si gatit organizata de Lumea Copilariei, undeva in Mogosoaia. Dupa 5 zile de mers in tabara si studiat alimente, acum vrea sa pregateasca el cina, deserturile si sa facem impreuna micul dejun. Auzi la el, la 6 ani sa pregateasca el masa. rad Partea buna e ca a dezvoltat aceasta pasiune pentru gatit si acum nu mai e reticent la anumite alimente. Sper sa il tina cat mai mult, iar daca se mai fac tabere de genul acesta, sigur il mai trimit.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: