· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > biscuiti fara gluten?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor biscuiti fara gluten?     
ionela25ela

Copii
bianca nicole: 14 ani, 3 luni

05.06.2008 6:11   biscuiti fara gluten?  citat 

va rog sa imi spuneti si mie unde gasesc acesti biscuiti fara gluten
eu ii caut de 1 luna si nu gasesc am gasit doar cereale fara gluten

sus

Denunta
AncaTanner

Copii
R: 14 ani, 6 luni
M: 10 ani, 7 luni

05.06.2008 6:22     citat 

din cite stiu eu...Biscuitii care nu au gluten sunt HERO si se gasesc prin Metro sau Carrefour. Sunt cam scumpi. Biscuitii pe care ii recomanda medicii sunt Petit Beurre, fiindca au cel mai putin gluten. trebuie sa se gaseasca si prin farmacii, banuiesc. mai sunt unii, de la firma ETI, se numesc PRONOT,la Nick Center pe Calea 13 Septembrie
sanatate multa

o alta idee insa. biscuiti de casa

Ingrediente:
50g unt
75g zahar
1 galbenus de ou
100g faina alba

Incalzeste cuptorul la 180°C. Unge cu grasime tava de copt. Intr-un bol, amesteca energic untul si zaharul, pana devin cremoase.
Adauga treptat galbenusul. Cerne faina in bol, peste amestec. Omogenizeaza aluatul.
Portioneaza si modeleaza biscuiti. Aseaza biscuitii pe tava de copt si baga-i la cuptor pentru 10 – 15 minute. Dupa copt, lasa biscuitii la racorit pe o suprafata aerisita.
Sfaturi utile: nu inghesui biscuitii in tava pentru ca isi vor mari volumul in timpul coacerii. Poti adauga si alte ingrediente dupa faina: 25g caise uscate, 25g cirese sau 25g fulgi de ciocolata pentru copii de peste un an.

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 14 ani, 10 luni

05.06.2008 9:14     citat 

zahar, galbenus de ou... biscuiti la 4 luni??? prostit nu au ce cauta in alimentatie asa devreme

sus

Denunta
ionela25ela

Copii

05.06.2008 9:30   biscuiti fara gluten  citat 

am facut comanda in bacau la "schar" ,sa vedem ce vom primi .............
oricum si cerealele pt 4 luni din comert au zahar va multumesc

sus

Denunta
AncaTanner

Copii
R: 14 ani, 6 luni
M: 10 ani, 7 luni

05.06.2008 9:39     citat 

decit sa cumpere biscuitii din comert care nu stii exact ce au in ei, mai bine ii face acasa( si nu e musai sa puna zahar)...asta era morala. Eu n-am spus sa ii dea la 4 luni...nici macar nu observasem virsta, am raspuns doar la intrebarea pusa. dar unii oameni se agita degeaba...

sus

Denunta
roxanamirela

Copii
Andrei Darie: 15 ani, 6 luni
alaptat, purtat, rasfatat

05.06.2008 9:59     citat 

AncaTanner faina alba e din grau, graul contine gluten!

Ionela...
pai si daca cerealele pentru 4 luni din comert contin zahar ce te face sa crezi ca e bine?
Si ce beneficiu au acesti biscuiti la o varsta asa mica? prostit

rox

sus

Denunta
lulualexandra

Copii
Alexandra: 14 ani, 10 luni

05.06.2008 10:03     citat 

----------
roxanamirela a scris:

Si ce beneficiu au acesti biscuiti la o varsta asa mica? prostit

rox
----------

ala ca la pufuleti, dar mai bine tac, caci iar stranesc polemici ochi peste cap si nu e bine sa deranjam pe cei de sus
zambet

sus

Denunta
crmnflorea

Copii
luca-marian: 14 ani, 3 luni
luciana-alexandra: 23 ani, 3 luni

05.06.2008 11:51     citat 

dar diversificarea de la cate lui ai inceput???sau incepi acum cu biscuitii???ca la baiatul meu abea am inceput cu sucul de fructe trag cu ochiul

sus

Denunta
ionela25ela

Copii

06.06.2008 7:13     citat 

la recomandarea medicului am inceput diversificarea la 3 luni si 3 sapt cu cereale ,dupa 1 sapt cu supa crema de legume si dupa o alta sapt cu biscuiti cu mar.de ce asa devreme ??? pentru ca fetita mea care s-a nascut cu 2.800 kg acum la 4 luni are4.700kg .in urma analizelor facute este perfect sanatoasa

sus

Denunta
nelly2007

Copii
Cosmin-Stefan: 14 ani, 4 luni
Ariana-Ioana: 10 ani, 5 luni

06.06.2008 7:59     citat 

pai daca ai inceput la 3 luni si 3 saptamani si acum are 4 luni si o zi, nu le-ai introdus cam repede una dupa alta?supa crema de legume...din cate legume deodata?diversificarea nu e o cursa, nu se da nici un premiu. daca este perfect sanatoasa...las-o in ritmul ei, nu e nicio tragedie daca nu se incadreaza in graficul de crestere.

sus

Denunta
ionela25ela

Copii

06.06.2008 8:30     citat 

nu a spus nimeni ca este o cursa difersificare
REPET:la sfatul medicului am inceput diversificarea
acum 2 zile a facut febra din cauza dintisorilor si pot spune ca este tragedie ca de aseara de la ora 21 cand a papat 100 ml lapte pana la ora8 a papat 10 ml si acum este ora 9 :30
o data cu diversificare ma gandesc ca poate va manca mai bine
si la 4 luni sa aiba cat un copil de 1 luna sau 2 nu e chiar asa simlpu . dupa ce a fost vazuta de 4 medici si toti mi-au recomandat sa incepem diversificarea de ce sa nu incep???

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
15 ani, 3 luni

06.06.2008 10:07     citat 

Imi pare rau ca te dezamagesc,dar sa nu crezi ca copilul tau isi va reveni cu greutatea,indopand-o cu mancare,asta sigur.
-o sa te convingi tu singura,o diversificare timpurie,chiar daca recomandata de medici,nu face decat un mare rau.

sus

Denunta
ionela25ela

Copii

06.06.2008 11:03     citat 

fetelor spuneti-mi ce mare rau face?
detalii....
daca face mare rau de ce exista cereale care se dau la 4 luni?

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 7 luni

06.06.2008 11:47     citat 

ionela, citeste macar subectele despre diversificarea timpurie daca nu altceva
stii la ce virsta se recomanda inceperea diversificarii? argumentele aduse de OMS iti spun ceva? ai putea gasi astfel si riscurile (nu toate imediate, ci multe tardive, potentiale alergii, probleme de apetit, refuz al mincarii la o anume virsta sau obezitate etc etc etc)
si apoi regulile unei diversificari normale, ce si cum si cind si in ce cantitati se introduce
tu te-ai grabit si ti se pare bine...
nu, diversificarea nu rezolva nici o problema de apetit, nici una de greutate (desi da, poate "umfla" bebelusul artificial pe o perioada, astfel incit sa ai impresia ca totul e nemaipomenit de bine)
oricum, ok, ai inceput...ce nevoie ai de biscuiti acum la inceputul diversificarii? confuz da, poti sa ii dai la limita cereale, sint altceva decit biscuitii
nb: nu toti medicii sint si bine informati, si credibili din pacate...multi au ramas in tehnicile de acu' 30-50 de ani

sus

Denunta
ionela25ela

Copii

08.06.2008 11:06     citat 

nimeni nu mi-a raspuns la intrebare ,......................................

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: