· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Are 10 ani si imi vine sa-l trimit la scoala de corectie
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Are 10 ani si imi vine sa-l trimit la scoala de corectie     
mamicadisperata

Copii
Mich: 21 ani, 6 luni
Chris: 13 ani, 2 luni

15.05.2008 4:51     citat 

Am promis ca va spun ce se va intampla la discutia cu parintii.
I-am intrebat pe colegi si mi-au povestit ca de fapt erau doua fetite implicate si fiul meu. Imitau niste personaje din filme si se luptau ca atare. Joc pe care se pare ca il practica toti in curtea scolii, dar nu protesteaza nimeni. Numai ca ghinionul face ca Michel, fiind mai puternic, sa fi ripostat cu cotul destul de agresiv. E mai inalt decat ea si evident a nimerit in gura, nu in piept. Ea si-a muscat interiorul obrazului si sigur ca s-a soldat cu sange in gura.
Nu minimizez in nici un fel vina lui, mai ales ca nu era cazul sa joace jocuri violente cu fetele. Dar putea la fel de bine sa fie el in locul ei sau sa loveasca un baiat, nu o fata. Poate si ea ar fi trebuit sa stie la ce sa se astepte daca vrea sa fie baietoasa.
Intrebarea mea este: unde sunt cadrele didactice in monentele astea? In definitiv, noi in grija lor ii lasam, nu.
Azi s-a aparat invatatoarea spunand ca asa sunt copiii si asta se intampla zilnic, dar niciodata nu a fost asa grav, nu au vazut sange.
Firesc, am intrebat: "adica, pana la sange nu se pune, nu?" si m-a acuzat ca o iau la misto.
Si totusi, de ce nu mi-a spus prima oara cand a vazut ca se intampla?
Si mie si tuturor parintilor, caci se pare ca toti copiii au facut-o intr-o zi sau alta.
Si atunci sunt de acord. Daca stiu din timp si nu iau masuri, sigur ca e vina mea cand se intampla ceva mai grav. Dar eu aflu abia cand a devenit grav.
Daca el are luni de zile in care vede ca toti o fac si nu sunt pedepsiti in nici un fel, ce-i pot eu spune acum?
Ca brusc, nu mai este in regula, dar numai pentru el? Ceilalti vor continua pana la urmatorul eveniment?
Nu am cum sa castig batalia cu invatatoarea care fuge si se apara ca sa evite propria raspundere. Nu am cum sa castig in fata parintelui pe care l-am indemnat sa afle si el adevarul de la fata lui ca poate n-o fi numai al meu oaia neagra. Si daca nu o cearta si pe ea, ce o sa ajunga sa faca la lucruri mai grave, cand va mai creste?
Si iata ce raspuns mi-am primit:
Mi-a fost dat sa aud cu stupoare pentru prima oara in viata un tata care si-a aparat fata spunandu-mi de fata cu directoarea, invatatoarea si propria sotie: "da' ce te f... pe tine grija, fa, ce o sa ajunga fi-mea cand o fi mare? daca vrea sa fie c...., sa fie, daca iese banu'."

Scuze, dar cred ca nu am cu cine vorbi, in cazul asta.

sus

Denunta
antoniav

Copii
VICTOR ANDREI: 12 ani, 2 luni
DRAGOS IOAN: 9 ani, 4 luni

15.05.2008 7:20     citat 

Daca vrei sa-l duci la o scoala de ucenici din start i-ai taiat craca si singura ti l-ai desconsiderat. Tu cu psihopedagogul scolii tre sa gasiti ceva sa faca pentru a-i canaliza copilului energia .Succes!
Cred ca fiecare scoala trebuie sa aiba un cabinet special amenajat pt psihologul scolii, si in cazuri de acest gen, chiar psihologul se ocupa de el. Dupa cum vad, se spala pe maini, dar cel putin mergi si intreab-o, nu pe invatatoare ci pe psihologul scolii ce trebuie sa faci pt a-l aduce pe copil pe linia de plutire.
Transferul nu e indicat pt ca el nu simte responsabilitatea faptelor lui, doar atunci cand vezi ca nu ajungi la niciun consens cu invatatorul, cu directoarea, ca doar nu numai al tau e rau din toata scoala aia, doar atunci cred ca e indicat sa-l muti, dar fii sigura ca va anunta cealalta scoala de ceea ce a facut fiul tau.

Invatatoarea e tanara? Parca nu ar avea experienta cu copiii, de tot se fofileaza dupa directoare!

sus

Denunta
goroba

15.05.2008 8:10     citat 

[quote="mamicadisperata"]Dragi mamici, as vrea sa va impartasesc un pm primit de la goroba aseara.
""
de la: goroba
la: mamicadisperata
data: 14.05.2008 9:10
subiect: cel mare este tot copil...
daca e pe bune, atunci eu cred ca acorzi prea mare atentie celui mic iar pe el il tratezi ca pe un adult... cred sincer, ca nu-l mai doresi langa tine-ceea ce ai scris demonstreaza asta- si el simte si incearca sa obtina de la tine o reactie, chiar si negativa. Gresala este la voi, ca parinti... analizati!"

Daca si fata de el ai manifestat aceeasi lipsa de respect in ceea ce priveste optiunile personale (eu am optat pentru un mesaj privat si as fi preferat sa ramana asa) atunci de vina nu e nici scoala nici anturajul... sa nu confundam respectul cuvenit oricarei persoane, mai ales daca vorbim despre copiii nostri cu atentia acordata acestora.

sus

Denunta
tei

Copii
Iona: 22 ani, 5 luni
Christian: 10 ani, 10 luni

15.05.2008 8:58     citat 

eu pot spune, din experienta, ca mai conteaza totusi si "cei 7 ani de acasa" adica Educatia pe care o primeste copilul in familie. Intradevar, asa este , se intampla f multe lucruri in scoli care nu ne-ar crede nimeni ca se intampla cu copii de 10- 14 ani. Dupa cum se vede am o fetita de 11 ani, si nu pot zice ca este usor cu educatia acasa deoarece la scoala se discuta altceva, se vede altceva- si....intradevar, profesorii nu ajuta cu nimic, ba, din contra, uneori ei le deschid "idei" . Asta pt ca si pe mine ma apasa pe suflet cand fata imi spune .....( de ex.) " mia zis profa de ..... ca toti baietii vor vrea sa faca sex cu mine cand vor mai creste" Eu a trebiut sa explic fetei ce a vrut " d-na profesoara" sa spuna.

sus

Denunta
kimm

15.05.2008 11:04     citat 

avand in vedere varsta copilului si modelele pe care ar trebui sa le aiba in jur..revin cu intrebarea mea
tata? ce face? cum actioneaza? care e rolul lui?

sus

Denunta
kimm

15.05.2008 11:04     citat 

si da..mesajele private de aia se cheama asa... "private".

mi-am amintit..de aia iti spuneam sa te muti..nu cred ca mediul asta pe care-l intuiesc din spusele tale..te ajuta ,sau il ajuta pe copilul tau sa isi creeze niste valori pe catre nu le are pana la 10 ani
si sa stii ca nu e peste tot in Romania asa cum zici tu..ca doar nu traiesc eu pe vreo insula..hai..

scoala de ucenici mda..dar nu e cool sa muncesti..cum o sa-l convingi sa mearga la scoala aceea..daca nici la asta nu vrea sa mearga .

Ultima modificare efectuata de catre kimm la 15.05.2008 11:09, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Violletta

Copii
Sofia Clara: 13 ani

15.05.2008 11:05     citat 

----------
mamicadisperata a scris:
Draga bblusa,
...
Inca un motiv sa fiu atat de grabita cu informatiile de care am nevoie: parintii fetitei lovite (desi pana la urma s-a dovedit ca a fost cam reciproca violenta, dar el este baiat, da mai tare si nu i-a dat sangele.....) au cerut exmatricularea.
----------

Exmatricularea la clasa a IV-a (invatamant primar si secundar) nu e prevazuta in regulamentul scolar.
Este bine ca parintii sa incerce sa cunoasca si astfel de regulamente si ce optiuni pot avea copiii lor.

sus

Denunta
emapatrichi

Copii
Eliza: 13 ani, 3 luni

17.05.2008 3:55     citat 

Nu am avut timp sa citesc cam toate raspunsurile, dar parerea mea e urmatoarea: acorda mai mult timp copilului tau. A-l inchide in camera, cu carti si caiete, cerandu-i sa invete... nu e deloc o solutie. Ai incercat sa vezi ce are de invatat? L-ai ajutat sau te-ai oferit sa-l ajuti? Daca e un copil care domina, da-i impresia ca poate face asta: de exemplu cere-i sa-ti explice ce parere are despre ce a invatat si cum vede el lucrurile. Isi cumpara prea multe reviste la scoala? Dar tu te/ai uitat prin ele? Impreuna cu el desigur?! Si inca ceva: ori nu desconsideri persoana invatatoarei in fata lui ori il muti la alta scoala daca nu esti de acord cu atitudinea ei. Copilul tau are probleme de comportament. Voi doi sau trei (daca e si tati) trebuie sa o luati cumva de la capat. Dupa mine, primul pas ar fi sa-l scoti la o inghetata, sa-l duci la un film sau in alta parte unde ii place si unde sa fiti numai voi doi si sa nu vorbiti despre comportamentul lui, despre educatie, morala, politete etc, ci despre cu totul altceva. Vezi cum se comporta si daca e receptiv.

sus

Denunta
ina73

21.05.2008 9:35     citat 

Draga mamicadisperata,

Exista un program numit 1 2 3 Magic. E facut de catre un dr. psiholog din state, Thomas Phelan. Este adresat parintilor cu copii cu comportament dificil cu varste intre 2 si 12 ani. Pt noi functioneaza destul de bine.
http://www.parentmagic.com/
Nu stiu daca fac livrari si catre Ro, dar macar stii ce sa cauti.

Succes!

sus

Denunta
georgi30

Copii
ana ioana: 14 ani, 3 luni

09.06.2008 12:44     citat 

----------
mamicadisperata a scris:
Avem un an si ceva de cand am incercat de toate.
.........
----------

Abea am intrat la topic si-mi sare asta in ochi... Iubita, vad la profilul tau ca mai ai un princhindel de 1 an si ceva...
Nu cumva de atunci au aparut problemele?

sus

Denunta
mamicadisperata

Copii
Mich: 21 ani, 6 luni
Chris: 13 ani, 2 luni

13.06.2008 6:47     citat 

dragi mamici,

scuze pentru absenta indelungata.
am ramas datoare andreei si dorinei, cele doua mamici extraordinare care m-au ajutat enorm si al caror sfat aproape pot spune ca mi-a salvat familia de la dezastru.
ele mi-au scris pm despre programul "pe puncte" care le-a fost si lor recomandat la terapie ca alternativa pentru fii lor de 14, respectiv 12 ani.
ce pot spune?
cand ne-am cunoscut si am inceput sa ne spunem povestile fiecare, am plans ca niste bocitoare.
parea ca vorbim despre acelasi copil, aceleasi probleme, aceleasi lupte zilnice si aceleasi reactii din partea baietilor.
iata ca nu eram singura. iata ca sunt si alte mamici la fel de disperate ca mine. si iata ca ele au gasit o solutie.
dorina [...]
a adoptat aceasta metoda acum 14 luni. dupa aproape doua luni de razboi cu cel mic si rabdare infinita din partea ei, in sfarsit a inceput sa dea rezultate.
[...]
am inceput si noi de doua saptamani. sigur, nu ma astept sa dea rezultate minune in trei zile, dar am incredere si rabdare.
inca o data, mii de multumiri [...] doua doamne, doua mamici greu incercate care m-au inteles si m-au ajutat cu sfaturi mai mult decat utile si incercate pe propria piele.
multumesc.

sus

Denunta
antoniav

Copii
VICTOR ANDREI: 12 ani, 2 luni
DRAGOS IOAN: 9 ani, 4 luni

13.06.2008 10:12     citat 

mamicadisperata, ma bucur ca ai gasit o cale, o solutie! zambet zambet zambet Mult succes si multa rabdare! sarut

sus

Denunta
Gawain

13.06.2008 10:19     citat 

mamicadisperata,
Daca aceste doamne au ales sa nu isi faca publica povestea in forum nu e cazul sa o faci tu.
Te rog sa te limitezi la a publica povestea ta si mesajele tale nu pe cele ale altor persoane.

sus

Denunta
LeSage

23.06.2008 2:56     citat 

Indeferent ce veti face, fiecare baiat in viata tot la masini, bani si fete ajunge... mai devreme sau mai tarziu binenteles.

sus

Denunta
betiana

23.08.2008 11:55   Are 10 ani si imi vine sa+l trimit la...  citat 

Draga mamicadisperata, iti trebuie rabdare. Incearca sa fii mai apropiata fata de el. Sa iti faci un program comun cu el. Lauda-l pentru lucrurile frumoase si bune pe care le face. Eu cred ca in fiecare copil este ceva bun, dar trebuie sa descoperi acel lucru. Cred ca el s-a simtit dat de o parte cand a aparut cel mic. S-a simtit neglijat. Inca se mai pot repara lucrurile. Si nu uita ca poti sa apeleyi la consilierul scolar.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: