· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Craciunul!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Craciunul!     
daniluca

12.10.2002 8:47   Craciunul!  citat 

Alexa o sa aiba 1 an si 4 luni la Craciun. E prea devreme sa-i spun de Mosu'?
Oare intelege sau sa o lasam pe anul viitor?
Voi cum ati procedat?
Stiti cantecele de Craciun pentru copii?

sus

Denunta
Cora

12.10.2002 5:36     citat 

Desi cunosc mai multe colinde de Craciun, le-am selectat doar pe cele care s-ar potrivi unor copii sub 3 ani, cit de cit.

MOS CRACIUN
Mos Craciun cu plete dalbe
a prin nameti
El aduce daruri multe
La fetite si baieti
Mos Craciun, Mos Craciun !

Din batrani se povesteste
Ca-n toti anii negresit
Mos Craciun pribeag soseste
Niciodata n-a la noi sa nu te duci
Mos Craciun, Mos Craciun !

BUNA DIMINEATA LA MOS AJUN
Buna dimineata
La Mos Ajun,
La Mos Ajun
Ne dati, ne dati,
Ne dati ori nu ne dati,
Ne dati, ne dati,
Ne dati ori nu ne dati.

Buna dimineata La Mos Ajun
Ne dati ori nu ne dati,
Ne dati ori nu ne dati.
Am venit si noi odata
La un an cu sanatate,
Domnul sus sa ne ajute
La covrigi si la nuci multe.

O, BRAD FRUMOS
O, brad frumos,
O, brad frumos
Cu cetina tot verde!
Tu esti copacul credincios ,
Ce frunza nu si-o pierde!
O, brad frumos,
O, brad frumos
Cu cetina tot verde!

O, brad frumos,
O, brad frumos
Vesmintul tau ma-nvata:
Sa speri, sa fii om credincios
Da mingiierea-n viata.
O, brad frumos,
O, brad frumos
Vesmintul tau ma-nvata.

O, brad frumos,
O, brad frumos
Verdeata ta imi place,
Oricind o vad ma simt voios
si vesel ea ma face.
O, brad frumos,
O, brad frumos
Verdeata ta imi place

ASTAZI S-a cantati,
si va bucurati !
Mititel infasatel,
In scutec de bumbacel
Laudati si cantati
si va bucurati !
Vantul bate, nu-L razbate,
Neaua ninge, nu-L atinge
Laudati si cantati
si va bucurati !
si de-acum pana-n vecie
Mila Domnului sa fie
Laudati si cantati
si va bucurati !

sus

Denunta
Cora

12.10.2002 5:47     citat 

Nu, nu este prea devreme, chiar daca ea nu o sa inteleaga exact cine-i si ce-i cu Mos Craciun, este bine ca macar sa-i citesti carticele si sa-i arati poze cu el.
Spun asta pt. ca noi am patit o faza simpatica in 1999, cind Alex avea de Craciun aceeasi virsta: 1 an si 4 luni.trag cu ochiul Nu am facut prea mult caz de Mos Craciun, poate i-am citit ceva carticele sau nu, si a rau am facut. Intr-o seara, plimbindu-ne prin oras, era un Mos intr-o sanie (pe roti) care toata luna Decembrie se plimba si ofera bomboane la copii. Cum l-a a avea o barba si mustata impresionante, mai ales pt. Alex. Nu i-a sa se ascunda dupa picioarele mele. Mosu saracu nu a linisteste copilul.
Pina la urma am reusit asta invatindu-l sa spuna si el ca Mosu: "o, ho, ho, merry christmas!" si ne-a eventual si 1, 2 Mosi pe lumina, poate nu mai avea bietul copil cosmaruri citeva nopti.trist

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 20 ani, 9 luni
Adelina: 12 ani, 6 luni

12.10.2002 11:31     citat 

Eu abia astept sa-i fac brad, desi sunt convinsa ca o sa-l darame... si cadouri aduse de "Mos Craciun"... chiar daca nu pricepe ea multe, e o traditie frumoasa... Alexa mea o sa aiba fix un an si 3 luni atunci. foarte fericit

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 20 ani, 11 luni
Luca Gabriel: 13 ani, 8 luni
am nascut deja!

13.10.2002 1:25     citat 

Chiar ma intreb cum va reactiona cand va vedea bradul anul asta. David va avea 1 an si 5 luni si tare imi e teama ca va avea grija sa rearanjeze el toate globurile in pom...asa cum face, mai nou, cu toate lucrurile prin casa:).

sus

Denunta
Cora

13.10.2002 3:49     citat 

Apropo de brad si reactia lui Alex cind l-a 4 luni. Mai intii i-am pus beculetele in bradutul ce-l aveam (doar cu vreo 20 cm mai inalt ca Alex) si s-a plastic imbracate in fir de matase (bineinteles ca de unele a beteala multicolora, pe care le-am asezat abia a inca era in patutul cu gard din 4 parti,scot limba iar dimineata doar il auzeam cum topaie de fericire si incintare. foarte fericitfoarte fericit
Bineinteles ca si-a el jucarii, hirtii si alte balarii in brad, dar a mai ales ce nu are voie. CRed ca o sa cumpar o scirba d-aia de plastic mica si o sa-l pun pe birou sa nu poata sa ajunga. ma gindesc sa iau un Mos CRaciun mare si sa-i tot spun, dar nu cred ca o sa inteleaga ceva.

sus

Denunta
lilith1967

14.10.2002 10:39     citat 

Danut a brad (mai ales ca la noi in casa nu se impodobesc decat brazi pana-n tavan si deshi, ca cei din felicitarile de Craciun rad.... altceva nici nu concep sa am in casa de Craciun....). Dar.... a.... l-au intepat acele. si n-a jucarii de sub brad! Al doilea an deja avea 1 ani si noua luni si l-a ce face el cool). Initial a barba pe Mos Craciun surprins (care mos Craciun era varul sotului meu si nasul lui Danut). Imi aduc aminte si de nepotul meu la 1 an si jumatate a pe urma indrazneala.... la sfarsit intrase jumatate in sacul lui Mos Craciun, dezamagit ca nu mai este nimic acolo (pe vremea aceea facea sotul meu pe Mos Craciun: barba din vata, un pulover rosu si un cojoc de oaie..... il trecusera apele scot limba)
Eu am crezut in Mos Craciun, in existenta lui pana la varsta de 14 ani. ma certam cu colegii de scoala pe aceasta tema. Mama ii dadea cadourile unei vecine care le punea la usa, suna si fugea repede in casa. si cat ma straduiam eu sa-l prind pe Mos Craciun, n-am reusit niciodata trist. Am aflat in iarna aceea (mai, eram in clasa a l-am auzit pe tata intreband-o pe mama de unde a tot farmecul Carciunului copilariei s-a ris cu povestea ta ... foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit, asa ceva nu am mai auzit ... la 14 ani credeai ca exista Mosu' foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit...
Nu te supara pe mine, dar efectiv esti "totala"...foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit

Eu eram inca la camin cind am iesit tiptil din camera si i-am prins pe ai mei asezind darurile sub pom. scot limba

sus

Denunta
raphaella

Copii
Raphaella: 13 ani, 5 luni

28.10.2002 12:22     citat 

Desi Raphaella n-o sa aiba decit 11 luni si jumatate la Craciun, eu tot am inceput de pe acum sa o pregatesc. Cred ca mai mult imi face mie placere decit ei, dar asta-i tot farmecul sarbatorilor. Poate n-o sa inteleaga ea prea multe acum, dar nu-i nimic. si eu imi fac probleme cu bradul, dar tin foarte mult sa avem unul natural. Daca e artificial si nu miroase in casa a restul problemelor.

sus

Denunta
Theodora

Copii
Alexandros: 20 ani, 3 luni
Yannis: 20 ani, 3 luni

16.11.2002 10:18     citat 

www.craciun.go.ro

sus

Denunta
Cora

17.11.2002 4:54     citat 

Despre Craciunul la romani:
http://www.santas.net/romanianchristmas.htm
http://www.thebans.com/romania/craciun/craciun.asp

Colinde pina sa va saturati:
;)http://www.mta.ro/svali/colinde.htm
http://www.angelfire.com/mb/crismih/
http://startrek.t35.com/php/rocolinde.php
http://www.geocities.com/Eureka/Boardroom/3139/
http://dbspecial.hypermart.net/craciun/colinde/
http://www.geocities.com/colinde2000/acasa.html
http://religie.tvr.ro/index/Utile/Colinde/colinde.htm

Colinde vechi:
http://www.crestinism-ortodox.ro/html/0...linde.html

sus

Denunta
angi_dc

Copii
Andrei-Ioan: 20 ani, 4 luni
Andreea-Maria: 20 ani, 4 luni

17.11.2002 10:52     citat 

Copiii mei vor avea 10 luni si jumatate, dar vrem sa facem pomul de Craciun, anul acesta, , pentru ca in fiecare an am facut si pentru ca este primul Craciun al copiilor nostri. Nu vor pricepe mare lucru acum, poate chiar nimic, dar vor vedea mai tarziu, peste niste ani, fotografii, casete video...
Cat despre adevarul despre Mos Craciun, lasati copiii sa creada ca exista! Voi, mamici, nu va laudati la toata lumea cu o bijuterie, cu un pull over, cu o pereche de manusi etc. aduse in dar de... Mos Craciun??? Este o traditie, este ceva magic...

sus

Denunta
Cora

17.11.2002 9:19     citat 

ma indoiesc ca vreunul dintre noi s-a alta e ce cred eu. E frumos insa sa visezi si la aceasta virsta ca vine Mosul, si chiar imi place sa visez ...deja am inceput, asa mi se intimpla intodeauna prin nov.-dec., deci ma pregatesc de sarbatori. Dar va fi al 4-lea Craciun departe de mama, tata, sora, ...trist si desi ma gindesc la puiutul meu, sa stii ca-i tare greu sa nu ma gindesc ca poate pe unii din familie nu am sa-i mai intilnesc la nici un Craciun, vreodata.trist Deci, oricit de frumos este Craciunul ...nu-s foarte fericita ca vine ...tristtrist ....si este inca foarte, foarte sarac pt. noi ...tristtrist

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

23.11.2002 11:30     citat 

Hai ma, Cora, nu mai fii asa de pesimista. si noi suntem departe de casa, ce-i drept nu asa departe ca si voi, dar pe mine intotdeauna m-au bucurat sarbatorile de iarna, asa ca voi incerca si anul asta sa ma simt bine chiar daca nu o sa fim cu ai nostri, dar la urma urmei ne avem pe noi, cum ii place cumnatului meu sa imi zica. foarte fericit
Asa ca abia astept sa impodobim bradul, sa cumparam cadouri, nu cine stie ce dar macar sa simtim ca e Craciunul si mi-ar placea sa gasesc si un costum de Mos ca sa il imbrac pe barbate-miu in el. Vom canta colinde si vom manca din belsug.
si legat de pom; Ecaterina avea opt luni cand a cu toate ca era in premergator a calorifer sau de altceva, iar anul trecut am avut un bradulet micut de tot cu fibra optica, iar mandra mea se plimba prin casa cu el. foarte fericit
Anul asta nu stiu ce trasnaie mai face, dar ne-am hotarat sa ii cumparam un brad mare de 2.5m, mai ales ca avem o oferta tare tentanta de la scoala de la Ecaterina. (13 euro)
Asa ca oriunde va aflati nu uitati ca vine Craciunul si incercati sa va bucurati alaturi de sotul (sotia) si copiii vostri.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: