· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Cum si cand se intrerupe tratamentul cu Utrogestan?
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Cum si cand se intrerupe tratamentul cu Utrogestan?     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
monalicious

04.05.2008 8:59   Cum si cand se intrerupe tratamentul cu Utrogestan?  citat 

confuz Stiu ca depinde de fiecare femeie si medic in parte dar sunt curioasa.
Cred ca am mai scris ca mie mi s-au prescris 4 Utrogestan/zi si ma durea burta rau de tot. Nu am mai fost la medic de 4 saptamani si merg abia sambata, 10 mai. In aceasta perioada am observat ca daca uitam sa iau o priza de 2 U inr-o zi ma simteam mai bine. Nu am avut pe cine sa intreb daca pot sa le las de tot dar am redus la 2 si ma simt considerabil mai bine.
Voi cand ati scapat de ele?

p.s. Mi-a fost prescris ... asa... preventiv, nu ca ar fi fost vreun pericol cu sarcina, dar ma durea "burtica".

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 6 luni

04.05.2008 9:23   Re: Cum si cand se intrerupe tratamentul cu Utrogestan?  citat 

----------
monalicious a scris:
confuz Stiu ca depinde de fiecare femeie si medic in parte dar sunt curioasa.
Cred ca am mai scris ca mie mi s-au prescris 4 Utrogestan/zi si ma durea burta rau de tot. Nu am mai fost la medic de 4 saptamani si merg abia sambata, 10 mai. In aceasta perioada am observat ca daca uitam sa iau o priza de 2 U inr-o zi ma simteam mai bine. Nu am avut pe cine sa intreb daca pot sa le las de tot dar am redus la 2 si ma simt considerabil mai bine.
Voi cand ati scapat de ele?

p.s. Mi-a fost prescris ... asa... preventiv, nu ca ar fi fost vreun pericol cu sarcina, dar ma durea "burtica".
----------

mi se par f multe 4 surprins
nu sunt doctor, mie mi s-a deschis colul la 4 luni si mi-a dat 1 utrogestan pe zi, apoi din luna a 7-a cate 2 pe zi; prietena mea tot asa a avut dureri in primele sapt si i-a dat 2 pe zi... 4... repet, mi se pare mult; mai consulta inca un medic eventual...

sus

Denunta
GRASANA

05.05.2008 8:56     citat 

Buna! Si eu am luat cate 4 zi tot pt dureri de burtica si nu am mai luat decat atunci cand mi-a zis medicul -dupa sapt 17.Eu zic sa iei pana ce te duci la medic.

sus

Denunta
georgelush

Copii
Carmen Irina: 11 ani, 6 luni

05.05.2008 3:16     citat 

Buna

Eu am luat utrogestan din prima luna pana la 27 de saptamani cate 2 pe zi. O prietena de-a mea care merge la alt doctor a luat cate 4 pe zi ceea ce mi se pare f mult....dar na...fiecare cu doctorul ei:) pupici!

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 12 ani, 7 luni
MAIA ESZTER: 10 ani, 8 luni
am nascut deja!

05.05.2008 6:23     citat 

are rost pana in sapt 12-14. dupa aceea placenta secreta enorm de mult progesteron, astfel incat utrogestanul devine absolut inutil. pana in sapt 12 se pot lua 4/zi linistit

sus

Denunta
monalicious

06.05.2008 5:12     citat 

Va multumesc la toate! Oricum, pana sambata nu mai e mult...
Si acum am alta problema... candidoza... de la excesul de hormoni am inteles. Pe forumul asta candida e subiect tabu, dar din ce am citit "pe la altii" e o problema foarte frecventa in timpul sarcinii. Si am aflat o gramada de chestii interesante.
Toate aveti dreptate in ce ati scris legat de Utrogestan. Am sa va zic si ce parere a avut doctorul.

sus

Denunta
andreutza23

am nascut deja!

26.05.2008 11:28   Cum si cand se intrerupe tratamentul cu Utrogestan?  citat 

si eu iau utrogestan, 3 pe zi pentru dureri si mi s-a zis sa le iau pina la 12 saptamani, asa ca nu e nici o problema

sus

Denunta
popica

Copii
Sara Izabela: 11 ani, 6 luni
Carla Anisia: 9 ani, 6 luni

26.05.2008 12:45     citat 

Saluti,

eu am luat o luna inainte de sarcina si vreo 3 luni in timpul sarcinii, cate 6 pe zi, vaginal. La mine a facut parte din tratamentul de sustinere a sarcinii dupa fertilizare.

Cele care luati multe pe zi, si o perioada destul de lunga, sa intrebati medicul despre nastere. Mie mi-a spus ca din cauza asta nu pot naste natural, ca asa tratament indelungat are efect asupra dilatatiei,in sensul ca nu voi mai prea avea... Nu vreau sa panichez fetele, ca nu e cazul in situatiile in care s-a luat preventiv, o scurta perioada, dar cele care ati ajuns la cateva luni, intrebati medicul despre asta.

Crista

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: