· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > musca, zgarie si trage de par
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor musca, zgarie si trage de par     
misha

Copii
Octavian: 14 ani, 9 luni

01.08.2005 12:08   musca, zgarie si trage de par  citat 

ma confrunt cu o problema pe care nu stiu cum s-o rezolv ... baietelul meu are apucaturi destul de enervante, ne zgarie pe fata, ne musca si ma trage de par, la fel le face si copiilor cu care intre in contact, nu stiu unde a vazut el ca asa se face, caci noi nici in joaca nu l-am influentat spre asa ceva , .... chestia cu muscatul stiu ca a copiat-o de la fetita prietenei mele, caci mama ei o musca in gluma cand era mica si ea asa a inteles probabil sa-si arate afectiunea, dar in rest nu stiu de unde a invatatat , .... insa important pentru mine acuma este cum sa-l fac sa inteleaga ca nu-i bine , dar nu stiu cum sa fac,
daca ii spun ca nu e voie se uita cu ochii mari la mine si continua sa faca si mai des, daja cand se apropie de mine ma apuca tremuratul la gandul ca ma musca, si musca destul de tare ... ce credeti ca ar trebui sa fac ? plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
ddadriana

01.08.2005 12:18     citat 

misha, bebelusu tau nu stie ca va doare cind va trage de par, va zgierie, sau va musca. Incearca sa-l faci sa inteleaga ca te doare, ara-i ca plingi,
sau tragel si pe el de par, zgiriel, si musca-l (binenteles nu ca sa-l doara) ca sa cunoasca efectul.

sus

Denunta
micri

Copii
EVA-MARIA: 14 ani, 8 luni

01.08.2005 12:25     citat 

Si a mea ma ciupeste pana imi sau lacrimile...asha de tare...si ma trage tare de par plang sau sunt foarte trist ...ma apuca asha doar de cateva fire si uneori trage pana mi le smulge plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ...de ma apuca nebunia de durere dar ce sa-i fac ea nu stie intra-adevar ca doare zice ca se joaca...eu ma enervez nervos trist ...dar imi trece ca deh ...ce sa-i fac
La un moment dat eram pe maini numai vanatai una langa alta de parca ma batuse cineva jenat foarte fericit zambet plang sau sunt foarte trist
Nu stiu daca e vorba de vazut undeva...ca nu a vazut la nimeni asta...ci doar ca asha simte ea sa faca...o sa-i treca trag cu ochiul ...sper zambet

sarut

sus

Denunta
misha

Copii
Octavian: 14 ani, 9 luni

01.08.2005 12:25     citat 

am incercat sa-i arat ca ma doare, ba chiar odata mi-au dat lacrimile insa el crede ma ma joc cu el si incepe sa rada ...

sus

Denunta
micri

Copii
EVA-MARIA: 14 ani, 8 luni

01.08.2005 12:27     citat 

Si a mea la fel... daca o cert sau ma rastesc un pic la ea cand chiar imi sar ochii de durere...uneori asha doare de tare ca-mi sare mushtarul...si ea rade crede ca ma joc cand o cert...asta e!!!! foarte fericit plang sau sunt foarte trist ochi peste cap

sarut

sus

Denunta
ddadriana

01.08.2005 12:38     citat 

Eu stiu ca fica-mea era mai mare, vorbea destul de bine. Cind o data mi-a tras o palma pe fata de am vazut stele verzi. I-am spus ca ma doare, si ea spune de unde sa stiu ca te doare ca eu nu simt nimica.

sus

Denunta
Lady_Dy

Copii
Iustin Cristian Hittu: 14 ani, 7 luni

01.08.2005 12:40     citat 

Cred ca o sa le treaca cu timpul. A avut si al meu o periaoda cand eram plina de muscaturi si imi smulgea parul din cap. I-am spus sotului ca o sa ma tunde cheala rad rad pt ca pur si simplu nu mai rezistam sa-mi smulga firele de par din cap. Am incercat apoi sa-l dau alta preocupare atunci cand voia sa muste sau sa ma traga de par. O jucarie mai colorata chiar si o hartie colorata. Orice dar numai ca sa-i atraga atentia de la ce voia sa faca. Nu pot sa spun ca s-a dezvatat de acest obicei,numai ca o face f rar cand il dor gingiutele tare sau cand este nervos si il iau in brate. Atunci ma musca de umar. foarte fericit

sus

Denunta
kami72

Copii
karim: 14 ani, 8 luni

01.08.2005 12:46     citat 

Si al meu,face asa,isi infige dintisorii aia in mana mea de lasa urme!Ai mai dau manuta lui la gura cand face asa,si ai zic uite musca la tine sa vezi si tu cat doare pe mami!Apuca cu gura dar nu strange la el rad si incepe sa rada,se repede tot la mine!Cu parul,ma fac ca plang,se opreste se uita cu niste ochi mirati,si apoi cand ma vede ca zambesc se repede cu amandoua mainile razand,crede ca ne jucam...sa speram ca-i faza trecatoare si va trece repede!

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 12 ani, 7 luni
MICA: 8 ani, 3 luni

01.08.2005 2:31     citat 

si nepotzelul meu de 1 an si jumatate a avut asemenea apucaturi cu zgariatul. toata familia a fost crestata pe toate partile, indiferent cat de bine i se facea manichiura foarte fericit . acum i-a trecut faza cu zgariatul, dar ne musca, mai ales cand nu vrem sa-l lasam sa faca ce vrea el. speram sa-i treaca, pt ca acum mai toti avem vanatai pe maini sau pe obraji. inca nu am gasit remediu sau dezvat

sus

Denunta
getuleana

Copii
Petean Sara: 14 ani, 9 luni

01.08.2005 7:30     citat 

Este o "faza trecatoare"pentru ei este ceva nou,experimenteaza din pacate pe noi rad doar noi suntem mamele ...am patit si eu dar observasem la un moment dat ca era interesata de aceste lucruri -cand s-a lovit Sara de perete cu capul din greseala ea nu a plans s-a mai dat de cateva ori ,cred sa vada senzatia apoi si in alte zile,cu parul la fel ma tragea de-mi smulgea si mie firele din radacini si -i super enervant ,am tras-o si eu asa mai incetut s-a incruntat si a simtit ea cum e ,acum mai da palme uneori dar rar, acum suntem la faza in care ,daca nu ne convine zbieram si ne trantim pe spate si aruncam tot in sus ce prinem lamana zambet ...sunt etape si spun eu normale...rabare asta e tot,cred eu.numai bine mamici! sarut sarut

sus

Denunta
roxanica

01.08.2005 11:20     citat 

Si Liviu de curand a inceput sa ciupeasca.Nu ciupeste foarte tare...dar cat sa simt prostit ....ciupeste si pe urma fuge si rade.Cred ca el o i a mai mult ca pe o joaca.Spe doar sa nu faca la fel si cu copii afara, si sper sa fie o faza trecatoare.

sus

Denunta
Cora

02.08.2005 12:24     citat 

Cred ca toti bebeii ajung la faza asta, dar parintele trebuie sa fie consecvent si sa spuna si de 100 de ori daca trebuie: "au, doare, nu-i frumos, e buba!"... Repetind si aratindu-i pruncului ca produce durere, il va lecui de incercari si astfel nu va ajunge sa le-ncerce pe alti copii. Nu faceti haz, ca asta doar il incurajeaza sa continue tortura. exclamatie

sus

Denunta
getuleana

Copii
Petean Sara: 14 ani, 9 luni

02.08.2005 9:22     citat 

Da cred ca noi trebuie sa reactionam cu efect ,in cazul in care ne ciupesc ,palmuiesc,etc sa spunem :aaaaaaaaaaauuuuu,asta ca sa vada efectul ,rezultatul ca nu-i de ras ,ca produce durere desi ei nu diferentiaza bine durerea de placere asta cu timpul experientelor din viata (cum e la doctor acolo ei stiu ca doare)asa micutii se intreprind cu toate in viata ,treptat... zambet vor sti ca doare apoi... zambet

sus

Denunta
kami72

Copii
karim: 14 ani, 8 luni

02.08.2005 10:49     citat 

Faza cu peretele,am observat-o si eu la al meu!S-a lovit din greseala,nu a plans dar a mai repetat figura de vreo doua ori se atingea cu capul in perete dar incet ,simtise el ca l-a durut putin cred!
Corect,noi trebuie sa fim consecventi sa inteleaga ca nu e joaca,ci provoaca durere,caci apoi experimenteaza pe alti copii ,animale daca au ocazia!
Noi nu avem pisici,catei dar au vecinii,si sant blande nu fug, daca ne apropiem de cate o pisica s-au vreun catelus ,daca ar fi dupa el ce le-ar mai jumuli!!!Ai explic normal cum e treaba cu animalutele sant si ele mici,le dor si pe ele!Si se apara si ele,ai poate face si lui buba apoi!Ancet se vor obisnui si ei cu de toate!

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 14 ani, 6 luni

02.08.2005 11:03     citat 

Si pe mine ma musca si ma trage de par.........cateodata stau cu ea in pat si la un moment dat simt cum ma musca o mica canibala de picior rad ; iar cand dorm cu ea in pat trebuie sa stau cu fatza la ea ca daca ma intorc cu spatele se infige cu mainile in parul meu ochi peste cap

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: