· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia pana la 3 ani > Rezultatele alimentatiei cu lapte praf
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Rezultatele alimentatiei cu lapte praf     
carole

Copii
little princess: 12 ani, 11 luni

27.04.2008 7:08     citat 

Colonul nu se poate palpa (anatomic nu este accesibil). Nu contest ca e un medic constiincios, dar nu mai spune ca ii palpeaza colonul ca rade lumea.

sus

Denunta
goroba

27.04.2008 8:28     citat 

ok! atunci m-am exprimat gresit... era vorba de abdomen...

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 14 ani
Marcus: 16 ani, 8 luni

27.04.2008 8:37     citat 

atunci ce palpeaza medicul la abdomen de fiecare data cand mergemla control???ficatul stiu si eu unde e dar medicul palpeaza de ambele parti ale abdomenului inferior..si eu ma gandeam ca e colonul....
Goroba ai dreptate cu chimicalele, hormonii din alimente si poluarea din aer...dar unde sa ne mutam??? trist

sus

Denunta
goroba

27.04.2008 9:22     citat 

----------
alimary a scris:
atunci ce palpeaza medicul la abdomen de fiecare data cand mergemla control???ficatul stiu si eu unde e dar medicul palpeaza de ambele parti ale abdomenului inferior..si eu ma gandeam ca e colonul....
Goroba ai dreptate cu chimicalele, hormonii din alimente si poluarea din aer...dar unde sa ne mutam??? trist
----------

Doamna,
N-am vrut s-o contrazic pe Carole da' medfam-ul meu e in creierii muntilor acum, am nr. de telefon de la pensiune pentru urgente, dar n-o sun acu' s-o'ntreb cum ii cu palpatul ca nu e cazul... Promit s-o'ntreb cand vine!

Cat despre mutat... cand am sa castig la loto iti spun... trag cu ochiul

sus

Denunta
mmp

Copii
tudor

30.04.2008 12:22     citat 

Eu nu am avut lapte, desi m-am dat peste cap sa am cu tot felul de ceaiuri si prafuri. Cine are lapte e bine sa alapteze, cine nu ce sa faca? trebuie sa-i dai lapte praf. Stiam foarte bine toate teoriile legate de beneficiile alaptarii. Dar daca n-ai de unde ce sa faci? Nu sunt de acord sa renunti la alaptat in favoarea laptelui praf. Eu am fost disperata, fiindca auzi tot felul de grozavii: ca o sa fie copilul alergic, obez, o sa se imbolnaveasca des etc. dar am ajuns la concluzia ca toate astea nu tin exclusiv de alpatat sau nu. Am numeroase exemple. Stiu copii alaptai care dupa ce s-a terminat cu alaptatul au fost bolnavi non-stop, sunt alergici si obezi. Stiu o fetita hranita excusiv cu lapte formula care nu este nici alergica, nici obeza si care pana la trei ani a fost bolnava numai de 2-3 ori. de exemplu iarna trecuta, in afara ca i-au curs mucisorii de cateva ori nu a avut absolut nicio problema. Asa ca, ce sa zic...Cel mai bine e sa alaptezi ,dar daca nu ai incotro nu trebuie s adisperi, fiindca povestile astea de groaza nu sunt deloc adevarate. Felul in care se dezvolta un copil tine foarte mult de ceea ce mosteneste de la parinti, fiindca si obeziatea si alergiile se transmit genetic. Iar alapataul nu iti cladeste imunitaea o vesnicie.

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 12 ani, 11 luni

30.04.2008 12:49     citat 

----------
mmp a scris:
Eu nu am avut lapte, desi m-am dat peste cap sa am cu tot felul de ceaiuri si prafuri. Cine are lapte e bine sa alapteze, cine nu ce sa faca? trebuie sa-i dai lapte praf. Stiam foarte bine toate teoriile legate de beneficiile alaptarii. Dar daca n-ai de unde ce sa faci? Nu sunt de acord sa renunti la alaptat in favoarea laptelui praf. Eu am fost disperata, fiindca auzi tot felul de grozavii: ca o sa fie copilul alergic, obez, o sa se imbolnaveasca des etc. dar am ajuns la concluzia ca toate astea nu tin exclusiv de alpatat sau nu. Am numeroase exemple. Stiu copii alaptai care dupa ce s-a terminat cu alaptatul au fost bolnavi non-stop, sunt alergici si obezi. Stiu o fetita hranita excusiv cu lapte formula care nu este nici alergica, nici obeza si care pana la trei ani a fost bolnava numai de 2-3 ori. de exemplu iarna trecuta, in afara ca i-au curs mucisorii de cateva ori nu a avut absolut nicio problema. Asa ca, ce sa zic...Cel mai bine e sa alaptezi ,dar daca nu ai incotro nu trebuie s adisperi, fiindca povestile astea de groaza nu sunt deloc adevarate. Felul in care se dezvolta un copil tine foarte mult de ceea ce mosteneste de la parinti, fiindca si obeziatea si alergiile se transmit genetic. Iar alapataul nu iti cladeste imunitaea o vesnicie.
----------

Super tare zambet
de parca spitalele de copii ar fi pline de nealaptati, iar pe copii alaptati ii gasesti numai la olimpiade, sanatosi tun si inteligenti din cale-afara.

Ma uimeste cum un act atat de intim si personal este dezbatut in gura mare. Nu spun in ultima luna cata lume necunoscuta care ma vedea, dupa ce ma intreba cat are fetita urma: si alaptezi??? prostit
raspuns sec NU, si gata, ce sa le povestesc, ca de la 16 ani mi-am dorit silicoane si acu numai cand ma gandesc la asocierea: doctor-san-bisturiu ma ia cu frisoane? Ca si laptele praf costa o gramada, plus sterilizat, preparat, incalzit? Ca daca stiam ce o sa patesc nu alaptam nici macar cele 3 saptamani?
Si cum toate sunt duse la extrem, se ajunge la ideea ca (,) copii privati de laptele matern sunt un fel de ratati ai societatii, putin inteligenti si bolnavi de toate cele....

Eu una imi voi tine "tzatele" in sutien de acum, indiferent daca voi mai avea sau nu un copil.

sus

Denunta
goroba

30.04.2008 1:59     citat 

Ideea acestei discutii nu este sa condamnam pe cine nu alapteaza (indiferent de motive) si sa ridicam in slavi pe cine alapteaza...

Dar nici nu poti sustine ca hrana artificiala rafinata prin procedee industriale este mai buna decat hrana naturala... ca altfel am lua pastile in loc de salate si fructe si am rezolva problema...

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 3 luni

30.04.2008 2:17     citat 

carole, faptul ca tu ai avut o experienta neplacuta in alaptare nu iti da dreptul sa denigrezi beneficiile acesteia

sus

Denunta
papusa1

30.04.2008 11:21     citat 

----------
carole a scris:

Ma uimeste cum un act atat de intim si personal este dezbatut in gura mare. Nu spun in ultima luna cata lume necunoscuta care ma vedea, dupa ce ma intreba cat are fetita urma: si alaptezi??? prostit

----------

E drept ca, uneori, poate parea indiscret, in realitate insa putem vedea lucrurile si altfel: in utima vreme (am inteles ca si in Romania) mai peste tot prin lume se desfasoara o campanie destul de puternica pro-alaptat, mai ca as zice ca nu reuseste totusi sa le tulbure pe celelalte despre formulele de lapte, din pacate... Alaptatul, vroiam sa spun, a devenit o notiune de educatie si sanatate publica nationala. De aceea, zic eu, nu ar strica sa ne gandim un pic mai mult la toate implicatiile acestui lucru si, daca se poate, sa lasam deoparte consideratiile si experientele strict personale. Nimeni nu este invinovatit sau premiat (formal cel putin) si, deci, nicio experienta personala nu poate fi ridicata la rang de adevar absolut si diktat.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 7 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

01.05.2008 9:55     citat 

mai, si eu acuma zic ca tipele plinute sunt mai misto, si alea slabe is naspa rad rad

is acri strugurii... scot limba

sus

bebeKoS

Copii
Ana Sofia: 9 ani, 5 luni
Maria Anastasia: 13 ani, 2 luni

02.05.2008 1:19     citat 

ancussa a scris:
Chiar nu iteleg maketingul acesta pentru laptele de san. Eu ma bucur ca mi-a venit mintea la cap si am renuntat in timp util.

surprins adica cum in timp util? daca nu ce se intampla?
si mai ales cum adica ti-a venit mintea la cap?

cat despre lupta asta fara sens intre cele doua "baricade" nu am nici o parere;

cat timp suntem mamici avem obligatia sa ne informam si sa incercam macar sa facem ce este mai bine pt copil

sus

Denunta
Ancussa

Copii
David Ioan: 13 ani, 2 luni
: 5 ani, 4 luni

04.05.2008 4:14     citat 

Am fost in vacanta si abia acum am ajuns sa vad valurile si frisoanele ce v-au trecut!

Vai, nu stiu cate dintre voi ati tinut un regim atat de strict pe cat am tinut eu in sarcina dar mai ales in alaptare! Nu am consumat sucuri chimice, nu am mancat macar o data la mac, nici un E ce ar fi putut fi evitat nu mi s-a strecurat in dieta.
Iar in timpul alaptarii, nici unul din alimentele asa zis interzise nu a ajuns la mine in stomacel, nu am avut eu enterocolite, nu am mancat cruditati, nu am baut chimicale, de cafea sau tigari nu mai vorbesc... Lumea se uita la mine ca la o gradina zoo completa. Branza, iaurt, gratare, compot de piersici si multa apa plata, vitaminele (chimicale, dar necesare) si cam asa au aratat cele doua luni si jumatate, dar tot degeaba a fost.
Intolerantele, nu ca stiu eu prea multe, dar cea mai mare parte sunt temporare si deci trecatoare. O enterocolita agresiva te poate lasa cu o intoleranta temporara.

Felicitarile mele celor ce alapteaza!

Legatura pe care o legi cu un bb nu se rezuma la alaptat, nu poti sa il ignori, indiferent de varsta, intre mese, nu poti sa te comporti cu el ca si cand ar exista numai la san.
Legatura nu se rezuma numai la mami pentru ca tati nu are lapte.
Noi trei avem o relatie extraordinara, iar copilul meu are un comportament fabulos! Doamne Ajuta in continuare si multumim pentru ceea ce avem acum!

Imi amintesc ca intr-o zi in inocenta mea am crezut ca alaptatul te apropie de copil, asa ca m-am muls si i-am pus lui tati bebele in brate ca sa se conecteze si el. I-a facut placere, il privea in ochi si il mangaia cu manuta pe piept, s-a induiosat tot! Dar de atunci, se tot conecteaza in fel si chip inca cu si mai mare placere si cat se poate de constient. Nu il mai hraneste, a gasit satisfactii mai mari. Iar bucuria BBlului la vederea lui tati este greu de descris in cuvinte!

Am intrerupt alaptarea la recomandarea medicului, iar cand am vrut sa o reiau, micutul nu mai stia ce este sanul si la ce foloseste, si asta dupa numai 4 saptamani. Am continuat sa ma mulg ca sa ii ofer licoarea ideala! initial mulgeam un litru de lapte pe zi, mai am si acum in congelator muuuult lapte la care ma uit si ma intreb de voi mai avea curajul sa i-l dau. La al doilea incident am decis sa intrerup definitiv.

Eu raman la opinia mea: alaptatul este varianta naturala de a hrani un copil, natura stie ce face si impleteste lucrurile echilibrat. Doar ca, uneori, tehnica si cercetarea sfideaza natura, inventand formule care o suplinesc chiar foarte bine. Uneori natura poate genera produse ce pot fi imbunatatite (de la vopsitul parului, indreptatul nasului, descoperirea antibioticului, descoperirea acelei operatii ce iti permite lungirea unui membru... si lista ramane deschisa) sau substituite in fel si chip (vezi operatiile de amigdale, apendice sau altele la care chiar se fac substitutii).

Imi place sa ma gandesc la zilele in care omenirea credea cu vehementa ca pamantul este plat! Nu! Nici sa nu va ganditi! Departe de mine ideea ca va veni acea zi in care se va spune ca alaptatul este la fel de util ca amigdala lasata pe pozitie ori ca un apendice cu care ne nastem (totusi!).

Deci, felicitari tuturor celor ce dau lapte! Felicitari mamici, felicitari Milupa, Humana, noile mele prietene (cu Nan am unele incompatibilitati de gustibus).
Si cum am inceput diversificarea, felicitari de asemenea celor ce au inventat aparatul de gatit cu aburi care stie si sa paseze! Felicitari tuturor acelora ce si-au dat concursul sa ne mutam din pestera, de la ceaun la vacante, aparate si ce va mai fi sa fie.

Huf, era sa uit! Felicitari unei vechi, extrem de vechi tehnici: homeopatia, care mi-a scapat copilul de a doua serie de antibiotice! Si care sper sa fie si pe viitor la fel de eficienta.

Si acum ca multumirile au fost lansate, nu imi ramane decat sa ma retrag si sa admir cu savoare, reactii, pentru a putea la randul meu sa reactionez in continuare.

"Cine are sa-i traiasca, cine nu, sa nu-si doreasca!"

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 13 ani, 6 luni

04.05.2008 9:32     citat 

Ancussa, cred ca mai mult decat ai zis tu nici nu se poate spune, sanatate! zambet

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 14 ani, 4 luni

04.05.2008 10:12     citat 

----------
Ancussa a scris:

Iar in timpul alaptarii, nici unul din alimentele asa zis interzise nu a ajuns la mine in stomacel, nu am avut eu enterocolite, nu am mancat cruditati, nu am baut chimicale, de cafea sau tigari nu mai vorbesc... Lumea se uita la mine ca la o gradina zoo completa. Branza, iaurt, gratare, compot de piersici si multa apa plata, vitaminele (chimicale, dar necesare) si cam asa au aratat cele doua luni si jumatate, dar tot degeaba a fost.

----------

ancussa, eu in mesajul la care imi raspunzi aici, chiar am precizat la exemplul clasic cu fasolea ca nu consider ca tu ai mancat fasole. ceea ce vroiam eu sa spun era nu ca ai consumat alimente interzise, ci ca poate unele din alimentele permise sau chiar recomandate nu ii priesc piticului tau. si spun asta pentru ca la mine asa s-a intamplat.
luam si eu vitamine, ca orice mamica ce vrea ca puiul ei sa aiba parte de tot ce ii trebuie. bebele meu era insa super agitat, nu manca bine, nu dormea bine, avea saracul super cearcane dupa numai cateva zile de cand venisem cu el acasa. evident ca si eu eram daramata. asa ca am inceput sa imi uit vitaminele. si bebe a inceput sa se transforme in cel mai cuminte si papacios copil, dormea de seara la 9 pana dimineata la 9, cu 1-2 mese pe noapte. fiind de acum si eu odhinita, mi-am adus aminte de vitamine... si le-am luat din nou... iar bebe a inceput sa aiba probleme, inclusiv o diaree super apoasa... iar uitam, iar aveam bebe ok... dupa ceva timp de cerc vicios, am inceput sa fac legatura ca bebe era ok tocmai cand nu luam eu vitaminele... asa ca am vorbit cu doctorita si ne-a zis sa incercam fara vitamine... mergea super bine... pe la vreo 5-6 luni doctorita a zis ca daca eu nu iau vitamine sa ii dam un mic supliment de fier, doza f mica. ei bine, cum lua fierul, cum apareau problemele... si am oprit si administrarea fierului...
copilului meu nu ii pria fierul, pur si simplu. nu stiu daca si alte vitamine din complexul pe care il luam eu, dar fierul sigur... deci era vorba strict de un produs nu numai permis, ci chiar recomandat in timpul alaptarii... la ceva de genul asta ma gandeam si in cazul tau... ceva care nu ne-ar trece neaparat prin cap, ceva despre care stim ca e permis si totusi copilul sa nu il suporte.
al meu de exemplu nici piersici - compot de piersici nu suporta, dar aici banuiesc ca poate fi de la chimicale, si cum nu am avut posibilitatea sa ii dau piersici "de curte", nestropite ne-nimic, nu pot sa zic neaparat ca piersicile in sine ii dauneaza.

oricum, in cazul tau pot spune ca trecerea pe formula a fost o decizie potrivita, pentru ca dupa parerea mea, cel mai important pentru bebe e sa aiba o mama odihnita si nestresata. si cum tie ti-a adus multa liniste renuntarea la alaptat, inseamna ca a fost, cum spuneam, decizia potrivita.
si da, sunt de acord ca nu alaptatul e totul, si ca alaptatul nu garanteaza nimic. dar atunci cand se poate, este de preferat.
multa sanatate

sus

Denunta
dabelea

04.05.2008 5:08     citat 

Cred ca laptele matern este foarte important pentru fiecare bebelus in parte.
Eu n-am avut fericirea de a-i oferi asa ceva copilului, dar ne-am descurcat si fara el. Am folosit pana la 8 luni ale copilului lapte praf milu-mill, iar apoi l-am trecut pe lapte de vaca si nu numai. Si acum mai bea lapte dimineata si seara in jur de 400-500gr.

Sunt de acord cu biancaiulia cand spune ca uneori copilul simte chimicalele din anumite produse si le refuza.

Spre exemplu copilul meu a refuzat apa de la robinet si apa plata pana in jurul varste de un an si ceva. Doar apa de la tara din fantana o primea.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: