· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Mici probleme de sanatate la sugari > colici??? pana cand???
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor colici??? pana cand???     
annafel

16.06.2009 8:56   colici??? pana cand???  citat 

as vrea sa va intreb pe voi, mamici mai experimentate, copii vostrii cat timp au avut colici??? cate luni??? Stefania are 4 luni si inca o mai doare burtica, si vreau sa zic ca acum parca e si mai dureros decat inainte....asa trebuie sa fie??? pe la 3 luni jumate am crezut ca a colici si apoi parca au revenit mai rau....ce sa ma fac??? imi cam fac griji, spuneti-mi la voi cum a vrem sa incepem cu sucuri zambet
va rog raspundeti-mi zambet multumesc anticipat: foarte fericit

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 15 ani, 8 luni

16.06.2009 9:25     citat 

la patru luni poti sa mai astepti inainte de a burta
colicile se pot prelungi pina foarte tirziu , la fel de bine cum pot sa nu existe deloc
dar cum stii tu ca e vorba inca de colici?
si cele mai bune "metode"....tinutul in brate, masajul pe burta, miscari lejere ale jambelor...

sus

Denunta
Andreina

Copii
David: 13 ani, 10 luni

16.06.2009 9:35     citat 

eu stiam ca de la laptele praf bebeii nu prea au colici....cel putin al meu,de cand l-am dat pe lapte praf nu a dc tu spui ca o doare burtica pe micuta...sucurile nu cred ca ii fac tocmai bine....si eu zic sa mai astepti.
a inca ceva...la ce interval mananca lapticul? stiu ca laptele se digera in 3 ore si de aia este indicat sa respectam programul acesta...de 3 ore intre mese. poate mananca mai des si de aici si durerile de burtica.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

16.06.2009 9:37     citat 

Andreina, asta e o prejudecata, ideea programului cu mese la trei ore socat ; lapte praf sau nu, puteti voi rezista plinsetului de foame al unui copil??? eu nu!

sus

Denunta
Andreina

Copii

16.06.2009 9:44     citat 

e f adevarat. si eu ii dadeam lui david si la o ora jumate sa manance.....atunci cand il alaptam....si inainte plangea de foame....apoi de burtica. iar can a el la 3 ore...sau chiar si 2 jumate.....n-am mai avut probleme. de aia am zis eu......te gandesti la toate posibilitatie........mai ales cand nu stii sigur dc plansul e de la burtica sau nu

sus

Denunta
annafel

16.06.2009 11:25     citat 

multumesc pentru sfaturi......sunt sigura ca sunt dureri de burta fiindca ea isi strange picioarele si se agita pana da cateva partzuri....apoi se linisteste...e normal sa fie asa???
de mancat mananca 4 mese pe zi de cate 200 ml, nici nu vrea sa mananance mai repede de 5 ore (interval intre mese)........
cam asta e.....sper sa treaca fiindca sunt un pic speriata de faptul ca am auzit ca poate sa tina pana la 9 luni........

sus

Denunta
CrazyMommy

16.06.2009 11:44     citat 

Laptele praf nu calmeaza colicile ci le accentueaza si se adauga si constipatia.
4 mese pe zi la 4 luni mi se pare ff putin chiar daca mananca 200ml la o masa.Sau poate tocmai de aceea o doare burtica...
In nici un caz nu i as da sucuri acum pt ca nu a la Fares,neindulcit pt eliminarea gazelor.
Medicul tau ce zice?

sus

Denunta
annafel

16.06.2009 11:54     citat 

pai medicul meu zice ca e f bine fetitza si ca o sa treaca pana la urma si colicile......Stef a grame mai mult decat ar trebui.....doar colicile ne necajesc

sus

Denunta
Andreina

Copii

16.06.2009 12:48     citat 

poate ar trebui sa pape mai putin si mai des,nu chiar la 5 ore. si mie mi se pare putin pt un bb de 4 luni. mananca destul la o masa si poate manaca si repede,asta duce la balonare si durere de burtica.

sus

Denunta
annafel

16.06.2009 1:01     citat 

multumesc pentru sfaturi, chiar o sa incerc sa ii dau mai putin si mai des, o sa incerc sa vad daca functioneaza......sper sa mearga, o sa va anunt, asta chiar m-a mancare, asadar 4 mese pe zi e ok pt un copil de 4 luni, cu durerile abdominale mi-a nu a colici...eu nu prea am auzit de copii care sa nu aiba colici, mai ales ca toti imi spun ca trebuie sa aiba .

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 17 ani, 1 luna
Maria: 13 ani, 8 luni

29.06.2009 1:36     citat 

ba se poate zambet in vreme ce la Tudor ne-am chinuit cu colicii citeva luni bune,Maria a ne-au tinut maxim 2 saptamini.Deci....se poate trag cu ochiul
norocoaso scot limba

sus

Denunta
boldi

Copii
Sara Ioana: 13 ani, 1 luna

30.06.2009 1:01     citat 

Buna,
Ei ii dau Bonisan de trei ori pe zi cate 5 picaturi pana la varsta de trei luni la recomandarea medicului si cred ca dea ceea nu are.
Voi le-ati dati bebeilor ceai la varsta asa de mica? noi avem 2 luni si pe timp de vara medicul zice sa-i dau ceai baby drink ca se deshidrateaza...mananca lapte praf.

sus

Denunta
Teodora29

Copii

30.06.2009 1:30     citat 

si daca se deshidrateaza, de ce ceai??? socat
apa ce are?

ah, cit despre colici, de unde ideea ca trebuie sa le aiba? uite al meu n-a nici siropuri minune n-a