· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
13 ani, 8 luni

30.05.2008 12:44     citat 

Nu stiu daca in Romania este legal sau nu , dar in Irlanda ( aici locuiesc), este legal. Aici , o femeie insarcinata, are dreptul sa aleaga UNDE vrea sa nasca si trebuie sa-si faca un plan al nasterii. Daca de ex eu aleg sa nasc acasa, inainte cu o saptamana de data presupusa a nasterii consultatiile mi se fac la domiciliu, dar si dupa nastere cu o saptamana eu si copilul beneficiem de consultatii la domiciliu... De asemenea daca este nevoie cineva ma va asista si indruma in ceea ce priveste alaptarea.[list=]ps. chiar si pozitia in timpul nasterii o poti alege trag cu ochiul [/list]

sus

Denunta
emp

03.06.2008 10:15     citat 

merci alina si iti doresc o nastere usoara si bebe sanatos...

de la o prietena am aflat ca o familie de doctori au hotarat sa nasca acasa, in bucuresti...totul a fost super, nasterea a decurs normal...problema a fost atunci cand a venit timpul de a inscrie copilul la un pediatru...sunt sigura ca mereu exista o solutie...

sus

Denunta
dabelea

07.06.2008 5:58     citat 

Am zis ca nu o sa ma bag la acest subiect, dar iata-ma.
DA sunt de acord cu nasterea, dar .......Exista si un dar si anume sa existe acele conditiile care le-a spus Alina, pe care le are in Irlanda.
Tragedia este ca la noi in Romania se naste acasa. Cu cine naste femeia? Cu moasa satului? Ce pregatire are? Pai cateva clase. Scuzati-ma, dar nu vreau sa sune sarcastic.

Aveam 17 ani, eram in vacanta de vara. Asa cum am spus am locuit la tara. Intr-o zi de inceput de august, cineva striga la poarta mamei. Am iesit . Era o ruda de-a mea si zice:
-Hai repede, ca naste Catalina lu' Marcel.
Eu nedumerita, intreb:
-Dar de ce ma chemati pe mine?
-Pai, nu tu esti moasa?
-Chemati salvarea.
-Nu merge telefonul.
Am plecat. Am ajuns la Catalina. Nastea. Nu pot uita niciodata. Tipa cat o tineau plamani si repeta intr-una ,,Cine m-a pus sa mai fac unu"
Eu, timida si rusinoasa de ce se intampla acolo (eram doar o domnisoara) m-am ascuns dupa o usa. Din dosul perdelei usei (avea geam usa ) ma uitam cu o mare teama dar si cu o mare curiozitate. Mama statea in genunchi cu coatele pe pat, iar langa ea trei femei galagioase ii spunea sa impinga. Deodata, a inceput sa iese copilul, iar pe picioarele mamei se prelingea siruri de sange. Nu-mi venea sa cred ca asist la asa ceva, picioarele imi tremurau iar inima parca mi se oprise. Odata cu incetarea tipetelor mamei am auzit tipetele baietelului pe care il nascuse. Era un copil vanat la culoare iar cordonul ombilical era si mai vanat. Un glas de baba nebuna am auzit:
-Sa vina moasa?
Eu, ies din dosul usi sfioasa si intreb
-Cine, eu? surprins De ce surprins ?
Una din babe imi intinde o foarfeca si-mi zice:
-Taie buricul!
-Ce surprins ?
-Taie. Am taiat. Apoi imi da o ata sa leg.
-Leaga. Am legat.
Apoi au facut baita la copil si mi-au zis ca pot sa plec. Am fost mandra de ce am facut, dar..........
Asa se naste acasa in Romania.

sus

Denunta
amada

Copii
A.: 16 ani, 6 luni

07.06.2008 11:35     citat 

Dabelea, am sa te contrazic.
In primul rind aici s-a discutat despre nastere acasa, dar numai in conditiile in care sarcina a decurs fiziologic si nu s-a semnalat nici un factor de risc. Si s-a mai vorbit si despre posibilitatea de a ajunge in cel mai scurt timp la spital, in cazul in care ar apare complicatii.

Iar cit priveste pregatirea moasei...dupa cunostintele mele exista in prezent in Romania facultati de moase, cu studii de licenta cu durata de 4 ani, pe linga universitatile de medicina consacrate din marile centre universitare.
Deci mai mult decit citeva clase cit spui ca are moasa comunala.
Si chiar, mai exista moase comunale?
Iar in intimplarea descrisa de tine nu mi-e clar un lucru, mamica alesese sa nasca acasa sau fortata de imprejurari a trebuit sa nasca acasa, neasistata de cadre medicale?

Pentru ca nu cred ca e de comparat dorinta unei mamici informate, la care sarcina a decurs normal, care poate sa ajunga rapid la un spital, de a naste acasa, cu nasterea acasa asistata sau nu de personal medical, dictata de imprejurari.
Sau chiar azi citeam intr-un ziar despre femeia care a nascut in trenul personal Satu-Mare -Oradea, asistata de o doctorita de familie care se afla intimplator in tren.

sus

Denunta
dabelea

08.06.2008 9:36     citat 

Amanda,
1. Dorinta de a naste acasa, in Romania este o utopie. Se poate numai in conditiile in care ai bani multi, sau esti intr-un oras mare. Asta am vrut sa subliniez.
2. Am zis moasa satului. Pai iti spun eu ca unele nu au nici 10 clase. Despre care povesteam, este o batrana care are doar 4 clase. Cei drept este ca asistase la mai multe nasteri. O sa intreb pe mama daca mai traieste, poate au ramas si fara biata de ea. Acum oare cu cine mai nasc bietele tinere mamici. Se duc cu o saptamana sau doua la spital de teama de a nu naste acasa singure si lipsite de ajutorul medical.
3. Sa vina salvarea in timp util.? Nici pe departe, dar sa mai vina medicul sa asiste la nastere. Pai eu satau intr-un oras si acum cateva luni vecina mea (o prietena foarte buna, a facut o criza de spasmofilie) sotul ei a chemat salvarea, a venit dupa o jumatate de ora . Cred ca daca chema un taxiu ajungea mai repede la spital.
4. Durerea cea mai mai este, ca in loc sa dam inainte dupa revolutie am dat inapoi. Daca inainte venea medicul si asistentele si se interesau de sanatatea copiilor si a mamelor (ma refer la satele din Romania) acum sa-ti iei gandul de la asa ceva.
5. Daca ai masina personala este bine ca ai sansa sa ajungi cat mai repede la un spital dintr-o localitate apropiata, daca stai sa vina salvarea mori cu zile. Iar noi avem pretenti la a naste acasa cu o armata medicala rad .
6. Iar in ultimul rand vreau sa subliniez faptul ca medicii de familie, in general, nu vin in vizita acasa la pacient. NICIODATA.
Ce medic din Romania vine acasa sa asiste la nastere daca nu ii dai ceva gras, gologani, placinta, cascaval, euroi ?
7. In aceste conditii, cred ca nici o mama nu vrea sa nasca acasa fara ajutor medical.

Am scris: Sunt de acord cu nasterea acasa dar sa ai acele conditii despre care spuneau fetele ca exista in unele tari.

Cazul despre care v-am spus l-am vazut eu pe viu, dar sunt foarte multe cazuri de nasteri acasa fara asiatenta medicala in Romania, cu precadere in satele Romaniei.
Cu asta am incheiat acest subiect pentru ca am multe de facut in loc sa stau sa scriu la calculator trist .

sus

Denunta
emp

10.06.2008 5:58     citat 

da...
multumesc mult fetelor pt sprijin....
cu ceva timp in urma am fost la o ecografie de morfologie fetala si totul decurge super...baietelul era tare vioi si manca pe tot parcursul ecografiei...

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 7 luni

10.06.2008 7:20     citat 

ma bucur mult pentru tine, emp
sa fie asa pina la sfirsitul sarcinii sarut

sus

Denunta
emp

11.06.2008 9:17     citat 

merci mult teodora

sus

Denunta
emp

11.06.2008 2:55     citat 

CE m-am bucurat azi cand am gasit urmatorul articol>>>>>
Există specialişti care susţin că naşterea acasă e mai benefică pentru copil şi pentru mamă, având în vedere că pe parcursul naşterii, mama este în preajma familiei, în locuinţa pe care o cunoaşte, unde se simte bine, astfel simţindu-se în siguranţă, stare care diminuează temerile, anxietatea faţă de naştere. Fără temeri şi într-o stare cât de cât armonică, liniştită durerile se pot transforma naşterea fiind un proces absolut natural. Din cele mai noi cercetari există cunoştinte despre faptul dacă mama trăieşte naşterea ca o experienţă naturală şi totodată minunată, îl ajută pe bebeluş să înceapă viaţa cu simţul că a ajuns la un loc iubitor, ceea ce va putea deveni o bază puternică şi importantă în dezvoltarea sănătoasă a lui. Există mămici care şi-au născut acasă micuţii. „Eu am născut acasă cu familia într-o ambianţă foarte liniştită, placută cu ajutorul unei moaşe venită din Ungaria care are studii de medicină şi experienţă în domeniul naşterii acasă. Acel moment a fost o enigmă şi o minune. În primul rând naşterea acasă necesită o altă atitudine, una naturală faţă de naştere, asumându-şi toate responsabilităţile apărute în timpul naşterii, preluând rolul activ, medicul sau moaşa fiind doar însoţitori care urmează procesul naşterii din punct de vedere fizic. De asemenea am putut fi în orice poziţie ceea ce simţeam că este benefic pentru amândoi în timpul travaliului şi am putut alege şi poziţia naşterii, cea verticală, care ajută la dilatare şi la prevenirea epiziotomiei. În această poziţie, cu puţina răbdare, dragoste, atenţie, masaj cu ulei de sunătoare şi comprese cu apă caldă s-a putut preveni tăierea şi ruptura muşchilor şi ţesuturilor, copilul născundu-se uşor, ajungând după asta imediat în braţele mele şi sugând primele picături importante de lapte de mama”, spune Pálffy Zsuzsanna, asistent social în cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului din Harghita, cea care şi-a născut copilul acasă. În plus, mămica povesteşte că bebeluşul nu a plâns deloc, deoarece nu a fost traumatizat, doar s-a auzit un strigăt mic din reiese că micuţul a început să respire. Cordonul ombilical a fost tăiat de către tată, după ce copilul a început să respire şi prin căile respiratorii. Bebeluşul în plus nu a fost îndepărtat de mamă, asigurându-i siguranţa şi continuitatea în ceea ce priveşte relaţia simbiotică
.
Sursa: www.ziaruldesibiu.ro

sus

Denunta
emp

19.06.2008 12:26     citat 

http://www.gds.ro/Cuplu%20si%20familie/...e+bebelusi

Victoria Şerbănel are 61 de ani şi de mai bine de 37 de ani, doamna Păpuşa, aşa cum o cunoaşte toată lumea din comuna gorjeană Berleşti, a ajutat la naşterea a sute de copii.

„De la numărul 100 nu am mai ţinut minte câţi au urmat... Cred că au fost peste 150, poate peste 200 de copii la naşterea cărora am asistat. Este minunat să vezi cum o mamă dă naştere unui suflet. Am iubit de când mă ştiu copiii şi nici nu mă vedeam făcând altceva în viaţă“, a spus, zâmbind, Păpuşa.

Absolventă a unei şcoli de asistenţi pentru ocrotirea mamei şi copilului, doamna Păpuşa şi-a început activitatea pe vremea regimului comunist. „Atunci nu aveam voie, ca asistent de ocrotire, să pierd vreun copil între zero şi un an. Natalitatea era pe primul loc. Îmi dădeam silinţa, mai ales că iubeam foarte mult copiii“, îşi aminteşte moaşa comunală.

Moaşă în şapte sate
Deşi meseria i-a plăcut întotdeauna, nu a fost mereu uşor pentru Păpuşa să se descurce. Şi cea mai mare bătaie de cap i-o dădeau drumurile - deloc puţine şi scurte!

Cu toate acestea, vreme de 18 ani, în comuna Berleşti nu a fost înregistrat nici un deces la copiii cu vârste cuprinse între zero şi un an. Iar vreme de patru ani, moaşa s-a ocupat de zeci de mame şi de femei gravide din şapte sate. „Eram la începutul carierei. Aveam de mers mult şi de cele mai multe ori, pe jos. Erau mame şi gravide pe care trebuia să le vizitez, să văd copiii, să monitorizez evoluţia lor. Femeile au încredere în mine, deşi naşterea la domiciliu poate fi periculoasă. Secretul este că la ţară gravida munceşte până când i se apropie sorocul. Aşa naşte mai uşor, iar una dintre cauzele pentru care femeile năşteau la domiciliu era faptul că nu aveau cu ce să meargă la spital. Dar mă chemau pe mine şi le asistam. Aveam grijă de copil. Sunt riscuri, dar nu mi-a murit nici un copil“, a spus Victoria Şerbănel.

26 de copii născuţi acasă după 1997

În comuna Berleşti, potrivit datelor de la Serviciul de evidenţa populaţiei din cadrul primăriei, 26 de copii s-au născut la domiciliu din anul 1997 şi până în prezent. „Distanţa de la Berleşti şi până la spital este mare. Salvarea poate veni şi după patru ore şi, în acest timp, mama naşte asistată de mine. Majoritatea copiilor din comună s-au născut acasă. Aşa este la ţară. Chiar dacă suntem în 2008. De exemplu, în 2006 s-au născut doi copii acasă, iar în 2005, încă trei. Sunt sănătoşi, îi vizitez când pot, mi-e drag de ei. De doi ani, nu am mai avut nici o naştere acasă. Dar eu sunt pregătită să asist orice mamă. Am încercat să le conving pe gravide să meargă la controale şi să nască la spital. Trebuie să fie luate în evidenţă, iar când se apropie sorocul, să se interneze“, a spus Păpuşa. Moaşa comunală este mândră de meseria pe care şi-a ales-o şi de faptul că a asistat la naşterea foarte multor copii.

sus

Denunta
emp

19.06.2008 12:29     citat 

http://alobebe.wordpress.com/tag/nasterea-acasa/

Istoria unei naÅŸteri

Unul din evenimentele marcante, în opinia mea, din acest an din viaţa Chişinăului (si din cea a întregii ţări), este apariţia pe lume al celui de-al trei-lea copil al Natei Albot. (Ea născuse chiar in timpul cînd noi ne făceam bagajele si ne cumpăram biletele de avion) Naşterea acestui copil m-a bucurat nespus de mult! M-am gîndit atunci: uite, Nata a făcut ceea ce am vrut eu să fac, am ezitat să fac şi, într-un sfîrşit, nu am făcut.

Nata Albot şi-a născut fetiţa în apă, acasă. În Chişinău, Republica Moldova.

Or, eu mă pregăteam să nasc acasă, numai că în Amsterdam, Olanda. Într-o ţară unde aproape 40% din femei nasc acasă, cu o moaşă lîngă ele, Nata ar fi fost o oarecare, o persoană care se supune sistemului lor de sănătate, unde sarcina şi naşterea sunt considerate procese naturale şi unde intervenţia medicală în aceste procese se reduce la minimum. În Moldova naşterea acasă e cu totul altă poveste.

Să nu uităm că “monopolul” naşterilor, la noi în ţară, îi aparţine statului. Cu cîţiva ani în urmă, clinicilor private li s-a luat dreptul de a monitoriza sarcinile si de a asista naşterile. Atunci cînd nu ai alegere, te conformezi sistemului. Sau mergi împotriva sistemului, îţi iai acest drept de “a alege”. Ceea ce a şi făcut Nata Albot. Ceea ce aş face şi eu, doar că peste cîţiva ani, după un bun antrenament psihologic şi fizic.

În cele din urmă, fiind prea tînără, prea speriată de prima sarcină, prea nesigură pe forţele mele fizice şi psihice, am născut la spital. Şi nu pot spune că este cea mai frumoasă amintire din viaţa mea. Chiar dacă am dat viaţă la rîndul meu.

De fapt, cred că medicii europeni nu se deosebesc cu mult de cei moldoveni. Deşi eu eram cea care naşte, cea care ar trebui să fie avantajată, ascultată şi ajutată, a trebuit să nasc cum au vrut ei: culcată pe spate 10 ore în şir, cînd cea mai mare dorinţă a mea era să mă scol, să merg, să-mi ascult corpul, să-mi simt copilul, fară perfuzii, tub cu oxigen în nas, aparat de măsurat tensiunea. Şi toate astea pentru o femeie absolut sănătoasa!

Revenind la Moldova: cred că e o aberaţie cumplită să nu laşi femeia să aleaga unde să-şi nască copilul, în ce condiţii să-şi aducă pe lume progenitura. Copilul este în primul rînd al mamei, mai apoi, al părinţilor ca uniune şi, doar în cele din urmă, al statului. Şi, vrea statul sau nu, noi avem dreptul să decidem unde naştem.

Iată de ce naşterea acasă a copilului nr. 3, a fetiţei Sofia, m-a emoţionat atît de mult, de parcă ar fi fost o victorie personală.

PS: un interviu interesant cu Nata Albot, unde ea ne povesteÅŸte despre naÅŸterea cu pricina ÅŸi ne vorbeÅŸte despre cum vede ea maternitatea.

sus

Denunta
monica77

Copii
VIP: 16 ani, 3 luni
D-P: 9 ani, 4 luni

27.06.2008 3:33     citat 

va admir pentru curaj! Sanatate!

sus

Denunta
alinahenly

06.08.2008 6:07   nasterea acasa  citat 

Am intrat de curiozitate pe acest website, in speranta de a afla ceva nou/pozitiv despre nasterea la domiciliu si vad multe pareri in contradictoriu. Eu locuiesc in Anglia si sunt insarcinata in a 22a saptamana. La fel ca EMP, vreau sa nasc acasa unde ma simt cel mai in siguranta. E prima mea sarcina si nu stiu la ce sa ma astept, dar in principiu cred ca as face fata durerii mult mai bine acasa cu sotul si mama alaturi ( o sa vina sa ma viziteze in decembrie cand se naste copilul), decat intr-un spital cu persoane pe care nu le cunosc si cu interventii fara rost. Aici, doar 2% din femei nasc acasa, iar rata nasterii prin cezariana este 25% comparativ cu 60% Romania - cel putin din cate mi-a zis mama la telefon. Moasa mea ma sfatuieste sa ma duc la spital pentru ca am un fibrom intramural si zice ca exista riscul de a sangera postpartum, dar am incredere ca va decurge totul normal. Si mama si bunica mea au avut fibromi si au dat nastere normal. Bineinteles, daca se ivesc complicatii pe parcursul nasterii, voi fi transportata la spital. De curiozitate, cand vei naste cel de-al doilea copil, EMP? Sau l-ai nascut deja? Ai reusit sa nasti acasa? Si cum a fost? Multumesc pentru ca mi-ati citit mesajul!

sus

Denunta
lumikuningatar

Copii
Teinineiti
Ekaluokkalainen
Pikku Vesimies
Hento neitonen
Vauveli
am nascut deja!

07.08.2008 4:20     citat 

Alinahenly, voi sunteti consultate si de medici OG in timpul sarcinii? Daca as fi in situatia ta as mai cere si o parere a unui OG cu experienta, nu numai a moasei.
Mi-as fi dorit sa nasc acasa, dar cu conditia ca cel mai apropiat spital bine dotat sa fie foarte aproape.
Din pacate in aceasta tara unde locuiesc nu am aceasta optiune de nastere din cauza distantelor considerabile pina la spitale.De unde stam noi ar fi cam 68 de kilometri si in conditiile astea se poate intimpla orice.
Nici nu pot sa-mi imaginez ce as face in cazul unei placenta abrupta, in afara de telefonatul la ambulanta.
Iti doresc multa bafta si sa ai o nastere usoara conform asteptarilor.

sus

Denunta
emp

09.08.2008 9:14   nastere la domiciliu  citat 

Alinahenly, bine ai venit pe forum!
Sunt in saptamana 36 si se pare ca o sa nasc in septembrie. Pana acum totul decurge super. Lunar merg la ecografie la o clinica particulara. Cu siguranta vreau sa nasc natural si fara nici un fel de interventie...
Ma bucur mult ca ne-am gasit ca e tare bine sa poti sa cunosti oameni care isi pun increderea in Dzeu si nu in siguranta unui sistem creat de oameni.
Oriunde se poate intampla orice.
La prima nastere mama mea m-a cam speriat pt ca ea ne-a nascut pe cei trei copii foarte greu, a stat ore in sir in travaliu, iar eu am avut cordonul ombilical de trei ori in jurul gatului, ea chinundu- se mult m-a sfatuit sa trec la cezariana daca vad ca e greu. Eu nu am vrut cu nici un chip taietura si m-am pregatit pentru nastere cu exercitii speciale pt nastere fara durere, singura acasa in fiecare zi o ora, m-am plimbat aproape zilnic. Exact in saptamana 40, fix la zi ( am stiut cand am ramas insarcinata) m-am dus dimineata la ora 9.00 spital la control...am avut dilatatia 1, fara durere, fara ruptura de membrana...... Am fost internata la spital, pana la ora 13.00 am tot fost la analize, ecograf...si tot ma dilatam fara nici o durere. Abia la dilatatia 9 am inceput sa simt contractiile....care au fost ok, suportabile, de cateva secunde...dr m-a pus pe masa, desi as fi vrut sa nasc intr-o alta pozitie si mi-a facut epiziotomie; Nu-mi venea sa cred! Nici prin cap nu mi-a trecut ca ma poate taia! Am fost socata! Mi-a tot repetat sa imping pe contractii, dar contractiile erau asa de scurte si nimic nu se intampla, asa ca mi-am revenit incet si mi-am inchis ochii si m-am rugat. Am zic ca tu doamne le sti pe toate eu o sa ma concentrez si o sa imping pana iese copilul. Ei si imediat aud un zgomot in sala, deschid ochii si vad copilul cum ajunge in mana dr-ei. A fost ora 17:35. A fost super. A fost mare (4kg) si asa de frumoasa, ma asteptam ca toti copiii sa fie urati cand se nasc...Dr .m-a cusut si m-a incurajat ca o sa se vindece repede caci am muschi buni...Si asa a fost. Oricum, din tot procesul cusatura m-a durut cel mai mult, desi imi daduse o anestezie locala...poate nu si-a facut efectul... abia dupa doua ore mi-au adus fetita la alaptat. Iar dupa aceea urmatoarea zi a fost un calvar in spital....Abia dupa ce am ajuns acasa ne-am linistit si ne-am revenit...
Acum as vrea sa fiu cu familia tot timpul, chiar si in timpul si dupa natere...SA fie o conjunctura normala...
Am credinta ca o sa fie totul ok.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: