· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > laptele de vaca e bun la 8 luni?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor laptele de vaca e bun la 8 luni?     
biancaiulia

Copii
erik: 13 ani, 1 luna

08.06.2008 4:22     citat 

cat priveste decizia de a intarca bebelusul, aceasta revine fiecarei mame. daca tu esti hotarata sa oprsti alaptatul, atunci voi spune si eu, cum au mai spus alte mamici: NU ii da lapte de vaca. mai mult rau ii vei face. mai bine da-i formula de lapte, sunt o gramada de marci, cu diverse preturi, oricare dintre aceste formule este mai buna decat laptele de vaca pentru bebelusul tau.
daca insa ai vrea de fapt sa continui alaptarea dar nu prea stii cum sa impaci si dorinta ta de a slabi si lapticul, atunci poti incerca sa ai un regim sanatos. pentru bebe nu conteaza ca mananci mult, important este ca ceea ce mananci sa fie hranitor, plin de vitamine si minerale.
o dieta alcatuita din legume, fructe, carne fiarta sau la gratar, fara prajeli, prajituri sau altele de genul asta, este ideala atat pentru slabit cat si pentru laptic. cand iti este foame trebuie sa mananci, dar in loc sa faci un sandwich cu margarina, mezel si maioneza (e un simplu exemplu) mai bine iti faci o salata cu branza si o mananci fara paine; in loc de cartofi prajiti tai cativa cartofi bucati, ii arunci intr-o tava la cuptor cu verdeturi (marar, patrunjel, ceapa verde, usturoi verde, ma rog , ce iti place tie), torni un strop de ulei si o cana de apa si in juma de ora sunt gata...
nici o cura de slabire drastica nu te va ajuta de fapt, pentru ca organismul tau are nevoie de alimente nutritive indiferent daca alaptezi sau nu.
in ceea ce priveste faptul ca dintr-un san nu mai mananca, nu trebuie sa te ingrijorezi. sunt destule mamici care au patit asta si au continuat sa alapteze numai cu sanul preferat de copil.
cum spuneam mai sus, daca tu ai vrea de fapt sa le faci pe ambele, mai incearca un timp sa continui cu sanul, nu renunta. eu cred ca poate sa mearga si sa fie bine pentru toata lumea.
daca insa ajungi totusi sa renunti la alaptat, inca o data te rog: nu ii da lapte de vaca. formula este ceva mai scumpa, dar deja ati inceput diversificarea, si nu mai papa numai lapte ca sa se simta atat de mult.
erik manca milumil. si intr-o luna dadeam cam un milion jumate pe lapte; acum papa lapte de vaca (el are deja 1 an si 9 luni) si dam cam 1 milion si o suta de mii pe luna pe lapte. deci diferenta nu este chiar atat de mare, iar avantajele formulei la varsta copilului tau sunt prea mari. iar alte formule sunt mai ieftine decat milumilul.
una peste alta cred ca nu esti intr-o situatie fara iesire, ci doar una neplacuta pentru ca pur si simplu nu stii cum e mai bine sa faci. iti tin pumnii sa gasesti varianta potrivita pentru toata familia ta.

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani
TABITA: 8 ani, 10 luni

08.06.2008 4:25     citat 

Eu o sa-i dau in continuare san dar nu stiu cat o sa mai tina asa,daca nu papa nu se face,cat am ii dau!Era o simpla intrebare la care am adugat si motivul k vreau sa slabesc,nu cred k e o crima!

sus

Denunta
biancaiulia

Copii
erik: 13 ani, 1 luna

08.06.2008 4:28     citat 

----------
alu a scris:
Multumesc draga Carole ,asa e subiectul era altul!Eu nu vreau sa inlocuiesc sanul neaparat cu alt lapte sunt cam nevoita,nu mai trage asa mult,ia doua trei guri si gata si tre sa-i mai dau altceva,nu?ea nu mi s-a trezit niciodata noaptea;in primele luni o trezeam eu o data pe noapte sa pape,pt k ea dormea pana dimineata .Acuma nu se mai trezeste deloc si nu o pot lasa doar cu piept .Vreau sa-i dau cereale,de aceea am pus intrebarea aceasta.Dar a fost mai interesant subiectul cu slabitul decat cu laptele,de fapt nu stiu de ce am spus de slabit k de as putea as sterge intrebarea si as formula-o altfel ...dar asta e!Acuma fiecare intelege ce vrea,am mai specificat k nu slabitul era nr.1!
----------

tocmai am terminat de scris mesajul anterior si am vazut ca tocmai raspunsesei.
pentru cereale, vezi ca exista cereale care se fac cu apa (au ele deja lapte formula in ele, nu mai e nevoie sa ii cumperi separat); daca ai putea sa mulgi laptic, ai putea sa faci cereale cu laptele tau. si mai fii atenta la un lucru.. pe la varsta de 8 luni unii bebelusi cam refuza laptele... poate asta e si la ea, s-a saturat un pic de lapte si vrea altele... si daca nu vrea lapte, poti sa ii dai alte lactate ca sa acoperi necesarul zilnic. iaurt de casa de ex poti sa ii dai, chiar daca e facut din lapte de vaca.

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani

08.06.2008 4:34     citat 

multumesc mult Biancaiulia pt sfaturi,de asa ceva aveam nevoie.Ii dau in continuare piept asa cum am mai specifiact ,si in ce priveste laptele de vaca m-ati convins i-am luat lapte PRAF.

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani

08.06.2008 4:39     citat 

dar daca s-a saturat de lapte si nu mai trage eu o sa mai am sa-i dau?

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani, 1 luna

08.06.2008 7:53     citat 

----------
tzutzucu a scris:
Acartile spun ca normal poti sa-ti intarci copilul incepand cu luna a 7-a, cine isi alapteaza copilul pana la 2 ani inseamna ca a ramas in urma rau de tot, nici laptele nu mai este la fel de bun,mai demult nu se stia de alimentatia care exista in zilele noastre, trebuie sa mai evoluam si noi, nu?
Iar copilul si facut deja sistemul limfatic, preluand din laptele de pana acum anticorpii necesari
----------

----------
tzutzucu a scris:

Multi copii primesc completare cu lapte praf de multe ori laptele matern nefiind destul de satios pentru copi, sau chiar dupa o luna 2 nu mai au laptel.
----------

Super tare! Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang....

Alu, chiar daca tie ti se pare ca suge putin, asta nu inseamna ca nu se satura. Daca ei ii ajunge atata, tu fii linistita. Important e sa creasca, sa fie vesela, sa doarma bine (si din cate inteleg doarme) si sa faca suficient pisu/caca. Si eu m-am panicat la un moment data, pentru ca Alla a trecut de la mesele care durau cel putin 40 de minute la mese care dureaza cel mult 5 foarte fericit. Si pentru aia creste bine merci, fara prea multe alte alimente (am inceput diversificarea doar la 7 luni si inaintam incet, fara graba, pentru ca laptele trebuie sa ramana alimentul de baza).

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 12 ani, 3 luni

09.06.2008 9:34     citat 

----------
alu a scris:
Multumesc draga Carole ,asa e subiectul era altul!Eu nu vreau sa inlocuiesc sanul neaparat cu alt lapte sunt cam nevoita,nu mai trage asa mult,ia doua trei guri si gata si tre sa-i mai dau altceva,nu?ea nu mi s-a trezit niciodata noaptea;in primele luni o trezeam eu o data pe noapte sa pape,pt k ea dormea pana dimineata .Acuma nu se mai trezeste deloc si nu o pot lasa doar cu piept .Vreau sa-i dau cereale,de aceea am pus intrebarea aceasta.Dar a fost mai interesant subiectul cu slabitul decat cu laptele,de fapt nu stiu de ce am spus de slabit k de as putea as sterge intrebarea si as formula-o altfel ...dar asta e!Acuma fiecare intelege ce vrea,am mai specificat k nu slabitul era nr.1!
----------

ciudat mod de a gandi prostit
adica tu chiar o trezeai noaptea daca ea nu simtea nevoia sa manance? iar acum sa inteleg ca nu stii ce sa ii mai bagi pe gat ca nu vrea sa se trezeasca? rad
scuza-ma, dar cred ca e o gandire TOTAL gresita!!! copilul stie cel mai bine cand ii e foame trag cu ochiul

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani

09.06.2008 10:23     citat 

draga lulualexandra ,fetita mea fiind nou-nascuta nu manca cu orele daca nu ii dadeam eu,si 7 ore statea flamanda,si atunci a trebuit sa-i fac un program,iar cu privire la faptul k o trezeam noaptea cred k orice mamica si-ar fi facut griji,nu cred k tu ai fi dormit linistita stiind k fata ta nu se trezeste cand ii e foame,mai aleas k este primul si nu aveam experienta!deci sincera sa fiu nu stiu ce te-a deranjat!iar acuma nu vreau sa-i bag pe gat mancare ,vreau doar sa fie satula,dar ma rog fiecare trage concluzii,si cum am mai zis de critica suntem buni cu sfaturile stam mai greu!

sus

Denunta
alu

Copii
NAOMI - buburuza dulce
12 ani

09.06.2008 10:30     citat 

Am nevoie de sfaturi pt k imi iubesc mult fetita si vreau sa fac ce-i mai bine pt ea,altfel nu as fi intrat pe forumul acesta,uneori mai gresesc pt k sunt om,si daca ati fi sincere fiecare ati recunoaste asta,dar nu inteleg ce e cu atata critica?
Daca se poate da un sfat il primesc cu bucurie daca daca nu..........nu inteleg!

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 11 ani, 8 luni

09.06.2008 10:36     citat 

----------
alu a scris:
draga lulualexandra ,fetita mea fiind nou-nascuta nu manca cu orele daca nu ii dadeam eu,si 7 ore statea flamanda,si atunci a trebuit sa-i fac un program,iar cu privire la faptul k o trezeam noaptea cred k orice mamica si-ar fi facut griji,nu cred k tu ai fi dormit linistita stiind k fata ta nu se trezeste cand ii e foame,mai aleas k este primul si nu aveam experienta!deci sincera sa fiu nu stiu ce te-a deranjat!iar acuma nu vreau sa-i bag pe gat mancare ,vreau doar sa fie satula,dar ma rog fiecare trage concluzii,si cum am mai zis de critica suntem buni cu sfaturile stam mai greu!
----------

Uite a mea la 4 luni se trezeste de 4 (patru) ori pe noapte!!!! Iar ziua mananca o singura data la pranz. Ma scoate din minti programul asta "pe dos", ziua nu inghite o picatura in plus, iar eu de la ultima masa dimineata la 6 pana noaptea nu am chip sa inchid un ochi.

Vai ce linistita as dormi sa stiu ca nu se trezeste si ziua sa pape ca un copil normal, nu 100 ml amarati in cateva reprize, cu pacaleli, distrageri de atentie si alte artificii.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani

10.06.2008 7:45     citat 

pai tocmai aceste ----------
citat:
pacaleli, distrageri de atentie si alte artificii.
----------
sint nefaste pentru o hranire corecta a copilului
daca ar fi lasat sa aleaga, tot ar veni un moment in care i se face foame si maninca normal...
cit despre program si faptul ca nu minca si 7 ore, alu...mi se pare inutil
si eu la primul, si eu fara experienta, dar cu alegerea de a alapta la cerere, adica atunci cind vrea
si a stat 6 ore de somn fara sa manince cind avea trei zile, la maternitate....si nimeni nu s-a ingrijorat, si asa a continuat si acasa....si asa a ajuns la mincatul toata ziua si somnul toata noaptea
daca ti-as spune ca la trei luni dormea 12 ore fara sa manince si la patru luni dormea si 15 ore fara sa manince...si, slava domnului, in greutate a luat nemaipomenit de bine, si a crescut si a fost tare bine (pentru toata familia, si pentru el implicit)

sus

Denunta
carole

Copii
little princess: 11 ani, 8 luni

10.06.2008 8:08     citat 

----------
Teodora29 a scris:
pai tocmai aceste
----------
citat:
pacaleli, distrageri de atentie si alte artificii.
----------
sint nefaste pentru o hranire corecta a copilului
daca ar fi lasat sa aleaga, tot ar veni un moment in care i se face foame si maninca normal...

----------

E offtopic, dar ziua pur si simplu nu isi da seama ca foamea trece din biberon. Plange de foame, dar nu are rabdare sa manance. Prinde 2 guri pline si apoi vede ceva, intoarce capul, baga mana (sau altceva0 in gura. In brate nu pot sa ii dau sa manance ca nu are libertate de miscare, o pun in pozitie semisezanda pe o perna, dar de cateva zile isi sprijina cotul , rasucire si hopa sus in fundulet. Plus ca daca ma uit la ea incepe a rade cu hohote. Radeam ca mi-ar trebui un biberon cum sunt sticlele de la Anitra-- sa curga chiar daca e cu capul in jos.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: