· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
MAGDULICI

11.04.2010 8:31     citat 

Woow, câte am aflat citind aici!

emp, zic şi eu felicitări ptr bebe. Să trăiţi toţi 5 şi să fiţi sănătoşi! sarut

sus

Denunta
emp

22.04.2010 6:13     citat 

Dupa ce nasti acasa si nu doresti sa te internezi la spital, atunci Nu suni salvarea, Nu mergi la spital ci iei legatura cu dr de familie pt ca ea poate sa-ti certifice legal nasterea bebeului. E important sa pastrezi placenta. Pt asta e important sa ai un dr de familie flexibil si cred ca e bine sa vb cu ea din timp. Dr mea de familie cand am fost la ea ultima data tocmai mi-a zis ca a luat in evidenta un bebe de 6 luni care a fost nascut acasa.

Eu nu stiam asta.

Am nascut acasa in cada.
Dupa aceea imediat sotul a sunat salvarea. Ei au venit foarte repede. M-am si mirat f. mult. Cel de pe salvarea a taiat cordonul si ne-a dus la spital. Era noaptea dupa 12. Ne-am internat eu si bebele cu specificatia ca la dimineata dorim sa ne externam. . Am fost verificati si eu si bebele. Am stat impreuna in acelas salon eu si bebe pana dimineata ca sa facem certificatul de nastere si foile de externare. Am plecat pe la pranz de la spital pe propria raspundere...

sus

Denunta
09chicu

Copii
Vicentiu Cristian: 18 ani, 6 luni
Stefania Gabriela: 15 ani, 8 luni
Sanziana Cristina: 11 ani, 10 luni
George Constantin: 9 ani

23.04.2010 10:11     citat 

wooow sarut FELICITARI emp !!! sa fiti sanatosi sarut ...nu e o idee rea sa nasti acasa ,atata timp cat vorba ta,sarcina e lipsita de riscuri ...si e super cand totul se termina cu bine ....

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 12 ani, 9 luni
Paul: 9 ani, 8 luni

23.04.2010 4:58     citat 

felicitari emp! zambet

sus

Denunta
Lorre

18.05.2010 12:11     citat 

nu mai citisem de mult subiectul asta si ma bucur sa aflu ca pana la urma ai facut ce iti doreai, emp. sper ca experienta ta sa mai deschida macar putin de tot mintile imobile de la noi din tara.
informatia cu medicul de familie este intr-adevar foarte pretioasa. chiar am sa il intreb pentru ca stiu ca este adeptul nasterii acasa, in principiu.

e-alice, asta e diferenta intre romania si alte tari. la noi citesti numai de cezariene la cerere, la straini poti citi si de gemeni nascuti natural acasa dupa cezariana...

emp, mi-ar placea si mie sa aflu mai multe detalii practice despre cum a fost. ai scris pe undeva si ai putea sa ma trimiti acolo? eu am informatii limitate si experienta zero cu nasterea, dar am vazut si eu pe youtube ca in general moashele rotesc copilul ca sa iasa si umerii, ca verifica daca are cordonul in jurul gatului si il descurca. a facut sotul tau lucrurile astea sau pur si simplu nu a fost nevoie? ai fi putut sa le faci chiar tu? ma intreb pentru ca sunt insarcinata in 15 saptamani a doua oara (prima a fost cezariana) si am de gand cel putin sa stau cat mai mult posibil acasa inainte sa plec la spital. cum corpul uman este total imprevizibil caut sa aflu mai multe si despre nasterea acasa (care oricum nu mi-ar displace deloc daca as avea un minim de ajutor din partea cuiva cu ceva experienta).

sus

Denunta
Dalinuta

Copii
Robert: 15 ani, 11 luni
Miriam: 12 ani

23.05.2010 12:11     citat 

Scriu si eu cateva cuvinte aici poate intereseaza pe cineva sau poate aveti intrebari. De curand am trait si eu experienta nasterii acasa, dar din intamplare. Mi-a fost foarte frica atunci cand am simtit ca bebe da sa iasa iar eu eram numai cu sotul acasa. As fi vrut sa nasc la spital, dar totul a mers atat de repede incat n-am mai ajuns decat dupa ce s-a nascut fetita, pentru expulzia placentei. A fost o experienta frumoasa, daca ar fi fost si o moasa cu mine cred ca ar fi fost totul la superlativ. Totul a mers repede, fetita a facut totul, eu am asistat numai la nasterea ei, aproape ca n-a fost nevoie sa imping. Ce sa va spun, se pare ca natura stie foarte bine ce e de facut. Sincera sa fiu am ramas uimita de cat de naturala poate fi o nastere, in ultima vreme totul se desfasoara atat de elaborat, la spitale si cu atat de multe interventii incat parca am uitat ca nasterea este cel mai firesc lucru de pe lume.
Repet as fi mers la spital, n-am nimic impotriva medicinei, chiar am facut eforturi sa aflu de un spital cat mai bun ca sa pot naste in coditii de siguranta, dar n-a fost sa fie si nu-mi pare rau deloc. N-am crezut ca o nastere poate fi o experienta atat de frumoasa si de putin traumatizanta. Spun asta pentru ca prima nastere a fost infioratoare.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

23.05.2010 5:00     citat 

----------
Lorre a scris:
(care oricum nu mi-ar displace deloc daca as avea un minim de ajutor din partea cuiva cu ceva experienta).
----------

Unde stai? Poate gasesti o moasa dispusa sa se asiste acasa.

sus

Denunta
Lorre

24.05.2010 5:59     citat 

Stau in Bucuresti si chiar am discutat mai de mult cu 2 moashe dar la noi inca nu se pune problema sa te asiste acasa... cel mai probabil este o lipsa legala la mijloc?...

sus

Denunta
Iustinik

29.06.2010 4:28     citat 

Buna!
Urmaresc acest subiect de ceva timp si ma bucur foarte mult ca au aparut noi comentarii si experiente pozitive despre nasterea acasa. Felicitari celor care au nascut acasa! Foarte interesante si utile sunt si informatiile despre inregistrarea copilului dupa nasterea acasa.
Sunt insarcinata in luna a 4a, cu al doilea copil, si tare mult imi doresc sa nasc acasa. Prima sarcina a decurs normal, nasterea a fost normala, fara epidurala (eu mi-as fi dorit sa fie si fara absolut nici un fel de medicament, pentru ca nu au fost necesare), la spital, iar sarcina prezenta decurge la fel de normal. Am citit fel si fel de articole (cele mai multe pe internet), am vizionat filme si toate m-au convins ca experienta ideala si cea mai de dorit, atat pentru mama cat si pentru copil, este nasterea acasa. Sunt convinsa ca o experienta pozitiva de acest gen iti schimba intreaga viata de dupa.
Problema mea cea mare a ramas ca inca nu am gasit pe cineva cu o pregatire medicala care sa vrea sa ma asiste la nasterea acasa (mi-as dori de fapt o moasa cu care sa pot colabora si in sarcina, dupa care sa ma ajute cu nasterea); am rugat-o pe bunica mea sa se intereseze in satul ei daca mai exista moase ca pe vremuri si a reusit sa vorbeasca deja cu una, insa raspunsul ei a fost negativ, motivand ca "e caz de puscarie, daca se intampla ceva" (desi era prietena cu familia mea si presupun ca bunica a asigurat-o de confidentialitatea noastra in orice fel s-ar termina lucrurile). M-a uimit si reactia bunicii, care si-a nascut acasa pe toti cei 5 copii si totusi a inceput sa ma previna ca pot aparea n complicatii...
M-am gandit chiar sa merg pana la a naste singura acasa, sau eventual cu sotul meu (care din pacate m-a rugat sa nu ma bazez pe el pentru ajutorul efectiv cu nasterea).

As fi incantata sa aflu o relatare oricat de amanuntita a nasterilor acasa de la cele care au avut parte deja de acest lucru.

Multumesc!

sus

Denunta
admin

22.07.2010 9:34     citat 

http://www.parinti.com/Discutiafemeilor...37970.html

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: