· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Sportul pentru copii > sportul perfect pentru copii!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor sportul perfect pentru copii!     
Cayia

Copii
V mare: 16 ani, 1 luna
V mic: 10 ani, 11 luni

24.06.2008 1:04     citat 

Eu nu stiu de ce te duci tu cu copilul la inot. Eu una ma duc in primul rand pentru a se acomoda copilul cu apa, pentru a-i creste imunitatea, pentru a se dezvolta armonios, pentru a corecta unele defecte.
In banii aceia nu-ti ofera absolut nimic din ce ai enumerat tu acolo, lucruri care mie mi se par total nepotrivite in contextul acestui subiect.
Eu m-am interesat la mai multe piscine din bucuresti si, ca sa intru eu impreuna cu copilul, intr-un loc decent, deci de unde sa nu luam conjunctivita sau alte boli, ma costa cam 1 milion. La acest club este o idee mai putin de atat intrarea. Si imi ofera tot ceea ce am nevoie pentru copilul meu, adica un loc decent, curat, unde nu are acces oricine, unde dusul inainte este o exigenta, unde apa este filtrata si nu are clor, unde am un sistem performant de aclimatizare asa incat indiferent de anotimp copilul nu va raci din cauza diferentelor de temperatura, am multi instructori specializati pe lucrul cu copii foarte mici, avand in felul acesta siguranta ca nu voi traumatiza copilul, am vestiar decent, am accesorii pentru ingrijirea copilului, am medic care e la dispozitia mea si a copilului, am un loc de joaca supravegheat...si daca am uitat ceva, gasesti pe site-ul lor.
A, si abonamentul este 350 lei pentru grup, nu 700 asa cum spui tu.

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 1:38     citat 

----------
Cayia a scris:
Eu nu stiu de ce te duci tu cu copilul la inot. Eu una ma duc in primul rand pentru a se acomoda copilul cu apa, pentru a-i creste imunitatea, pentru a se dezvolta armonios, pentru a corecta unele defecte..
----------

Noi nu avem defecte, suntem absolut ok, functionam corect. Am dori sa mergem la balaceala, ca sa zicem asa, nu la inot, pt.o acomodare cu alt fel de apa decat cea de mare.E drept, putem merge si la piscina.

Imunitatea nu creste neaparat prin introducerea copilului in apa ci prin efort/activitate/sport - ceea ce nu poate fi vorba pana in 3-4-5 ani, prin dusuri cu apa caldutza /calaie inca de cand e mic copilul (metoda nu foarte recomandata pe care insa noi o practicam cu succes inca din a doua saptamana de viata), prin consumul de fructe si legume cat mai naturale, evitarea pe cat posibil a medicamentelor, evitarea infofolirii copilului, etc).Plus zestrea genetica deloc de neglijat...

----------
Cayia a scris:
A, si abonamentul este 350 lei pentru grup, nu 700 asa cum spui tu.
----------

Nu ne incadram la sectiunea de grup.Pt ca copilul meu are peste 3 ani, ori la grup varsta este intre 4 luni si 18 luni. Si nu ne ramane decat sectiunea de 7 mil.

Apreciez site-ul si efortul tau de a ma ajuta.Dar...de aici si pana la a ne supara pt simplul motiv ca unuia i se pare prea scump iar altuia i se pare ok...

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 1:45     citat 

Citind mai bine pe site-ul babyspa.ro, am gasit printre randuri cum ca copiii cu varste intre 18-36 luni se pot incadra tot la cursurile de bebelusi:

Adaptarea la mediul acvatic a sugarului si copilului mic

Adaptarea la mediul acvatic pentru copiii cu varste cuprinse intre 1 luna si 4 ani se concretizeaza prin placerea jocului in apa alaturi de alti copii de aceeasi varsta, dobandirea autonomiei si a increderii in sine.

Parintii pot opta pentru doua variante de desfasurare a programului de educatie acvatica:

Şedinţe individuale - în cadrul acestor sedinte sugarul si copilul mic beneficiaza de supravegherea si directa îndrumare a unui profesor de înot. Recomandam ca si în cadrul acestor sedinte unul dintre parinti sa însoteasca copilul în apa pe toata durata sedintei. Acest lucru este optional.

Şedinţe de grup -în cadrul acestor sedinte grupa va fi alcatuita din 7 copii mici însotiti fiecare dintre ei de catre unul dintre parinti, sub coordonarea a 2 profesori de înot. Sedintele de grup se adreseaza copiilor cu vârste cuprinse între 4 luni si 18 luni.

Sedintele de inot destinate bebelusilor si copiilor mici includ nu numai elemente care sprijina dezvoltarea psihomotorie ci si socializarea celor mici.
Se urmareste si dobandirea urmatoarelor achizitii in apa: controlul respiratiei, controlul pozitiei capului, al plutirii, al miscarilor membrelor inferioare si superioare, deplasare independenta.

- copiii de 4-12 luni vor putea sa inoate 5 secunde (de la un adult la altul) si la fel de bine sa execute o mica saritura in apa din asezat pe marginea bazinului.

- copiii de 12-24 luni incep sa initieze imersia fetei in apa, prin imitatie, sa execute sarituri de pe marginea bazinului, sa se intoarca in apa, sa inoate inapoi la marginea bazinului.

-copiii de 24-36 luni apare deplasarea independenta in apa, si devin capabili sa-si ridice capul din apa pentru a respira.

[color=blue]- copiii de 3 ani - 4 ani reusesc sa execute imersii succesive in timpul deplasarii independente in apa si vor incepe sa pluteasca si pe spate.

Iar ca pret, intr-adevar, la 4 sedinte 350 ron mi se pare mult mai ok decat 700 ron.

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.06.2008 2:07     citat 

Nici noi nu avem defecte, adica nu e vreun handicapat fizic. Este un copil energic, care greu reuseste sa se relaxeze. Si activitatile acvatice ajuta la relaxare.
Iar despre efort...doar nu-ti imaginezi ca sta ca o leguma plutitoare si nu face nimic? Bineinteles ca face efort, datul din maini si din picioare este efort si este suficient pentru varsta lui. Si sigur ca ajuta la imunizare, sunt primiti copii de la 4 luni, poate fi un prim contact cu colectivitatea, sigur, nu e cazul nostru, insa chiar ajuta la imunizare.
Si nu m-a deranjat faptul ca ti s-a parut scump, uneori, mai ales cand trebuie sa reinoiesc abonamentul si mie mi se pare scump. M-a deranjat ca ai ridiculizat fara ca macar sa cunosti despre ce este vorba. Dar nu mai conteaza.

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 2:29     citat 

----------
Cayia a scris:
. M-a deranjat ca ai ridiculizat fara ca macar sa cunosti despre ce este vorba. Dar nu mai conteaza.
----------

Nu am ridiculizat ci am glumit, ceea ce este cu totul diferit.Insa, te rog sa ma ierti daca gluma mea a picat pe un teren minat.Nu am intentionat sa te supar sau sa lezez gusturile cuiva.

Cat despre ceea ce ofera ei, poti sa detaliezi te rog? Sunt interesata de abonamentul de grup, cel de care vorbesti tu, de 350 ron.Ce intra in pretul asta? Cat dureaza sedinta? Cu ce ajung acolo? Programul poate fi ales de catre mine, adica daca vreau numai dupa-amiaza se poate?

As mai avea cateva intrebari, dar nu stiu daca esti dispusa sa-mi raspunzi!

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 2:40     citat 

As mai fi interesata, pt cine cunoaste, unde pot gasi echipament de inot: in special casca. Colac de inot avem, slip cumparam unul nou ca cel de anul trecut a ramas mic.

Casca este obligatorie? Baiatul meu are parul foarte scurt, tuns 1, drept pt.care o uscare usoara cu prosopul e suficienta. Dar ma agndesc ca poate regulile de igiena impus folosirea obligatorie a castii.

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.06.2008 2:41     citat 

ceea ce ofera ti-am scris intr-un mesaj mai sus. si gasesti si pe site.
Sedinta dureaza maxim o ora, dar cel mai bine cat rezista copilul. AL meu de obicei rezista vreo 40 minute.
Ajungi cu metroul la statia Mihai Bravu.
Sedintele de grup, din cate stiu eu sunt sambata. Ora o alegi tu, in functie de ce locuri libere au. Nu este aglomerat, dar nici liber nu e, adica au clienti multi.

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 2:47     citat 

----------
Cayia a scris:

Sedintele de grup, din cate stiu eu sunt sambata. Ora o alegi tu, in functie de ce locuri libere au. Nu este aglomerat, dar nici liber nu e, adica au clienti multi.
----------

Suuper, asta e o veste super buna ca au orele sambata.Si daca nu e in timpul somnului de dupa-amiaza ar fi si mai bine

Inca o intrebare: daca vreau sa il iau si pe sot in apa platesc in plus?Daca da, stii cumva cat? Ar fi tare fain daca am putea intra toti 3! In cazul vostru, numai tu mergi cu copilul sau faci cu randul cu sotul tau?

sus

Denunta
Cayia

Copii

24.06.2008 2:52     citat 

Am intrat numai eu. Nu am vazut sa intre ambii parinti, poti intreba, insa nu cred ca se poate

sus

Denunta
Etienne

24.06.2008 2:59     citat 

----------
Cayia a scris:
Am intrat numai eu. Nu am vazut sa intre ambii parinti, poti intreba, insa nu cred ca se poate
----------

Da, voi intreba! Ca la noi sigur va dori si tati sa fie alaturi de noi!Daca nu se va putea, asta e! Ma sacrific eu rad de fiecare data!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

24.08.2009 4:06     citat 

Fetelor voi ce pasi ati parcurs sa va inscrieti copilul la un curs de inot la Lia Manoliu? Care mai sunt preturile si functioneaza si toamna/iarana?

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 1 luna
D: 11 ani, 7 luni

24.08.2009 5:09     citat 

fii-mea merge cu gradinita acolo, dar am inteles ca se face mai mult inot de performanta, nu primesc copii sub 4 ani ...
ea s-a cam speriat si dupa 3-4 sedinte n-a mai vrut sa mearga, asa ca la anul voi relua dar in alta parte, unde sa merg eu cu ea.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

24.08.2009 5:17     citat 

Mai fiica-mea va avea 3 ani si 7 luni deci nu cred ca ar fi probleme. Plus ca am citit pe diverse site-uri ca ar primi si copii de 3 ani...Macar sa incerc dar nu stiu cu cine sa vb concret acolo.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 1 luna
D: 11 ani, 7 luni

24.08.2009 8:35     citat 

si astia de la gradi se duceau si cu copii sub 3 ani, dar asa...ca teoretic nu aveau voie, dar "i-a strescurat". Cred ca poti sa te duci scolo si sa intrebi pur si simplu. Fii-mea face doar vara, dar au bazin inauntru si probabil functioneaza si iarna. Daca vrei pot sa incerc sa obtin de gradi numele vreunui instructor mai simpatic, am vazut ca patroana are relatii pe-acolo. Tu stai prin zona?

sus

Denunta
bodylove

11.03.2010 2:10     citat 

De ECHITATIE ce spuneti? Ati incercat? E un sport minunat si aduce numai beneficii copiilor. Nu doar posibilitatea practicarii unui sport dar si petrecerea timpului liber alaturi de un animal nobil : calul. Se poate incepe de la varsta de 3 anisori.
Puteti sa ma contactati pt. mai multe detalii.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: