· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > de ce se schimba barbatii dupa casatorie???
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor de ce se schimba barbatii dupa casatorie???     
puimihai

20.05.2008 1:09     citat 

zuzalina imi pare rau ca nu este emoticonul care aplauda ! si mie mi-a luat mult pana sa inteleg ca schimbarile nu vin numai de la ei, si noi ne schimbam, mult...plus ca daca vine si barza...deja schimbarea este majora, pentru toti, si-atunci tre sa ne adaptam cu totii, sa dam si sa cerem atat cat putem si cat stim ca celalalt poate oferi..f.f.f importanta lectie! pe care deobicei o invatam dupa ce gresim...

sus

Denunta
irra

Copii
Fetita: 16 ani
Fetita: 13 ani, 3 luni
Fetita: 11 ani, 2 luni
Fetita : 5 ani, 7 luni

20.05.2008 3:53     citat 

Zuzalina, s-ar putea sa te referi la mine cand zici de postarea plina de "vreau"... zambet Nu e vorba de batut din picior deloc, nu asta am redat in mesajul meu. La noi faptul ca ii spun deschis totul functioneaza foarte bine, si la asta ma refeream.

sus

Denunta
patratzel

Copii
Luca: 14 ani, 6 luni
Matei Dumitru: 12 ani, 6 luni

22.05.2008 1:54     citat 

E adevarat ca si noi ne schimbam mai ales dupa sosirea unui bebe, dar nu trebuie sa uitam ca pt a avea o familie fericita trebuie sa formam in continuare un cuplu cu tot ce inseamna asta scot limba .
Cand l-am intrebat pe sotul meu de ce schimbarea asta, mi-a raspuns ca acum are mai multe responsabilitati intrebare intrebare intrebare .Poate ca e si varsta devina:eu am aproape 24 de ani iar el 30; dar eu nu simt ca am nu stiu ce mari responsabilitati.Da, am un copil minunat,pe care il iubesc enorm, dar nu ma gandesc ca am nustiu ce responsabilitati; vreau sa-mi cresc copilul normal ,fara sa fie stresat sau sa ma vada pe mine stresata ca trebuie sa il cresc perfect fara sa fac vreo greseala.
Mie imi place sa las lucrurile sa vina de la sine si sa nu ma gandesc prea mult. El nu e asa din pacate (cred ca asa a fost crescut, ca alta explicatie nu gasesc), si nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca inca suntem tineri si trebuie sa ne bucuram de NOI , de LUCA, si de viata care o avem in fata.
Timp de stresuri din astea avem mai incolo cand nu ne mai ramane ninik de facut; cand vom fi batrani; dar acum..... parerea mea e ca acum viata trebuie traita la maxim.

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 16 ani, 3 luni

22.05.2008 3:36     citat 

patratel...eu cred ca chestia asta ei o au in singe, auto-responsabilizarea asta...daca stam sa ne gindim bine, barbatul e cel care trebuia sa aiba grija de femeia lui si de copii, inca de cind locuiam in pesteri si ne imbracam in blanuri, femeia era responsabila cu gatitul si intretinerea focului...deci ma gindesc c-o fi vreo chestie d-asta ancestrala care nu-i lasa sa se simta bine si-i face sa se incrunte pe gratis zambet
cit despre virsta, si eu m-am simtit coplesita de responsabilitatea copilului la inceput, deci da, vine odata cu virsta de 30 de ani momentul de responsabilitate asumata si matura, impreuna cu depresia ca esti matur de-acum, nu mai copilaresti ca la 20 rad la barbati am observat ca trecerea asta de la 29 la 30 e doboritoare...femeile sufera cite putin la fiecare schimbare de prefix...da' ce sa stii tu despre asta?! 24 de ani! si neimpliniti! scot limba scot limba scot limba (mi-a iesit, vorbesc ca o babaciune? rad )

sus

Denunta
dyenuta

Copii
alissa: 14 ani, 8 luni

23.05.2008 8:58     citat 

----------
citat:
mi-a raspuns ca acum are mai multe responsabilitati
----------

oare de ce imi suna atat de familiar fraza asta prostit ....aceasi chestie e si la noi...de fapt cred ca e obsedat sa faca muuuulti bani,pt care il admir ca-i face, daaaaaaaaarrrrrrr......in goana lui dupa averi uita de ceea ce e mai frumos, mai esential in a fi o familie fericita!!!!il iubesc, il admir, dar m-am saturat sa-l vad tot dtresat, tot incruntat, tot ganditor...imi da si mie o stare din aia groaznica....mai ales ca eu acum nu mai fac bani, ma simt putin neputincioasa, ma deranjeaza sa iau bani din casa....cred ca am si eu o problema psihologica jenat

sus

Denunta
patratzel

Copii

23.05.2008 9:12     citat 

Pai daca e varsta de vina e cam nasol. Eu speram ca mai pot face ceva, dar in cazul asta .... rad .
Chiar nu inteleg chestia cu responsabilitatile, dar eu cred ca le place sa creada ca sunt mai responsabili acum, poate ei cred ca odata cu casatoria si cu aparitia unui copil se maturizeaza si brusc sunt alt om. intrebare intrebare intrebare exclamatie exclamatie exclamatie
Cine ii mai intelege pe oamenii astia?

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 16 ani, 7 luni
V mic: 11 ani, 6 luni

23.05.2008 9:42     citat 

Odata cu casatoria si cu aparitia unui copil chiar devenim alti oameni, nush ce nu ti se pare corect in ecuatie. Pai pana la copil ce avem? Doi, un barbat si o femeie, nici nu prea conteaza varsta, care+si vad de ale lor, merge bine, nu merge, iarasi bine, divorteaza, sufera cat sufera si trece. Si daca se distreaza si au nopti romantice si nu au bani, nu+i nimik ca se poate trai si cu un iaurt sau putem merge la mama si ne+o da ea saraca o chiftea. Dar cand apare si copilul, daca nu esti inconstient nu mai e chiar asA. Nu mai poti sa-i dai copilului chifteaua obtinuta de la vecini, esti responsabil pentru copilul ala, mai ales ca e totasl dependent de tine ca parinte. Si daca mama sta acasa cu copilul, atunci cine sa munceasca, nu tatal? Asta e chiar o responsabilitate si eu tare-i apreciez pe barbatii astia care se responsabilizeaza cand apare un copil, inseamna ca au ceva in cap si+n suflet. Si pentru mine asta face mai mult decat toate florile din lume.

sus

Denunta
irra

Copii
Fetita: 16 ani
Fetita: 13 ani, 3 luni
Fetita: 11 ani, 2 luni
Fetita : 5 ani, 7 luni

23.05.2008 4:33     citat 

Cayia, mi-a placut faza cu iaurtul. rad Chiar asa e, ceea ce-a ajuns pentru noi atata timp nu mai consideram suficient pentru copilasii nostri, ne dorim multe pentru ei cat ii crestem si pentru cand vor fi adulti. Cu toate astea, cred ca ambii parinti trebuie sa fie foarte atenti sa nu se lase dusi de val si sa uite de partea cea mai importanta: o familie fericita, plina de iubire si bucurie, in care copiii se dezvolta armonios si invata cum sa faca fata conflictelor din exemplul (bun) al parintilor, etc.

sus

Denunta
patratzel

Copii

23.05.2008 4:58     citat 

irra la asta ma refeream si eu.
Nu spun ca nu trebuie sa fii mai responsabil cand ai un copil ,sa-i daruiesti toata dragostea si tot ceea ce are nevoie, dar nu trebuie sa uiti ca mai ai si un sot/sotie .
Daca se uita acest lucru, nu stiu la ce mai ajuta restul; daca copilul nu creste intr-un mediu armonios in care parintii se iubesc si se inteleg.... sincer nu vad ce rost mai are casnicia.

sus

Denunta
Cayia

Copii

23.05.2008 9:09     citat 

----------
patratzel a scris:
nu ma gandesc ca am nustiu ce responsabilitati; Da, am un copil minunat,pe care il iubesc enorm, dar vreau sa-mi cresc copilul normal ,fara sa fie stresat sau sa ma vada pe mine stresata ca trebuie sa il cresc perfect fara sa fac vreo greseala.

----------

Eu la asta ma refeream. Eu nu pot sa zic ca gandesc ca tine. Eu chiar simt ca am mari responsabilitati. Si am stat acasa cu copilul doi ani, cu cele 8 milioane de la stat. Crezi ca ma descurcam doar cu banii astia? Nici vorba, a muncit tati de i-au sarit ochii din cap ca sa ne intretina, cu ce a fost mai bun, ca de asa sunt parintii isi doresc tot ce-i mai bun pentru copilul lor. Si a facut lucrurul asta din dragoste, nu din obligatie, asa a simtit el ca trebuie sa fie, eu sa stau acasa sa ingrijesc de copil si el sa munceasca pentru ca noua sa ne fie bine. Eu in chestia asta, mult simplificata, vad cuibul perfect, vad familia, vad un trei perfect. Tu vrei un doi perfect si nu stiu daca vreodata un trei va putea fi un doi perfect. Sper ca ai inteles metafora.

sus

Denunta
patratzel

Copii

23.05.2008 9:21     citat 

Cayia crede-ma ca stiu foarte bine ce imi doresc si stiu sigur ca se poate.Trebuie doar sa stii cum sa faci acest trio sa fie perfect.
Si sotul meu lucreaza si eu stau acasa cu copilul, dar pt asta eu nu ma simt in niciun fel datoare lui sau ca eu am mai putine responsabilitati ca si elpt ca stau acasa si u merg la servici.Eu nu vad ok treaba asta; pt mine familia perfecta e mult mai mult decat eu sa stau cu copilul acasa si sotul sa ne aduca bani! Bani pot face si singura; u pt asta m-am maritat! trag cu ochiul

sus

Denunta
Cayia

Copii

23.05.2008 9:36     citat 

Se pare ca nu ne intelegem. Nu am afirmat nimic din ce ai inteles tu. Pentru mine, acum, o floare nu are nici o importanta, chiar nici una. Faptul ca ma priveste cu tot atata dragoste ca inainte cu toate ca sunt rupta de oboseala seara, faptul ca nu a strambat din nas cand am mirosit a voma de bebelus, astea fac mai mult decat o floare.
Nu am puterea sa merg prin restaurante, nu am timp de seri romantice, tandretea se poate manifesta si altfel....Ma rog, fiecare cu parerea lui, mie barbatii responsabili, mi se par foarte romantici si sexy, mult mai mult decat unul care mi-ar aduce flori dar ar uita ca are si un copil.

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 16 ani, 3 luni

24.05.2008 10:36     citat 

mie barbatii seriosi si responsabili mi se par plictisitori si-atit
eu nu am stat cu copilul acasa si nu am asteptat sa ne intretina sotul, pentru simplul motiv ca aveam nevoie sa-l mai si vad, sa-mi mai dea si o mina de ajutor etc.
eu cred ca o femeie nu poate sa bata cu pumnul in masa in casa ei daca este intretinuta de sot, ci doar sa asculte si sa fie nevasta cea gospodina, ceea ce nu este genul meu...partenerii egali in casa trebuie sa fie egali din toate punctele de vedere, si ca atributii, si ca responsabilitati, si ca venit...nu cred ca o femeie trebuie sa ceara bani pentru pantofi...cred ca trebuie sa-si cistige singura acei pantofi si-atit...si ca are obligatia sa-si-i cumpere
eu am nevoie sa ies la o cina in oras din cind in cind, sufar ca nu pot merge la teatru sau la ateneu pentru ca thea n-ar sta cuminte in scaun, ma cert singura ca n-am mai pus mina pe o carte de 2 ani

PS: inainte sa-mi raspundeti si sa-mi infierati punctul de vedere, intrebati-va ce s-ar alege de copilul vostru (care ramine cu mama, adica voi) daca sotul al disparea din peisaj miine, fie ca-i cedeaza organismul de atita oboseala, fie ca Doamne feri! are un accident, fie ca pur si simplu face o pasiune pentru vreo colega aranjata, cocheta si independenta

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.05.2008 1:22     citat 

Zuzalina, daca tie intr-o relatie iti place sa bati cu pumnul in masa, atunci ai dreptate, nu ai cum sa bati cu pumnul in masa si sa fi si intretinuta de sot. In relatia mea nu se bate cu pumnul in masa, noi ne vorbim, ne alintam, daca vreau sa fac un lucru il fac pentru ca l-am cantarit bine si sunt sigura ca e un lucru bun, dar nu bat cu pumnul in masa. Si iti spun sincer, daca o sa ajung sa bat cu pumnul in masa, o sa ma gandesc serios la divortz pentru ca ar insemna ca nu mai exista comnunicare. Si ce urmeaza dupa pumnul in masa, pumnul in gura?

sus

Denunta
rosalina

Copii
A: 15 ani, 10 luni

24.05.2008 1:49     citat 

Eu nu cred ca zuzalina s-a referit la partea "agresiva" a situatiei, respectiv la batut cu pumnul in masa la propriu, ci doar la gradul de independenta de care are nevoie fiecare dintre noi...

Revenind la subiect, eu cred ca trebuie sa existe un echilibru in toate. Adica nu doar casa si copil, sau numai munca... Le poti imbina pe toate intr-un mod armonios, poti sa impaci si "capra si varza", incat sa fie bine pt toata lumea. Daca iti doresti o seara romantica, de exemplu, nu inseamna ca iti neglijezi copilul. Fiecare din noi are nevoie si de unele momente de tandrete, fie ele in 3 (adica cu tot cu copil, nu va ganditi la prostii scot limba ), fie doar in 2. Si nu presupune un efort prea mare. Nu vad de ce ar fi asa de greu ca sotul sa aduca o floare din cand in cand, daca STIE ca iti doresti acest lucru. Si invers, intr-o seara cand nu esti foarte obosita si copilul doarme, poti sa-ti surprinzi sotul cu un masaj (nu neaparat kilometric, de 2 ore, sunt suficiente cateva minute ca sa se simta si el mai relaxat si sa existe si acea apropiere fizica). Astea sunt doar niste exemple banale... Ideea e ca il poti face fericit pe cel de langa tine cu lucruri marunte, dar facute cum trebuie.

Prin urmare, intr-adevar, un barbat care cauta sa munceasca, sa castige un ban pt familia lui, este de preferat unuia care sta cu telecomanda in mana si asteapta sa fie servit. Dar asta nu inseamna ca pici in fata lui de admiratie si iti refuzi tie unele mici "placeri". Dupa cum spuneam, exista un echilibru in toate. Si asta depinde doar de voi...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: