· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > ADHD: strategii terapeutice
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor ADHD: strategii terapeutice     
eapopescu

15.04.2004 11:33   ADHD: strategii terapeutice  citat 

http://www.drgreene.org/body.cfm?id=21&...l&ref=1784

"... behavioral treatment worked much better than typical community care."

typical community physician care = treatment with Ritalin at one-size-fits-all doses

intensive behavioral treatment consisted of parent training (8 individual sessions per family, plus 27 small group sessions over 14 months), child-focused treatment (an 8-week, 5-days-per-week, 9-hours-per-day therapeutic summer camp), and a school-based program (10 to 16 sessions of bi-weekly teacher consultation about behavioral strategies, plus a dedicated, behaviorally trained teacher’s aide to work with just that child for 60 days, plus a daily behavior report card to help coordinate between home and school

sus

Denunta
monicadobrescu

19.10.2004 10:49   informatii  citat 

ma numesc, Monica si am un baietel diagnosticat cu sindrom hiperkinetic si nu mai stiu ce sa fac. am fost la multi medici si nici un rezultat pozitiv. Este in clasa I-a, la o scoala normala, si nu prea se descurca. Poate stiti vreun medic

sus

Denunta
baiat

Copii
Adrian: 22 ani, 4 luni

20.10.2004 7:09     citat 

Eu am fost la d/na Sanda Magureanu si m-a ajutat. Nu stiu daca mai consulta acum, nu am mai fost de 2 ani la control. O sa caut niste coordonate de contact si daca te intereseaza o sa ti le dau.
Poate spui mai multe despre baietelul tau, cine a pus diagnosticul?
Multa sanatate!

sus

Denunta
monicadobrescu

20.10.2004 8:11     citat 

Gabriela iti multumesc mult. N-am fost la dr. Magureanu, am fost la dr. Radulescu, Milea, Dobrescu....si multi altii. Toti au prescris medicamente si atat....cum sa procedez, cum trebuie sa ma comport cu copilul nu mi-a zis nimeni. Esti din Bucuresti? In cazul in care esti din Buc poate reusim sa vorbim si inafara forumului. Baietelul meu are 7 ani.

sus

Denunta
Carmella

20.10.2004 8:17     citat 

Eu am fost la dr. Oancea - psihiatru infantil la Spit.9 Buc.

sus

Denunta
monicadobrescu

20.10.2004 8:37   ADD  citat 

Carmella, am citit ce ai revelatie ai avut cand ai aflat ca baiatul tau nu este retardat sau posedat. Eu sunt cam disperata pentru ca nu mai stiu ce sa fac cu baiatul meu. Este in clasa I-a la o scoala normala si este cam greu. Poate sa faca lectiile dar nu vrea. Nu stiu ce sa mai fac. Am auzit de un nou medicament Straterra.........nu stiu daca se gaseste la noi ca de abia ieri am aflat de el.Tu stii ceva?inca o intrebare ai ID pe yahoo, am vorbi online si cine ar mai vrea...am putea face o conferinta.

sus

Denunta
baiat

Copii
Adrian: 22 ani, 4 luni

20.10.2004 10:07     citat 

monica, eu am cont pe msg si putem vorbi acolo pentru ca nu sunt din Bucuresti.

sus

Denunta
Carmella

20.10.2004 12:05   Re: ADD  citat 

----------
monicadobrescu a scris:
Este in clasa I-a la o scoala normala si este cam greu. Poate sa faca lectiile dar nu vrea.
----------

In primul rind nu dispera. Nu e un capat de tara daca la inceputul clasei I n-o sa-si faca temele. Asta ca sa te calmezi tu mai intii zambet Apoi listeaza articolul cu hiperactivitatea de-aici de pe site si du-l invatatoarei si celorlalte cadre didactice cu care intra in relatii sa-l citeasca. Explica-i ca ai nevoie de ajutorul ei, altfel nu se poate face nimic. Eventual sa-i treaca cu vederea anumite lipsuri la teme pina cind isi va intra in normal. Dupa fiecare reusita lauda-l ... stii tu cam cum trebuie sa-l iei ca sa mearga treaba bine. Dar trebuie sa fie instiintata si invatatoarea, ca sa stie ce sa ceara de la el, si sa nu-l trateze ca pe un copil cu lipsuri majore in gindire si astfel sa-l marginalizeze. In nici un caz nu-l retrage de la o scoala normala ca sa-l duci la una ajutatoare daca e vorba numai de sindrom hiperkinetic.
Nu am timp prea mult pentru alta forma de comunicare decit forumul ... trist dar poate ne intilnim aici pe chat la o conferinta pe tema asta ...

sus

Denunta
anamari

Copii
alex: 27 ani, 3 luni
Lia Marie: 16 ani, 1 luna
Liam: 15 ani

20.10.2004 10:40     citat 

Monica,

Baiatul meu a fost la doctorul Radulescu (policlinica dorobanti) si eu am fost foarte multumita. Dar psihiatrul nu va lucra cu el- trebuie sa gasesti un psiholog care sa o faca. Baiatul meu avand probleme de vorbire am fost la logoped (psihologoped), si stiu ca logopeda care o aveau acum doi ani la cabinet- desi tanara era entuziasta...Psihologul de acolo e bun(daca nu s-a schimbat), dar e cam ciudat-parerea mea...Pana la urma se obisnuise cu Alex, si totul a fost bine, dar stiu ca nu avea rabdare sa lucreze cu el... Trebui sa insisti insa ca psihiatrul sa iti recomande un psiholog. si trebuie sa discuti cu invatatoarea -daca vezi ca nu e receptiva, schimb-o...Va fi bine, vei vedea...

ana

sus

Denunta
monicadobrescu

21.10.2004 7:29   Multumesc  citat 

Multumesc Ana pentru sfaturile tale, exact asta vom face. Vom incerca sa nu il retragem de la scoala normala. Ar fi pacat pentru ca Razvan este foarte istet. In general oamenilor le este mai usor sa excluda decat sa puna umarul si sa ajute. Din pacate se merge pe sistemul relational si bani. Rar intalnesti oameni sufletisti care sa-si manifeste interesul neconditionat.
Monica

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 16 ani
B: 14 ani
M: 8 ani, 7 luni

23.10.2004 5:19     citat 

Buna tuturor!
In urma cu cateva zile cineva deschise subiectul "copiii indigo". Mi s-a parut interesant si am inceput sa ma documentez intr-o oarecare masura. Am descoperit ca sunt copiii afectati de acest sindrom. Am postat acolo unele link-uri, probabil au sa va fie de folos, poate deja le-ati parcurs fara sa gasiti ceva util. Eu nu sunt inca parinte, nu am trecut prin asemenea experiente, voi sunteti cei care cunoasteti particularitatile propriei odrasle, in orice caz eu nu-i consider copii cu handicap, ci doar deosebiti noua. Este si un articol in italiana, pe care eu l-am gasit relevant, daca pe cineva intereseaza, dar nu cunoaste italiana ma ofer sa vi-l traduc, este protejat de copyright, dar sper sa obtin aprobarea de a-l traduce....
http://www.parinti.com/modules.php?name...8519#58519
Cu respect

sus

Denunta
Olga_B

14.11.2004 1:35     citat 

buna seara

am citit mesajule postate sub acest subiect pt am un baiat de 4 ani care spune invatatoarea de aici din Franta ar fi hiperactiv .... asta pt ca nu sta locului si e plin de viata, iar pe ea probabil ca se asteapta sa aiba doar copii tip "bledina" sau "nestle" adica crescuti cu conserve, nedormiti suficient si deci cam "legume".

Al meu il creste mama, maninca totul facut in casa, iese se plimba sa iar aer, ma duc cu el in fiecare si-l lasam sa doarma ....

si l-am dus aici la gradinita (de fapt "ecole maternelle" cum o numesc ei) si invatoarea se plinge ca e totul dinamic si nu o asculta, iar ei au program scolar si fisa de completat la sfirsitul anului .... asta la virsta de 4 ani !!!

am ramas timpita cind m-a convocat azi la reuniune cu un psi, cu o alta invatoare specializata in copii problema si medicul scolii (care fie vorba trece doar de 2 ori pe an) ca sa vorbim de baiatul meu ... ca daca se intimpla ceva cu el si sa-l ajute ....

tot ce pot spune e ca Teo e un argint viu, ii trece prin minte ce unui adult nu i-ar trece si inca cu ce viteza ; singura pb e ca nu vorbeste inca, o rupa putin in romana asta-i tot ; acasa vorbim romana ; iar la scoala aude franceza din septembrie, dar asta nu-l sperie pt ca altfel mi-ar fi spus ei ca nu mai vrea acolo ...

mai multe cunostinte din jurul meu spun ca e hiperactiv, chiar si pediatra mi-a trimitere la pedo-psihiatru dar nu stiu ce sa mai cred avind in vedere sistemul de valori de aici ....

as dori sa consult un doctor in Romania, mi-ati putea recomanda pe cineva sau o policlinica in Bucuresti ca sa pot suna si fixa o zi inainte de a veni acasa

va multumesc mult de tot !!!
Olga B

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

14.11.2004 1:42     citat 

Olga, sa nu crezi ca te urmaresc rad, dar am mai dat o raita prin forum inainte de culcare, si ce sa fac daca tot gasesc mesaje de la tine? trag cu ochiul
Doctor in RO nu iti pot recomanda, si nu pot aprecia nici daca baiatul iti e hiperactiv, insa totusi nu mi se pare 'normal' ca la 4 ani nu vorbeste. Nu stiu de cat timp sunteti in Franta, si se zice ca in general copiii care cresc bilingvi isi dau drumul mai tarziu cu vorbitul, dar totusi nu ASA tarziu. Daca te inteleg bine, romana doar 'o rupe' si franceza doar 'o aude' (deci nu o vorbeste). Asa ca decizia de a consulta un doctor ma gandesc ca nu e chiar gresita. jenat

sus

Denunta
Olga_B

14.11.2004 2:01     citat 

Christa, merci pt urmarire .... stiu si eu vreau sa merg la un logoped dar acasa in Romania pt ca e totusi limba sa materna deci cea pe care ar trebui sa o invete si sa comunice pe primul loc ;

insa cum pediatra sa mi-a spus ca mai totii copiii bilingvi incep sa vorbesaca mai tirziu, acelasi lucru mi l-am spus si eu ; el spune anumite cuvinte intregi, altele pe jumatate si intre ele vorbeste asa de repede incit nu intelegi, incerc sa-mi dau seama

de aceea, as fi vrut ca un doctor din Romania sa-l vada ; el e neascut aici in Franta, iar noi vorbim acasa in romana ...

Olga

sus

Denunta
Diana_1968

09.12.2004 11:10   Pentru Monica - Sindrom hiperkinetic  citat 

Draga Monica,
Eu am o fetita de 2 ani, care se presupune ca ar suferi de acest sindrom. Ea este insa prea mica pentru a fi disgnosticata cu precizie, insa se afla sub supraveghere.
Eu am mers cu ea la Spitalul Victor Gomoiu ( langa stadionul 23 August ), la dl. Prof. Dr. Valeriu Popescu. Este o persoana deosebita, care spre deosebire de alti medici la care am fost, a stat cu mine si cu copilul si cate 3 ore la un consult. Mi-a spus ca un medicament foarte bun este Ritalin, insa nu se gaseste in Romania. Eu am gasit medicamentul pe internet si am aflat ca este cam 160 USD / 30 pastile.
Daca ai putea sa ajungi la dl. profesor cred ca ar fi bine.
Ma intereseaza cum se comporta copilul tau.
Mult succes, nu dispera si mai ales nu renunta sa gasesti un medic bun.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: