· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 7 luni

23.05.2008 4:19     citat 

reiau ideea roxanei....esti atit de inchisa la orice alta idee care vine de dinafara, incit nu intelegi nimic
pacat

Roxana, din pacate dreptul de practica in ro nu se pierde pentru asemenea fapte....;si cine reuseste sa isi asigure o diploma si un post, poate ramine linistit toata viata in ideile desprinse din vechime, fara sa schimbe nimic, fara sa isi bata capul si cu buzunarele pline

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 14 ani, 3 luni

23.05.2008 4:28     citat 

----------
Teodora29 a scris:
reiau ideea roxanei....esti atit de inchisa la orice alta idee care vine de dinafara, incit nu intelegi nimic
pacat

Roxana, din pacate dreptul de practica in ro nu se pierde pentru asemenea fapte....;si cine reuseste sa isi asigure o diploma si un post, poate ramine linistit toata viata in ideile desprinse din vechime, fara sa schimbe nimic, fara sa isi bata capul si cu buzunarele pline
----------

Mai dar chiar aveti ceva de spus, eram sigura ca poti sa dai o replica mai devreme.

Voi nu traiti in realitate? Aveti impresia ca viata se mananca pe forum?
Ce drept de practica? Ce fapte? Astea sunt lucruri serioase, nu pentru muritori.

Daca aveti o problema cu sistemul medical nu aveti decat sa faceti eforturi sa il schimbati. Deocamdata din cate vad eu platesc asigurari de sanatate in ro.

Get a life!!!

sus

Denunta
Teodora29

Copii

23.05.2008 4:58     citat 

cu medici ca tine crezi tu ca se poate schimba ceva?
nu, caci tu singura ai spus ca te-ai "adaptat"
si tocmai, oare cine nu traieste in realitate? cea care refuza orice alta experienta decit a ei?
----------
citat:
Ce drept de practica? Ce fapte? Astea sunt lucruri serioase, nu pentru muritori
----------

muritorii fiind noi foarte fericit si ea, cu scalpelul in mina, zicind: "ce-mi pasa mie de confortul tau sufletesc"....medicul tipic
(uite, iti dau apa la moara scot limba )

pacat insa ca tocmai intr-o discutie ca aceasta se amesteca cineva care habar nu are de subiect, care oricum nu il intelege, care oricum nu vrea sa il inteleaga (pentru ca prea comod) si care arunca niste pietre aiurea, fara nici o argumentatie
(si stii tu, tocmai din faptul ca se discuta _ atunci cind se discuta _ despre asa ceva ar putea sa iasa incet incet o schimbare a mentalitatii pe ici pe colo)

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

23.05.2008 7:41     citat 

Fata mea, la cum pui problema, deja nu mai intervine necunoasterea....ci cu totul altceva. Sau lipsa acelui ceva.

sus

Denunta
emp

23.05.2008 7:55     citat 

Pe de alta parte e bine sa avem printre noi la aceasta discutie a femeilor care spun DA la nasterea acasa si un medic din Romania, pe cineva care are mentalitatea unui medic tipic din Romania.

Asa ca carole iti cerem ajutorul. Te rog sa consideri sa fi tu una dintre primii doctori din romania care sa asiste la o nastere acasa in mod oficial.

sus

Denunta
ddadriana

23.05.2008 10:36     citat 

----------
citat:
Voi nu traiti in realitate? Aveti impresia ca viata se mananca pe forum?
Ce drept de practica? Ce fapte? Astea sunt lucruri serioase, nu pentru muritori.
----------

Nu vi se pare ca tipa duce discutii fara sens??? Oare ce urmareste???? O fi Ralucica reincarnata, si noi cu ginduri bune ne bagam in dicutii cu ea!!!

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 14 ani, 3 luni

24.05.2008 8:46     citat 

----------
emp a scris:
Pe de alta parte e bine sa avem printre noi la aceasta discutie a femeilor care spun DA la nasterea acasa si un medic din Romania, pe cineva care are mentalitatea unui medic tipic din Romania.

Asa ca carole iti cerem ajutorul. Te rog sa consideri sa fi tu una dintre primii doctori din romania care sa asiste la o nastere acasa in mod oficial.
----------

Imi pare rau (sau bine depinde) dar NU sunt medic. Nu am spus nicaieri ca as fi.
Sunt medici pe forum dar sunt sigura ca dupa felul in care a evoluat discutia au preferat sa stea deoparte.

Doctori gasiti in spitale, cabinete, Pagini Aurii, iar pentru programe legate de etica sau deontologie Colegiul medicilor.

sus

Denunta
emp

26.05.2008 9:03     citat 

Am gasit lucruri interesate pe situri romanesti despre nasterea la domiciliu, asta e o noutate!

Nasterea la spital este o practica a secolului 20. De fapt, se estimeaza ca 90% din populatia globului a fost nascuta acasa. In majoritatea tarilor dezvoltate nasterea la domiciliu este rar intalnita, fiind asociata cu imagini din trecut, in care femeile nasteau in conditii relativ precare.

Cu toate acestea, numarul femeilor insarcinate care isi doresc sa nasca acasa este in continua crestere, acestea dorind sa evite universul spitalelor sau maternitatilor. In Olanda, 30% din femeile insarcinate nasc la domiciliu si aceasta practica incepe sa se raspandeasca in tarile nordice, Anglia, Australia si Statele Unite.

Nasterea la domiciliu nu se deosebeste prea mult de nasterea la spital, exceptand faptul ca viitoarea mamica nu va putea beneficia de o anestezie epidurala sau de o cezariana. Copilul este dat imediat mamei dupa nastere, fara a trece prin toata seria de examene obisnuite, care vor fi efectuate mai tarziu. Bebelusul nu va fi deci spalat si aspirat in primele 5 minute de viata, ci va fi pus pe pieptul sau pe abdomenul mamei. Cordonul ombilical este taiat numai dupa incetarea pulsatiilor.

Dupa nastere, starea mamei si a copilului va fi urmarita de moasa, care se va deplasa zilnic la domiciliul parintilor. Aceasta supraveghere contribuie la asigurarea odihnei parintilor si reduce riscul unei depresii post-partum.

sus

Denunta
emp

26.05.2008 9:05     citat 

si asta:
http://www.121.ro/content/show_article....;page_nr=1

sus

Denunta
Teodora29

Copii

26.05.2008 9:08     citat 

----------
citat:
Copilul este dat imediat mamei dupa nastere, fara a trece prin toata seria de examene obisnuite, care vor fi efectuate mai tarziu. Bebelusul nu va fi deci spalat si aspirat in primele 5 minute de viata, ci va fi pus pe pieptul sau pe abdomenul mamei. Cordonul ombilical este taiat numai dupa incetarea pulsatiilor.
----------

de astea, din fericire , am beneficiat si la maternitate zambet
si orice s-ar zice, eu consider acele momente foarte importante intr-o relatie intre mama si copil, sint momente unice, foarte speciale

sus

Denunta
emp

27.05.2008 8:29     citat 

Teodora, asta e super!

Asa imi imaginez si eu urmatoarea natere!

sus

Denunta
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
13 ani, 8 luni

28.05.2008 12:31     citat 

Foarte interesant subiect... zambet Nasterea acasa??? DA!!!! sarut sarut sarut

sus

Denunta
Teodora29

Copii

28.05.2008 11:28     citat 

ne poti argumenta, alina? ne poti da motivele tale si ce iti da incredere sa incerci?
poate emp deja ar avea nevoie de asemenea opinii (si altele, desigur)

sus

Denunta
papusa1

28.05.2008 10:45     citat 

----------
emp a scris:
stie cineva daca chiar exista in romania o lege depsre nastreri acasa? sau e posibil sa existe doar in cultura romaneasca aceasta perspectiva ca nasterea acasa e ilegal....hm...oare cum stau lucrurile?....
----------

Se pare ca din 2009 va fi legal (=prevazut de lege) si in Romania. Am citit zilele trecute un mic articolas in ziar, incerc sa-l regasesc si sa-i pun linkul. Exista, deci, la nivel de initiativa, nu erau oferite detalii suplimentare, insa.

sus

Denunta
papusa1

28.05.2008 11:10     citat 

Cred ca am extrapolat si nitel dezinformat... foarte fericit Articolul pare sa se refere, de fapt, la nasterea in apa, la domiciliu si, pare-se, deocamdata numai in Brasov. Tot e un inceput... zambet

http://www.protv.ro/stiri/social/brasov...-tara.html

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: