· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > laptele de vaca e bun la 8 luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor laptele de vaca e bun la 8 luni?     
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani
TABITA: 8 ani, 10 luni

05.06.2008 9:19     citat 

pai sanul stang a fost totdeauna preferatul ei ,probabil curge mai usor,iar din dreptul nu mai vrea sa suga,deja de 3 zile il tot dau si-l refuza, se chinuie un pic,2min,si incepe sa planga.am incercat si eu sa ma mulg si abia dupa vreo 5 min abia a iesit ceva.Dar daca ea nu va manca deloc din el in cel putin 2 zile nu o sa mai aiba.Ce sa fac s-o oblig?Eu initial am zic k daca am ii dau pana la un an dar acuma nu mai stiu...

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 11 ani, 9 luni
Ariana-Ioana: 7 ani, 10 luni

05.06.2008 9:47     citat 

http://www.rense.com/general26/truth.htm

uite ce se spune aici despre laptele de vaca exclamatie exclamatie exclamatie exclamatie

sus

Denunta
tzutzucu

Copii
Raoul

08.06.2008 12:51     citat 

Alu, daca vrei sa-ti intarci bebeul parerea mea ca ca poti linistita dar sa-i dai lapte praf in continuare, cartile spun ca normal poti sa-ti intarci copilul incepand cu luna a 7-a, cine isi alapteaza copilul pana la 2 ani inseamna ca a ramas in urma rau de tot, nici laptele nu mai este la fel de bun,mai demult nu se stia de alimentatia care exista in zilele noastre, trebuie sa mai evoluam si noi, nu?
Iar copilul si facut deja sistemul limfatic, preluand din laptele de pana acum anticorpii necesari

sus

Denunta
rapunzel

Copii
ANDREEA
MIHAI

08.06.2008 1:13     citat 

Alu, ciudat motiv... prostit dar fiecare cu treaba lui, ma rog.
Dar laptele de vaca nu este bun pentru un copil asa de mic: e prea gras, prea sarat, iar mineralele din el nu sunt intr-un raport prea bun, ca sa fie asimilate cum trebuie. Se spune ca orice formula de lapte e mai buna decit laptele de vaca la copilul mic; daca vrei neaparat sa-l intarci, macar da-i formula.
----------
tzutzucu a scris:
Alu, daca vrei sa-ti intarci bebeul parerea mea ca ca poti linistita dar sa-i dai lapte praf in continuare, cartile spun ca normal poti sa-ti intarci copilul incepand cu luna a 7-a, cine isi alapteaza copilul pana la 2 ani inseamna ca a ramas in urma rau de tot, nici laptele nu mai este la fel de bun,mai demult nu se stia de alimentatia care exista in zilele noastre, trebuie sa mai evoluam si noi, nu?
Iar copilul si facut deja sistemul limfatic, preluand din laptele de pana acum anticorpii necesari
----------

Ce intelegi prin "normal poti sa-ti intarci copilul incepind cu luna a 7-a"? ca e normal sa-l intarci incepind cu luna a 7-a sau ca e voie sa-l intarci incepind cu luna a 7-a?
Si care carti spun asta? Le-ai citit tu? Da-ni-le si noua, sa ne facem mai destepte.
Stii tu precis ca cine alapteaza pina la 2 ani a ramas in urma rau de tot? In urma fata de ce? Fata de fitzele societatii astea de consum, care vede numai lapte praf, biberoane de firma si adidasi la fel?
Si sistemul limfatic, a propos, e "facut deja" de la nastere, daca asta nu scrie in vreuna din cartile alea de care zici!
Daca nu ma crezi citeste aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Sistem_limfatic
Hai salutare (ca sa stii, te saluta una ramasa "numai putin" in urma - pentru ca a alaptat pina la un an si 10 luni).
O zi buna, Rapunzel.

sus

Denunta
nelly2007

Copii

08.06.2008 1:22     citat 

eu inca nu am ajuns la varsta "magica" de 7 luni la care bebelusii pot fi( dupa unii, trebuie plang sau sunt foarte trist ) intarcati. ce se intampla la 7 luni, laptele mamei nu mai e bun, se altereaza sau cum?alaptarea nu trebuie privita numai ca mod de hranire, ea are multe alte beneficii, atat pentru copil cat si pentru mama. sanul pentru copil nu e un "biberon portabil", e sursa de alinare, modul ideal de a adormi...mai trage un ochi pe ce zic cei de OMS, care recomanda alaptarea pana la cel putin un an, ideal ar fi sa lasam copilul sa renunte singur la san.de ce sunt depasite cele care alapteaza pana la 2 ani?asta e o moda recenta in lumea occidentala, si cu siguranta nu tine de gradul de civilizatie, ci de faptul ca sunt o societate de consum. plus ca s-a dovedit ca alaptatul intensifica arderile in organismul mamei si usureaza slabirea( ok, sunt de acord, nu in toate cazurile), deci nu ar fi nevoie de cure de slabire.

sus

Denunta
tzutzucu

Copii
Raoul

08.06.2008 1:24     citat 

Da de fapt asa se intampla in Romania, toate sariti pe biata femeie cu gurile voastre.Sunteti rautacioase.Puteati sa-i raspundeti in alt mod nu cum abordati voi subiectul. Si da exista o gramada de carti si majoritatea doctorilor de dincolo iti pot spune acelasi lucru.Un exemplu de pe vremea noastra este cartea "Mama si copilul de Emil Capraru in care specifica ca sopilul poate fi intarcat de la 7 luni.
Si pana una alta fiecare face ce vrea cu copii lor.
O zi buna in continuare
Nu voi sta cu voi pe forum sa ma cert ca tatele.

sus

Denunta
tzutzucu

Copii
Raoul

08.06.2008 1:29     citat 

Si nu am spus ca copilul trebuie intarcat la 7 luni dar daca trebuie sa mergi la lucru sau de exemplu 'vrei sa slabesti' poti sa-ti alimentezi copilul la fel de bine si cu lapte praf,da intradevar laptele matern este cel mai bun pana la un an, apoi copilul isi ia mineralele si vitaminele din alimentele de zi cu zi .
La fel de sanatosi sunt si copiii alaptati cu lapte praf.
Mai ales daca a fost alaptat pana la 8 luni

sus

Denunta
nelly2007

Copii

08.06.2008 1:30     citat 

----------
tzutzucu a scris:
Da de fapt asa se intampla in Romania, toate sariti pe biata femeie cu gurile voastre.Sunteti rautacioase.Puteati sa-i raspundeti in alt mod nu cum abordati voi subiectul. Si da exista o gramada de carti si majoritatea doctorilor de dincolo iti pot spune acelasi lucru.Un exemplu de pe vremea noastra este cartea "Mama si copilul de Emil Capraru in care specifica ca sopilul poate fi intarcat de la 7 luni.
Si pana una alta fiecare face ce vrea cu copii lor.
Nu voi sta cu voi pe forum sa ma cert ca tatele.
----------

"Mama si copilul" este destul de depasita, lucrurile s-au mai schimbat intre timp. "fiecare face ce vrea cu copiii lor" ....copilul este cumva vreo jucarie, ultima achizitie din hypermarket, ca sa faci ce vrei cu el...? ochi peste cap plang sau sunt foarte trist daca exista mai multe aspecte ale intrebarii ei, nu vad de ce nu i le-am prezenta si pe acelea. "tate " nu vei gasi aici, daca tu interpretezi asa discutiile de aici...pacat. trist

sus

Denunta
tzutzucu

Copii
Raoul

08.06.2008 1:42     citat 

Doamna profesoara, nu cred ca tu esti in masura sa-mi spui ce sa fac cu copilul meu care nu este o achizitie de la supermarket( frumos vorbesti) eu fiind de profesie farmacista

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 16 ani, 11 luni
luca: 13 ani, 6 luni

08.06.2008 1:46     citat 

ce are una cu alta?
eu nu intelge cum un om inteligent poate sa citeasca ceva pe sarite, si sa retina numai ce doreste
o fi ea mama si copilul a lui capraru depasita in multe privinte, dar nicaieri nu se spune ca la 7 luni sa la 12 luni copilul trebuie musai alaptat
se militeaza pentru alaptare, dar in conditiile in care la vremea cand a fost scrisa cartea, mamele aveau 3 luni concediu postnatal
chiar se insista asupra faptului, ca daca exista vointa si dorinta sa se continue alaptarea cat mai mult, sau mama sa se mulga si sa lase acasa lapte matern
dar....e mai usor sa dai vina pe o carte...de fpat pe interpretarea proprie a unui paragraf

sus

Denunta
nelly2007

Copii

08.06.2008 2:02     citat 

faptul ca am raspuns la postarile de la acest subiect nu are nimic de-a face cu profesia mea ( sau cu a ta) si nu vreau sa intru in polemici pe tema asta.

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 11 ani, 8 luni

08.06.2008 2:11     citat 

Chiar nu va puteti abtine sa ramaneti la subiect? E vorba despre laptele de vaca, nu despre alaptare. Femeia a hotarat sa inlocuiasca sanul cu alt lapte.

Daca se discuta despre alaptare nu cred ca ajutati cu nimic, pentru ca s-a exprimat clar ca va intarca. E o decizie personala.
Despre beneficiie alaptarii sunt alte subiecte la ALAPTARE, si acolo citesc persoanele interesate.

sus

Denunta
tzutzucu

Copii
Raoul

08.06.2008 2:12     citat 

Doamna profesoaraera aluzie la copii scris in graba,
dar nu suntem aici ca sa ne certam, suntem ca sa ne ajutam, banuiesc ca de aceea s-au si initializat aceste site-uri.
Am vrut numai sa-i spun lui Alu ca poate sa-i dea lapte praf daca ea CHIAR doreste sa-si intarce copilul pt ca toate ati sarit pe saraca femeie.
Multi copii primesc completare cu lapte praf de multe ori laptele matern nefiind destul de satios pentru copi, sau chiar dupa o luna 2 nu mai au laptel.De exemplu copilul meu este alaptat numai cu lapte matern desi nu papa mult doar 100 ml la o masa el avand 4 luni si 2 sapt imediat ,avand 7 kg ceea ce este bine, avand la n astere 3100.
Scuze daca am jignit pe cineva nu a fost cu intentie dar nu mai suport sa vad atata rautate in jur.

sus

Denunta
tzutzucu

Copii
Raoul

08.06.2008 2:14     citat 

Ai dreptate carole!!!!

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani
TABITA: 8 ani, 10 luni

08.06.2008 4:19     citat 

Multumesc draga Carole ,asa e subiectul era altul!Eu nu vreau sa inlocuiesc sanul neaparat cu alt lapte sunt cam nevoita,nu mai trage asa mult,ia doua trei guri si gata si tre sa-i mai dau altceva,nu?ea nu mi s-a trezit niciodata noaptea;in primele luni o trezeam eu o data pe noapte sa pape,pt k ea dormea pana dimineata .Acuma nu se mai trezeste deloc si nu o pot lasa doar cu piept .Vreau sa-i dau cereale,de aceea am pus intrebarea aceasta.Dar a fost mai interesant subiectul cu slabitul decat cu laptele,de fapt nu stiu de ce am spus de slabit k de as putea as sterge intrebarea si as formula-o altfel ...dar asta e!Acuma fiecare intelege ce vrea,am mai specificat k nu slabitul era nr.1!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: