· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > bebe la 4 luni
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor bebe la 4 luni     
crmnflorea

Copii
luca-marian: 14 ani, 3 luni
luciana-alexandra: 23 ani, 3 luni

27.05.2008 10:20     citat 

pai nu stiu ce sa fac ca este si maicamea pe capul meu si doctorita,sormea are si ea un baiat de 1 an si ea a inceput tot asa de la 4 luni.Oricum cu morcovul am incetat sa-i mai dau,si cred ca o sa mai astept dar m-a inebunit maicamea si soacramea.Sunt cu gura pe mine dar cand le intreb ceva zice ca "nu stiu de ce la tine este altfel intreaba si tu pe cineva sau doctora" foarte fericit foarte fericit Si pana la urma am sa fac de capul meu si gata

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 14 ani, 6 luni

28.05.2008 8:08     citat 

si maica-mea e cam dusa din pacate trist

noroc ca doc al nostru a zis clar alaptat pana la 6 luni si fara sucuri pana dupa 7-8 luni si fiind si mama mea de fata nu a avut ce sa mai comenteze.

si asa cum a zis bebeKos - toata bucataria e vraiste si muncesti ore pentru o lingurita sau 2 cat ia la o masa... sau poate nu vrea deloc si atunci asta e

eu personal mananc al naibii de multe piureuri de legume de cand am inceput diversificarea puiului

sus

Denunta
pingy

Copii
Natalia: 14 ani, 4 luni

28.05.2008 8:40     citat 

poate parea devreme ca am inceput diversificarea dar u am observat nici o reactie la ea, care sa fie un discomfort. biscuitii i-am descoperit de o saptamana (peste 2 zile implineste 5 luni), si ii amestec cu lapte, si pare ca nu se mai satura. nu ii dau mai mult de unu, si asta e cea mai consistenta masa pe zi. sau, carne de porumbel, fiarta si trecuta prin sita. de cand mananca altceva in afara de lapte, am observat ca i-a disparut eczema de pe fata care o fac de obicei sugarii, iar kk nu mai e asa de verde, si are scaun normal. adevarat ca nu toti copii sunt la fel, ea vad ca tolereaza bine deocamdata noile alimente. pe langa astea papa su suc de morcov, mar, supica, toate cu pofta. pot sa zic ca sunt o mamica fericita. are 7 kg si e sanatoasa. foarte fericit

sus

Denunta
pingy

Copii

28.05.2008 8:44     citat 

pui1, ca sa-ti raspund la intrebare, prin "dulce", inseamna lapte formula, care amestecat de exemplu cu carnita (slaba, fiarta, mixata si trecuta prin sita) are un gust care ii place pt ca este cunoscut. sunt total impotriva adausurilor de zahar, si mai ales miere care e aproape interzisa pana la un an. trag cu ochiul

sus

Denunta
crmnflorea

Copii

28.05.2008 10:12     citat 

pingy dar nici nu se punea problema de miere ca stiu ca nu este voie.Pe baiatul meu l-am nascut la 4.300,si acum la 4 luni are 7.150.Si de unde cumperi porumbel intrebare intrebare intrebare ca nu am auzit pana acum de carne de porumbelsa dau la copil intrebare dar daca tu ii dai foarte fericit

sus

Denunta
crmnflorea

Copii

28.05.2008 10:14     citat 

A m hotarat sa mai stau putin ,cred ca pana la vreo 5 luni si atunci am sa mai incerc cu marul mai intai intrebare sau supica direct intrebare VOI ce ziceti intrebare

sus

Denunta
pui1

Copii
irina maria
alexandru matei

28.05.2008 11:28     citat 

Eu cred ca faci bine sa mai astepti un timp cu diversificarea, iar cu ce sa incepi, iti spun ca eu am inceput cu piure dintr-o singura leguma, care la mine sincer a cam durat aproape 2 sapt pana a inceput sa manance bine, apoi am introdus cartoful tot piure. Aici nu se da supa la diversificare.
Multa bafta.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 7 luni

28.05.2008 11:48     citat 

----------
citat:
poate parea devreme ca am inceput diversificarea dar u am observat nici o reactie la ea, care sa fie un discomfort.
----------

efectele diversificarii timpurii nu se vad in mod necesar imediat (desi uneori da), ci cel mai adesea in timp, mai tirziu
biscuitii contin gluten, se recomanda evitarea lui inainte de 6 luni minimum

[quoteA m hotarat sa mai stau putin ,cred ca pana la vreo 5 luni si atunci am sa mai incerc cu marul mai intai sau supica direct VOI ce ziceti ][/quote]
daca incepi cu fructe, ceva mai dulci decit legumele, sint sanse sa fie dificil sa ii introduci apoi legumele
marul nu i l-as da crud, prea acid pentru stomacul lui

sus

Denunta
crmnflorea

Copii

28.05.2008 8:20     citat 

daca incepi cu fructe, ceva mai dulci decit legumele, sint sanse sa fie dificil sa ii introduci apoi legumele
marul nu i l-as da crud, prea acid pentru stomacul lui

si atunci zici sa incep cu legume????

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 7 luni

28.05.2008 8:28     citat 

cu o singura leguma, ceva oarecum dulceag, gen morcov, dovlecel...
(ma rog, asa stiu, ca sint copii care accepta dificil legumele dupa ce au inceput cu fructe....noi n-am avut problema aceasta, dar e drept ca incepusem cu morcov si am continuat lejer cu legume inainte de a introduce fructele)

sus

Denunta
pingy

Copii

30.05.2008 11:03     citat 

----------
crmnflorea a scris:
pingy dar nici nu se punea problema de miere ca stiu ca nu este voie.Pe baiatul meu l-am nascut la 4.300,si acum la 4 luni are 7.150.Si de unde cumperi porumbel intrebare intrebare intrebare ca nu am auzit pana acum de carne de porumbelsa dau la copil intrebare dar daca tu ii dai foarte fericit
----------
ieri am cumparat porumbei de la un vecin care are porumbar. adevarar ca la piata nu mai sunt, pt ca am inteles ca nu le mai da voie sa vanda. carnita de porumbel, pieptul in special e cea mai slaba carne, usor de digerat si din cate stiu e recomandata de majoritatea pediatrilor pentru inceput. pacat ca nu mai gasim prin piete, la noi cel putin au disparut. poate aveti noroc sa gasiti si voi pe cineva foarte fericit

sus

Denunta
crmnflorea

Copii

01.06.2008 10:39     citat 

la cunostintele mele nu are nimeni ....porumbei si sincer nici nu stiu sa gatesc asa ceva,nu cred ca as fi in stare sa il tai trist trist trist imi este fff mila.Asa daca gaseam taiat si ambalat poate puteam sa il gatesc foarte fericit sun PARANOICA?????

sus

Denunta
MichelaRux

Copii
ANDREI: 19 ani, 11 luni
DRAGOS: 14 ani, 5 luni

01.06.2008 12:47     citat 

eu am fost mai paranoica si am consultat 2 doctori... diversificarea am inceput-o cam pe la 5 luni si jum cu suc de morcov 5 ml prima zi, 10 ml a doua zi...morcovul e dulce, nu e acid si e acceptat de bebe. Am ajuns pana la 60 ml de suc morcov ai apoi am incep sa adaug mar 5 ml si 55 ml de morcov (cant max de suc este de 60 ml)...am inlocuit morcovul cu marul. De la 6 luni - pulpa de mar!!

Toate cerealele din orz, orez, grau contin Gluten!! atentie la ele!

Supa de legume: am introdus-o la o saptam dupa suc

prima zi - un morcov si o ceapa
ziua 2 + telina
ziua 3 + pastarnac
ziua 4 + dovlecel
ziua 5 + ardei
ziua 6 - supa + legume pasate(ceapa se arunca dupa fierbere)...care nu le vrea!...cant maxima 120 ml de supa!

Acum la 6 luni am o dilema...doctorita care mi-a dat diversificatia aceasta mi-a zis sa introduc..carnita de gaina batrana (nicicum porumbel!)..cu asta nu prea sunt de acord si am zis ca mai astep 1 luna!

Pe de alta parte celalalt doctor..mi-a zis sa incep diversificatia cu suc de portocala!!! (tot el mi-a prescris si acum 6 ani si... suc de portocala la 6 saptamani!!!...apoi la supa reteta lui a fost: la 1 l apa: 1 ceapa, 1 morcov, 1 cartof, 1 rosie - fierte pana cand scade apa la 50 ml!! Cartof si rosie????? iar i-am spus ca nu sunt de acord si mi-a zis ca "Asa scrie la tratat"!!!

Deci cati doctori,,,atatea obiceie...iar noi parintii dam din coate ca sa razbim printre "imbecilitatile" unora! daca am putea sa-i educam cumva...pe doctori!

sus

Denunta
crmnflorea

Copii

02.06.2008 7:48     citat 

eu pana la urma am sai dau o zi mar o zi morcov pana ajung cu marul la 30 si morcovul la fel ,pe urma le combin.Am primit si eu de la cineva si sred ca o sa fie bn

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 14 ani, 11 luni
MAIA ESZTER: 13 ani
am nascut deja!

02.06.2008 8:18     citat 

eu acum am aflat ca (virgula) cartoful este cea mai hipoalergena leguma. asa ca este foarte ok pentru inceput.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: