· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
amada

Copii
A.: 16 ani, 6 luni

12.08.2008 11:49     citat 

emp iti doresc sa decurga totul asa cum vrei tu!

sus

Denunta
emp

16.08.2008 7:45     citat 

multumesc mult pt incurajare....inseamna mult

sus

Denunta
ZCLR

Copii
Lara Maria: 17 ani, 9 luni
Rebecca Andrea: 15 ani, 8 luni
Patricia Luisa: 13 ani, 2 luni
am nascut deja!

16.08.2008 10:38     citat 

emp felicitari ptr curajul tau. Te inteleg prin ce treci, eu aveam la fel mai mari problem cand am nascut-o pe Rebecca cu gandul ca cum se descurca LAra acasa cu soacra. Eu am avut noroc ca am nascut in spitalul unde lucra sotul si cunosteam toti colegi si spitalul deci ma simteam cat de cat "acasa" dar totusi dupa 5 ore am parasit spitalul sa vin acasa la fetita mea sarut
Acum la al treilea voi merge la spital ptr ca sincer imi este teama sa nu fie complicatii la nastere ptr ca la prima am avut si am trecut prin momente f grele cu Lara.
Oricum sunt convinsa ca la tine va decurge totul bine ptr ca esti o persoana f optimista si curajoasa.
sa ne scrii cum a decurs nasterea..
numai bine

sus

Denunta
mandita

19.08.2008 7:58     citat 

Asa... pareri pro si contra, dar nimic concret. Care este totusi cadrul legal in Romania in ceea ce priveste nasterea la domiciul?
Da... sa zicem ca exista un doctor tanar si deschis care vrea sa vina acasa sa ma asiste la nastere, sa zicem ca exista o moasa specializata care si ea este de acord. Sa zicem ca spitalul este la 3 minute de domiciliu. Dau nastere copilului acasa. Dupa aia? Trebuie sa merg la spital, nu?
Sa inregistrez copilul? NU?
Ma tine acolo 2 zile? Ca la o nastere in spital?

Si ca fapt divers... Poate nu are legatura cu topicul. Am avut ocazia sa vb acum putin timp, cu un asistent de pe salvare, care era foarte revoltat ca o femeie care locuia departe de oras, si fara alte posibilitati de deplasare, a solicitat ajutorul salvarii pentru a se deplasa la spital si a naste. Femeia a nascut pe drum, spre oprobiul, celor din salvare si de la spital.
Citez:
"Nesimtita! Ordinara! Niste taranci care nu stiu sa puna mana pe telefon de la primele contractii. A trebuit eu sa suport scarbosenia nasterii ei in ambulanta"

Cam asta este atitudinea celor care ar trebui sa isi faca meseria care si-au ales-o. Am observat-o si eu la prima nastere. Eu nu eram mama in dureri care dadea viata unei fiinte. Eram un animal la cheremul lor pentru ca nu aveam incotro. Eram o mizerie care le dadea lor de treaba si care in loc sa fiu tratata cu macar un zambet, eram inconjurata de urlete si o atitudine patronala.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

19.08.2008 10:56     citat 

nu stiu in ro, dar aici dupa o nastere acasa, stai acasa. Se elibereaza documente care atesta nasterea, metoda, sexul, greutatea copilului, numele parintilor, poti lasa liber la numele copilului(fii-mea in spital a fost baby numele nostru de familie), ai dreptul sa te hotarasti cum il numesti cateva saptamani dupa etc si cu asta mergi la consiliu, si ti se elibereaza certificatul de nastere. Primele 10 zile vine moasa acasa (indiferent unde ai nascut) daca vrei s-o primesti si ai nevoie de ea.
De ce sa te duci la spital dupa ce-ai nascut acasa fara probleme?

sus

Denunta
caramela_20

Copii
raisa lorena: 14 ani, 5 luni

24.08.2008 11:36     citat 

fetelor tare mult mias dori sa pot sa nasc si eu acasa cel deal doilea copil(care va veni mai tarziu bineinteles).as vrea ca la nastere sa fiu cu cei dragi langa mine dar nu cunosc nici un medic care sa vina sa stea cu tine acasa la nastere daca stiti vreunul din bucuresti va rog foarte mult sa ma anuntati si pe mine.desi pe raisa am nascuto la spital si am fost chiar foarte bine tratata mia parut rau ca sotul meu nu a putut fi alaturi de mine asta este politica spitalului asa mi sa spus.sper ca macar la al doilea sa fie alaturi de mine

sus

Denunta
li73

24.08.2008 5:28     citat 

Buna,sunt noua.
Am citit subiectul cu atentie.
Nu trebuie sa fim pesimiste.Lucrurile vor evolua si la noi in tara in acest sens.Nasterea la domiciliu inca nu este un lucru uzual,fiindca noi ii atribuim nasterii o conotatie medicala.
Asa cum spuneati si voi:nasterea e normala,naturala si sanatoasa.
Motivele pentru care se incurajeaza nasterea la domiciliu,le-ati descris voi,in primul rand se pune accent pe mediul intim,familiar,atmosfera relaxata ce o imprima casa ta si sustinerea partenerului.
Acestea au efect asupra psihicului mamei,iar masurile de confort,lucrul cu contractiile ,teoriile asupra durerii , modul de percepere a durerii,libertatea de miscare,sprijinul sustinut al partenerului,fac ca nasterea sa fie un eveniment placut in viata femeii ,cuplului si a familiei.
Daca pana acum nou nascutii erau indepartati de mama,dusi in saloanelespeciale,hidratati de asistente sau chiar alimentati cu lapte praf,acum acest lucru nu mai aeste practicat in Romania.Se poate ca aceasta tehnica sa fie inca uzuala in maternitatile mici,dar spitalele din orasele mari au trecut demult in sistemul mama si copilulMamele sunt incurajate sa alapteze inca din primele momente de viata.
Daca mamele isi doresc acest lucru,alaptarea imediata,gasesc intelegere la cadrele pediatre,fiindca in ultimul timp au fost instruite in acest sens.
Daca o mama nu este informata,probabil,asistenta pediatra isi va face meseria,ocupandu-se strict de aspectul medical al nou nascutului.
Ceea ce vreau sa reliefez.O mama informata,daca isi cunoaste drepturile poate solicita ajutorul cadrelor medicale.
Acum 5 ani,in orasul meu,era un lucru nou si cadrele medicale strambam din nas,fiindca era o schimbare de la regula.Acum acest lucru este uzual si cu mare incarcatura afectiva.
Daca mamele citesc ,se informeaza,isi cunosc drepturile,vom inlatura birocratia si medicalizarea procesului nasterii.
Moasele ce se afla in Ro,in pregatire,sunt instruite pentru a ajuta gravida sa nasca in casele de nasteri.
Daca acum in Ro,nu avem un sistem bine conturat care sa incuraje nasterea la domiciliu,va asigur ca o data cu licentierea primelor moase cu facultate se va ,,naste,,o mare schimbare in sensul acesta.
Noi mamele,trebuie sa avem pregatirea si sustinerea psihica pentru a percepe nasterea ca pe un lucru normal,natural si atunci vom elimina barierele din tarisoara asta.

sus

Denunta
emp

29.08.2008 2:36     citat 

buna li73 bine ai venit printre noi! frumos mesaj...
si eu cred ca incet incet se schimba lucrurile in jurul nasterii...

sus

Denunta
emp

29.08.2008 2:37     citat 

caramela, pana o sa ai al doilea copil multe se pot intampla si sper sa-l poti avea pe sotul langa tine

sus

Denunta
emp

29.08.2008 2:38     citat 

roxana, stiu ca n-are nici un sens sa mergi la spital dupa ce ai nascut acasa fara probleme, insa in ro deocamdata doar cu actul eliberat la maternitate de catre ginecologul cu care ai nascut poti sa mergi la primarie sa faci certificat copilului si sa-l inscrii la medicul pediatru...
bineinteles ro e tara tuturor posibilitatilor si orice se poate aranja...daca intelegi la ce ma refer....

mandita, ce idee buna cu salvarea! stiu ca la un deces ei pot fi chemati si sa constate oficial decesul, oare pot sa faca asta si la nastere? stie cineva?

sus

Denunta
emp

29.08.2008 2:59     citat 

alinahenly, e super ca poti sa nasti acasa cu moasa si doar daca vor fi complicatii sa mergi la spital!

am fost la control si ecografie si s-a constatat ca bebele e foarte coborat, are codonul ombilical in jurul gatului odata, dar larg deocamdata...si ca am un fel de chist la intrare in vagin care va trebui extirpat ...asa stand lucrurile o sa nasc la spital...o sa nasc la o clinica particulara si sotul meu va putea fi cu mine...sa vedem cum va fi pt fetita caci pana acuma nu ne-am despartit...

sus

Denunta
amada

Copii
A.: 16 ani, 6 luni

29.08.2008 3:16     citat 

emp, nastere usoara si sa fie totul bine!
faptul ca sotul tau va fi cu tine e un lucru minunat.
sa ne anunti si pe noi cind se va intimpla evenimentul.

sus

Denunta
roxana5

Copii
Zana

29.08.2008 11:44     citat 

bafta emp! imi pare rau ca nu poti naste acasa. Mai e un picut si vine bebe, aia-i cel mai important. imagineaza-ti ca esti acasa.
Ia cu tine o papusa, sa aiba si fetita ta ce legana, si primi un cadou cu ocazia sosirii bebeului. trag cu ochiul

sus

Denunta
emp

02.09.2008 12:53   Discutia femeilor care spun DA pentru nasterea acasa  citat 

hei fetelor, multumesc frumos

sus

Denunta
emp

16.09.2008 3:10     citat 

fetelor, se pare ca au inceput contractiile.....va rog rugati-va pentru mine ca se pare ca e aproape momentul nasterii...
va doresc o zi super frumoasa tuturor!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: