· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > laptele de vaca e bun la 8 luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor laptele de vaca e bun la 8 luni?     
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani
TABITA: 8 ani, 10 luni

03.06.2008 12:25   laptele de vaca e bun la 8 luni?  citat 

ce fel de lapte folositi la 8 luni?Eu ii dau piept dar as cam vrea s-o intarc sau cel putin sa-i sau doar dimineata si seara,pt k vreau sa slabesc,si nu stiu daca e bine sa-i dau lapte de vaca

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

03.06.2008 12:41     citat 

si copilul ce zice, e de acord sa fie intarcat pentru ca vrei sa slabesti??? nervos
as zice ca intarcatul nu e o chestie care se face la nimereala, din motive oarecare....
iar laptele de vaca nu e recomandat inainte de 12 luni (si inca...)

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani

03.06.2008 12:46     citat 

da stiu k e greu de inteles dar trebe sa ai grija si de barbatul tau nu dor de copil,si si de mine,am ramas cu 10 kg in plus de la nastere si se cam resimt,nu cred k este gresit!nu vreau s-o intarc de tot am zis k ii voi mai da ,dar nu stiu cat de complet v-a mai fi daca voi tine cura de slabit,si as vrea sa-i mai completez cu lapte de vaca.

sus

Denunta
pui1

Copii
irina maria
alexandru matei

03.06.2008 1:01     citat 

Nici eu nu sunt de acord cu tine, sa intarci copilul doar pt ca vrei tu sa slabesti ochi peste cap , copilul tau are doar 8 luni. Deci eu sunt de parere sa contiunui alaptatul macar pana la un an, are nevoie de laptele tau nu de cel de vaca.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

03.06.2008 1:02     citat 

mda, alegerea ta oricum
depinde si cum intelegi tu cura de slabit, ce regim vrei sa faci etc
cu un regim echilibrat, ai putea continua alaptarea (excluse insa medicamentele minune cu care slabesti intr-o saptamina cit altii intr-un an foarte fericit )

laptele de vaca, am scris mai sus, nu se recomanda inainte de un an
este in schimb laptele artificial pentru copii
si depinde cum vrei sa faci trecerea de la sin la un alt tip de hranire cu lapte...

sus

Denunta
nike

Copii
M, 5 ANI SI CEVA

03.06.2008 1:37   Re: laptele de vaca e bun la 8 luni?  citat 

----------
alu a scris:
ce fel de lapte folositi la 8 luni?Eu ii dau piept dar as cam vrea s-o intarc sau cel putin sa-i sau doar dimineata si seara,pt k vreau sa slabesc,si nu stiu daca e bine sa-i dau lapte de vaca
----------

cred ca e cel mai ... ciudat motiv, si neintemeiat, pt intarcare exclamatie

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 11 ani, 8 luni

03.06.2008 3:00     citat 

Cu un aport normal de calorii, o data cu alaptarea mama ar trebui sa slabeasca, pentru ca are consum energetic mai mare. In alaptare trebuie sa te alimentezi echilibrat, diversificat si sanatos, dar nu neaparat in plus, pentru ca organismul mamei are din timpul sarcinii depozite pe care le poate epuiza acum. Asta in privinta alaptarii.

Din toate cifrele din tabelul comparativ intre laptele matern si laptele de vaca integral mi-a ramas in minte cantitatea de sare, Laptele de vaca e foarte sarat, si mai ales acum la inceput de vara copilul nu are nevoie de lichide concentrate. Daca e sa se dea lapte de vaca ar trebui macar diluat (cu apa, nu ceai). Plus ca e rahitigen si anemizant.
Daca pana la urma renunti la alaptat treci pe formula, pare scumpa cutia, dar nici laptele de magazin nu-i tocmai ieftin, si nici nu poti tine la frigider mai mult de 2 zile o punga, ca se altereaza. Laptele formula e adaptat si imbogatit incat sa fie pe cat se poate asemanator compozitiei laptelui matern.

sus

Denunta
dtd

Copii
Andreea Alexandra- rade mereu: 12 ani, 8 luni

04.06.2008 10:14     citat 

Eu as putea sa va spun ca atat timp cat am alaptat am slabit si m-am mentinut la aceeasi greutate. Mancam ca sa aiba copilul ce suge si nu se puneau....!De cand nu am mai alptat am mai pus in jur de 2-3kg, asa ca......vezi si tu!

Numai bine!

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

04.06.2008 11:46     citat 

Citesc ici si colo cum multe mame se chinuie sa-si alapteze copilul, cu rani la sani, cu mastita, cu muls zilnic etc etc.Si imi pica ochii pe ce ai scris tu: "ca tre' sa ai grija si de barbatul tau si de tine", iar asta consta in a slabi tu. surprins surprins surprins surprins
Laptele de vaca e indicat dupa 1 an-1,5 ani, motivele ti le-au dat si celelalte fete.La varsta ei laptele de mama e cel mai bun.Poti tine cura de slabire dar nu din aceea in care slabesti multe kg in cateva zile, ci una mai lunga, cu efecte intarziate, dar cu rezultat sigur.
Una ar fi: metoda Montignac (e si aici pe forum subiect).
Asta nu te impiedica sa alaptezi in continuare. Mai ales ca acest alaptat nu tine zeci de ani, ci doar (de ex.) 2-3 ani .....o nimica toata din viatza ta....!
Cum spunea si dtd alaptatul cu o alimentatie echilibrata ajuta la slabit.
Io am un an si 7 luni de cand alaptez si te asigur ca am grija de mine si de sotz foarte bine.Nu sunt silfida, dar ma simt bine cand imi privesc copilul la san!
Decizia e a ta si sper sa fie in favoarea copilului!

rox

sus

Denunta
bmdia

Copii
Adrian: 12 ani

04.06.2008 12:04     citat 

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar sunt de acord cu ce au spus mamicile pana acum. Si eu imi alaptez inca bebe-ul, chiar daca se mai trezeste inca noaptea si eu sunt moarta de somn. Doctorul si asistenta mi-au spus sa nu ii dau noaptea, dar mi se pare o barbarie daca el are nevoie. Cand nu ii trebuie nu se trezeste. Nici eu nu am slabit, desi nu mananc mult. Dar mai important este copilul. Am toata viata sa slabesc dupa ce nu il voi mai alapta. Lapte de vaca nu as avea curaj sa ii dau. Mi-e frica sa ii fac si branzica sau iaurt din lapte de vaca. Produse din magazin nu i-as da, nu consum nici eu asa ceva. Mi-e totusi frica de faptul ca nu ii ajunge calciul pe care si-l ia prin alaptare si de aceea i-as mai da si altfel de produse lactate, dar nu stiu cum sa procedez. Voi ce ma sfatuiti?

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani

04.06.2008 4:45     citat 

----------
roxanamirela a scris:
Citesc ici si colo cum multe mame se chinuie sa-si alapteze copilul, cu rani la sani, cu mastita, cu muls zilnic etc etc.Si imi pica ochii pe ce ai scris tu: "ca tre' sa ai grija si de barbatul tau si de tine", iar asta consta in a slabi tu. surprins surprins surprins surprins
Laptele de vaca e indicat dupa 1 an-1,5 ani, motivele ti le-au dat si celelalte fete.La varsta ei laptele de mama e cel mai bun.Poti tine cura de slabire dar nu din aceea in care slabesti multe kg in cateva zile, ci una mai lunga, cu efecte intarziate, dar cu rezultat sigur.
Una ar fi: metoda Montignac (e si aici pe forum subiect).
Asta nu te impiedica sa alaptezi in continuare. Mai ales ca acest alaptat nu tine zeci de ani, ci doar (de ex.) 2-3 ani .....o nimica toata din viatza ta....!
Cum spunea si dtd alaptatul cu o alimentatie echilibrata ajuta la slabit.
Io am un an si 7 luni de cand alaptez si te asigur ca am grija de mine si de sotz foarte bine.Nu sunt silfida, dar ma simt bine cand imi privesc copilul la san!
Decizia e a ta si sper sa fie in favoarea copilului!

rox
----------

rox, teo, vedeti ca iar o sa fiti trimise la 'casa voastra'. rad
io una ma crucesc si doar atat!

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani

04.06.2008 9:29     citat 

da multumesc aveam nevoie doar de sfaturi nu de critici,foarte repede sariti nestiind toata situatia ,e foarte usor de judecat!am gresit si eu pt k nu m-am exprimat bine!cura de slabit am inceput-o si e gen montignac dar cu toate astea fetita mea nu mai vrea piept suge putin si nu mai vrea si atunci am cam intrat in panica ,deja la sanul drept nu mai am lapte.Deci motivul nr 1 nu era slabitul am incercat sa le fac pe amandoua deodata dar se pate k ceva nu-i bine.Deci intrebarea a vrut sa fie doar daca ii pot da si lapte de vaca k si completare

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani

04.06.2008 9:37     citat 

iar referitor la faptul k unele mame se chinuie sa alapteze cred k stiu f bine ce inseamna asta pt k in prima luna ,TOATA,luna m-am muls si i-am dat cu biberonul pt k avea icter si era f somnoroasa,o puneam la san si apoi ii dadeam biberonul ,iar dupa o luna m-am chinuit cu ea 4 zile s-o dezvat de biberon si au fost 4 zile lungi si grele si dr mea nu mi-a dat nici o sansa.daci va spun toate aceste lucruri k sa nu mai judecat mai bine mai puneti o intrebare k sa aflati amanunte.Nu vreau sa supar pe nimeni dar eu aveam nevoie de ajutor nu de niste critici ,oricum multumesc pt sfaturi!

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 12 ani, 11 luni
alaptat, purtat, rasfatat

04.06.2008 10:01     citat 

Din ce ai scris tu in primul mesaj reiesea ca slabitul e pe primul loc.
Cum iti dai seama ca in sanul drept nu mai e lapte?Faptul ca nu tasneste nu e semn ca nu ar fi lapte, de ex.
Exista o perioada cand isi pierd "pofta" de supt.Trebuie sa o lasi in ritmul ei.Isi va reveni.
Cat despre critici.........scuza-ma........io' iau mesajul ca atare...si nu era sa-ti spun "daaaa, dai lapte de vaca, intarc-o ca ii face bine si tu tine regim sa slabesti!".
Adica, trebuia sa te astepti si la critici nu numa' la ce ai fi vrut tu sa auzi.
Succes!

rox

sus

Denunta
mamagea

Copii
radu: 14 ani, 7 luni
maria ema: 11 ani, 8 luni

05.06.2008 1:23     citat 

am alaptat pana la 1an si 8luni si am slabit.cred ca asta m-a si ajutat sa ajung la forma initiala,ca luase vreo20kile.las-o sa mai suga.cat de putin tot e bun.nu-i da lapte de vaca!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: