· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Isi roade unghiile
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Isi roade unghiile     
chisicuta

Copii
Daniel Luca: 14 ani, 5 luni
am nascut deja!

11.03.2008 9:17   Isi roade unghiile  citat 

De cca 2 luni, Luca isi roade unghiile. O face mai ales cand e nervos, sau cand il preocupa ceva. Nici nu stiu cum sa reactionez, am momente cand ii explic calm ca nu e bine, alteori ma enervez si-i scot degetele din gura, dar de cele mai multe ori il ignor si nu va spun cu ce eforturi reusesc fiindca obiceiul asta ma calca pe nervi. Stie cineva o meoda care sa-l faca sa uite de acest obicei?

sus

Denunta
pui1

Copii
irina maria
alexandru matei

11.03.2008 11:17     citat 

Aceeasi problema o am si eu cu fetita. De cca 2-3 luni isi roade si ea unghile de la degete, a ajuns sa aiba unghile aproape in carne.Si eu ii atrag atentia, ii dau cateodata peste maini, am luat-o si cu vb frumoasa dar tot degeaba. Ea le roade doar cand se uita la tv la desene.
inca nu am gasit nici un remediu prin care sa o dezvat.

sus

Denunta
Onush

11.03.2008 11:50     citat 

Ruxandra a avut problema asta abia pe la 4 ani si am rezolvat-o dand-o cu un lac incolor pe unghii ca sa fie frumoase...

De cate ori simtea gustul lacului isi amintea ca strica unghiile. trag cu ochiul

sus

Denunta
papusa1

14.03.2008 10:32   Re: Isi roade unghiile  citat 

----------
chisicuta a scris:
De cca 2 luni, Luca isi roade unghiile. O face mai ales cand e nervos, sau cand il preocupa ceva...Stie cineva o meoda care sa-l faca sa uite de acest obicei?
----------

De obicei se recomanda urmatorul truc pentru abaterea atentiei de la aceste mici ticuri dezagreabile: inlocuirea obiceiului prost cu altul mai putin prost... trag cu ochiul Astfel, in acele momente, degeaba ii explici ce si cum, este deocamdata prea mic ca sa poata intelege agasarea ta. Incearca mai bine sa-i dai pur si simplu ceva de rontait (ceva ce-i place si ce-i mai sanatos) sau sa-i propui o activitate tentanta, sa-l implici in ceva ce stii ca i-ar face placere. Succes!

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 15 ani
Denis Costin: 8 ani, 4 luni

29.03.2008 8:08     citat 

Bianca mea isi roade inclusiv unghiile de la picioare. Are deja rani si ii da sangele dar nu se lasa.
Am incercat si cu oja ... nimic nu merge. Le roade tot timpul nu cand e nervoasa sau ceva pur si simplu mereu e cu un deget in gura....
am zis ca ii dau cu ardei pana la urma da imi e teama sa nu se frece la ochisori si sa o usture....

sus

Denunta
velma

03.04.2008 8:05     citat 

Exista un lac de unghii incolor, amar, marca Peggy Sage. Este special pentru asa ceva si se aplica pe unghii din 2 in 2 zile, fara sa vada copilul ( cand doarme).

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: